Caspian Fuar ve Zirvesi 5. kez İstanbul'da gerçekleştirildi

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hazar, Karadeniz ve Orta Asya telekom fuarı ve zirvesinin 5.'sine İstanbul'da ev sahipliği yaptı.

Caspian Telekom Fuarı ve Zirvesinin 5.'si bu senede İstanbul Hilton Otel'de gerçekleştirildi. Açılışını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yaptığı fuar ve zirveye Yunanistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Michael Liapis, Tacikistan Haberleşme Bakanı Said Zuvaidov, Kırgız Cumhuriyeti Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Abdrahman Mamataliev de katıldı.

Önde gelen uluslararası ve bölgesel telekom ve BHT-Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri yatırımcıları ile birlikte, aralarında Avrupa Komisyonu, Küresel Vsat Forum, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve Konseyi, Güneydoğu Avrupa Telekomünikasyon ve Enformatik Araştırma Enstitüsü, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası, ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı, Belrossvyaz gibi kurumlarında bulunduğu uluslararası telekom kurumlarından ve uluslararası finansal kurumlardan bir dizi üst düzey katılımcıda zirvede yer aldı. Beşinci keredir, Resmi Basın Sponsorluğu Telepati dergisi tarafından üstlenilen organizasyonda; Türkiye'nin jeopolitik konumu, ülkemize uzun yıllar boyunca, Asya ve Avrupa arasında doğal bir iletişim köprüsü haline getirdi ve şimdi de Hazar ve Karadeniz Telekom Konferansı, gelişmekte olan bu telekom ve bilgi teknolojileri pazarının uluslararası yatırımcılara açılmasında önemli bir rol üstlendi.

Konferansta katılımcılar bölgesel sabit hat, uydu ve hücresel altyapısının modernizasyonuna yönelik yatırım, ağların tekelden kurtarılması, devam etmekte olan devlet özelleştirme programları, uydu, sabit hat, mobil 3N geniş bant, çoklu ortam ses, görüntü ve veri hizmetleri dahil olmak üzere yeni telekom teknolojilerinin uzun dönemli potansiyeli konularının da yer aldığı gelişmeleri değerlendirdi.

Düzenlenen fuar ve zirvenin ilk iki gününde gerçekleştirilen konferanslarda katılımcılara bölgedeki telekom altyapısı, sektörde yaşanan gelişmeler, bu alana yapılabilecek yatırımlar ve bunların getirileri, çevre ülkelerde varolan fırsatlar gibi konularda bilgiler verildi.

Zirvenin ilk konferansında açılış konuşmasını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptı. Yunanistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Michael Liapis, Tacikistan Haberleşme Bakanı Said Zuvaidov, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Kazaktelekom Başkanı Hairat Karibzhanov ve Kırgız Cumhuriyeti Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Abdrahman Mamataliev'in konuşmacı olarak katıldığı konferansta;

Hazar ve Orta Asya telekomünikasyon endüstrisine yatırıma yönelik bir geçiş ülkesi olarak Türkiye, Türk Telekom'un değişimi, Kazak Telekom'un geliştirilmesi gibi konular tartışıldı.

Konuşmacılar sunumlarında şu görüşlere yer verdi:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım:

"Bu toplantı ülkeler arasındaki mevcut ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Ülkeler arasındaki sayısal uçurumların ortadan kalkması için hükümetler çeşitli projeler geliştirmektedirler. Bu arayışlar bizi bilgi toplumu kavramı ile tanıştırdı. Ortak gelecek için uzun ve yorucu bir süreçte Birleşmiş Milletler'in de katkılarıyla hepimiz bu sürece katkıda bulunmalıyız. Bilgi toplumunun arkasında yatan motor güç sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma araçlarıdır.

Bilgi ve haberleşme teknolojileri özellikle 20. yüzyılın 4. çeyreğinden başlayarak gösterdiği olağanüstü gelişmenin yanı sıra başka alanlara katkılarıyla inanılmaz gelişme gösterdi. Ülkemizde de bilgi ve haberleşme teknolojileri bilinci kullanımı giderek yaygınlaşmakta, değişim süreci hızlanmaktadır. Bu değişimin sonucu olarak çıkan bilgi toplumu kavramı dünyada önemli bir değişimi başlattı. Haberleşme ortamlarının çeşitliliğine, her biçimde tüketici ihtiyacının karşılanması, geniş bant teknoloji hizmetlerinin ortaya çıkması dünyada gerçekleşiyor.

Bilgi ve haberleşme teknolojilerinin gerçek potansiyelini daha iyi bir gelecek için kullanmaksızın bilgi toplumu olmak gerçekçi olmayacaktır. Dolayısıyla, Türkiye'de e-dönüşüm ve e-eylem projeleri hazırlanmış ve uygulanmaya başlamıştır.

Bilgi ve haberleşme teknolojilerindeki baş döndürücü hıza paralel olarak yasal düzenlemelere ihtiyaç duyuldu ve elektronik haberleşme anlamında yeni bir yasal düzenleme çalışmasını tamamlıyoruz.

2003 yılı itibariyle tekel bitti, serbestleşme süreci başladı. Bu süreçte vergi gelirlerinin artması, işletmelerin rekabet çeşitliliğinin artması, proje büyümesi ve verimlilik artışlarıyla sektör gelirlerinin arttırılmasının hedeflendiğini söyleyebiliriz".

Yunanistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Michael Liapis:

"Telekom ailesi olarak hepimiz aynı hedefe hizmet ediyoruz. Yıllardır teknolojik bir evrim geçiriyoruz. Bu hem ülkelerin hem uzmanların bir araya geldiği bir konferans ve bu ülkedeki rekabet ve işbirliklerini sağlayan bir kurum haline geldi. Bu bölge telekomünikasyonun arttırılıp yayılabilmesi için önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Stratejik olarak bakarsak AB daha çok doğuya döndü ve yakında AB sınırları Karadeniz'e kadar ulaşacak. Tabi ki bu süreçte bazı problemler olacaktır ama bunun arkasında çok büyük başarılar olacak. Sizlerle bir araya gelip tecrübelerimizi paylaşabiliyoruz.

Avrupa'ya bakınca bu konuda gündeme gelen 2 nokta var. Yatırımları ne şekilde teşvik edebiliriz? Geniş bant erişiminizi nasıl arttırabiliriz?

Telekomünikasyon teknolojileri zaten yaygın teknolojiler ama bu, bilgi teknolojileri devriminin gerçekleştiği anlamına gelmez".

Tacikistan Haberleşme Bakanı Said Zuvaidov:

"Telekomünikasyon hizmetlerinin ekonominin gelişmesinde büyük önemi var. Dolayısıyla biz bu sektörü ekonominin öncülerinden ilan ettik. Buraya 5 yıldır katılıyoruz, bu zamanda telekomünikasyon alanında çok önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Ülkemiz haberleşme alanında çok büyük gelişmeler kaydetti. Avrupa Kalkınma Bankası kredileriyle birçok yenileme çalışmaları gerçekleştirdik. Tacik telekomünikasyon çalışmaları senkronize edildi.

Telekomünikasyon ve bilgi teknolojilerinin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı önderliğinde özel bir konsey oluşturuldu ve bu konsey çalışmalarına başladı. Tacikistan telekomünikasyon alanında piyasanın normal çalışabilmesi için şartlar oluşturuldu".

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer:

"Teknolojik gelişmeler yaşantımızın her alanını artan bir şekilde etkiliyor. Bu gelişmelerin en önemlisi telekomünikasyonda yaşanıyor. Telekomünikasyondaki gelişmeler toplum refahında önemli bir rol oynamaktadır. Dünyada yaşanan hızlı gelişmeleri takip etme konusunda kararlı olan Türkiye'de, telekomünikasyon alanında 1980'lerden itibaren büyük atılımlar yapıldı. Bu gelişmeler ülkenin her köşesine farklı telekomünikasyon hizmetlerinin götürülmesini sağladı.

En önemli çalışma Türk Telekom'un geçen yıl başarıyla özelleştirilmesi oldu. Telekomünikasyon Kurumu kuruluşundan bu zamana kadar sektörün gelişimi, hizmet kalitesinin rekabet ve müşteri memnuniyetinin gelişmesi amacıyla bir dizi çalışmalar yaptı ve hala yapıyor. Kurumumuz bugüne kadar birçok alanda toplam 70 yetkilendirme yaptı ve sektördeki beklentilerin ve ülke gerçeklerinin farkında olarak 2006 yılında da yetkilendirme çalışmalarına devam edecektir.

Telekomünikasyon sektöründe toplam 218 işletmeci faaliyet gösteriyor. Türkiye'de 2005 itibariyle 19 milyon PSTN, 45 milyon GSM abonesi var. ADSL abonesi 1 milyon 100 bin adede ulaştı ve artış sürüyor. Düzenleme gibi bir görevi yerine getiren kurumumuz ülkemizi telekomünikasyon alanında da yurtiçi ve yurtdışında en iyi şekilde temsil ediyor".

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany:

"1993-94 yılları arasında 2 yeni GSM operatörünün pazara girmesiyle başlayan bir süreç var. Aslında Türkiye GSM operatörleri açısından model bir ülke olabilir. Sektör biraz titreşimli geliş gidişlerin yaşandığı bir dönem geçirdi. En büyük gelişme, Türkiye'nin bu durumda olmasını sağlayan koşullara bakınca özellikle 3 ve 4. operatörün birleştirilmesiyle yaşandı.

Türk Telekom 1,5 milyonluk ADSL abonesini çok kısa bir sürede oluşturdu. Bu problemlere bakınca ülkenin bir çok kısmında yaşayan çok becerikli insanlar var. Bu alanda büyük yatırımlar gerekiyor. Özellikle bu ülkenin hükümeti ve telekomünikasyon sektörüne bize yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum".

Kazak Telekom Başkanı Hairat Karibzhanov:

"2003'te Kazak hükümeti bir telekomünikasyon gelişim programı onayladı. Bununla sektörün serbestleşme süreci belirlendi. Telekomünikasyon sektöründe reform başlatıldı. Kazak hükümeti 20'den fazla yasal düzenlemeyi onayladı ve telekomünikasyon alanında serbestleşme gerçekleşti. Kazak Ulaştırma Bakanlığı düzenleyici kurum görevini üstlendi. Küresel bir hizmet ağı oluşturuldu. Bu serbestleştirme sürecinde Kazak Telekom'un lisansıyla ilgili sorunun yanısıra, uluslararası ve şehirlerarası operatörlerin çalışmaları düzenlendi. Ülkede her şeyden önce İnternet'e erişim sağlandı. 2004'ten itibaren İnternet hizmetleri ücretleri aşağı çekildi. 2004'ten itibaren yerel bağlantı tarifeleri belirlendi. Kazak Telekom'un uluslararası bağlantıları sağlandı ve tarifeler düşürüldü. Okullar için ücretlerde düşüş sağlandı.

Günün ikinci oturumunda Orta Asya'daki telekom özelleştirmelerinin önemi, Orta Asya telekom piyasalarının serbestleştirilmesi, Hazar piyasasında VoIP konusunda mevcut ve gelecekteki fırsatlar, Çin ve Orta Asya bölgesel uydu endüstrisine genel bakış ve Kazakistan'da e-devlet projelerinin geliştirilmesi gibi konular masaya yatırıldı.

Özbek Telekom Genel Müdür Yardımcısı Saidghani Nasretdinov:

"Özbek Telekom bugün en büyük operatör ve her türlü telekomünikasyon hizmeti sunumunda lisansa sahip. Son günlerde bu şirket stratejik planlar geliştirdi ve yeni tür hizmetlerin geliştirilmesine öncelik tanıdı. Ülkemizde ilk aşamada mülkiyet hakları değiştirildi, özelleştirme gerçekleşti. Telekomünikasyon alanında özel şirketler kuruldu, ortaklıklar oluşturuldu. Özbek Telekom şirketinde devlet şirketlerinin katılımıyla özel bir yapılanma gerçekleştirildi.

Özbek Telekom'un özelleştirilmesi konusunda çalışmalar başladı. Hükümet kararına göre devlet payı %45, satışa sunulacak hisse senedi miktarı %55 oranında belirlendi. Şu anda telekomünikasyon ağlarının modernleştirilmesi ve geliştirilmesi için projeler hazırlandı. En yeni teknolojilerin ve donanımın kullanılması için gerekli tedbirler alınmaktadır. Hala Özbek Telekom'un 2000'den fazla istasyonu var ve 2 milyondan fazla numara buraya bağlı. Burada sayısal istasyonların oranı %50'yi buluyor. Tüm uluslararası telefon santralları sayısal hale getirildi. Özbek Cumhuriyeti telekomünikasyon ağlarının geliştirilmesi için kablosuz bağlantılar da sağlanıyor.

Rus Telekom Ticari Direktörü Olga Rumyantseva:

"Rusya'da bir dizi yasal düzenleme onaylandı ve Rus Telekom artık tekel değil. Yeni yasal düzenlemeler operatörler ve abonmanlar arasındaki ilişkileri etkiledi. Sektörde yıllık ortalama büyüme %15. Burada ana pay mobil bağlantıda. Tabi ki, sabit bağlantıda artıyor. Rusya Telekom hala lider konumunu koruyor.

Bizde WDM ağı var, ülkede çok büyük bir kapasite var. Aslında ülkemizde serbestleşme konusunda kabul edilen yasal düzenleme 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi. Böylece operatörler doğrudan müşteriye hizmet verebilir hale geldi. Daha önce Rus Telekom operatörlerinin operatörü olarak çalışıyordu.

Bu sene içinde büyüme bekliyoruz. 1.5 milyar Dolar gelirimiz var ve burada 3500'den fazla görevli çalışıyor. Hat uzunluğu 20 bin km'den fazla. En yeni teknolojileri kullanıyoruz. 40 milyon abonemiz var. Uluslararası seviyede ayda 300 milyon dakika hizmet veriyoruz".

 

Hellas Sat Ceo'su Christodoulos Protopapas:

"Hazar bölgesinde bulunan ülkeler bütün ülkeler gibi büyük alanları kapsıyor ve buradaki insanlara ulaşmak çok kolay olmayabiliyor. Uydu çözümleri sayesinde kırsalda ve şehirde yaşayanlar arasında haberleşme sağlamak mümkün. Uydu çözümleri telekomünikasyon ve bilişim altyapısına güzel bir imkan sunuyor. Geniş bant teknolojilerinden biri de Dubres sistemleridir. Bu teknolojinin gelişmesiyle bütün IP uygulamalarının aktarılması mümkündür. Burada çok yüksek hızda indirme oranı sağlanabiliyor. Sistemin altyapı ve mimarisi son derece basit.

Buradaki ileti yollarıyla tek tek kullanıcılara trafiği ulaştırmak mümkün. Aynı zamanda çoklu frekansta zaman bölünmeli erişimde sağlanıyor. Aynı uydu kaynaklarını pek çok kullanıcıya sunmakta mümkün".

 

Intelsat Avrupa Satışları Bölge Başkan Yardımcısı Yuli Wexler:

"İntelsat küresel bir firma ve 700 müşterimiz var. 700 müşteri içinde perakendeciler de yer alıyor. Bunun yanında temel müşterilerimiz genelde telekom operatörleri, hükümet şebekeleri, TV şebekeleri. Geçen yıl 5 milyar Dolar'lık satış yaptık İngiltere ve ABD'de. Bu alanda 8 uyduluk sağlam bir filomuz var. 1.5 yıl önce 5 adetlik bir filoyu da buna kattık.

Sürekli bir büyüme ihtiyacından bahsediliyor özellikle bu bölgede ve dünyanın diğer taraflarında. Noktadan noktaya telekom hizmetleri sağlanması, İnternet'in artması, direkt erişimin sağlanması şeklinde gözlenebiliyor. Bu şekilde dünyanın birçok ülkesine hizmet sağlıyoruz.

İntracom Telekom İş Geliştirme Müdürü Pantelis Varlamos:

"Bizler telekomünikasyon çözüm ve hizmetleri sunuyoruz. 20 yıllık bir geçmişimiz var. 50 ülkede çalıştık ve bağlı ortaklıklarımız var. Geçtiğimiz yıllarda telekomünikasyon pazarı Avrupa'da serbestleşti. Tekel olan şirketler çok başarılı rekabetçi bir ortamda çalışıyor. Müşteriler artık pasif değiller, daha fazla hizmet ve daha az ücret talep ediyorlar. Operatörlerde kendi ağlarında mümkün olan en düşük ücret ve yüksek teknolojileri geliştiriyorlar. Bu şekilde fiyatlar yine düşüş gösterebiliyor".

Gürcistan'daki telekom piyasasının özelleştirilmesi ve serbestleştirilmesi, yeni hükümetin kurulmasından buyana, Gürcistan'ın özelleştirilme sürecinin değerlendirilmesi, Güney Doğu Avrupa'da enformasyon toplumunun geliştirilmesine yönelik girişimlerde günün diğer oturumunda ele alınan konular arasında yer aldı.

Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı David Tsiklauri:

"Gürcistan'da kamu kurumları arttırılmaya başladı. Gürcistan çok büyük bir ülke değil. Nüfusun %45'i şehirde yaşıyor. Önümüzdeki yıl daha fazla yüksek teknolojili alanlara yönelmek istiyoruz. Geçtiğimiz 5 yılda telekom alanındaki gelişme ve büyüme çok iyiydi.

Telekom sektörü devamlı olarak büyüyor. Sektörün getirdiği kar çok fazla ve faaliyetlerine yeni başlayacak 2 şirket daha var. Mobil sektörde de bunların artması sözkonusu. Telekom sektörü ve özellikle mobil telekom ve İnternet servis sağlayıcıların oranı çok büyük. Telekom sektörü çok değişik bir sektör ve bizim grubumuzda da bu sektörün 6 yıl önce başlayan küreselleşmesi söz konusu. Gürcistan Telekom özel bir firma, uluslar arası çalışıyor".

Aperto Networks Orta ve Doğu Avrupa Satış Direktörü Rudiger Meisenburg:

"Aperto bir WiMax çözüm sunucusu. Bizim firmamız içinde küçük bir pazarlama grubu var.

WiMax ile çok geniş çeşitlilikte faaliyetler uygulanabiliyor. Sanayi kullanıcılarına yada ev kullanıcılarına da sunulabiliyor. Nihai kullanıcı birimlere bazı uygulamalar sağlayabiliyoruz. Kırsal kesimde köylere hizmet sağlıyoruz.

Bir yatırımcı eğer WiMax'a yatırım yapıp yapmamak konusunda karar vermek durumundaysa bazı konuları analiz etmeli. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan pazarlardaki uygulamalar farklı olacaktır. Hazar bölgesinde genelde her şey lisans üzerinden gidiyor.

Tüm faktörler dikkate alınınca 6 ay ile 3 yıl arasında böyle bir operasyonun karlı olduğunu görmek mümkün. Bence kademeli bir pazar yaklaşımı izlenmeli. Ancak özellikle işletmelerin piyasasına bakınca, buradan daha çok gelir elde edilebilmekte".

Viasat Bölge Satış Müdürü Guillermo Bosch:

"Viasat bir Amerika şirketi ve özellikle uydu üretiminde tasarım yapıyor ve uydu telekomünikasyonu sağlıyor. Lufthansa ve başka uçak firmalarında kullanılan bazı ürünleri biz üretiyoruz.

Telekom sektörü içinde bazı ürünler üretiyoruz ve özellikle hem sesin hem veri ve görüntünün aktarılması hemde IP uygulamaları için bazı çözümlerimiz var.

Biz 1996 yılında kurulduk, merkezimiz California'da. Yine bir çok yerde ofisimiz ve üretim tesisimiz var. Viasat 5 farklı bölümden oluşuyor ve tüm alanlar telekomünikasyonda spesifik ürünler üretmek için çalışıyor. Yüksek teknolojili ürünlerin uzmanlıkla üretilmesi için çalışan bir firmayız. Tüm bölümlerimizde ileri teknoloji ürünleri üretiyoruz".

Mera Systems Satış Direktörü Yardımcısı Andrey Volkov:

"Rusya'nın en büyük dış kaynak şirketlerinden biriyiz. Cisco ve Nortel gibi büyük donanım üreticileri için teknoloji üretiyoruz. IP telephony için çözümler ürettik. Yapılan araştırmalara göre geçen yıl bağlantı operatörleri, VOIP alanındaki en önemli konular ve yeni uygulamaların sunulması ile trafik belirlediler.

Şirketimizde MVTS ürünleri olmaya devam ediyor. VOIP'e kadar çok yüklü donanımlarımız var. Operatör ağında kullanılıyor ve yeni teknolojilerin rahatça uygulanmasını sağlıyoruz.

Günün son konferansında konuşmacılar, telekom sektörünün serbestleştirilmesinde telekomünikasyon otoritesinin ve rekabet kurulunun rolleri, Gürcistan telekomünikasyon piyasasını etkileyen güçler ve eğilimler, telekom piyasasında rekabet yaratmak gibi konularda görüş bildirdiler.

Avrupa Birliği adına Christian Hoceiped:

"2005 yılı aslında geniş bantlı hizmetlerin AB'deki patlama yılı oldu. Geniş bant hat sayısı 2004'e oranla %100 büyüdü.

Bazı üye devletlerde geniş bant oranı %7'lerde kalabiliyor, kimi ülkelerde ise %20'lere varabiliyor. 2005'te hergün 53.481 geniş bant hat aktive edildi. Burada rekabetin çok büyük yeri var. Yerel ağın paylaşıma açılması çok önemli. ABD ve Kanada ile kıyaslayınca burada kablo ve ADSL'de dengeli bir pazar payı var.

AB'de ise, %85 oranında DSL var. Geniş bant için kablo düzenlenmiyor, başka erişim yolları da var. Mesela, kablosuz yerel ağ giderek daha fazla kullanılıyor. Buradaki rakamlar, yatırım açısından da çok önemli".

Gürcistan Telekom Pazarlama ve Satış Direktörü Mikheil Zibzibadze:

"Telekom 1990'lı yıllarda başlayan bir konu. Gürcistan'da pazar ekonomisine geçiş sözkonusu ve burada bir çok operatör var. Gürcistan telekom pazarının altyapısı var. En çok kar eden kısım mobil operatörler ve %63 kar sağlıyorlar. Ülkemizdeki mobil operatörler özellikle genç gruplar tarafından tercih ediliyorlar ve bunların daha da hızlı artmaları sözkonusu.

Tüm uluslararası alanlarda telekomünikasyon sektörünün çok genişlediğini görüyoruz ve bu süreçte serbestleşmenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz".

Azerbaycan Haberleşme ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı Startejik Planlama Departmanı Müdür Yardımcısı İlham Mardanov:

"Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra önemli adımlar atıldı. Azerbaycan 2005'te gayri safi milli hasılanın artması bakımından dünyada önemli bir sıralamada yer aldı.

Enerjiden sonra Azerbaycan'da en iyi gelişen alan telekomünikasyon oldu. Azerbaycan ekonomisinde telekomünikasyon uluslararası standartlara göre sağlanıyor. Yeni teknolojilerin uygulanması için tedbirler alındı. Ülkede özel donanımlar satın alındı ve uygulandı. Ülkemizde hazırlanan tahmini planlar Azerbaycan'da özel ekonomik bölgelerin ve bilimsel teknik parkların oluşturulması gerektiğini gösteriyor. Bu amaçla uluslararası şirketler ve uzmanlarla görüşmeler yapılmakta. Azerbaycan bölge ülkeleriyle bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon alanında gelişme sağlanması için çaba harcıyor.

Zirvenin ikinci gününde gerçekleştirilen ve Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros'un da katıldığı ilk oturumun gündemini ise şu konular oluşturdu;

Türk Telekom'un uydu faaliyet alanının özelleştirme sonrası statüsüne yönelik tahminler ve sabit hat telefonculuğunu bekleyen zorluklar, Türkiye'de telekomünikasyon düzenlemelerinin özeti.

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros:

"Türk Telekom birkaç yıl önce bir proje gerçekleştirdi. Bununla Türkiye'yi Yunanistan Girit adasından İtalya'ya oradan Avrupa'ya bağlayan fiber optik projesi gerçekleştirildi. Bu sene Frankfurt'ta da Türk Telekom'un POP'u faaliyete girdi. Türkiye ve diğer ülkelerle çalışmak isteyen firmaların ihtiyacını karşılayabilecek.

Küreselleşen dünyada sanal ortamlar aracılığıyla sınırlar tamamen kalkıyor ve ülkeler bir araya geliyor. Haberleşme ortamlarındaki teknolojileri kullanarak bu noktaya geliyoruz. Burada hepimize proje gerçekleştirme görevi düşüyor.

İ-conX Solutions Ceo'su Martin Browne:

"İnterconnect'le ilgili çok büyük gelişmeler oldu. Farklı alanlarda dünya çapında 100 operatör üzerinde yapılmış bir araştırmaya göre, ara-bağlantı operasyonunda kredi yönetimi çok önemli. Operatörlere bakınca, dünyanın bir çok yerinde ara-bağlantı alanında karlarının %1'ini kaybediyorlar. Burada çok büyük bir maddi kaynak sözkonusu. Bunun yanında diğer operatörler tarafından farklı yaklaşımlar izleniyor. Genellikle çok iyi operatörler gibi görünenler tarafından yapılıyor bu hatalar".

Altimo Başkan Yardımcısı Mustafa Kıral:

"Alfa şirketler grubunun bir parçasıyız. Altimo Rusya'da büyük bir şirket 20 milyar Dolar kadar varlıkları var. Altimo olarak biz işletme şirketi değil mobil telekomünikasyon yatırım şirketiyiz. Özellikle gelişen pazarları olan ülkelerdeki şirketlere yatırım yapıyoruz, bu şirketler de kontrolü ele almak yerine küçük paylar almayı tercih ediyoruz. Elimizdeki portföyle beraber ortaklıklar oluşturmaya çalışıyoruz. Yatırımlarda aradığımız bazı özellikler şöyle:

-Şirketin büyük bir nüfusa sahip ve ekonomik büyümede olan bir ülkede olması

-Düşük mobil kullanım oranına sahip ülkeler

-Deneyimli bir veri yönetim ekibinin bu şirkette var olması gibi kriterler.

Geçtiğimiz 5 yılda, 300 milyon kişiyi kapsayacak şekilde çalışmalarımız oldu.

Çalık Enerji Telekomünikasyon Genel Müdürü Husam Bodeur:

"Şirketimiz Çalık Holding grubuna bağlı. 1920-30'lara kadar uzanan bir geçmişimiz var. Bazı konutlarda, okullarda birçok yerde çimento üretimi yapan şirketlerde enerji alanında bir çok çalışmalarımız sözkonusu.

Çalık Holding altında 4 bölüm var. Bunlar enerji; 700 bin Megavatlık bir enerji. Petrol ve gaza bakınca Bursa gazla birlikte çalışıyoruz.

Telekomünikasyonda ise, Türk Telekom'un özelleştirilmesinde yer almamız çok önemli bir adımdı. İhaleye katıldık ve çizgiyi çizmiş olduk.

Kırgız telekom ihalesine girdik ve 3. olduk. Arnavutluk'ta özelleştirme ile ilgili çalışmalar var. Geçen yıl ihaleyi kazandık ve yine yeni hükümetle de müzakereler devam ediyor.

Ulusal şebekeler oluşturmaya çalışıyoruz. Bu alanda ruhsatlandırma çalışmaları da yapmaya çalışıyoruz. Bizim şirketimiz altyapıya odaklanmış durumda".

TeliaSonera Başkan Yardımcısı Adam Sawicki:

"22 ülkede çalışıyoruz. Merkezi İskandinavya'da bulunan bir yapımız var. Dünya çapında 40 milyon kişiye iş sağlıyoruz. Hedef pazar sabit ve mobil operatörler. Geçen yıl bizim için IP tarafında çarpıcı bir pazar oldu. Geçen sene IP güzergahlarında %90'lık bir büyüme sağladık"

Zirvenin son gününde konuşmacılar Tacikistan'da telekomünikasyonun yeniden yapılanmasının statüsü, Hazar Bölgesi ve Orta Asya'da geniş bant hizmetlerinin ve ağlarının potansiyeli, modern telekomünikasyon operatörleri için gelişme stratejileri gibi konulara da değindiler.

Tacik Telekom Genel Müdürü Gulmahmad Kayumov:

"Ülkemizde 1998'den beri dinamik bir gelişme var. Bu istikrarın sürdürülebilmesi amacıyla önlemler alınıyor. Devlet sisteminde de özel sektöre destek vermek için idari reformlar gerçekleştiriliyor. Bundan böyle yoksulluğun gelecekte daha çok yok edilmesi için yeni projeler gerçekleştiriyoruz.

Bazı durumlarda hiper enflasyon görülüyor, bu sorunun atlatılması için devlet giderlerinin azalması gerekiyor. Ekonomik sorun ortaya çıkınca eğitim ve sağlık konusunda da birçok problem oluyor.

Bilgi teknolojilerinin gelişmesi aslında ekonomik gelişmenin katalizörüdür. Bilgi teknolojilerinin uygulanması ayrı ayrı ülkelerin ve tüm dünya toplumunun gelişmesi için temel şarttır. Bütün dünyada en yoksul katmanlar telekomünikasyon hizmetlerine elektrik enerjisine harcadıkları kadar para harcıyorlar. Bilgi teknolojilerinin yoksulluğun yok edilmesinde önemli rolü olacaktır. Çünkü, bunun sayesinde eğitim seviyesi yükselecek ve halk katmanları daha bir refah düzeyine kavuşacaktır".

Wholesale Banking Gelişmekte olan Piyasalar Telekom Araştırmaları Birim Yöneticisi Dalibor Vavruska:

"Telekomda çok güçlü bir şekilde yatırım ve finansman arasında ilişki var. Ekonomi, düzenlemeler ve teknoloji; telekomdaki 3 önemli noktayı teşkil ediyor. Ve bu Pazar, her geçen gün daha da çok büyüyor"

Hazar, Karadeniz ve Orta Asya telekom zirvesi teknoloji mücadelesi, Hazar Bölgesi'ndeki geniş bant hizmet sağlayıcılara yönelik olarak bütünleşik son aşama kablosuz teknoloji çözümleri ve WiMax konularının görüşüldüğü bir oturumla son buldu.

Fuar, her sene olduğu gibi yine ikinci plandaydı

Bu sene 4.'sü gerçekleştirilen Hazar, Karadeniz ve Orta Asya Telekom Fuar'ına katılan firmalardan bazılarıyla fuara dair küçük söyleşiler yaptık. Katılımcıların fuara dair eleştirilerini aldık ve gelecek sene katılıp katılmayacaklarını sorduk, bakın nasıl yanıtlar aldık; işte iyisiyle kötüsüyle Caspian Fuarı.

Teltronic adına Santiago Gimenez:

"Organizasyonda konferans tarafı kalabalık, fakat fuara bakınca aynı şeyi söylemek pek mümkün değil, burası çok boş. Katılımcılar fuar tarafına pek gelmiyorlar. Gelecek sene fuara katılıp katılmayacağımız henüz belli değil".

Singtel Satellite adına Dominic Jothy:

"Burada ilk kez bulunuyoruz. Az çok beklentimizi karşıladık ama organizasyon daha iyi olabilirdi. Biz komşu ülkelerdeki değişik imkanları araştırmaktan yana olduğumuz için katıldık. Konferans ve fuarın iki farklı yerde olması sorun yaratıyor. Konferansa katılımcılarının genelde burayı unuttuklarını düşünüyorum. Buna rağmen kontak kurabildik".

Bently Walker adına Neil Denyer:

"Buraya ilk kez katılıyorum. Fuar düşündüğüm kadar kalabalık ve yoğun olmadı. Buradaki en büyük dezavantaj konferans ve fuarın ayrı yerlerde olması. Henüz kimseyle iletişim kuramadım. Konferans ve fuar alanını birbirine bağlayan bir geçiş olsaydı sanıyorum fuar daha iyi olurdu".

Defne Bilgi İşlem Ürünleri Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu:

"Katılım beklentilerimizin çok altında ziyaretçi anlamında. Konferansın ve fuarın ayrı ayrı yerlerde olması çok etkiliyor. Konferans katılımcılarının burayı da ziyaret edebilecekleri şekilde organize edilmeliydi. Gelecek sene de böyle olursa katılmayız".

Teles Satış Müdürü Barış Selamioğlu:

Fuara katılımcı firma sayısı çok az ve organizasyon sönük. Fuarın başka, konferansın başka yerde yapılıyor olması da kötü bir etken tabi. Ayrıca, bize söylenilen firmaların bir çoğu katılmadı. Gelecek sene buraya tekrar katılmayı düşünmüyoruz".