Merih IŞIN
Editör'ün karikatürü, 1995 yılında Cenevre telekom fuarında uydu üzerinden gerçekleştirilen videokonferans ile Rusya'daki çizer Vladimir Mochalov tarafından çizilmiştir.

Editör


VoIP

BUGÜNLERDE telekom sektöründe herkes VoIP’ye endekslenmiş durumda. 58. Hükümetimizin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “VoIP konusunda özel sektörün önü açılmalı” derken, Türk Telekom A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, “Ses iletimi yasalarla 2003 yılı sonuna kadar Türk Telekom’un tekelindedir. VoIP çalışması yasa dışıdır ve vergi kaçağı yaratmaktadır” demekte. Köşe yazarlarımızdan olan ve ülkemizdeki sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen telekom hukuku avukatlarından Tolga İşmen ise, “Türk Telekom dışında bir işletmecinin kamu şebekesi üzerinden ses iletimi veya altyapı hizmetleri vermesi hukuka aykırıdır. Sektörün 1 Ocak 2004 tarihini sihirli bir gün olarak ilan ettiğini ve o sabah kamu şebekesi üzerinde ses iletimi konusunda muhteşem bir rekabet yaşanacağına bizleri inandırmaya çalışıldığını ancak, bırakın 1 Ocak 2004’ü, belki hukuken diil ama fiilen çok daha uzun süre Türk Telekom’un tekel durumunun değişmeyeceğini” düşünüyor ve ilave ediyor: “Keşke! Keşke değişebilse.”
Bu arada, sizlere de çeşitli biçimlerde kulaktan kulağa, posta ve/veya e-posta yoluyla VoIP teklifleri yağıyordur, bize hergün olduğu gibi. Yani özel kuruluşlar boş durmuyor. Hepsi hazırlık içerisinde. Hatta dünyanın belli başlı küresel ses taşıyıcıları ülkemize gelmişler, genel dağıtıcı ve bayi teşkilatlarını oluşturmaya başlamışlar bile.
Delta Three, Net2Phone, Dialpad gibi dünya devleri ülkemizde cirit atıyorlar. Bilgisayardan bilgisayara, bilgisayardan telefona, telefondan bilgisayara ve hatta telefondan telefona, hem de istediğiniz ülkeden istediğinize VoIP hizmetleri ve ürünleri pazarlıyorlar. Ses kalitesi ve gecikme süresi ise neredeyse, sabit görüşme kalitesinde.
Ülkemiz telekomünikasyon sektörünün düzenleyici kurumu, Telekomünikasyon Kurumu’nun Başkanı Ömer Arasıl, diğer konularda olduğu gibi, VoIP konusunda da lisans çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ve 1 Ocak 2004 için hazırlıkların bitirilme aşamasına gelindiğini belirtiyor.
Daha önceleri kablolu TV’de, sayısal TV’de ve GSM konusunda olduğu gibi özel sektör yatırımını tamamlamak üzere. Kurum da lisansları belli bir bedel karşılığı bu şirketlere devretme aşamasına gelmişse, Ulaştırma Bakanlığımız da destek veriyorsa, benim fikrime göre; Türk Telekom A.Ş. derhal VoIP konusunda alt ve üst yapı çalışmalarını tamamlamalı ve bu hizmeti yasal olarak veren ilk kuruluş olmak üzere kendisini ve abonelerini yeni sisteme hazırlamalıdır. Aksi halde; kamu altyapısı kullanılarak, vatandaşın ve devletin parası yurtdışına çıkacaktır.
Sektörümüzün en büyük oyuncusundan beklentim; VoIP hizmetlerinde de ilk ve en büyük olmasıdır.
Yeni yılda sağlık, mutluluk ve bol kazançlı günler dileğiyle.

Saygılarımla.