Yaratıcılık ve teknolojiyi aynı platformda buluşturan ‘i-CAN 2004' sonuçlandı

Bilkom'un film ve müzik alanında yeni yetenekleri desteklemek amacıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği, i-CAN 2004 Film ve Müzik Yarışması sonuçlandı. Film ve müzik kategorisinde 1.500'ün üzerinde başvurunun yapıldığı i-CAN Yarışması'nın Park Orman'da yapılan final gecesinde dereceye giren eserler ödüllendirildi.

AMATÖR veya profesyonel herkesin sıfır noktasından başlayarak sanat adına eserler yaratabildikleri bir platform olan i-CAN Film ve Müzik Yarışması, bireylerin yaratıcılık ve yeteneklerini teknolojiyi kullanarak ortaya çıkarmalarını amaçlıyor. “Eli ‘mouse' tutan” herkesin katılabildiği yarışmada bireyler kendi film ve müzik eserlerini sadece bir bilgisayarla yaratabiliyorlar.

Birincilere Apple Power Mac G5

Meltem Cumbul, Sinan Çetin, Okan Bayülgen, Serdar Erener, Ömer Vargı ve Ali Hakan'ın jüri üyesi olduğu yarışmanın film kategorisinde; İstanbul'dan katılan Mehmet Ercan “Çelik Çomak” adlı filmiyle ile birinci oldu. Yarışmaya Eskişehir'den katılan Ahmet Kenan Bilgiç ve Seyfi Cem Baskın “Pastel” adlı ortak eser ile ikinciliğe, İstanbul'dan katılan Erhan Turhan ise “Leke” isimli filmiyle üçüncülüğe değer görüldü.

Melih Kibar, Murat Uncuoğlu, Nezih Ünen, Ömer Karacan ve Sarp Özdemiroğlu'nun jüri üyesi olduğu yarışmanın müzik kategorisinde ise; İstanbul'dan katılan Hikmet Hükümenoğlu birinci oldu. Müzik dalında ikincilik ödülünü yarışmaya Mardin'den katılan tıp doktoru Ali Sait Kavaklı aldı. İstanbul'dan katılan Orçun Ozan Akkaş ise, üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

i-CAN Film ve Müzik Yarışması'nda, her iki kategorinin birincileri Apple PowerMac G5 bilgisayar, ikincileri Apple iMac G4 15", üçüncüleri ise e-Mac bilgisayar ile ödüllendirildi. Ayrıca, film dalında ilk üçe giren yarışmacılar Apple Studio Display, sayısal video kurgu programı Final Cut Express, müzik dalının ilk üç yarışmacısından birincisi sayısal müzik programı Logic Audio, ikinci ve üçüncü ise, sayısal müzik programı Soundtrack'in sahibi oldu.

Amatör ruhla profesyonel sonuç

i-CAN Film ve Müzik Yarışması'nın ödül töreninde bir konuşma yapan Bilkom Genel Müdürü Veli Tan Kirtiş, 1.500'ün üzerinde eserin katıldığı yarışmanın, Türk halkının yaratıcılık potansiyelini göstermesi bakımından önemli olduğunu söyledi. “Sanat ve kültür alanında ülkemizin yeni bestecilere, yeni yönetmenlere, teknolojiyi iyi bilen, kullanan bir kuşağa ihtiyacı var. i-CAN, bu kuşağın ortaya çıkmasına destek veren bir yarışmadır” diyen Veli Tan Kirtiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ulusal bir yarışma olmasına rağmen, yurtdışından gelen başvurularla i-CAN uluslararası bir kimlik kazanmıştır. Teknolojinin yaşamın içine daha fazla katılması ve doğru yerde kullanılması halinde inanıyorum ki, Türkiye uluslararası kültür-sanat alanında yeni ve çok daha büyük fırsatlar yakalayacaktır. Film ve müzik eseri üreten 1.500 bireyin bu yarışma vesilesiyle kendilerini denemelerine fırsat vermekle ve yeteneklerini ortaya çıkarmakla Bilkom toplumsal sorumluluk hedefine ulaşmıştır.”

iPod hediyesi

31 Mart tarihinde start alan i-CAN 2004 Film ve Müzik Yarışması etkinliği çerçevesinde, 12 Nisan - 28 Mayıs tarihleri arasında, yaklaşık 1.5 ay süreyle Apple teknolojileriyle donatılmış i-CAN TIR'ı Türkiye'nin 16 ilini ve 31 üniversitesini dolaştı.

Apple, Arçelik, Ford, Pepsi, Lexmark, Tat, NTV, CNBC-e, NTVMSNBC, Radikal Gazetesi ve Number One FM'in sponsorluğunu üstlendiği yarışmada jürinin seçtiği ilk 10 film ve müzik eseri 28 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında İnternet ortamında halk oylamasına sunuldu. 10 eser arasından birinciyi bilenlere çekilişle sayısal müzik çalar iPod hediye edildi.

Genç yeteneklerin ödüllendirildiği yarışmanın finalinde Sibel Tüzün şarkıları, DJ Murat Uncuoğlu ve DJ Yakuza performanslarıyla geceye renk kattılar.

Bilkom Bilişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Veli Tan Kirtiş törende yaptığı konuşmada:

Veli Tan Kirti

Bugün i-CAN Film ve Müzik Yarışması'na katılarak “Ben de kendi filmimi ve müziğimi yapabilirim” diyen yeni yetenekleri, Türkiye'ye kazandırmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Bu heyecanı bizlerle paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Hoşgeldiniz...

Sevgili Arkadaşlar, hepinizin bildiği gibi bilişim teknolojileri iş yaşamının yanı sıra sanat, kültür, eğitim gibi sosyal yaşamda da etkin kullanılması gereken ve dünya ile bütünleşmesini sağlayan, yaşamın vazgeçilmez araçlarından birisi haline gelmiştir.

Bugün gelişmiş ülkeler geleceklerini bilişim teknolojilerine yatırım yapmakta görüyorlar. Çünkü toplamda bir ülkenin verimliliği, yaratıcılık ve bireysel verimlilikle başlamakta, kurumların iş süreçlerinin etkinleştirilmesi ile devam etmektedir.

Bilkom olarak dört yıldan bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz i-CAN Film ve Müzik Yarışması, gelişmiş teknolojilerin kullanılmasını teşvik eden ve bu yolla Türkiye'de ‘e-kültür'ün yaygınlaşmasını destekleyen bir yarışmadır. i-CAN Film ve Müzik Yarışması'nı düzenlerken amacımız yaratıcılığa teknolojinin desteğini sunmak ve bireylerin “ben yapabilirim” güvenini oluşturmaya katkıda bulunmaktır.

i-CAN, yenilikçi teknolojileri ve çalışma yöntemlerini öğrenmek isteyen, kullanacağı teknolojik ürünlerle içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmayı, hatta geleceğin profesyonel sanatçıları olmayı hedefleyen bireyler için düşünülmüş bir yarışmadır. En son teknolojileri kullanarak, amatörlerin de profesyonel eserler çıkarabileceği bir platformdur.

i-CAN Yarışması'nı düzenlerken ilham kaynağımız, Türk insanının yaratıcılığına inancımız oldu. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da film ve müzik kategorisinde Bilkom'a 1.500'ün üzerinde eser başvurusu, Türk halkının yaratıcılık potansiyelini göstermesi bakımından çok önemli ve dikkat çekicidir.

Dünyada olduğu gibi kuşkusuz ülkemizin de yeni bestecilere, yeni yönetmenlere ve teknolojiyi iyi bilen bir kuşağa ihtiyacı bulunmaktadır. Teknolojinin yaşamın içine katılması ve doğru yerde kullanılması halinde Türkiye sanat ve kültür alanında yepyeni sanatçılar ve beraberinde yepyeni eserler kazanacaktır. Kazandığı yeni yeteneklerle uluslararası arenada daha büyük fırsatlar yakalayabilecektir.

Bugün 1.500 adet film ve müzik üreten insanı ortaya çıkarabilmek ve bunları daha iyiyi yapmaya teşvik etmek gerçekten önemli bir çabadır. Hiçbir duyuru yapmadığımız halde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmamıza yurtdışından; ABD, Fransa, Kıbrıs, Belçika, İsviçre, Avusturya ve Almanya'dan film-müzik eserleri gönderilmiştir. Bu, i-CAN Film ve Müzik Yarışması'nın uluslararası kimlik kazandığının somut bir göstergesidir.” Dedi.

Kirtiş, “Kategorisinde jüri üyelerimiz Ali Hakan, Meltem Cumbul, Okan Bayülgen, Ömer Vargı, Serdar Erener, Sinan Çetin'e ve müzik kategorisinde Melih Kibar, Murat Uncuoğlu, Nezih Ünen, Ömer Karacan ve Sarp Özdemiroğlu'na yarışmaya verdikleri destekten ötürü teşekkür ederken, i-CAN projesini destekleyen birbirinden değerli sponsorlarımız Apple, Arçelik, Ford, Pepsi, Lexmark, Tat Gıda, NTV, CNBC-e, NTVMSNBC, Radikal Gazetesi ve Number One FM'e teşekkürlerimle birlikte şükranlarımı sunuyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Dünyanın müzik teknolojisinde ulaştığı son nokta: iPod

Özellikleri ve muhteşem tasarımı ile Macintosh ve Windows tabanlı tüm PC'lerle uyumlu çalışan iPod, Türkçe dil desteği ile yerelleştirildi. iTunes uygulaması ile müzik CD'lerini saniyeler içinde MP3 haline getirmek, müzik CD'si veya MP3 CD'si oluşturmak artık çok kolay. Bilkom'un Web sitesi üzerinden Türkçe arayüz yazılımı indirilebilen iPod, iTunes programı sayesinde müziğin bilgisayardan mükemmel bir ses kalitesiyle aktarılarak senkronize olmasını sağlıyor. 2 CD'den daha hafif olan iPod, 158 gramlık ağırlığıyla gömlek cebine sığabilecek kadar da küçük bir cihaz.