Bu yıl ilki düzenlenen ‘Apple Günleri' Lütfi Kırdar'da gerçekleştirildi

Ceylan Naza
Tansu Yeğen
Jacques Gourlet

APPLE IMC Türkiye tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen “Apple Günleri”, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 27-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Apple IMC Türkiye, ilk Apple Günleri'nde, 7'den 77'ye, amatörlerden profesyonellere, tüm teknoloji meraklılarını Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda ağırladı. 27-30 Ekim tarihleri arasında, Apple IMC'nin “İlk”lerini tanıtacağı Apple Günleri, seminerler çalışma gruplarıyla renk kazandı.

Apple IMC Türkiye'ye verdiği önemin bir göstergesi olarak Apple Günleri'ne katılan Apple CEMEA (Merkez Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi Başkanı Jacques Gourlet, ilk gün yapılan basın toplantısındaki konuşmasında, Türkiye pazarının Apple için çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen de toplantıda “Apple IMC olarak, Apple Günleri ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor olmanın heyecanı içindeyiz. 22 Ekim'de Caddebostan Apple Center'ı açarak önemli bir adım attık. Şimdi önümüzde, her sene düzenleyeceğimiz Apple Günleri ve 4 gün boyunca ziyaretçilerimizle paylaşacağımız nice yenilikler var. Apple'ın Türkiye'deki sayısal yaşama kattığı renkleri, teknolojinin hayatımızı nasıl zenginleştirdiğini ve kolaylaştırdığını görmek isteyen herkes bu eğlenceli şenlikte buluşacak” dedi.

Basın toplantısının hemen ardından, Hakan Yıldırım, Ahmet Kaleli, İdil Tarzi, Ümit Ünal, Ahmet Baytar, Zeliha Uraltaş, Tolga Turan, Yazbükey gibi ünlü tasarımcıların ve modacıların, ilk kez iPod başta olmak üzere Apple'a özel hazırladığı tasarımlar, mini bir defileyle sergilendi.

“İlk”lerin yeraldığı etkinlik

Apple IMC, kendisi de bir ilk olan Apple Günleri'nde, pek çok “İlk”i kullanıcılarıyla birebir paylaştı. 1,000 şarkı / 25,000 fotoğraf kapasiteli iPod nano'lar ilk kez bu etkinlikte satışa çıkarken, henüz duyurusu yapılan dizi ve video klip izlenen yeni nesil iPod'lar da tanıtıldı. iPod kullanıcıları için bir iyi haber de çok yakında kendi mecralarına kavuşmaları olacak.

Teknoloji tutkunları, Türkçeleştirilmiş yeni ürünlere ve Türkiye'de geliştirilmiş çözümlere buradan ulaştı. Mac kullanıcıları için hazırlanan iLife'ın Türkçe versiyonu ve ilk Türkçe eğitim programı etkinlikte duyuruldu. Ayrıca, bu ay içerisinde duyurusu yapılan yeni iPod, iTunes 6 ve uzaktan kumandalı bilgisayar olarak duyurulan iMac G5 hakkında bilgi verildi.

Türkiye'de Apple ortamında yapılacak ilk oyun turnuvası da etkinlikler boyunca devam etti. Ziyaretçiler, Aspyr'dan Lego Star Wars, The Sims 2 ve Doom 3, Macsoft'tan Close Combat: First to Fight ve ChessMaster 9000, Ferla'den Colin McRae Rally 2005 gibi en yeni oyunları oynama fırsatı buldu.

Profesyoneller için maksimum teknoloji

Apple Günleri, profesyonellerin Apple dünyasının zengin çözümleriyle tanıştığı bir ortam oldu. Fuar süresince, Apple ekosisteminde yer alan yazılım ve donanımlar birarada sunuldu. Ayrıca, Apple ürünleri ve Mac dünyası ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, fuar kapsamında gerçekleştirilen, ses ve video kurgulama, eğitim çözümleri, masaüstü yayıncılık ve kurumsal çözümlerle ilgili özel seminerlere katıldı.

Seminerler 7 ayrı alanda gerçekleştirildi. Uzman konuşmacıların ve ürün sorumluların yer aldığı seminerlerde, Apple ürünlerinin profesyonellere sağladığı katma değer gözler önüne serildi.

Sayısal yaşamın tüm incelikleri

Teknolojiyi günlük yaşamına taşıyanlar, Apple Günleri'nde bilgisayarda film ve müzik yapmanın ne kadar kolay olduğunu görüp, sayısal yaşamın sunduğu imkanları Apple ürünleriyle doyasıya yaşamayı tecrübe etme imkanı buldu. Ziyaretçiler merak ettikleri tüm sorulara, Çözüm Merkezi'ndeki uzmanlar aracılığıyla yanıt buldu.

Apple IMC seminer alanında, sayısal yaşamın tüm incelikleri ziyaretçilerle paylaşıldı. Seminerlerde, iPod, Mac mini ve Mac OS X Tiger gibi Apple ürünlerinin yanısıra, müzik ve sayısal fotoğrafçılık alanındaki son gelişmeler de aktarıldı.

Ünlü modacı ve tasarımcılardan özel ürün ve aksesuarlar

Boston Consulting tarafından dünyanın en yaratıcı şirketi olarak gösterilen Apple, Türkiye'deki yaratıcılara da ilham verdi. Türkiye'nin ünlü modacıları fonksiyonu kadar estetiğiyle de ön plana çıkan Apple ürünleri için özel tasarımlara imza attı. Hakan Yıldırım, Ahmet Kaleli, İdil Tarzı, Ümit Ünal, Ahmet Baytar, Zeliha Uraltaş, Tolga Turan, Yazbükey gibi ünlü tasarımcıların ve modacıların hazırladığı ürünler Apple Günleri'nde mini bir defileyle sergilendi.

iPod nano cepli gece elbisesinden iLand mobilyaya, iBook çantalardan iPod şapkalara farklı ürün ve aksesuarlar fuar süresince özel bir alanda sergilendi. Yaratılan ürün ve aksesuarlar sipariş üzerine üretilip Apple Center'lerde satılacak.

“Apple Günleri”ne özel fırsatlar

“Apple Günleri” süresince ziyaretçiler, etkinliklerin yanı sıra özel fırsatlar dan da faydalandılar. Her gün, KMS-Kısa Mesaj Servisleriyle ile yapılan hazine avı yarışmasında 3 kişiye iPod Shuffle hediye edildi. Fuar alanının bir bölümünde, uygun fiyatlı ikinci el Apple ürünleri satılırken, yeni ürünlerin satışında World Card sahiplerine özel imkanlar sunuldu.