Türkiye'den üç lise öğrencisi, Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'ndan beş ödülle döndü

 

40 Ülkeden 1447 öğrencinin katıldığı Fuar'da toplam 3 milyon Dolar'lık ödül ve burs verildi.

Dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi Intel'in yaratıcı ve yenilikçi projeleri ödüllendirdiği Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda, Türkiye'yi temsil eden 19 yaşındaki öğrenciler, ülkemize 5 ödülle döndü.

13 Mayıs'ta ABD'nin Arizona eyaletinde gerçekleşen Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'na (ISEF) Intel desteğiyle giden Galatasaray Lisesi öğrencisi Ocan Sankur ‘Çok Boyutlu Haritalama Algoritması' projesi ile Bilgisayar Bilimi Kategorisinde üçüncülük elde etti. İzmir Fen Lisesi öğrencileri Emir Konuk ve Emre Yılmaz, ortak tasarladıkları ‘Güvenlik ve Tıp Alanında Kullanılan Çok Amaçlı Kamera' projeleriyle Eastman Kodak Company'den Onur Ödülü kazandı.

Craig Barrett

Intel Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Craig Barrett, konuyla ilgili olarak şunları belirtti: “Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı, öğrencilerin kendilerini çevrelerindeki dünyayı araştırmaya adadıkları zaman neler yapabileceklerini açıkça gösteriyor. Bugünün gençlerinin neler başardıklarını görmek çok sevindirici. Genç bilim adamları ve mühendislerden oluşan bu yeni neslin, hastalıkları yok edebileceklerine, çevreyi koruyabileceklerine ve bir gün dünyayı değiştirecek teknolojiler geliştireceklerine yürekten inanıyorum.”

Intel'in, projeleriyle eğitime odaklanan bir kurum olduğunu söyleyen Intel Ülke Eğitim Müdürü Murat LeCompte, eğitim politikalarının gelecek için daha bilgili ve donanımlı bireyle yetiştirmek amacında olduklarını belirtti. Intel ISEF'in bu misyonu hayata geçiren önemli projelerden biri olduğunu kaydeden LeCompte, Türk öğrencilerin de projeye katılımlarından ve aldıkları başarılardan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu ifade etti.

Yarışmaya ‘Çok boyutlu Haritalama Algoritması' projesiyle katılan 19 yaşındaki Ocan Sankur; Intel Bilgisayar Bilim Kategorisi'nde üçüncülük ödülüne sahip oldu. Veri haritalama üzerine geliştirdiği projesiyle Ocan Sankur, kendi yarattığı algoritma yöntemiyle ülkeleri görsel olarak sınıflandırarak ülkeler haritası yaratıyor. Ülkelerin sanayi, yaşam standartları, nüfus, eğitim ve sağlık gibi verilerini ele alan ve bunları harita üzerinde ayrıştıran, benzer ve farklılaşan ülkelerin rahatlıkla görülmesini sağlayan yöntem ile Sankur, haritalamaya yeni bir yaklaşım getirdiğini söylüyor. Sankur, ISEF hakkındaki düşüncelerini ise şu şekilde dile getiriyor: “Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı gibi yarışmalar benim gibi tüm gençlerin motivasyonunu artırıyor. Bir yarışma olduğu zaman daha çok çalışıyor, daha çok emek harcıyorsunuz. Yarışmaların gençleri, araştırmaya ve yeni şeyler keşfetmeye teşvik ettiğini düşünüyorum. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'na katılmaktan ve ülkemizi başarıyla temsil etmekten son derece mutluluk ve gurur duyuyorum.” Sankur, elde ettiği üçüncülük ödülü yanında DuPont Orak Araştırma ve Eğitim Ödülleri'nde Onur Ödülü, Hesaplama Makinesi Derneği Onur Ödülü ve The Lemelson Derneği Ulusal Üniversite Öğrencileri Mucit ve Yenilikçiler Birliği'nden burs kazandı. Sankur, toplamda 2700 Dolar'lık ödülle Türkiye'ye döndü.

İzmir Fen Lisesi'nden yarışmaya katılan 19 yaşlarındaki Emir Konuk ve Emre Yılmaz, yarışmaya ‘Güvenlik ve Tıp Alanında Kullanılan Çok Amaçlı Kamera' adlı projeleriyle katıldı. Eastman Kodak Company'den Onur Ödülü kazanan Yılmaz ve Konuk, aynı zamanda ‘Science News' dergisine bir yıllık üyelik kazandı.

Intel ISEF

1997 yılından bu yana Intel'in sponsor olduğu Intel Bilim ve Mühendislik Fuarı, 9 ve 12. sınıflardaki gelecek vaat eden genç bilim adamları ve mucitlerine ev sahipliği yapan dünyanın en büyük uluslararası bilim fuarı. Phoenix'te başarılı olan finalistler, geçtiğimiz akademik yıl boyunca binlerce bilim fuarı katılımcıları arasında yerini aldı. Bu finalistler, Intel ISEF'e katılmaya hak kazanmak için, dünyadaki 500 yerel Intel ISEF'e bağlı bilim fuarında 65.000 öğrenci ile yarıştı.

Fuar, 56 yıldır Science Service tarafından düzenleniyor. Science Service, yayınlar ve eğitim programları aracılığıyla, tüm dünyada bilime verilen değerin artırılması misyonuyla hareket eden bir sivil toplum kuruluşu. Science Service ve Intel ISEF hakkındaki daha fazla bilgiye (www.sciserv.org) adresinden ulaşabilirsiniz.

Intel'in sponsor olduğu Intel ISEF, öğretmen ve devlet işbirliğiyle, öğrencileri bilgiye dayalı ekonomiye hazırlayan ‘Eğitimde Yenilik' başlığı altında yürüttüğü eğitime destek programının bir parçası.

Intel yenilikler mağazası Metrocity'de yepyeni bir alışveriş deneyimi yaşatıyor

Intel Yenilikler Mağazası, sergilediği eğlenceye yönelik yeni teknolojiler ile bilgisayar alışverişini daha keyifli hale getirdi.

İstanbul Metrocity Alışveriş Merkezi'nde 16-19 Haziran tarihleri arasında açık kalan Intel Yenilikler Mağazası'nda tüketiciler, Intel platfomlarıyla donatılmış sayısal ev teknolojilerini alışveriş yapmadan önce deneme fırsatına kavuşuyor.

Alışverişte, sayısal ev teknolojilerini birebir deneme ve yaşama imkanı tanıyan Intel'in Yenilikler Mağazası kavramı, Avrupa'da bir ilki temsil ediyor. İstanbul MetroCity Alışveriş Merkezi'nde 16-19 Haziran tarihleri arasında açık kalan olan mağaza, sayısal ev teknolojilerini yepyeni bir alışveriş ortamında tanıttı. Tüketiciler, Intel teknolojileriyle donatılmış Casper, Cbox, HP ve Toshiba marka bilgisayarlar ile çeşitli tüketici elektroniği ürünlerini satın almadan önce kullanıp tanıma fırsatı buldular. Müşteriler daha sonra, Intel Yenilikler Mağazası'nda beğendikleri ürünü Metrocity Teknosa mağazasından satın alabilecekler.

Intel Türkiye Pazarlama ve İletişim Müdürü Özlem Bağbaşlıoğlu, Intel Yenilikler Mağazası'nın tüketicilere daha iyi bir deneyim yaşatmak ve mağazalarda sunulan çözümlere olan ilgiyi arttırmak için tasarlandığını söyledi. Bu mağazada sergilenen ürünlerin sadece dört gün boyunca tüketicilerle buluştuğunu belirten Bağbaşlıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Tüketiciler geleneksel alışveriş yöntemlerine bir nevi bağışıklık kazandılar. Intel Yenilikler Mağazası ile amacımız teknoloji ürünlerini satın alma sürecini onlar için daha keyifli bir hale getirmek.”

Yüz metrekare alanda açılan Intel Yenilikler Mağazası'nda; Müzik, Ev Sineması, Oyun, Sayısal Fotoğraf, ve Eğitim olmak üzere beş bölüm yer alıyor. Her bir bölüm en son ve yenilikçi teknolojileri içinde barındırıyor. Bağbaşlıoğlu sözlerine şunları ekledi: ‘'Intel Yenilikler Mağazamızda Türkiye'nin ilk çift çekirdekli Intel® Pentium® D İşlemciye sahip bilgisayarını tüketicilere sunuyoruz. Tüketiciler burada adeta kendi evlerindeymiş gibi sayısal ev eğlencesini birebir yaşama fırsatı yakaladılar.”

Çift çekirdekli Intel® Pentium® D işlemcisi ve Intel® 945 Express Chipset ailesine sahip Casper marka bilgisayarlar oyun ve eğitim alanlarında sergileniyor. Müzik bölümü, Intel® CentrinoTM Mobil Teknolojisine sahip Toshiba Qosmio marka diz üstü bilgisayar ve MP3 çalardan oluşan müzik sisteminden müzik dinleme imkanı tanıyor. C-box marka Intel® Pentium® 4 işlemcili eğlence bilgisayarı, plazma monitör ve ‘surround' sisteme sahip ev sineması bölümü, sinema keyfini ev ortamında en mükemmel şekilde yaşatıyor. Intel® Centrino® Mobil Teknolojisine sahip HP marka diz üstü bilgisayar, HP sayısal fotoğraf makinesi ve HP fotoğraf yazıcısından oluşan Sayısal Fotoğraf bölümü ise fotoğraf tutkunlarını bekliyor.

Teknosa Pazarlama Direktörü Kadircan Erkıralp, Intel Yenilikler Mağazası'nın Türkiye'deki iş ortaklığını yaparak, saısal ev kavramına verdikleri önemi Türk tüketicilerine bir kez daha gösterdiklerini belirtti. Erkıralp konuşmasını şöyle sürdürdü: “Teknosa olarak müşterilerimize her zaman en son teknolojiyi, eğlenceli bir şekilde vermeye çalışıyoruz. Intel Yenilikler Mağazası'nda müşterilerimiz sunduğumuz ürünlerin özelliklerini, onları kullanarak daha yakından tanıma fırsatı buluyor, bu da aslında teknolojik ürünler satılan bir mağaza için Intel'in sunduğu yepyeni bir kavram. Intel Yenilikler Mağazası'nda daha fazla tüketiciye ulaşmayı ve onların sunduğumuz ürünlerin verdiği keyfi birebir yaşamalarını amaçlıyoruz. Bunların yanı sıra, Intel'in geliştirmiş olduğu teknolojiler sayesinde müşterilerimizin sayısal eğlence ihtiyaçlarını mağazalarımızda rahatlıkla karşılıyoruz.”

Benzer Intel Yenilikler Mağazaları 2005 yazı boyunca Avrupa'nın önde gelen şehirlerinde açılacak. İstanbul'un gözde alışveriş merkezlerinden Metrocity'de sadece dört gün açık kalacak mağazanın merkezi konumu itibariyle yoğun ilgi görmesi bekleniyor.