Geniş Bant Dünya Konferansı 2010 Paris’te gerçekleştirildi

Cenk Yapıcı

Hayatımızın her alanına giren geniş bant teknolojileri ile kullandığımız hemen her cihaz İnternet’e ve yerel ağa bağlı hale geliyor.
Cihazların yetenekleri de varolan ağa erişimin kapasitesinin artması ile ilgili. Informa Telecoms&Media’nın düzenlediği bir organizasyon olan Broadband Word Forum 2010 26 Ekim - 28 Ekim tarihleri arasında La Defence Paris’te gerçekleşti. Birçok ülkeden birçok profesyonelin, altyapı ve servis sağlayıcının katılımıyla gerçekleşen konferans serisinde geniş bant teknolojilerinin bugünü, aldığı şekli ve gelecekteki alacağı durum gündemdeydi. Türkiye’nin ilk ve rakipsiz BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri dergisi Telepati, Geniş Bant Konferans Serisi’ni siz değerli okuyucuları için yerinde takip etti.

Geniş bantta inovasyon LTE ve fiberle birlikte geliyor
Broadband World Forum 2010 Huawei’den Matt Bross, Ericsson’dan Johan Bergendahl ve Deutsche Telekom’dan Oliver Baujard’un katıldıkları açılış oturumu ile başladı. Matt Bross ilk günkü oturuma, “Yaşam hızında inovasyon” adlı sunumuyla başladı. Operatörlerin aslında telefon numaraları ve adresleri belli olmayan insanlara odaklandığını, bunu da inovasyon yapılmadan müşteride güven eksiliği yaratmak olarak açıklayan Bross şöyle devam etti: “4.Neslin adı olan LTE teknolojileri kullanıcılara büyük imkânlar sağlıyor, ancak telekom operatörlerinin bunun gibi önemli hizmetleri kullanıcıyla buluşturmasında sadece geniş bant bağlantısına odaklanması başarısızlıkla sonuçlanabilir. Video tabanlı kritik uygulamalar operatörleri zirveye taşıyabilecek eğilimlerin başında geliyor. Gömülü geniş bant servisleri operatörler için 4.Nesil’de fark yaratacak. Ancak odaklanma sadece LTE servislerine olursa, belirgin bir yanılgı gerçekleşebilir. Çünkü, şu anki HSPA bağlantının da gelişimi görmezden gelinmemeli. Yakın gelecekte LTE ve HSPA teknolojilerinin bir bütün halinde kullanılması operatörler için fayda sağlayacaktır.”

“Geniş bant hayatı değiştiriyor”
Bross’tan sonra söz alan Ericsson’dan Johan Bergendahl ise, oturuma bugünkü ağ toplumunun durumunu petrol ekonomisinin çıkış noktasına benzetti. Bergendahl şunları söyledi: “Artık operatörler için servislerin durumlarının ve ciddiyetinin durumu belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. Biz Ericsson olarak uçtan uca servis ve hizmet vermekteyiz. Geniş bandın her alanında varız ve yaşam konforu sağlamak için de elimizden geleni yapmaktayız. Operatörlerin işi servis isteyip, onu kullanıcıya ulaştırmakla da bitmiyor, bunun yönetilmesi ve her anında izlenmesi gerekiyor. İşte bu noktadaki konulara da oldukça hakimiz. Geniş bant daha önceleri bir ihtiyaç değildi, ancak teknolojinin önlenemez yükselişi geniş bandı her anlamda bir standart ve olmazsa olmaz haline getirdi.”

1Gbps bağlantı hayal olmaktan çıkıyor
Oturumda söz alan bir diğer değerli konuşmacı ise, Deutsche Telekom Grup Teknoloji Şefi Olivier Baujard idi. Baujard şunları kaydetti: “Geniş bant çok fazla yatırım ve beraberinde düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Sonuçta kullanılan altyapı fiber olmak durumunda; mercilerin gerekli düzenlemeleri oluşturması, yasal izinlerin alınması ayrıca bir süreç. Bir operatör olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına daima cevap vermek, sağladığımız servisleri elden geçirmek ve yenilemek durumundayız. Bu yüzden de müşterilerimize en cazip paketleri sunmak için var gücümüzle uğraşıyoruz. 1Gbps’lik bağlantının artık hayal olmadığının, oraya doğru yol aldığımızın farkındayız, zaten birçok noktaya 100Mbps’ler seviyesinde hizmet veriyoruz. Şu anda son kullanıcı deneyimini zirveye çıkaran tablet bilgisayar çılgınlığı geniş bant teknolojilerini hem fiberde hem de kablosuz nesillerde üst seviyeye çıkaracaktır. Yatırımlarımızı geniş bant doğrultusunda artırmaya devam ediyoruz; abone konusunda iyi olan haber ise, biz yatırım yaptıkça onlar için geniş banda ödedikleri ücret düşüyor ve talep günden güne artıyor.”

En yeni Alcatel-Lucent teknolojisi: High Leverage Network
Marcus Weldon Alcatel-Lucent Teknoloji Şefi konferans serisinde yaptığı sunumda şunları anlattı: “Artık aboneler çok daha fazla veri trafiği tüketiyor. Operatörlerin maliyetleri de günden güne artıyor. 2012 yılından itibaren abonelerin kullanım başına maliyeti şu anki gelir seviyesiyle çakışacak ve kısa sürede üzerine çıkacak. Ortalama bant genişliği gözle görünür derecede artacak. Abone başına tüketim şu sıralar 10KBps’den ortalamada 30Kbps’ye ulaşacak gibi görünüyor. DSL’de 100Mbps’ye ulaşılmış durumda. Yeni teknolojilerle beraber artış kuşkusuz devam edecek. Veri servisi demek, para demek anlamına geliyor; kablosuz bağlantılar ve uygulamalar veri trafiğini artırmaya devam edecek. Şu an baskın olan ses trafiği artık hâkimiyetini veriye bırakmak üzere, operatörlerin bunun önlemini bugünden alması gerek. Video konferans görüşmeleri mobilde olmasa da sabit ortamlarda artış eğilimini sürdürüyor. Bunun önleminin de alınması lazım. Servis sağlayıcılar için veri trafiğinde izlenmesi gereken önemli noktalar söz konusu. En uygun taşıma yönteminin saptanması ve IP üzerinden sorunsuz şekilde son kullanıcıya iletimi sağlanmalıdır. Bu noktada Alcatel-Lucent’in önemli teknolojilerinden biri devreye giriyor. Alcatel-Lucent High Leverage Network (HLN) teknolojisi IP ağı mimarisini sağlayan ve hizmet kapasitesini artırarak verimlilik yaratan bir teknoloji. HLN, IP üzerinden erişim sağlarken aynı zamanda video içerikler barındıran eş zamanlı çoğul ortam uygulamalarını aktarmada bit başına ölçeklenebilir bir maliyet analizi yapabiliyor.
HLN ile servis sağlayıcılar bant genişliği, kapasite sağlayabiliyor ve ağın tamamında herhangi bir kesinti olmadan mobil uygulamaların IP üzerinde taşınmasını ön görüyor. Bu daha az, işletme maliyeti, bakım ve pahalı olmayan ve basit, daha bütünleşik bir ağ demek oluyor. HLN altyapısı servis sağlayıcıya ciddi bir maliyet avantajını da beraberinde getiriyor, çünkü enerji tüketimi en alt seviyeye indirgeniyor. HLN teknolojisi dört önemli anahtar teknolojiye gereksinim duyuyor: Kablolu geniş bant erişim, kablosuz geniş bant erişim, IP ve optik. HLN teknolojisi CAPEX ve OPEX için adeta ilaç niteliğinde. Kurtarılan ve verimliliği artırılan kapasite ise görülmeye değer. Ağ karmaşık bir platformdur. Bu teknoloji bant genişliğinin akıllı hale getirilmesini yani esnekliği sağlıyor. Bulut Bilişim’in ve geleneksel servislerin bir arada sorunsuz şekilde kullanılabilmesi de ciddi bir hız performansı ortaya koyuyor. Kapasite ve ağ kalitesi de servis sağlayıcıya verimlilik olarak geri dönüyor.
Günümüzde bir cihaza birden fazla ortam dosyası akıyor. Akan medya dosyalarını bant üzerinden cihaza akıllı ve uyum içersinde göndermek önem taşıyor, işte bu da High Leverage Network’ün işi.
Danimarka’dan TDC abonelerine yüksek verim sağlamak için 50Mbps kapasite sağlayan Alcatel-Lucent ISAM çözümünü sundu. Verizon ABD’de 10 Gbps bağlantı hızını hem indirmede hem yüklemede simetrik olarak yakalamayı başardı. Türk Telekom da ağını nasıl daha güçlü hale getireceği hakkında Alcatel-Lucent ile birlikteliği söz konusu.”

Kullanıcı davranışlarını anlayabilmek
Alcatel-Lucent Medya, Bilişim Teknolojileri ve Telekom Servisleri Başkanı Jean-Philippe Poiraut yükselen servis sağlayıcıları rekabetinde nasıl ön plana çıkılabileceğini ve operasyonlarda liderliği ele geçirme unsurlarını Alcatel-Lucent ve Pyramid Research Pazar analizlerine dayandırarak anlattı: “Operatörler için önemli sorunların başında gelecek dönemde mobil cihaz modellerinin ne olacağını ve veri trafiğinin nerelere kadar artacağını kestirmek yer alıyor. Bir diğer sorun ise, kullanıcılar ne zaman ve niçin veri tüketiyorlar sorusunun cevabını bulmak. Operatörler günümüzde ağını analiz ettiği gibi müşteri ilişkilerini de en ince detaylarına dek gözden geçirmek durumundalar. Müşteri ile etkileşim içinde olmak gerçekten çok önemlidir. Yaptığımız araştırmaya göre Haberleşme Servis Sağlayıcılar doğru analizler ve altyapı tercihi ile Ağ, Bilişim Teknolojileri ve müşteri koruması ile OPEX’te yüzde 36’ya varan bir avantaj sağlıyorlar. Artık değişmek gerekiyor; servis kalitesini artırmak, müşteri memnuniyetini sağlamak, doğru hizmetleri, doğru zamanda aboneye sunmak ve kusursuz hizmet verebilmek için değişim şart. Tüm bunlar için de yapılması gereken kullanıcının davranışlarını belirlemekten geçiyor. Müşteri memnuniyeti günümüzde her şeyden önemli hale geldi. Araştırmalar, yüzde 5’lik bir müşteri memnuniyetinin toplam abonelerin yüzde 4’ünün operatör değiştirmesini engellerken yüzde 6’sının etrafına tavsiye vermeye başlamasına neden olduğunu apaçık ortaya koyuyor. Gelirlerin düşmemesi ve kullanıcı memnuniyetinin sağlanması için öncelikle abonenin yalnız olduğunun hissettirilmemesi gerekiyor. Örneğin IPTV üzerinden futbol maçı izleyen bir kişiye yayın izlenirken bir promosyon gönderilebilir. Kullanıcıyı her zaman doğru hizmeti veren çağrı merkezi çalışanı karşılamalı; kullanıcı bir sorun yaşadığında ya da aldığı servisle alakalı herhangi bir şeyi merak ettiğinde doğru cevabı almalı.
Birçok servisi aboneleriyle buluşturan operatörler birçok teknolojiyi aynı anda kullanmak zorundalar. Örneğin IPTV servisi veren birçok operatör PVR özelliğini es geçebiliyorlar. IPTV kişisel televizyon anlamına geliyorsa, her kullanıcının aslında bir bulut üzerinde izleme kütüphanelerinin, resim tablolarının olması gerekir. Operatörlerin önünde Alcatel-Lucent’i seçmek gibi önemli bir unsur bulunmakta. Biz tüm operasyonunuzu iyileştiriyoruz; gerçek analizlerle şebekenin, hizmetlerin, süreçlerin durumlarını gözler önüne sererek güncel planlar belirlemenize yardımcı oluyoruz.”

Juniper Networks şebekenin verimliliğini ve işlevini artırıyor
Juniper Networks, 26-28 Ekim tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirilen dünyanın en büyük geniş bant etkinliği olan ve 6.000’den fazla karar vericinin katıldığı Broadband World Forum’a Elmas Sponsor olarak katıldı.
Broadband Word Forum’da Juniper Networks’den David Noguer Bau (Head of Multiplay Services Marketing) ile görüştük. Yaptığımız kısa röportajda Bau bize sundukları hizmetlerden söz etti.

Juniper ile anahtar servisler
J3 standında, Juniper, servis sağlayıcılara müşteri memnuniyetini temin etme ve hızlı gelişen ağların ekonomik değerini yükseltme konusunda yardımcı olacak Junos işletim sistemi ile güçlendirilmiş yeni nesil anahtar ve yönlendirici platformlarının bulunduğu ‘service provider in rack’ çözümünü vitrine çıkardı. Gösterim, endüstrinin kenar şebeke platformunda tek birleşik platformu olan Juniper Networks MX Serisi 3D Evrensel Kenar Yönlendiricilerini de kapsadı. MX Serisi, gelişmiş abone yönetimi, toplama, gezginlik ve iş hizmetlerini yüksek ölçeklenebilir bir sistemde birleştirmekte. Gösterim, ayni zamanda Juniper’in T Serisini de içerdi. Gösterimde IP/MPLS özelliği olan standartlara uygun, hızla gelişmekte olan video, kablosuz ağ, Bulut Bilgi İşlem servisleri gibi servisleri vermek için gerekli halen gelen ilk 100 Gigabit Ethernet arayüzüne sahip T-Serisi yönlendiriciler de tanıtıldı.
Juniper’in yeni nesil yönlendirme ve anahtarlama platformları servis sağlayıcıların sayısal medya ve çevrimiçi video trafiğindeki hızlı büyümeyi karşılamalarını sağlamak amacıyla uyumlaştırmıştır. Junos Ready yazılım uygulamaları kapsamında, Juniper, endüstrinin tek içerik gönderim, dağıtım ve önbelleğe alma çözümü olan ve yeni medya dağıtım sorunlarını ele almak üzere hazırlanmış olan Media Flow’u göstermiştir. Media Flow Solution, çığır açan içerik dağıtım yazılımı ve ölçeklenebilir, carrier-class Juniper donanımını birleştirmekle zengin içerik sunma konusunda performans, verimlilik ve karlılık hedefleyen servis sağlayıcılar için ideal bir çözüm olmakta.

Juniper Networks şebekeyi sorunsuz kılıyor
Juniper Braodband Wolrd Forum’da ayrıca Junos Space uygulaması olan Network Activate’i sundu. Bu uygulama müşterilerin gelir getirici servisleri hızlı bir şekilde oluşturmasına ve etkinleştirmesine olanak sağlar, VPN-Özel Sanal Ağ hizmetlerini devreye alma konusunda rakip ürünlere kıyasla 10 kat daha hızlı davranır. Network Activate otomatik olarak ağ yönetimi altında bulunan tüm fiziksel aygıtların fiziksel dökümünü toplar ve MPLS kaynak kontrolü, nokta-ve-tıkla hizmet sağlama ve Carrier Ethernet servis ortamları için sorun giderme gibi fonksiyonları sağlar.
Juniper ayrıca BBWF sırasında, şirketin tümleşik çoklu-hizmet sunan ağ istemci yazılımı olan Junos Pulse’ i tanıttı. Endüstrinin ilk mobil güvenlik yazılımı olan Junos Pulse, mobil operatörlerin yeni servis modelleri sağlamasına olanak tanıyor. Ayrıca mobil çalışanların verimliliğini arttırırken akıllı telefonlar, diz üstü bilgisayarlar ve Netbook gibi mobil cihazlar için güvenli bağlantı sağlıyor.

Geniş Bant InfoVision Ödülleri sahiplerini buldu
2010 Geniş Bant InfoVision Ödülleri Paris’teki Dünya Geniş Bant Kongresi 2010 kapsamında düzenlenen bir gala yemeği ile sahiplerine verildi.
Endüstrinin lider isimlerine giden ödüller inovasyonlar, ürünler ve servisler kapsamında verildi. China Telecom, AT&T, Orange, PCCW, Etisalat, Telstra, Telus, Korea Telekom ve Deutsche Telekom gibi dünya lideri operatörlerin kıdemli çalışanları da törende hazır bulundular.
Broadband World Forum direktörü Gavin Whitechurch, sektörün genişlemesine yardım eden ve geniş bant kullanımı konusunda tüm dünyaya yol gösteren kazananları tebrik etti.

Şampiyonlar şöyle sıralandılar:
Kategori 1 – En iyi servis
Dial2Do – Eller serbest asistanı
Oldukça başarılı görülen Dial2Do servisi özellikle araç sürücülerinin işlerini kolaylaştıran bir uygulama. Direksiyon başındayken güvenli sürüş durumunu tehlikeye atmadan telefon görüşmesi yapabiliyor, kısa mesaj gönderebiliyor, gelen mesaj ve e-postaları dinleyebiliyorsunuz. Sistemin başarılı bir diğer özelliği ise Twitter hesabını güncelleyebilmeniz ve Google Takvim uygulamasına erişebilmeniz.
Kategori 2 – Geniş bant ağ erişimi teknolojileri ve servisleri
Huawei – SingleRAN@Broad
Huawei’nin en başarılı çözümlerinden biri olan ve SingleRAN teknolojisi, birden fazla ağ sisteminin aynı sahada ve bir işletim sistemiyle kontrol edilmesiyle; operatörlerin hem sermaye giderlerinde hem de operasyon giderlerinde önemli tasarruflar elde etmelerini sağlıyor.
Kategori 3 – Geniş bant ağ servis yönetimi ve operasyonları
BT Wholesale – DLM süreci
Geniş banda işlevsellik ve kapasite sağlayan önemli bir servis.
Kategori 4 – İçerik, eğlence, uygulamalar ve servisler
TV Genius – İçerik taşıma platformu
Televizyon deneyimini kişisel seçenekler belirleyerek, hem TV, hem mobil hem de Web üzerinden eşsiz bir tecrübe sunuyor.
Kategori 5 – Geniş Bant Ev
Technicolor – Media Touch 2
Wi-Fi destekli ve IPTV kabiliyeti olan tablet ürün Android işletim sistemi ile çalışıyor. Ekran üzerinden tüm üçüncü parti uygulamalara, içeriklere ve servis sağlayıcının sunduğu servislere tek cihaz üzerinden erişim sağlanıyor.
Kategori 6 – Enabling Silicon and Component-Level Teknolojileri
Juniper Networks – Junos Trio
Yeni silikon tabanlı yonga gelişmiş ağ altyapılarını mevcut hizmetler için en uyumlu halde çalıştırırken, gelecek nesil yeni teknolojilere de en iyi şekilde uyum sağlamasına yardımcı oluyor.
Kategori 7 – Core & MetroNetwork inovasyon ve faydaları
Ciena – 100G Coherent Optical Solution
Operatörlerin bant genişliklerindeki mevcut 10G ve 40G fiber altyapılarını 2,5 kat daha işlevsel ve kolayca tak-çalıştır uygulaması haline getiriyor. Bunun için de yeni donanım ya da dışarıdan müdahaleye gereksinim duyulmuyor.
Kategori 8 – Yeşil Geniş Bant Ödülü
ZTE Corporation – ZXA10 C300
Çoklu optik servis platformu (OLT) şebekenin enerji tüketimini en uyumlu halde gözler önüne sermesine ve verimlilik sağlamasına yardımcı oluyor.
Kategori 9 – Yılın Geniş Bant İnovesyon Ödülü
Alcatel-Lucent – Phantom Mode
Bakır ve fiber köprüsündeki DSL ağlarının yeteneklerini iki fiziksel çift kısım üzerine üçüncü bir sanal çift oluşturarak artırıyor.
Kategori 10 – Değişen Yaşam Ödülü
Telstra – Arnhem Land Fiber Projesi
Avustralya’nın en geniş fiber ve geniş bant projesi; 800 km’lik fiberin Jabiru ve Nhulunbuy merkezleri arasında zorlu iklim şartlarına rağmen başarıyla kurulduğu altyapı çalışması.