HP Laserjet Teknolojisi 20 Yaşında

HP'yi baskı alanında zirveye taşıyan LaserJet teknolojisi 20 yaşında. Bu yıl LaserJet yazıcıların Dünyada 20. yaş günün kutlayan HP, Türkiye'de çalışır durumda olan en eski HP LaserJet yazıcıyı arıyor. HP, bu yazıcıyı yeni teknolojilere sahip yeni bir HP LaserJet yazıcı ile değiştirecek.

Fikret Ergüder
Seza Babaoğlu
Ertuğ Ayık

HP Türkiye Görüntüleme ve Baskı Grubu Ülke Müdürü Fikret Ergüder, LaserJet teknolojisinin HP'nin icat ruhu ve vizyonuyla bütünleşerek son kullanıcıya değer sağladığını belirtti. Ergüder, “HP, ilk LaserJet Classic'i çıkardığı 1984 yılından bu yana, dünya genelinde 75 milyon adetten fazla LaserJet yazıcı sattı. Dünyanın her yerindeki milyonlarca kullanıcı, HP LaserJet'in türünün en iyi yazıcısı olduğuna inanıyor. Bu inancın en büyük göstergelerinden birini de, PC Magazine'in Temmuz 2003 sayısındaki yıllık kullanıcı memnuniyeti araştırmasında, HP'nin baskı alanında üst üste 12. kez en başarılı marka (A+) ödülünü alması oluşturuyor” dedi.

HP, baskı çözümlerinin kullanımını kolaylaştırmak ve görüntü kalitesini arttırmak amacıyla, araştırma ve geliştirme çalışmalarına yılda 1 milyar ABD Dolar'ından fazla bütçe ayırıyor. 20. yılını kutladığı LaserJet teknolojisiyle bugüne dek kullanıcılarına pek çok kolaylık ve yenilik sundu. Bugün de, kullanıcıların renkli baskı konusundaki ihtiyaçlarını lazer teknolojisi ile en etkin şekilde karşılıyor. Türkiye'de her üç kişiden ikisi yazıcı satın alırken HP markasını tercih ediyor.

LaserJet teknolojisinin doğuşu

1984 yılı, bilgi işlem tarihinde bir dönüm noktasıydı. İlk kişisel bilgisayar o yıl ortaya çıktı ve HP'nin yaptığı çığır açan bir yenilikle de vazgeçilmez hale geldi.

HP LaserJet'in icadı, yüksek kalitede baskıyı ilk defa masa üstüne uygun maliyetle taşıdı ve çalışma şeklimizi tamamen değiştirdi.

LaserJet teknolojisi, HP'yi bilişim dünyasının merkezine yerleştirdi. 75 milyon adetten fazla satış ve 200'den fazla ürün modelinin piyasaya sunulmasının ardından LaserJet yazıcıları, HP'nin en başarılı ürün ailelerinden biri haline geldi. LaserJet'in sunduğu fayda öylesine büyüktü ki, çok geçmeden baskı alanında jenerik bir isim ve kalite, güvenilirlik ve yeniliğin bir simgesi haline geldi.

Baskıda LaserJet devrimi

Kalite, kullanım kolaylığı ve düşük toplam sahip olma maliyetine odaklanarak 20 yıldır yapılan yeniliklerin sonucunda HP LaserJet, baskıda hepimizin bakış açısını değiştirdi. Artık, baskı için ofisin arkasında saklanan karmaşık ve merkezi bir süreç söz konusu değil. Günümüzde baskı, işin verimliliğini doğrudan ve ciddi düzeyde etkileyen kullanımı kolay ve ekonomik bir çözüm haline geldi.

1984 yılında ofis teknolojisinin bir çevre birimi olan yazıcılar, LaserJet teknolojisi sayesinde bugün firmaların iş süreçlerinin merkezinde yer alıyor.

HP'nin ilk LaserJet yazıcısı dakikada 8 sayfa siyah-beyaz çıktı alırken günümüzde HP'nin yeni LaserJet yazıcılarından dakikada 50 sayfa renkli çıktı almak mümkün.

Maliyet azalıyor, özellikler çoğalıyor

HP, ürün geliştirirken “Daha çoğuna daha az ile” yaklaşımını esas alıyor. Teknolojik gelişmelerden yararlanarak, ürünlerini, maliyetleri azaltırken işlevsel özelliklerini arttıracak şekilde tasarlıyor. LaserJet yazıcıların da hızını, baskı kalitesini ve fonksiyonlarını arttırırken, boyutlarını küçülttü ve maliyetini aşağıya çekti.

Baskı çözümlerini en uygun toplam sahip olma maliyetiyle tüketicilere sunmayı amaçlayan HP, işletmelerin ve son kullanıcıların LaserJet yazıcılarından en az maliyetle en yüksek getiriyi elde etmelerine olanak tanıyor.

Gelecek, renkli yazıcıların

Laser baskıda en önemli gelişmelerden biri de renkli baskının her geçen gün daha fazla benimsenmesi. HP, kullanıcılarına en uygun maliyette renkli baskı çözümleri sunabilmek için şu anda araştırma ve geliştirme çalışmalarına 1 milyar Dolar harcıyor. Gartner araştırma firmasına göre, 2007 yılında yazıcıların %30'u renkli olacak.

HP Türkiye Görüntüleme ve Baskı Grubu Ülke Müdürü Fikret Ergüder, renkli lazer teknolojisinin gelişmesiyle ofis içi baskının olanaklı hale geldiğini söyledi. Renkli LaserJet teknolojisinin ofis içi dokuman baskısında büyük fayda sağladığını kaydeden Ergüder, “Kişiselleştirilmiş baskı alabilme, kullanıcı bilgilerinin basılan dokumanlara aktarılabilmesi, zaman içinde değişmeyen baskı kalitesi gibi özellikler bunlardan bazıları. 20 sene önce ilk LaserJet ürününü tanıttığımızdan bu yana geçen süre içerisinde yaptığımız yatırımlar, kurduğumuz bayi ve servis ağları ile ulaştığımız noktada artık renkli LaserJet yazıcılar hemen herkesin ulaşabileceği fiyat seviyelerine kadar geldi. Evinizde bile mükemmel baskılar alabileceğiniz, HP kalitesine sahip bir renkli LaserJet'e sahip olmak 529 USD+KDV'lik uygun maliyet ile artık mümkün.”

Baskı ve görüntülemede lider HP

HP, görüntü ve baskı alanında sürekli yeni teknolojiler geliştiren öncü firma kimliğini taşıyor. Sarf malzemeleri ve bu ürünlere kolay erişim sağlayan bayi ağı, teknik danışman kadrosu ve tanıtım merkezi ile sektördeki liderliğini korumayı amaçlıyor. HP, işletmelere ve son kullanıcılara baskı ihtiyaçlarını en etkin şekilde karşılayabilecekleri zengin bir çözüm portföyü sunuyor. LaserJet ve mürekkep püskürtmeli yazıcıları, çok fonksiyonlu baskı cihazları, DesignJet geniş formatlı yazıcılarıyla her türlü baskı ihtiyacına en etkin şekilde çözüm getiriyor.

HP, yazıcıları için sağladığı ücretsiz yazılımlar; cihazlarda bulunan uzaktan kurulum özellikleri ve kolay yönetim araçlarıyla fark yaratıyor. Ayrıca, hata önlemeye yönelik uyarı sistemleri ve en düşük seviyede bakım ve destek gerektiren üstün teknoloji ürünü mimarisi ile kullanıcılarına en yüksek seviyede verimlilik sağlıyor.

Çalışan en eski LaserJet aranıyor!

HP, LaserJet teknolojisinin 20. yılında Türkiye'de çalışan en eski LaserJet yazıcıyı arıyor. Bu yazıcının sahibine yepyeni bir HP LaserJet ürününü hediye edecek olan HP, ayrıca sürpriz hediyelerle de bu kullanıcıyı ödüllendirecek.

Bu arada söylemeden edemeyeceğiz. Telepati dergisinde halen kullanılmakta olan ve üzerine titrenen lazer yazıcılardan bir tanesi, HP 4m modeli olup 1987 Türkiye faturalı.Yani, HP'nin ülkemizde faaliyete başladığı yıl. Daha da önemlisi, Dünyada'ki bir milyonuncu HP lazerjet yazıcı belgeli. HP Türkiye'ye duyurulur: Yenisini de verseniz, bu makina ile manevi bağımız var. O'nu size –en azından şimdilik- vermeyiz!