Alcatel Teletaş Mühendisleri İpekyolu'nda

Alcatel, Mısır Telekom'a yeni nesil şebekeleri tanıttı.

ALCATEL, nüfusu 1 milyara yaklaşan Hindistan'nın önemli telekom şirketlerinden Reliance Infocomm'a üç servisi bir tek şebekede birleştiren ve Reliance'ın mevcut sistemiyle bütünleşebilen çözümünü tanıttı. Televizyon, ses ve veri servislerini tek bir şebekede birleştiren, hem abonelere hem de operatöre pek çok fayda getiren bu çözümün kurulumu, Alcatel Teletaş bünyesindeki “Competence Center-Rekabet Merkezi” ekibindeki mühendisler tarafından gerçekleştirildi.

Abonelere geniş bant bağlantı hızı, ADSL ile (5Mbps) veya Metro Ethernet (100Mbps) bağlantısı ile verilebiliyor. Hızlı ve garantili İnternet bağlantısı sayesinde ev kullanıcıları ve işyerleri için İnternet'te gezinme, dosya indirip/yükleme, oyun düşkünleri için çoklu oyunlar sırasında İnternet yavaşlığı sorunu artık ortadan kalkıyor. Aboneler, aynı bağlantı üzerinden hem televizyon hem de ses servislerini kullanma şansına da sahipler. IP-İnternet üzerinden yapılan televizyon yayını sayısal olarak yapıldığından, görüntü ve ses kalitesi normal televizyon yayınından daha yüksek. Yayınlanacak kanal sayısında bir sınır olmamasının kullanıcılar o yayın dönemi içinde sunulan filmlerden istediğini istediği anda seçip izleyerek evde sinema keyfi yaşayabiliyorlar. Aboneler isterlerse, konuşma ücreti sabit telefonlara göre çok daha ucuz olan IP telefonları kullanabilecekler. Bu sayede hem daha ucuza görüşebilirler hem de daha fazla telefon hizmetinden faydalanabilirler.

Üç servisin birden tek bir şebekede birleşmesi sayesinde operatörün maliyetlerini azaltıyor ve bu da abonelere daha fazla ve daha ucuz hizmet olarak yansıyor. Ses hizmetlerinin verilmesi sağlayan sistemin kurulumu ve bütünleştirilmesi Alcatel Teletaş bünyesindeki Rekabet Merkezi ekibindeki mühendisler tarafından yapıldı.

Alcatel, Mısır Telekom'a yeni nesil şebekeleri tanıttı.

Alcatel, Mısır Telekom'un mevcut şebekesiyle bütünleştirdiği çözüm, omurgadaki ses trafiğinin IP üzerinden taşınması hedef alıyor.

Her geçen gün artan veri trafiğini karşılamak için yeni yatırımlar yapma mecburiyetinin yanı sıra, ses servislerinin gözardı edilememesi, telekom şirketlerini yeni arayışlara itiyor. Bu soruna çözüm ise, yeni nesil şebekelerle (NGN – Next Generation Networks) geldi. Veri servislerini ve ses servislerini tek bir şebekede birleştiren, “Yeni Nesil Şebekeler (NGN)”; ölçeklenebilen ve kesintisiz hizmet veren yapılarına ek olarak ses kalitesinden de ödün vermemeleri sayesinde, mevcut şebekelere gerçek bir alternatif olmayı başarıyor.

Mısır Telekom'a yeni nesil şebekesi çözümünü tanıtan Alcatel, bu şekilde sabit telefon aboneleri hiçbir şeyin farkında olmadan telefonlarını kullanmaya devam ediyorlar. Fakat, değişen omurga sayesinde Mısır Telekom hem ses trafiğini hem de İnternet trafiğini aynı şebekede taşımaya başlıyor. Daha fazla ve daha esnek servis verme fırsatını daha ucuza mâl ediyor. Ses sinyalleşmesinde, günümüzdeki en yeni ve esnek protokoller olan SIP, H.323 ve MEGACO'nun üçünü birden destekleyen yazılım anahtarlaması “Alcatel 5020 Softswitch” kullanıldı. IP omurgasını ise, Mısır Telekom'un şu anki şebekesiyle bütünleşebilen ve yeni sistemlere geçiş sağlayabilen ATM ve IP'nin yanı sıra, garantili İnternet bağlantısı hizmetine olanak veren MPLS'i de destekleyen “Alcatel 7670 Routing Switching Platform” oluşturdu.