2010…

Rakamın güzelliğine bakın. İki sıfır bir sıfır. Maç sonucu gibi. Ya da yirmi on. Bu aralar çok alıştığımız komisyon oranları gibi. Veya sihirli bir kod gibi… Ne derseniz deyin, güzel bir yıla merhaba demek üzereyiz. Çok uluslu şirketler hala yoğurdu üfleyerek yiyor olsa da, bütçe kısıtlamalarından şikayetçi olsalar da; küresel krizin etkilerinin azaldığı ve hatta neredeyse yok olacağı bir yıla. Telekom sektöründe hızla yükselmekte olan ülkemin, Dünya’da en ön sıraları işgal edeceği bir yıla. Altyapısıyla, yazılımıyla, uygulamalarıyla ve haklı gururu olan ödülleriyle…
Ben böyle düşünüyorum! Emin olun; sizlerle de böyle düşünürseniz, oluşacak pozitif enerji tüm olumsuzlukları yok edecek ve hızımızı artıracak. Hazır Hükümet’in ARGE destek yasaları yanımızdayken, haberleşme ve bilişim sektöründe AB fonları dahil, yeni maddi olanaklar sağlanmışken, bitirelim şu işi. Bir yılda, on yıl yol gidelim. Bu yıl farkı kapatalım, seneye en başa geçelim. İki sıfır bir sıfır Milat olsun bize. Sihirli bir kod gibi. Hiç değilse BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektöründe. Örnek olsun diğer sektörlerimize. Ekonomide ‘Türk Modeli’ yaratan ülkem, şimdi de ulaştığı BHT gücüyle duyursun sesini tüm Dünya’ya. Bin yılda bir gelir böyle bir olanak. Kullanalım bunu… Ayrıca bu yılda, Avrupa Kültür Başkenti’nin İstanbul olması da, bizlere başka bir itici kuvvet olduğunu unutmayalım. 
Geçtiğimiz son bir iki yılda GSM’de Dünya’ya ilk’leri sunan ve yakın takip edilen, karşılığında Dünya teknoloji ve yönetici ödüllerini alan, yeniden GSM telefon üretimine giren, Avrupa-Ortadoğu-Asya’nın en sağlam ve vazgeçilemez İnternet omurgası haline gelen, tüm Dünya’da çevrimiçi oynanacak oyunlar yaratmaya başlayan, üretmekte olduğu BHT teknolojisini beş kıtaya birden pazarlamaya başlayan Türkiye’m, inanın ki çok ülkeyi rahatsız ediyor. Hala Hint modelinden, İsrail modelinden dem vuranlar artık dinazor oldu. Tek rakibimiz, ABD’nin yarattığı Çin. Teknoloji çok hızlı gelişiyor ama, bizim sektörümüzdeki gelişme hızı hiçbirinde yok. İki sıfır iki sıfırda bir daha durum değerlendirmesi yapacağız. Ve eğer düşündüklerim hala gerçekleşmemişse, bu yıl bir hata yaptık demektir. Aman dikkat!
‘Türk kazanını’ hiç unutmayalım…
Sadece BHT sektöründe değil, enerji sektöründe de inanılmaz ilginç gelişmeler bekliyorum. Dünyanın üçüncü karbon borsasının da bu yıl ülkemizde kurulacağı ve bu konuda da Dünya’nın gözlerinin ülkemizde olacağını düşünüyorum. Rüzgar, güneş ve hidro enerji lisanslar ve uygulamalar ile en çok konuşulacak konuların başında gelecek.
Telepati dergisinin standart olarak ayın bittiği gün yayına verileceğini düşünürsek, 2010 yılınızı bu sayıdan kutluyor, ‘sihirli kod’umuzun hepinize istediklerinizi gerçekleştirmesini diliyorum.
Saygılarımla.