Aycell’in yeni yönetimi işbaşında

Türkiye GSM sektörüne dördüncü operatör olarak giren Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri 5 Şubat 2003 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul’da yeniden belirlendi.

AYCELL Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Vedat Karaaslan’ın yerine Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi Cahit Paksoy getirildi. Paksoy aynı zamanda Aycell Genel Müdürü oldu. Genel Kurul’da alınan kararla Aycell Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdürlüğü görevlerine atanan Paksoy, 22 yıllık iş yaşamının 14 yılında kamu sektörü, 8 yılında da özel sektörde görev yaptı. Paksoy, son olarak özel bir kuruluşun Türkiye ayağının Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu. Aycell Yönetim Kurulu’nun diğer üyeliklerine de Dr. Osman Dur (aynı zamanda Başkan Vekili olarak

atandı), Osman Yıldırım Çoşkun, İhsan C. Elhan ve Dr. Erkan Topal getirildi.
Aycell Denetim Kurulu üyeleri ise M. Emin Zararsız ile M. Nuri Karaman oldu. Geçtiğimiz haftalarda da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Danışmanı Paşa Yaşar da Aycell Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmişti. Yeni Yönetim Kurulu’nun özgeçmişleri şöyle:


Cahit Paksoy (Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür):
Kahramanmaraş doğumlu. 1981 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Programı’ndan mezun oldu. 1989 yılında İsveç’in Malmö şehrinde “Techical Management Master” programını tamamladı. Halen İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme İktisadı Enstitüsü Bölümü’nde doktora programına devam ediyor. İş yaşamına mühendis (1981-1985) olarak başladığı Deniz Nakliyatı T.A.Ş.’de 1985-1986 yılları arasında Stok Komisyon Başkanlığı yaptı. 1989-1990 yıllarında Deniz Yolları İşletme Müdür Yardımcılığı, 1990-1991 yıllarında Deniz Nakliyatı T.A.Ş. Şube Müdürlüğü, 1991-1993 yıllarında da Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1993-1995 yıllarında Marmara Inc. şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Aynı yıllarda yine Deniz Nakliyatı T.A.Ş.’de Amerika Kıtası Ülke

Temsilciliği yapan Cahit Paksoy, 1996-2003 yıllarında ise Turktel Grup Şirketleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 22 yıllık iş yaşamı boyunca toplam süresi 14 ay süren 40’tan fazla eğitim ve kursa katıldı. İngilizce ve Almanca bilen Cahit Paksoy, evli ve bir çocuk sahibi.

Dr. Osman Dur (Yönetim Kurulu Başkan Vekili): Konya Ilgın doğumlu. Üniversite öğrenimini 1988 yılında birincilikle tamamladı. Ankara Üniversitesi Fizik Bölümü’nde başladığı yüksek lisans programını, aldığı araştırma bursu ile Budapeşte Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü’nde doktora çalışmalarına başladı. Florida State Üniversitesi’nden aldığı destekle tamamladığı doktora programının ardından, yeniden Marmara Üniversitesi’ne döndü. Çalışma hayatına 1997 yılında başladı. Bu tarihten itibaren özel sektör ile üniversite arasında işbirliği sağlanması çalışmalarını sürdürdü. İngilizce ve Fransızca bilen Dr. Osman Dur, evli ve iki çocuk sahibi.

Osman Yıldırım Coşkun (Yönetim Kurulu Üyesi): Çanakkale doğumlu. Üniversite öğrenimini Hamburg’da tamamladı. Hamburg Üniversitesi ve Hamburg Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1989 yılından beri özel sektörde faaliyet gösteren çeşitli firmalarda bilişim ve iletişim alanlarında yöneticilik görevlerinde bulundu. Almanca ve İngilizce bilen Osman Yıldırım Çoşkun, evli ve bir çocuk sahibi.

İhsan C. Elhan (Yönetim Kurulu Üyesi): İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği, Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı’ndan 1985 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde Yönetim ve İş İdaresi Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. 1985 yılından bu yana bilgi teknolojileri sektöründe medya teknolojileri ve sistem entegrasyonu alanlarında önemli projeler yürüttü. İngilizce bilen İhsan C. Elhan, evli ve 3 çocuk sahibi.

Dr. Erkan Topal (Yönetim Kurulu Üyesi): Erciyes Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1983 yılında mezun oldu. İş hayatına aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak başladı. Ege Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Bursu’nu birincilikle kazanmasının ardından ABD’ye gitti. 1992 yılında Yöneylem Araştırması ve İstatistik Dalı’nda yüksek lisans programını, 1995 yılında da Endüstri Mühendisliği doktora programını tamamladı. 1995-1998 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1996-1997 yıllarında Başbakanlık Danışmanlığı görevini üstlendi. 1997 yılından 2003 yılına kadar özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. İngilizce bilen Dr. Erkan Topal, evli ve üç cocuk sahibi.

Yeni fiyat tarifesi

Aycell, 1 Şubat 2003 tarihinden itibaren yeni fiyat tarifesine geçerken, faturasız hatlarda indirim kampanyası süresince uyguladığı tarifeyi hala sürdürüyor.
Türkiye’deki 81 il merkezini kapsama alanına dahil eden, ilçe ve beldelerdeki dolaşım ağını hızla genişleten Aycell, 31 Ocak 2003 tarihinde sona eren indirim kampanyasının ardından yeni ücret tarifesini belirledi.
1 Şubat 2003 tarihinden itibaren abonelerin konuşmalarını yeni tarife üzerinden ücretlendirmeye başlayan ve faturasız hatlarda indirim kampanyası boyunca uyguladığı tarifeyi sürdürme kararı alan Aycell, belirlediği yeni tarife ile de aboneler için avantajlarını sürdürmeyi hedefliyor.
Abone sayısı 500 bine ulaşan ve 11 ülkedeki 14 operatörle anlaşmasını tamamlayan Aycell’in belirlediği yeni tarifede; faturalı hatlarda Aycell’den Aycell’e yönelik aramalar 60 bin Lira/dakika, sabit telefon ve diğer operatörlere yönelik aramalarda ise indirim kampanyasındaki fiyatlar geçerli olacak. Faturasız hatlarda ise, indirim kampanyası süresince uygulanan tarife geçerli olacak. Kontör ücretinin 60 bin Lira olduğu tarifede, Aycell’den Aycell’e yönelik aramalarda daha önce olduğu gibi dakikada 2 kontör düşecek. Aycell’in yeni fiyat tarifesi şöyle:
Faturalı hatlarda Aycell’den Aycell’i aramaların dakikası 60 bin Lira, sabit telefonları aramanın dakikası 218 bin Lira, Aycell’den diğer operatörleri aramanın dakikası 518 bin Lira, Aycell'den Aycell'e ve diğer tüm operatörlere kısa mesaj ücreti ise mesaj başına 60 bin Lira.
Faturasız hatlarda ise Aycell’den Aycell’e yönelik aramalarda dakikada 2 kontör, sabit telefonlara yönelik aramalarda 5 kontör, Aycell’den diğer operatörlere yönelik aramalarda 12 kontör düşecek, Aycell’den her bir kısa mesaj gönderiminde ise bir kontör harcanacak.
Sabit ücret uygulamayan Aycell’in abonelerine sunduğu diğer avantajlar ise şöyle sıralanıyor:
. Saniye başı ücretlendirme yapılan Aycell’de aboneler kaç saniye konuşursa o kadar ücret ödüyor.
. Sabit telefon aboneleri Aycell’i ararken 378 bin TL/dakika ödüyor.
. Tüm bu hizmet ve tarife seçeneklerini sunulurken, zaman sınırlaması, belli bir konuşma süresine ulaşılması, sabit ücret, seçilmiş numaralar vb. koşullar istenmiyor.

Suudi Arabistan ile dolaşım anlaşması

Aycell, Saudi Telecom Company (STC) ile uluslararası dolaşım (roaming) anlaşması imzaladı. Aycell'in bu hizmetiyle hacı olmak için Suudi Arabistan’a giden Türk vatandaşları arasından Aycell abonesi olanlar, Türkiye ile rahatça görüşme olanağı buldular.
Aycell’den yapılan açıklamada; şirketin yurtdışında uluslararası dolaşım çalışmalarını hızla sürdürdüğü, bu çerçevede Suudi Arabistan'daki tek GSM operatörü STC (900) ile anlaşmasını tamamlayarak, bu ülkeyi de uluslararası dolaşım ağı içerisine kattığı belirtildi. Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu 11 ülkedeki 14 operatörle anlaşmasını tamamlayan Aycell, 2003 yılının ilk çeyreği sonunda tüm dünyayı dolaşım alanına dahil etmeyi planlıyor. Şu anda dünya çapında toplam 60 operatör ile görüşmelerini sürdüren ve bunlardan 30’u ile uluslararası dolaşım konusunda anlaşma sağlayan Aycell, 21 operatör ile de test ve uygulama çalışmaları yürütüyor.

Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş.
Ulaştırma Bakanlığı’nca, 16 Mart 2000’de açılan ihaleden sonraki dönemde, 4. GSM 1800 lisansı Türk Telekom A.Ş.’ye verilmiştir. 8 Ocak 2001 tarihinde ise, Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş., GSM mobil işletmeciliği yapmak üzere ayrı bir sermaye şirketi olarak Türk Telekom A.Ş. tarafından kurulmuştur. Önümüzdeki yüzyılın telekomünikasyon pazarını elinde tutacak 3. Kuşak teknolojisine uygun bir altyapıya sahip olan Aycell, 444 1 505 müşteri hizmetleri numarası ile abonelerine hizmet vermektedir.