Dünyaca ünlü Datang Telekom Technology (DTT) grubu, DBS ile Avrupa'ya açılıyor

BU zamana kadar Türkiye'ye sattığı ürünlerle iş adamlarının korkulu rüyası olan Çin, DBS Grubu Türkiye'yi Avrupa merkez üssü seçti.

Çin'in en büyük donanım ve yazılım tedarikçisi, ünlü Datang Telecom Technology (DTT) grubu, Türkiye'nin en köklü elektronik bilgi sistemleri şirketlerinden DBS (Dijital Bilgi Sistemleri) ile İstanbul Grand Cevahir Otel'de stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

DBS ile yapacağı anlaşma için Türkiye'ye gelen DTT Ceo'su Wei Shaojun, Datang'ın Çin'in en büyük, dünyanın 5'inci SIM kart üreticisi olduğuna dikkat çekerek, ‘Bu zamana kadar Çin hep korkulan rüya oldu. Özellikle Türkiye'ye sattığı ürünlerle Türk ekonomisine darbe vurduğu ya da vuracağı hesaplandı. Türkiye bizim batıdaki ortağımız. Bizim için çok önemlisiniz. Türkiye'nin potansiyeli, nüfusu ve içinde bulunduğu coğrafya oldukça çekici. Türkiye pazarına sunacağımız yeni komünikasyon ürünlerimizin Türk halkı tarafından kısa sürede kabul göreceğine olan inancımız tam. Biz Türkiye'ye sadece mal satmayı değil, buradan Avrupa'ya da açılmayı hedefliyoruz, yatırım yapmayı hedefliyoruz' diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan DBS Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Tekin ise, DTT ile Avrupa'daki lojistik üssü olarak anlaşma yaptıklarını belirterek, ‘Yaptığımız bu anlaşma da bir bakıma bunun bir göstergesi. DTT, teknoloji konusunda büyük aşamalar kaydeden yapısı ve DBS ile yaptığı anlaşmayla, Türkiye'yi Avrupa'ya açılan bir merkez olarak görmüştür. Türkiye'de dağıtımına başlayacağımız görüntülü telefonların kısa sürede büyük ilgi göreceğini umuyoruz' dedi.

Türk ekonomisi ve paralelinde Türk komünikasyon dünyasındaki bu gelişmenin kendileri için büyük onur olduğunu vurgulayan Tekin, bu grubun son teknolojik ürünleri sadece Türk insanıyla paylaşmayıp, Avrupa ülkelerinde de destek üslerini hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi

‘Türkiye kısa süre içinde gerçek anlamda kablosuz telefonla tanışacak'

Türkiye'nin kısa bir süre sonra tıpkı GSM şebekelerinde olduğu gibi bir cadde ya da sokağa monte edilecek, tamamen sağlıklı kutularla ev ya da iş yerinde kablosuz telefon kullanmaya başlayacağının müjdesini veren Tekin, ‘Gerekli çalışmalar son aşamaya geldi. Kısa bir süre sonra elinizdeki ev ya da iş yeri telefonunuzla, istediğiniz yere gidebileceksiniz. Türk insanı gerçek anlamda kablosuz telefonla tanışacak' diye konuştu.

İlk ürün, görüntülü telefon

Akıllı kart ve SOC çiplerden, fiber optik'e kadar bir çok önemli konuda üretim gerçekleştiren DTT'nin Türkiye'de satışına başlanacağı ilk ürünü görüntülü telefon olacak. Dünyada bir eşi daha bulunmayan bu telefonlar özellikle normal telefon kabloları üzerinden hızlı görüntü alım ve gönderimi ile dikkat çekiyor. Kullanımının da oldukça basit olacağı bu telefon, her Türk ailesinin rahatça alabileceği satış rakamlarıyla pazara sunulacak.

İlk kez Tuğba Özay denedi

Görüntülü telefon ilk kez manken Tuğba Özay tarafından tanıtılarak test edildi. Özay, özellikle hanımların bu telefonlara büyük rağbet göstereceklerini söyledi.

DTT Grubu kimdir?

DTT bugün sadece Çin'in değil, dünyanın en büyük teknoloji gruplarından biri. DTT 220 milyon abonesi olan Chine Mobile'in donanım ve yazılım tedarikçisi. Ayrıca Çin'de 35 milyon VIP müşterisine OTA hizmeti de sunmakta. Çin Komünikasyon Sektörü adına devletin desteğiyle TD-SCDMA teknolojisini geliştiren kuruluş olan DTT, santral ekipmanları, ağ erişimi, akıllı kart ve SOC çipleri, Komünikasyon yazılımları, Telekomünikasyon kabloları ve PSTN hatlarda çalışan görüntülü telefonlar ve MONS cihazları (Programlanabilir TV ya da İnternet'ten video kaydedici ve oynatıcı cihaz) üretiminde dünyada lider kuruluşlar arasında geliyor.

DBS ile geleceği…

Türkiye'de kurulan ilk İnternet servis sağlayıcılarından biri olan DBS, bu konuda Türkiye'nin en köklü kurumsal hizmet veren kurumlarından biri. DBS ve bağlı olduğu grup, proje danışmanlığından, sağlık ürünleri ve aletleri distribütörlüğüne, yazılım programcılığından, medya danışmanlığına kadar bir çok alanda faaliyet gösteriyor.