Türkiye'de ‘Netbook' çağı ASUS Eee PC ile başlıyor

Cenk Yapıcı

ASUS, öğrenmesi kolay, çalışması kolay, oynaması kolay temasıyla yola çıktığı yeni Eee PC'yi duyurarak bilişim dünyasında yankı uyandırmıştı.
Piyasaya çıktığı ilk andan itibaren büyük bir ilgi yaratan Eee PC, her yaştan kullanıcılar için gezgin olarak bilgisayar kullanma alışkanlığında yepyeni bir dönem başlatmıştı. ASUS Eee PC'nin ülkemizde de satılmaya başlanmasıyla, Türkiye'de bu yeni döneme girmiş oldu.
ASUS Türkiye, Intel ve Microsoft yetkililerinin katılımıyla 20 Mayıs günü İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen etkinlikle, ülkemizde satışa çıkan Eee PC ve Eee PC 900 modelleri tanıtıldı.

En kolay PC: ASUS Eee PC
Açılış konuşmasını yapan ASUS Asya Pasifik ve Orta Doğu Satış Direktörü Marvis Hsiao, ASUS ve şirketin bölgedeki konumuyla ilgili bilgiler verdi ve ASUS Eee PC'nin avantajlarından bahsetti. 2007 yılı şirket gelirlerinin 22.3 milyar Dolar olduğunu söyleyen Hsiao, anakart sektöründeki liderliklerini çoğul ortam ve diz üstü bilgisayar satışlarına da yansıttıklarını belirtti. ASUS Eee PC'nin çalışmayı, öğrenmeyi ve oyun oynamayı kolaylaştırdığını vurgulayan Hsiao, hafif tasarımı, kolay kullanılabilen ara yüzü, değişik renk seçenekleri ve uygun fiyatıyla dikkatleri çeken EeePC'nin kapsamlı İnternet ve çalışma uygulamaları ile her türlü ihtiyaca cevap verdiğinin altını çizdi. Türkiye'de herkesin merakla bu ürünü beklediğine değinen ve diz üstü bilgisayarla karıştırılmadığı ve kıyaslanmadığı sürece Türkiye'de de çok iyi satış grafiği yakalayacaklarına olan inançlarının tam olduğunu belirten Hsiao, ürünün çok küçük, çok hafif ve temel bilgisayar ihtiyaçlarına cevap verecek donanımlara, her türlü bağlantı olanaklarına sahip olmasının, uygulanacak uygun fiyat politikası ile aynı zamanda diz üstü bilgisayar sahibi olan kişiler için de ikinci bir mobil İnternet ve ofis aracı olarak tercih edileceğini söyledi. Türkiye'de ilk etapta 150 bin satış hedefi koyduklarını söyleyen Hsiao, Eee PC ile fiyatın yarattığı boşluk dolacağını ve Eee PC‘nin temel bilgisayar ve İnternet ihtiyaçlarını karşılayan, kablosuz İnternet erişimi sunan, bağlantı seçenekleriyle çevre birimlerine kolaylıkla bağlanabilen ve ilkokul çocuklarının çantasına bile girecek bir ürün olduğunu kaydetti.

Yeni kategorinin adı ‘Netbook'
Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ise etkinlikte yaptığı konuşmada, ASUS Eee PC sayesinde yeni bir kategorinin doğduğunu ve adının da ‘Netbook' olarak konduğunu belirtti. Daha önce bilgisayarla hiç tanışmamış kişilerin, ilköğretim çağındaki öğrencilerin ve ev hanımlarının kolaylıkla kullanabilecekleri Web tabanlı uygulamaları bünyesinde barındıran ASUS Eee PC'nin, sektör içinde de yepyeni bir pazar oluşturduğunu ifade etti. Hafif, hareket özgürlüğü sağlayan tasarımı ve içeriği sayesinde diz üstü bilgisayar kullanan çalışanların da işlerini en kısa yoldan halledebileceği ikinci bilgisayarları haline gelecek olan Eee PC'nin sahip olduğu Intel işlemci mimarisi ile, daha çok hız ve daha fazla performans sağlayacağının altını çizen Ertem, Intel'in önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni model ‘Netbook'lar için de yeni Atom işlemci teknolojisini geliştirdiklerinin de müjdesini verdi.

Eğitimde Eee PC
ASUS Eee PC'nin uygun maliyetli bir bilişim çözümü ve dünyaya açılan bir pencere olarak sürekli seyahat halinde olan iş adamları, öğrenciler ve ev hanımları için çok büyük bir şans olduğunu belirten Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Selim Zafer Ellialtı ise şunları söyledi: “Eee PC 900'ün ülkemizde kullanıcıların hizmetine sunulması ile çocuklarımız ve gençlerimizin bilgisayarla tanışmasının, bilişimin nimetlerinden yararlanmasının kolaylaşacağını düşünüyoruz. Bilgisayar kullanımının tüm Türkiye sathına yaygınlaşma süreci ivme kazanacak. Eğitime önemli bir destek sağlanacak. Biz Microsoft Türkiye olarak, Türkiye Bilişimle Kalkınıyor sloganımız çerçevesinde bu ürünü destekliyoruz. Yarının, bilgi çağını yakalamış Türkiye'sinin kurulmasına ciddi katkıları olacağına inanıyoruz.”

Satışlar Teknosa'da başladı
İlk model Eee PC 4GB Türkiye'de 24 Mayıs günü satışa sunuldu. Linux ve Windows XP Home işletim sistemli ürünler; ilk 4 gün boyunca sadece İstanbul Teknosa Planet, Ankara Ankamall ve İzmir Mavişehir CarrefourSa Teknosa mağazalarında satışa sunuldu, bu mağazalara gelen ilk 50 müşteriye 4GB SD hafıza kartı hediye edildi.

İşte Asus Eee PC
ASUS Eee PC'nin ismi İngilizce'de öğrenmesi, çalışması ve oynaması kolay anlamına gelen “easy to learn, easy to work, easy to play” ifadelerinin başında yer alan üç adet “e” harfinden alıyor. ASUS Eee PC kullanıcıların tüm temel bilgisayar ve İnternet ihtiyaçlarını karşılıyor. Eee PC'nin sağladığı en büyük avantajların başında 1 kilogramdan daha az ağırlığıyla standart diz üstü bilgisayarlara oranla yarı yarıya daha hafif olan tasarım yer alıyor.
ASUS EeePC ülkemizde iki modeliyle satışa çıkmış durumda. EeePC 4G diye de adlandırılan EeePC 701, 7.1 inç ekrana sahip. Beş ayrı renkte sunulan modelin 512 MB sistem belleği ve 4GB kapasiteli SSD sabit diski var. Bu modelin Linux XANDROS yüklü olan modeli 369 Dolar+KDV, Windows XP yüklü olanıysa 399 Dolar+KDV fiyatla satışa sunuldu.
EeePC 900 modeli ise, 8.9 inç ekrana sahip. Windows XP ile birlikte gelen modelin 12GB, Linux yüklü olanının ise, 20 GB sabit disk alanı var. 1GB sistem bellekli EeePC 900, yalnızca siyah ve beyaz renk seçeneği ile 499 Dolar'dan satışa sunuldu.

Hareket özgürlüğü, performans ve sağlamlık bir arada
Asus Eee PC sadece 920 gramlık bir ağırlığa sahip. Neredeyse normal boyu bir kitap kalınlığında olan cihaz bu sayede kişisel el ya da sırt çantalarında fazla yer kaplamıyor, bu sayede istenildiği her yere götürülebiliyor. Mobil haberleşme cihazları ve özellikle mobil bilgisayarlar için kullanıcıyı en fazla tedirgin eden konuların başında ise, aygıtın başına gelmesi muhtemel darbeler ya da düşmeler sonucu oluşabilecek veri kayıpları gelmektedir. ASUS Eee PC'nin dayanıklı yapısı içersinde yer alan S.S.D (Solid-State Disk) depolama teknolojisi sayesinde darbe sonucu oluşabilecek veri kaybı sıkıntısı ortadan kalkıyor. Geleneksel sabit disk mimarisinden tamamen farklı bir tasarıma sahip olan S.S.D depolama üniteleri taşınabilir hafıza ürünlerine (USB Flash bellek) benzer özelliklere sahip. Eee PC'nin mekanik bir depolama ürününe sahip olmaması nedeniyle, cihaz üzerine kurulu işletim sistemi normal bilgisayarlara oranla daha hızlı açılıyor. Mobil ürün üzerinde mekanik bir sabit disk ve optik sürücü olmaması da belirgin bir güç tasarrufunu beraberinde getiriyor ve daha fazla çalışma süresi kazandırıyor. Asus Eee PC kullanıcılarını hareket özgürlüğü konusunda memnun edecek diğer bir faktör ise, bilgisayarın sahip olduğu neredeyse bir mobil telefon büyüklüğündeki şarj aleti olacaktır.
ASUS Eee PC'nin tüm modelleri Intel Celeron Mobile 900Mhz ULV (Ultra Low Voltage) işlemci ile birlikte geliyor. Bu sayede Linux işletim sistemlerinin yanında Windows XP işletim sistemini de çalıştırmak mümkün oluyor. Eee PC üzerinde 3 adet USB 2.0 girişi bulunuyor ve bu da daha önceden sahip olduğunuz işletim sistemi uyumlu tüm donanımlarınızı bağlamanızı sağlıyor. USB 2.0 bağlantı noktalarına harici bellek veya sabit diklerinizi bağlayarak veri depolama alanını genişletebilir, televizyon kartı, gelişmiş ses kartı, optik sürücü, projeksiyon cihazı ya da LCD monitör gibi donanımları Eee PC ile tümleştirerek sistemi ofis ortamında çoğul ortam özellikleri bakımından başarılı bir masa üstü sistem haline getirebilirsiniz.

Her yerde İnternet
Netbook adını alan Eee PC'deki bütünleşik Wi-Fi 802.11 b/g ile bulunduğunuz yerdeki mevcut sinyaller otomatik olarak algılanır ve İnternet'e ve yerel ağa kolayca bağlanabilirsiniz. Ethernet girişi sayesinde kablo üzerinden de ağa giriş yapabileceğiniz gibi, USB girişine takacağınız işletim sistemi uyumlu modemlerle de geniş bant bağlantı hizmeti alabilirsiniz.

Ofis her an yanınızda
Bilindiği gibi ASUS Eee PC iki farklı işletim sistemiyle birlikte sunuluyor. Linux işletim sistemi üzerinde OpenOffice ile birlikte geliyor. Açık kaynak kodlu ve sürekli geliştirilen, hatta Microsoft Office ürünleriyle neredeyse aynı uygulamalara sahip olan OpenOffice ile, tüm belgelerinizi ve sunumlarınızı Eee PC'de düzenleyebilirsiniz.
Windows XP yüklü Eee PC ise, Microsoft'un temel ofis uygulamalarını bünyesinde barındıran Microsoft Works ile birlikte geliyor. Ancak sonraki zamanlarınızda ASUS Eee PC'yi daha etkin kullanmaya karar verirseniz Microsoft Office 2007'den önceki Office sürümlerini bilgisayarınıza kurup, sorunsuz şekilde çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Çoğul ortam ile eğlence desteği
ASUS Eee PC ile sahip olduğunuz ya da ağ üzerinden edineceğiz tüm görüntü ve ses biçimlerini oynatabilirsiniz. İnternet ve yerel ağ üzerinden indirdiğiniz tüm müzik ve video biçimlerini Netbook'unuzda çalabileceğiniz gibi, USB yoluyla bağlayacağınız bir diğer ortam oynatıcıyla da DVD keyfi yaşayabilirsiniz. Eee PC'nin üzerindeki resim boyutu video izlemek için sizi tatmin etmezse ürün üzerindeki USB girişleri ya da monitör çıkışını kullanarak görüntüyü uyumlu ekranlara aktarabilirsiniz. Eee PC üzerinde bulunan Intel çip takımlı ekran kartı tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için yeterli düzeyde.
Eee PC modellerinin hepsi tümleşik 1.3 milyon piksel Web kamera ile birlikte sunuluyor. Ürün üzerindeki kulaklık ve mikrofon girişlerine gerekli donanım takılarak İnternet üzerinden yüksek kalitede sesli ve görüntülü iletişim kurma imkanı sağlanıyor.

Bir bakışta ASUS Eee PC
ASUS Eee PC temel bilgisayar ve İnternet ihtiyaçlarının karşılanması için tasarlanmış, ancak bilinçli bir bilgisayar kullanıcısının beklenenden çok daha fazla performans alabileceği oldukça ideal ve tasarımı sayesinde yüksek hareket kabiliyeti sağlayan bir mobil bilgisayar. 4 saate varan çalışma süresi, Windows ve Linux işletim sistemleri desteği, kablosuz ağ bağlantısı ve tümleşik Web kamerası gibi özellikleri sayesinde ikinci bilgisayar olarak düşünülebilecek oldukça başarılı bir ürün. Asus Eee PC, okul çağındaki öğrencileri de bilgisayar ve teknolojiyle tanıştıracak, derslerinde ve sayısal eğlence hayatlarında bir hayli meşgul edecek gibi görünüyor.