Türkiye'nin lokomotifleri 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi'nde

 

TÜRKİYE Bilişim Derneği Eskişehir Şubesi ve TÜBİTAK, Anadolu'daki KOBİ'lerin bilgi ve haberleşme teknolojilerinden daha bilinçli bir şekilde faydalanmasını sağlamak amacıyla, 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi'ni düzenledi.

1971 yılından bu yana Türkiye'nin bilgi teknolojileri uygulamalarını daha çağdaş bir düzeye taşıyarak toplumsal fayda yaratmayı hedefleyen Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) Eskişehir Şubesi, bugüne dek yaptığı çalışmalara yeni bir zirveyi de ekledi. Türkiye'deki ekonomik kalkınma girişiminin lokomotifleri olan KOBİ'lere yönelik bu zirve, 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi adıyla, 15 Şubat 2005 tarihinde Eskişehir Anemon Hotel'de düzenlendi. Çok yoğun bir ilginin odağı olan Zirve, Anadolu'nun farklı illerindeki KOBİ'leri bir araya getirdi. Toplantıda KOBİ'lerin temsilcilerinin yanı sıra, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Güldal Akşit, AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, CHP Milletvekili Mehmet Ali Arıkan, AKP Milletvekili Muharrem Tozçöken gibi siyasi temsilcilerle Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarından üst düzey yöneticiler hazır bulundu.

Zirvenin açılış konuşmacılarından biri olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, teknolojik gelişmelerin hızını vurgulayarak, Türkiye'nin bu hıza ayak uydurmak zorunda olduğunu belirtti. Bakan Coşkun, KOBİ'lerin en büyük eksikliğinin bilgi teknolojileri olduğunu ifade etti ve değişen dünyada rekabet gücünü korumak isteyen işletmelerin bilişimden faydalanması gerektiğini ekledi. Zirve'de KOBİ kavramı üzerinde de duran Ali Coşkun, ülkemizde KOBİ'ler için 14 ayrı tarifin bulunduğunu söyledi ve bu durumun yarattığı sıkıntıları aşmak için gerekli yasal düzenlemelerin ve tanımlamaların yapılacağını açıkladı. Bakan ayrıca, kısa süre önce ülkemize gelen Bill Gates'in kurmak istediği bilgi teknolojileri üssü için Yalova'nın tercih edilmesine yönelik bazı çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Avrupa Birliği, Dünya Bankası gibi uluslararası oluşum ve kuruluşların, Türkiye'nin e-dönüşüm hızını dikkatle ve hayranlıkla izlediğini de vurguladı. Coşkun, Anadolu'nun önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan Eskişehir'de, KOBİ'lere yönelik bu tür bir organizasyon yapılmasından mutluluk duyduğunu da ifade etti. Zirve'nin açılış konuşmacılarından AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan da, Türkiye'nin 10 yıl sonrasını değil, 100 yıl sonrasını görmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin genç insan kaynağı ve girişim gücü gibi iki önemli avantajının olduğunu söyleyen Mercan, bu avantajların rekabet gücüne dönüştürülmesinin şart olduğunu ifade etti. Murat Mercan, KOBİ'lerin bilgi teknolojileri sayesinde dünya genelinde rekabet üstünlüğü elde edebileceğini vurguladı.

TBD Eskişehir Şubesi ve TÜBİTAK'ın ortak girişimiyle gerçekleşen 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi'nde, uydu bağlantısı ile katılan Dr. Emre Gönen dahil olmak üzere, Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarından 21 üst düzey temsilci de konuşmacı olarak yer aldı. Zirveye katılan tüm KOBİ temsilcilerine, İdea E-Learning Solutions ve TBD Eskişehir Şubesi işbirliğiyle bir yıl boyunca ücretsiz İnternet tabanlı Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası Eğitimi (Microsoft Office 2003 ve Windows XP Professional) hediye edildi

Açılış konuşmalarını Rahmi Aktepe (TBD Başkanı), Murat Mercan (AK Parti Eskişehir Milletvekili), Ali Coşkun (Sanayi ve Ticaret Bakanı)'nın yaptığı organizasyonda;

Ufuk Akdağ (İdea E-Learning Solutions Genel Müdürü), Cahide Akkuzu (Avea Kurumsal Satış Direktörü), Faik Burhanoğlu (İnfronic Genel Müdürü), Birol Cabadak (Logo Business Solutions Genel Müdürü), Hilmi Develi (TOSYOV Başkanı), Altay Elbek (Oyak Teknoloji Genel Müdürü), Tolgar Elverici (Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı), Mehmet Ali Erdem (Dış Ticaret Müsteşarlığı Genel Müdür Yardımcısı), Murat Erkan (Cisco Systems KOBİ İşbirimi Genel Müdür Yardımcısı), Enis Eryılmaz (Türkiye İhracatçılar Meclisi Türk Ticaret Noktası İcra Kurulu Başkanı), Erkan Gürkan (KOSGEB Başkanı), Yavuz İlik (TÜBİTAK 6. ÇP. Bilgi Toplumu Tematik Alanı Ulusal İrtibat Noktası), Süleyman Kahraman (Halkbank Genel Müdür Yardımcısı), Okan Kara (TÜBİTAK 6 ÇP. KOBİ Aktiviteleri Tematik Alanı Ulusal İrtibat Noktası), Fevzi Onat (İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı), Mehmet Toros (Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı), Şahin Tulga (HP Türkiye Genel Müdürü), Osman Arslan Tunçelli (TBD İstanbul Şubesi KOBİLİŞİM Çalışma Grubu Başkanı), Tansu Yeğen (Microsoft Türkiye Genel Müdürü Yardımcısı) ve Muzaffer Yıldırım (Türk Trust A.Ş. İstanbul Bölge Yöneticisi) etkinlikte konuşmacı olarak yer aldılar.