İnterAk'dan Internet üzerinden Cisco sertifikası

İnterAk Genel Müdürü Aydın Kolat, uzaktan eğitim yöntemleriyle Cisco sertifikasını Internet üzerinden birçok üniversiteye ve kurumların hizmetine açtıklarını belirterek, programı İntermedia şirketi ile ortaklaşa yürüttüklerini kaydetti.

2001 yılında kurulan İnterAk Bilgisayar, Eğitim, Danışmanlık, Proje, Taahhüt, Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Dr. Aydın Kolat, uzaktan eğitim hizmetleri sunduklarını belirterek, Cisco sertifikasını Internet üzerinden birçok üniversiteye ve kurumların hizmetine açtıklarını ve programı ABD'de uzaktan eğitimin yaratıcısı olan NETg şirketinin Türkiye distribütörü İntermedia şirketi ile ortaklaşa yürüttüklerini kaydetti.
Kolat, uzaktan eğitim çalışmalarını; üniversitelerin ve kurumların öğrencilerine ve kendi elemanlarına yönelik sertifika programları ve Microsoft'un birtakım programları için eğitim sunma şeklinde yürüttüklerini ifade etti. İntermedia ve ODTÜ'nün geliştirdiği programları kullandıklarını söyleyen Kolat, oldukça düşük bir bedelle birkaç üniversite ile birden çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Kolat, üniversitelerin uzaktan eğitime olumlu yaklaşmaları halinde sertifikalı eleman sayısına önemli bir katkıda bulunacaklarını kaydetti. Bunların dışında Microsoft'un birtakım ürünleri için programları bulunduğunu belirten Kolat, bireylerin Internet üzerinden bu ürünlerini alabileceklerini ifade etti. Kolat, yapılan bir araştırmaya göre 2003 yılında ağ konusunda 20 bin uzmana ihtiyaç olacağının ortaya çıktığına işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ağ altyapısında bu kadar uzmana ihtiyaç varken bir o kadar da sertifikaya ihtiyaç var. Bu kadar sertifikayı sınıf
ortamında vermeye kalkarsanız yıllarca sürecek bir olay. Bizim yaklaşımımız bu tür sertifika programlarını Internet üzerinden, çalışan insanların istedikleri zaman evlerinden de alabilecekleri bir ortamda vermek. Sertifika programları çalışan insanlar için de geçerli. Büyük kurumlara yönelik birtakım uzaktan eğitim çalışmalarımız sürüyor. Burada önemli olan sistemin içeriği. İçeriği de birlikte çalıştığımız kurumla birlikte geliştiriyoruz.
ODTÜ'nün "Net.Class" ve IBM'in "Learning" adlı Öğretim Yönetim Sistemlerini kullanıyoruz ve bunları pazarlıyoruz. Yönetim sistemimizi ODTÜ Enformatik Enstitüsü geliştirdi. Bu Enstitü ve Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölüm Başkanlığı'ndan proje bazında destek alıyoruz. En büyük isteğimiz, Türkiye'nin uzaktan eğitime uyum sağlaması."
İnterAk'ın ikinci olarak yaptığı işin de danışmanlık hizmeti vermek olduğunu dile getiren Kolat, AB Danışmanlık ve Unicom şirketiyle birlikte Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nün ağ altyapısının danışmanlığını yaptıklarını söyledi. Kolat, üçüncü iş kollarının ise sistem bütünleştirme denilen anahtar teslimi proje üretmek olduğunu belirtti.
Detaylı bilgi için (0312) 210 13 00/402 nolu telefon ve www.interak.com.tr adresine başvurulabilir.