Ericsson İsveçli bir sistem bütünleştiricisini satın aldı

 

ERICSSON, telekom yönetimi alanında uzmanlaşmış İsveçli sistem bütünleştirme şirketi Teleca OSS'u, 40 çalışanı ile birlikte satın aldığını açıkladı. Ericsson'un sistem entegrasyonu, operatörlerin yeni tüketici servisleri yaratmalarına, yönetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor. Bu, “Ericsson Global Services” ürün yelpazesindeki stratejik bir alan. Ericsson'un Teleca OSS şirketini satın alması, servis işini büyütmeye odaklandığının bir göstergesi.

Finnet'in 3K ağının tek tedarikçisi Ericsson

Finlandiyalı operatör Finnet, Ericsson'u HSDPA'yı da kapsayan 3K (3.Kuşak) şebekesi için tek tedarikçi olarak seçti. Ericsson ayrıca Finnet'in GSM şebekesini de genişletecek. Ericsson, Finnet'in 3K şebekesinin ilk fazını anahtar teslimi olarak 2005 yılında gerçekleştirecek. Şebekenin genişletilmesi ise 2006 ve 2007 yıllarında yapılacak. Ericsson Finnet'e ağ tasarımı, bütünleştirme servisleri ve yayılmayı içeren ağ altyapısı sağlayacak. 2007'ye kadar geçerliliği olan anlaşma kapsamında Ericsson ayrıca, Finnet'in GSM/GPRS/EDGE şebekesini de güncelleyecek ve genişletecek.

TeliaSonera International Carrier ile anlaşma

Ericsson ve TeliaSonera International Carrier, TeliaSonera International Carrier'in gelişmiş ses, veri ve çoklu ortam hizmetlerini tamamen IP temelli bir platform üzerinden sunmasına olanak tanıyan bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre Ericsson, Kuzey ve Baltık Denizi bölgelerinde IP (İnternet Protokolü) ve ses trafiğinin önde gelen taşıyıcısı TeliaSonera International Carrier'in ses ağını, devre anahtarlamalı teknolojiden, Ericsson'un all-IP temelli telefon çözümüne dönüştürecek. Anlaşma, Avrupa ve Amerika'ya yönelik uluslararası anahtarlama uygulamalarını kapsıyor. TeliaSonera International Carrier, müşterilerine, ses, veri ve çoklu ortam servislerini günümüzdekiyle aynı işlevsellik, güvenlik ve kalite ile sunabilecek. Ayrıca, sistem, tamamında yüksek bir ölçeklenebilirlik ve yeni ürün yaratma fırsatları şeklindeki ek avantajlara da sahip olacak. Bu dönüşüm ile yeni ürün özelliklerinden biri olarak, VoIP (İnternet protokolü üzerinden ses iletimi) hizmetleri pazara sunulacak.

Bu yılın ikinci çeyreğinde de olumlu mali tablo

Ericsson, geçtiğimiz dönemde olduğu gibi bu yılın ikinci çeyreğinde de olumlu sonuçlar açıkladı. Ericsson'un bu çeyrekte, ilk çeyreğe göre yüzde 22'lik artış göstererek gerçekleştirdiği net satış rakamı, 38,4 milyar İsveç Kronu.

Ericsson, 2005 yılı ikinci çeyrek raporu sonuçlarını İsveç'te bir basın toplantısı ile basına ve analistlere açıkladı. İkinci çeyrek sonuçlarına göre Ericsson'un bu çeyrekte, ilk çeyreğe göre yüzde 22'lik artış göstererek gerçekleştirdiği net satış rakamı, 38,4 milyar İsveç Kronu. Ericsson böylece 2005 yılının ilk altı ayında 69,9 milyar İsveç Kronu net satış elde etmiş oldu. Geçtiğimiz yıla göre ilk altı ayda satışlarda yüzde 15 oranında bir büyüme gerçekleştirdi.

Ericsson ayrıca, ikinci çeyrek sonunda 5,8 milyar İsveç Kronu net gelir elde ederek, bu yılın ilk altı ayı sonunda 10,5 milyar İsveç Kronu net gelir rakamına ulaşmış oldu.

Ericsson Başkanı Carl-Henric Svanberg, “Geçen çeyrekte olduğu gibi yine bu çeyrekte de sağlam bir performans sergiliyoruz. Çalışanlarımızın gösterdiği operasyonsal mükemmellik ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik başarılı çalışmaları bu olumlu sonuçları getirdi. Liderliğimizin altında yatan sebepler, teknolojide öncülüğümüz, güçlü müşteri ilişkilerimiz ve müşterilerimizi çok iyi anlamamızdır” şeklinde açıklamalar yaptı.

Batı Avrupa'da satışlar her yıl yüzde 7 artış gösteriyor. Bu çeyrekte özellikle İtalya ve İspanya'da güçlü bir büyüme gözlendi. Özellikle 3K şebekelerinin kurumlarında bu iki ülke ön planda yer aldı.

İkinci çeyrek raporunda, Ericsson genelinde pazar birimi bazında bölgesel satışlara bakıldığında, Avrupa Merkez, Ortadoğu ve Afrika en fazla büyüme gösteren pazarlar olarak görülüyor. Ayrıca Türkiye de bu çeyrekte sağlam bir büyüme gerçekleştiren pazarlar arasında gösteriliyor.

Asya Pasifik, Çin ve Hindistan da güçlü büyüme gösteren bölgeler arasında yer alıyor.