Alcatel Teletaş, telekom çözümlerini tanıttı

Ceylan Naza

Alcatel Teletaş, zenginleşen yeni nesil teknolojiler ile telekomünikasyon dünyasındaki eğilimleri paylaşmak amacıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Lütfü Yenel
Dr. Wolfgang Schmid
Şevket Kaan Ağaoğlu

1965 yılından beri, başta sayısal santral, fiber optik transmisyon sistemleri, İnternet ve mobil altyapı konularında faaliyetlerini sürdüren Alcatel Teletaş, yeni nesil çözümlerini tanıttı. Toplantıda açılış konuşmasını Alcatel Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel yaptı.

Sektörün geçtiğimiz yıllarda daralma yaşadığını ve darboğaz içinde olduğunu söyleyen Yenel, bu nedenle bilgi ve haberleşme şirketlerinin belli alanlara odaklanma ihtiyacı duyduğunu kaydetti. Alcatel olarak telekomünikasyon dışındaki tüm sektörlerden çıkıp sadece bu alana odaklandıklarını belirten Yenel, telekomünikasyonla ilgili tüm çözümlerde var olduklarını bildirdi. Yenel, “Alternatif telekom şirketlerine uçtan uca her türlü çözümü sunacak kapasitedeyiz. IP (İnternet Protokolü) yönlendiricilerde dünyanın en iyi şirketiyiz. Telekomünikasyon yazılım ve donanımında dünyanın en ciddi şirketlerinden biriyiz. Hizmet konusunda da Türkiye'de kendimizi lider olarak görüyoruz. Alcatel Türkiye sadece ulusal bazda değil, yurtdışında da iş yapıyor. Bölgesel bir hat ve merkez konumundayız. Suudi Arabistan'dan Polonya'ya birçok ülkeye 94 mühendisle hizmet veriyoruz”dedi.

Alcatel Almanya Pazar Araştırmaları Bölüm Başkanı Dr. Wolfgang Schmid ve Alcatel İş Geliştirme ve Pazarlama Uzmanı Şevket Kaan Ağaoğlu, Alcatel'in dünyadaki deneyimleri ve çözüm paketlerini katılımcılara aktardı.

Telekom serbestleşmesini, özel ticari kuruluşlara belli kanunlar ve düzenlemeler çerçevesinde telekom hizmeti verme hakkı tanınması ile rekabetçi bir ortamın oluşması süreci olarak tanımlayan Şevket Kaan Ağaoğlu, “Uluslararası alanda rekabetçi, verimli ve kendi kendini yenileyebilen komünikasyon ve çoklu ortam endüstrisi varolduğu toplumun ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Telekomünikasyon, zor karışık ama verilen emeğin karşılığının alınabileceği, büyüme potansiyeli en yüksek olan pazarlardan biri” dedi.

Telekomünikasyon dünyasındaki eğilimlere de değinen Ağaoğlu, geniş bant ve ses çözümlerinin dünya lideri olan Alcatel'in, geniş bant ile ses, veri ve videonun birbirine yakınsadığı günümüzde, bu tür servislerin bütünleşik ağlar üzerinden, kullanıcı odaklı verildiğine dikkat çekti.