Telepati'nin 200.üncü sayısında yerinizi ayırttınız mı?

Sanki dün gibi… Yıl 1995, Mayıs'ın ilk günleri… Elimde fırça, ofisimiz için satın aldığımız ikinci el masa ve dolapları boyuyorum. Derginin bulunduğu binanın bahçesindeyiz… Daha doğrusu garajında. Bir parmağım kırık olduğu için, boyası kuruyanları içeri taşımada bana Demet Zübeyiroğlu yardımcı oluyor. Ofis tamamlandıktan sonra, işbaşı yapıyoruz…
Dergiye isim koyacağız ama, olsun istediğimiz tüm isimler bir medya devi tarafından ayırtılmış ve valilik ve emniyet izin vermiyor. Aylarca gidip geliyoruz, yeni isimlerle başvurumuzu yineliyoruz. Ne mümkün! Ne dediysek kabul görmüyor, aynı gerekçeyle. Kayıtlanmış isimleri de söylemiyorlar bize ki, boşuna çalışmayalım. Ve, telepati yoluyla isim bulmaya çalışırken birden aklımıza geliyor, haberleşme sektörünün varabileceği son nokta: Birden ‘Telepati' diyoruz ve isim onaylanıyor…
Artık haberleşme sektörünün bir dergisi var bu ülkede… Telepati!
Bu bir ilk! Sektörün ilk ve tek aylık dergisi Telepati 1995 yılının Temmuz ayında yayına başlıyor. Tamamen bağımsız ve yansız, ülkemizden ve dünyadan en güncel haber ve bilgilerle. Önceleri karıştırılıyoruz telepatik işlerle uğraşan bir kısım grupla ama, kısa zamanda alışıyor herkes ‘Telepati'ye. Vazgeçilmez oluyor… Bir Telepati klasiği olan ‘GSM Ürünler' bölümüyle, güncel ve yansız haberleri ve ilginç söyleşileriyle, dünyadan en yeni bilgilerle. Bilişim ve Haberleşme Teknolojilerini 7 alt alanda inceliyoruz. GSM, Sabit, Altyapı, Yazılım, Uydu, İnternet ve Telsiz dünyası.
1997 yılında ‘Bilginin paylaşıldıkça büyüdüğünden' yola çıkan Telepati dergisinin Web sitesi, İnternet'te tüm sayfaları satır satır, hem de herkes için bedelsiz olarak açık bir şekilde yayına geçen ilk Türk medyası oluyor.
1994'ün son aylarında Telsim ve Turkcell tarafından başlatılan GSM hizmeti, 1998 Nisan'ında lisanslanıyor ve resmileşiyor.
Ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte görev alıyoruz. Telekomünikasyon Kurumu adıyla kurulan sektörün denetleme ve düzenleme kurumunun kuruluşunda ve Dünya Telekomünikasyon Birliği ITU'nun her yıl Cenevre'de düzenlediği kongrenin ilk defa olarak İsviçre dışında ve ülkemizde, İstanbul Lütfi Kırdar Rumeli salonlarında yapılmasında (Mart 2002) etkin çalışmalar yapıyor ve Kurum'dan teşekkür beratı alıyoruz. Takip eden yıllarda,
sektöre olan hizmetlerimizi değerlendiren birçok ulusal ve uluslararası Kurum ve Kuruluş tarafından ödülleri kucaklıyoruz.
Onuncu yıl sayımızda, abone olan herkese Motorola GSM telefon hediye etmek suretiyle özel bir kampanya düzenliyoruz.
Sosyal sorumluluklarımızı da unutmuyor; Web üzerinde düzenlenen izci etkinliğine ülkemiz adına katılan Tepe Grubu izci teşkilatına destekçilik veriyor, 1995'de korumaya muhtaç çocuklar için hazırlanan çocuk köyündeki ‘koruncuklara' destek ve 1996'da Tema Vakfı ile ‘Telekom Ormanı' kurma çağrısında bulunuyoruz.
Birinci sayımızda (1995), ‘Büyük ittifak: HDTV geliyor!' başlığını atıyor, sonraki sayılarımızda; Superonline'ın kurulduğunu, ixir'i ve kestaneciyi hatırlıyoruz. Hürriyet gazetesinin İnternet'ten yayına başladığını, 3 ve 4.üncü GSM operatörleri Aycell ve aria'nın kuruluş ve birleşme haberlerini sizlere iletiyoruz. 5.operatör (test operatörü, hala faaliyette) Yıldızcell'i, Türk Telekom'un özelleşme hikayesini birlikte yaşıyoruz. Ericsson tarafından dünyada bir ilk olarak kurulan eğitim ve kuluçka merkezi ‘Crea World'ü, günümüzdeki ‘girişimcilik' organizasyon ve yarışmalarının atası olarak anıyoruz.
2004 yılı Ocak ayında yasalarla serbestleşen Telekom sektörüne katılan 40'ın üzerindeki alternatif Telekom operatörünü tanıtıyor, faaliyete geçen ‘call shop' ve ‘calling card' operasyonlarını yine birlikte takip ediyorduk.
Uydu kuruluşları; Globalstar, Thuraya, Comsat, Iridium ve GlobalOne ülkemize yabancı yatırımları çekenlerin başında geliyordu.
Türk şirketleri kendilerini aşıyor; dünyada ilk mobil imza, en gelişmiş ve teknolojik mobil ödeme sistemleri, kısa mesajlarda Türkçe karakterlerin kullanımı, santral, çağrı merkezi, oyun, sınırları olmayan Bas-Konuş (Chat-in) yazılımlarıyla dünyaya açılıyordu.
2001 yılında Gen-Pa ile birlikte hazırladığımız 7 maddelik çözüm içeren dilekçe, Telekomünikasyon Kurumu İstanbul Bölge Müdürü'ne teslim ediliyor, ancak 2 yıl sonra ‘GSM Suç ve Ceza Yasası' olarak uygulamaya giriyordu.
Bu sayfa, yaşadıklarımızın kısa bir özeti için bile çok yetersiz. Çok şeyi yazamadım. 100.üncü sayımızı yaklaşık 750 kişi olarak Sabancı Center'da kutlamıştık. Bugün, Elektronik Haberleşme Kanunu ve Bilişim Suç ve Ceza Yasası var. Telekomünikasyon Kurumu'nu adı,
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak değişti. Ve artık, haberleşmenin yanı sıra bilişim sektörünün de düzenleme ve denetleme kurumu görevini üstlenmiş durumda. Ulaştırma Bakanlığının yeni adı ise, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı oldu. Yani değişmeyen tek şey, değişim ve bir de o günlerde daha yeni göreve başlamış olan Bakanımız Binali Yıldırım.
200. sayımızı da, 24 Mayıs 2012'de yine birlikte kutlamak arzusundayız. O gün için, kimselere söz vermeyin lütfen. 199 sayıdır ve 17 yıldır vermekte olduğunuz her türlü destek için hepinize sonsuz teşekkür ediyor, desteklerinizin devamlı olacağından emin olarak diyoruz ki: “200.sayımızın sayfalarındaki ve etkinliğimizdeki yerinizi ayırttınız mı?”.
Telepati, sadece sizler için var!
Saygılarımızla.