Haberleşme ‘serbest’ olmalı

Dünyada ve Türkiye’de haberleşmeye en büyük kolaylığı getiren mobil telefonlar ile tanışalı çok olmadı.

MOBİL haberleşmenin bireylerle buluşmaya yeni yeni başladığı tarihlerde JABRA, bağımsız haberleşmenin bağlantısız ses teknolojisine odaklandı. Özel bir uzmanlık gerektiren bu özel alanda JABRA, 10 yıla varan AR-GE çalışmaları sonucunda mobil haberleşme teknolojisine en ileri bağlantısız ses/mikrofon teknolojisini kazandırdı.

JABRA, bugün dünya genelinde on milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Alanında dünya pazarının üçte birine sahip olan JABRA, büyüyen bölgesel pazarların başında gelen Türkiye’ye kablosuz özgürlüğü sunuyor.

Jabra’nın ülke müdürü Vincent Pena geçen ay ülkemizdeydi. Jabra Türkiye temsicisi Adnexus’un müdürü M.Suphi Bereket ile birlikte yaptığımız söyleşide; merak ettiklerimizi biz sorduk, onlar sizler için cevapladılar.

GN Netcom kısaca bahseder misiniz?

GN Netcom üç şirketten oluşuyor: "Jabra", "GN Resound and Beltone" ve "GN Otometrics".

GN "Great Nordic" 'den geliyor. Grubun toplam yıllık cirosu 600 Milyon Dolar ve borsada işlem gören bir şirket. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 3 ana birimi var.

GN ReSound, en büyük şirket. Toplam cironun %60'ı, tıbbi işitme cihazları üreten bu şirketten sağlanıyor. Diğer birim GN Otometrics. Bu kuruluş ise, profesyonel kulaklık işinde. Örneğin çağrı merkezlerinde, büyük bir pazar payı var.

Üçüncü ve bizim konumuz olan birim ise, Jabra. DSP (Digital Signal Processing-Sayısal Sinyal İşleme) teknolojisi GN tarafından geliştirilmiş. Tüm şirketler aynı araştırma geliştirme bölümünden faydalanıyor. Sloganları, "İşitme cihazları ve bu cihazları son kullanıcının satın alabilme gücünü zedelemeyecek şekilde üretebilmek. Bunu yaparken de, sağlık ön planda". Daha küçük bir grup ise, işitme ölçüm cihazları geliştiriyor. Çalışanların %7'si araştırma ve geliştirme biriminde görev yapıyor.

Ya, Jabra?

2000'de kurulan bir şirket. İlk önce Amerika'da kuruluyor ancak şimdi, tüm dünyada faaliyet gösteren bir birim haline dönüşüyor. Jabra, Danimarka'nın 23 ülkede 4.400 çalışanı olan GN Netcom firmasının bir şirketi.

OEM pazarındaki ürünleri dünya üzerindeki kulaklık pazarının %40'ına sahip. Sadece Avrupa dikkate alındığında ise, bu oran %55. Başka bir şirketin bu kadar geniş ürün yelpazesi yok. Bluetooth işini biliyor ve kendi ürünlerini kendi ar-ge merkezlerinde geliştiriyorlar.

Jabra’nın Yeni ve Anahtar Pazarlardan sorumlu ülke müdürü Vincent Pena, “İş yapma düşüncemiz; ‘En iyi iş ortakları ve çalışanlarla iş yapma’. Bu aynı zamanda, Danimarka şirketlerinin de çalışma felsefesini yansıtıyor. Uzun dönemli düşünüyoruz. Biz sadece kutu içerisinde ürün alım satımı yapan bir şirket değiliz. Biz markamızın arkasında duran bir grubuz.” Diyor.

Pazarın durumu ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

Şu anda dünyadaki toplam mobil telefon sayısı 600 milyon adet. Bunların %10-15'i yani 60 ila 90 milyonu Bluetooth teknolojisine sahip. Bluetooth özelliği bulunan cihazları kullananların %10'u da yani, 6 ila 9 milyon kişi Bluetooth kulaklık kullanıyor.

Mobil telefon pazarı büyüyor. 2006'da mobil telefonların %40'ından fazlası Bluetooth içerecek. Aynı yıl, pazarın da 800 milyon mobil telefona erişeceğini düşünürsek, bu yaklaşık 300 milyon Bluetooth uyumlu mobil telefon demek oluyor. Ayrıca, standartlarda Bluetooth’un yanında renkli ekran ve bütünleşik kamera da olacak.

Bu veriler doğrultusunda yapılan pazar tahmini ise, 15 milyon Bluetooth kulaklık satılacağı şeklinde. Bunun bir göstergesi de, 2004'ün ilk üç ayı - Ocaktan Mart sonuna kadar - geçen senenin tamamının – 2003’ün - üç katı ürün üretilmesi. Pazar kesinlikle büyüyor. Jabra'nın pazar payı aynı kalsa bile, yapılan işin hacmi iki ya da üçle çarpılacak.

Jabra 2002'de 30 milyon Dolar ciro yapıyor. Ciro, 2003'de 80 milyon Dolar’a yükseliyor. 2004 hedefleri ise, 150 - 200 milyon Dolar seviyesinde.

Ürün yelpazeniz nasıl?

Jabra içinde iki grup var.

Birincisi, OEM hizmetler grubu; Motorola, Siemens ve yeni anlaşma imzalanan Samsung’a ürün üreten grup. İkincisi, kendi markamız olan Jabra üretim grubu. Burada da hem kablosuz - Bluetooth- hem de kablolu kulaklık üretiyoruz.

Pazarda ucuza satılan farklı markalarda Bluetooth kulaklıklar var. Rakipleriniz kimler?

Pazardaki diğer ürünleri çok iyi tanıyor ve biliyoruz. Ancak, biz kalitemizle rakiplerimizin üzerinde olduğumuza inanıyoruz.

Sony Ericsson ve Nokia gibi büyük oyuncular da bu pazarda. Ayrıca Logitech de bu pazarda yer almaya çalışıyor. Logitech halihazırda kamera, klavye, fare-mouse gibi Bluetooth ürünlere sahip.

Jabra sadece mobil telefon aksesuar pazarında yer alıyor. Nokia, Sony Ericsson gibi markalar da mobil telefon pazarındalar.

Motorola kaybettiği pazar payını geriye alabilmek için, aksesuar ile birlikte ürünü birleştirme yoluna gidiyor. Eskiden kablolu kulaklık hediye edilirken, şimdi Bluetoothl özellikli kulaklık hediye ediliyor.

Niçin Bluetooth?

Sadece kablosuz haberleşme için değil, Bluetooth kullanımı için başka parametrelerde var. Örneğin kanunlar. Araç içerisinde elinizde mobil telefonla konuşmanız yasak. Bunun için, bir kulaklık edinmenizde yarar var. Bu biraz da alışma ve göz aşinalığı sorunu. Bugünlerde kulağınızda buna benzer bir kulaklıkla - Jabra Bluetooth kulaklık - sokaklarda dolaştığınızda ilgileri üzerinizde toplayabilirsiniz. Ancak, bir süre sonra bu dikkat çekmeyecek ve günlük bir aksesuar olarak kabul edilecek. Benzeri bir durum, mobil telefonlar pazar ilk çıktığında da yaşanmıştı. Mobil telefon kullananlar hemen herkesin dikkatini çekiyordu. Ancak, şimdi neredeyse herkesin elinde var ve normal bir şey olarak algılanıyor.

Ayrıca, fiyatlar da zaman içerisinde mobil telefonların yaşadığı sürece benzer şekilde düşecek. Bugünlerde 130 milyon Lira’ya aldığınız bir kulaklık takımını, bir iki sene içerisinde 60 milyon Lira’ya alabileceksiniz. Daha fazla kullanıcı bu ürünleri satın alabilecek.

Bütün bu parametreler pazarın büyüyeceğini gösteriyor ancak, bilinmeyen tek şey ne kadar hızlı büyüyeceği. Bizim amacımız da, dünya pazar payımızı %40’ın üzerine çıkarmak.

Bluetooth, ne kadar güvenilir bir sistem?

Kendimize görev olarak tanımladığımız bir konu da, toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi. "Bluetooth nedir, tarihçesi nedir, güvenlik nasıl sağlanır" gibi. Örneğin Bluetooth güvenlik seviyesi çok yüksek bir sistem. Bluetooth 79 değişik frekans kullanır ve saniyede 1600 kez frekans değiştirir. İki cihazı eşleştirirken bir kodla bunları eşleştirirsiniz ve bu eşleşme sonucunda kurulan bağlantıdaki frekans 79 farklı frekansdan biri olurken, haberleşme esnasında saniyede 1600 kez değişir. Yani bir başka deyişle, aradaki haberleşilen veriyi elde etme açısından güvenlik olarak %99.9 sağlamdır denilebilir.

Bugün pazara baktığımızda; sokaktaki insanların kablosuz haberleşme nedir, Jabra nedir, Bluetooth nedir? gibi konularından habersiz durumda olduğunu görüyoruz. Bu konuda nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

Bir yıl içerisinde bu söylediklerinizin sayısı çok azalacak. Bizim, Türkçe olarak pazara vereceğimiz dokümanlar bu konudaki açığı kapatacak. Biz bu sorumluluğu üstümüze alıyoruz. Biz Türkiye’ye sadece pazar çok büyük olduğu için gelmedik. Biz iyi bir iş yapmak istiyoruz ve bu pazarda Avrupa’da olduğu gibi lider olmak istiyoruz. Pazara ilk olarak girmek istedik. KVK ile de bunun için çalışıyoruz.

Bizim pazarımızda fiyat her zaman öncelikli. Ancak, önce ucuz olanı alıp iş görmediğini anlarsak, daha pahalı ve kaliteli olana yöneliyoruz. Bu alışkanlığa karşı nasıl bir önlem düşünüyorsunuz?

Fiyatla ilgili olarak farklı modelleri pazara sunacağız.

Pazarda araç seti konusunda çalışan başka firma var mı? Jabra ile karşılaştırabilir misiniz?

Parrot’un iki modeli var. Bir tanesi araç çakmağına takılıyor. Diğeri ise, araç içerisine monte edilmek zorunda. Araç çakmağına takılanın performansı yeterli –değil. Diğerinin dezavantajı ise, araçta monte edilmiş olarak kalması ve insanların araç gövdesinde işlem yapmayı sevmemesi.

149 Dolar bedelle Haziran ayında pazara sunulacak olan Jabra SP100 mobil araç setini; sadece araçta değil, ofiste evde de kullanabileceksiniz. USB yuvası var. Araçta, evde veya ofiste şarj edilebilir. Açısı ayarlanabilir mikrofon var. Hoparlörü aracılığıyla da gelen konuşmayı duyabiliyorsunuz. Bize göre taşınabilir demek, bir cihazın her yerde kullanılabilmesi anlamına geliyor. Bizim Bluetooth uyumlu setimiz iki işlevi de görüyor. Bu cihaz, bir nevi ahizesiz görüşme seti ve Bluetooth üzerinden çalışıyor.

Yeni ürün duyurularınız olacak mı?

Bu sene 3 farklı Bluetooth kulaklık daha getiriyoruz. Avrupa’da pazara sunulan tüm modeller, eş zamanlı olarak Türkiye’de de pazarına da sunulacak.

Eylül’de gelecek modellere bakarsak;

Gençlere yönelik tasarlanmış ve 59.- Euro gibi düşük bir bedelle pazara sunulacak birinci ürünümüz, üç adet AAA pille çalışıyor.

Daha ince ve daha hafif olsun diyenler için, batarya göstergesi ve USB yuvasından şarj edilebilen bir modelimiz daha var.

Caller id (gelen çağrı numarasını gösterme) ve titreşim özelliği olan bir modelimiz daha var. Ayrıca bunda DSP - Digital Signal Processing - teknolojisi de var. Klasik kulaklık setlerinde, etraftaki bazı gürültüler mikrofon aracılığı ile karşı tarafa gidebilir. DSP kullandığımızda, bu gürültülerin karşıya gitmesini engelleyebiliyoruz. Özellikle rüzgarlı bir havada mobil telefonla konuşanlar, bu sorunu yakından bilirler.

Bluetooth 1.2 sürümü çalışmalarınız ne durumda?

GN ve Jabra Bluetooth 1.2 sürümü üzerinde çalışmaya başladık. 1.2 ile daha fazla fonksiyon kullanabiliyorsunuz. Şu anda 1.2 kullanan Bluetooth uyumlu mobil telefon yok. Ancak bizim Eylülden sonra getireceğimiz modeller 1.2 sürümüyle çalışacak. Bu da önümüzdeki dönemin teknolojilerine uyumlu olacak cihazlar demek. 1.2 sürümü, 1.1le ile de uyumlu olduğu için sorun bir sorun yaşanmayacak.

Bluetooth teknolojisinde şu anda 10 metre haberleşme sınırı var. Buradaki problem, cihazların küçük ve hafif olmasından kaynaklanıyor. 100 metre olabilmesi için, büyük cihazlar gerekiyor. Ayrıca, daha fazla enerji harcıyor. Belki önümüzdeki senelerde 10 metre sınırını 30 metreye kadar artırabiliriz. Ancak öncelik hafif, küçük olması ve az enerji harcaması. Araç setine bakarsanız, daha büyük olduğu için daha fazla dayanma gücüne sahip olduğunu göreceksiniz. Elbette, elde ettiğiniz sesin kalitesi de önemli.

Mobil telefonların şarj süresi Jabra ürünlerini olumsuz etkileyecek mi? Mobil telefonunuzun Bluetooth seçeneğini açarsanız, pil çok çabuk tükeniyor. Sizin setlerinizin dayanma süresi daha fazla ancak, mobil telefon bu sürede pili bittiği için çalışmaz hale geliyor.

Kullanıcılar, mobil telefonlarını kulaklık setlerinden daha sık şarj ediyorlar. Bunun için de bizim setlerimizin pil tüketim süresi daha fazla olmak zorunda.

Türkiye’de ürünlerin teknik desteği nasıl veriliyor, bir çağrı merkezi mevcut mu?

Tüm ürünlerin destek hizmetleri, K.V.K tarafından veriliyor.

Mobil telefonlar için kullanılan bir radyasyon ölçümü var, SAR "Specific Absorption Rate". Bluetooth kulaklıklar için bu değerler nedir?

Mobil telefonların 800'de biri. Dolayısıyla, sağlık için bir tehlike yok.

Jabra ürünleri

JABRA BT 100

JABRA BT 100, 28 gram ağırlığıyla kullanıcısına ağırlığını unutturan akıllı bir tasarım. 10 metre

mesafeye kadar kablosuz kullanılabilen JABRA BT 100, üstün ses kalitesi ve sesle etkinleştirilen çevirme fonksiyonu gibi özellikleriyle doğal konuşma imkanı sağlamaktadır. Tümleşik ve ergonomik bir tasarımı olan JABRA BT 100, dokunmatik açma/kapama (flip-boom) mikrofon, ses düzeyi ayarı, ses kısma denetimi, yanıt düğmesi, basit kullanıcı arabirimi, 5 hafta bekleme süresi ve 4 saate yakın konuşma süresi özellikleriyle kullanıcılarına büyük kolaylıklar sunmakta.

Özellikleri

Kullanışlı, konforlu, akıllı ve doğal.

Bluetooth özelliğine sahip tüm GSM telefonları ile uyumlu.

10 metre alan çevreselliğinde ideal esneklik (BT sürüm 1.1)

Küresel şarj cihazı (110/220 V)

Oto şarj cihazı (12 V)

JABRA BT 200

JABRA BT 200 stili ve teknolojisiyle devrim yaratan özelliklere sahip, tasarım gücünü insan kulağının anatomik yapısından alıyor. Taşınması ve kullanımı pratik bir model olan JABRA BT 200, 10 metre mesafeye kadar hiçbir sorun yaratmadan kablosuz kullanılabiliyor. Yalnızca 23 gram ağırlığa sahip olan JABRA BT 200, tüm insan kulaklarına uyabilen JABRA MiniGel özelliğiyle sesi kulağa mükemmel netlikte ulaştırıyor. Sesi emen elaston malzeme, tek yönlü mikrofon ile arka plan seslerini düşürme, çok fonksiyonlu düğme, ses denetimi özelliği, 96 saate kadar bekleme süresi ve 3 saate yakın konuşma süresi JABRA BT 200’ün fark yaratan özellikleri arasında bulunuyor.

Özellikleri

Tasarım ve teknolojinin mükemmel birlikteliği.

Bluetooth özelliğine sahip tüm GSM telefonları ile uyumlu.

10 metre alan çevreselliğinde ideal esneklik (BT sürüm 1.1)

Lityum polimer batarya, tüm anatomik kulaklara uyan 3 model JABRA Mini Gels

JABRA BT 200 küresel şarj cihazı ve kemer klipsi halkası (110/240 V)

JABRA BT 200 Dongle

JABRA BT 200 Dongle (Çoklu Adaptör), Bluetooth özelliğine sahip olmayan tüm GSM telefonları için de kablosuz haberleşme olanağı sağlıyor. Her iki kulağa rahatça oturan, sesi emen elaston malzeme içeren ve temiz ses kalitesi sağlamak için parazitleri azaltan JABRA BT 200 Dongle, tek yönlü mikrofon, çok fonksiyonlu düğme, ses düzeyi denetimi, Nokia, Ericsson, Motorola, Siemens gibi markalara uyumlu Bluetooth çoklu adaptör ve adaptörle birlikte GSM telefonunun modeline bağlı olarak 20 santimlik bağlantı kablosu ile, 10 metreye kadar haberleşme özgürlüğü sunuyor.

Özellikleri

Devrim yaratan teknolojidir. Hem Bluetooth teknolojisi içeren hem de içermeyen tüm GSM telefonları ile uyumludur.

Bluetooth özelliğine sahip tüm GSM telefonları ile uyumlu (BT sürümü 1.1).

Bluetooth özelliği içermeyen küresel mobil telefonları ile uyumlu.

10 metre alana kadar ideal ses netliği.

Paket İçeriği

JABRA BT 200 kulaklık,

Bluetooth çoklu adaptör (şarj ünitesi, Bluetooth adaptörü, halka ve kemer klipsiyle birlikte).

Kulak anatomisine uyan 3 model JABRA MiniGels.

Araç Kurulumu (Stylus).

GSM telefonunun modeline bağlı olarak bağlantı adaptörü.

Ülke kullanımına özgü elektrikli şarj ünitesi.

JABRA BT 300

JABRA BT 300 ise performans, yenilik ve konfor getiriyor, yüksek performanslı kablosuz teknolojiye öncülük ediyor. Optimum konfor sağlayan JABRA BT 300, özellikle günlük yaşamda sık telefon görüşmesi yapan ve iş yaparken çalışmak durumunda olan bireyler için büyük avantajlar sağlıyor. Birinci sınıf performans sunan JABRA BT 300, 26 gramdan az ağırlığı, 10 metreye kadar haberleşme imkanı ve yalnızca 9 santim boyuyla uzun süreler boyunca rahatlıkla kullanılabiliyor. EarPed ünitesi sayesinde, her iki kulakta ergonomik kulak askısıyla kolayca taşınabilen JABRA BT 300, sesi optimum netlik düzeyinde tutuyor, çağrı yapma, çağrı yanıtlama, çağrı sonlandırma ve sesle etkinleştirilen numara çevirme işlemleri gibi iletişim için gerekli tüm fonksiyonları yerine getiriyor.

Özellikleri

Kablosuz bağlantıda üstün performans, yenilik ve konfor sunmakta.

Tek yönlü mikrofonla en berrak mikrofonik ses özelliği.

EarPad ile kullanım pratikliği ve üstün ses teknolojisi.

Bluetooth özelliğine sahip tüm GSM telefonlarına uyum (BT sürüm 1.1).

Batarya uyarısı.

Jabra

Merkezi A.B.D’nin San Diego şehrinde bulunan JABRA, kendi AR-GE teknolojisiyle geliştirdiği rakipsiz kablosuz haberleşme ürünleri ile mobil telekomünikasyon sektöründe alanının küresel pazar lideridir.

JABRA evde, ofiste, sokakta, otomobil kullanırken ya da çalışırken haberleşmede bireyleri kablo bağlantısından kurtaran mobil telekomünikasyon ürünleri ile kuruluşundan kısa bir süre sonra dev bir marka konumuna ulaşmıştır.

Dünya genelinde yüzde 30, A.B.D’de yüzde 55 pazar payına sahip olan JABRA, 1993 yılında kuruldu. 1997 yılında 600 bin Dolar olan geliri, 2003 yılında yaklaşık 100 milyon Dolar’a ulaşan JABRA, dünyanın en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer almaktadır.

2000 yılından bu yana kablosuz haberleşme çözümleri devi GN Netcom’un Mobil Teknoloji şirketi olarak faaliyet gösteren JABRA; mobil telefon, kablosuz telefon, iki yönlü radyo ve diğer ekipman kullanıcıları için kablosuz iletişimi kolaylaştıran geniş çözüm seçeneklerinin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlamasını üstlenmektedir.

RadioShack ve Circuit City gibi A.B.D’nin önde gelen mobil telekomünikasyon kuruluşlarıyla işbirliği yapan JABRA; Nokia, Ericsson, Motorola, Siemens gibi dünyanın en popüler GSM telefonlarının tümüne bağlanabilen ürün portföyüne sahip ilk şirket olarak faaliyet göstermektedir.

Kullanımı son derece basit olan ve ağırlığıyla dünyanın en hafif telekomünikasyon ürünlerini hayata geçiren JABRA’nın kablosuz GSM telefon kulaklıkları ve aksesuarları, iletişimi kablolardan kurtararak her an ve her yerde kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. JABRA’nın kullanıcıyı kablo bağlantısından kurtaran GSM telefon kulaklıkları BT 100, BT 200, BT 200 Dongle ve BT 300 modellerinden oluşmaktadır.

Mikrofon ve kulaklık teknolojisinde en üstün kablosuz haberleşme çözümlerini sunan JABRA’nın GSM telefon kulaklıkları, hem Bluetooth teknolojisine sahip mobil telefonlarda, hem de Bluetooth özelliği içermeyen telefonlarda kullanılmaktadır.

JABRA teknolojisinin Türkiye temsilciliğini Adnexus yaparken, distribütörlüğünü K.V.K üstlenmiştir.

Bluetooth

Bluetooth teknolojisi GSM telefonları, taşınabilir el tipi elektronik cihazlar, bilgisayarlar ve İnternet arasında kablosuz bağlantı kurulmasını sağlayan teknolojiyi tanımlamaktadır.

JABRA dünya genelinde yaygınlık kazanan Bluetooth teknolojisine en gelişmiş kablosuz ses teknolojisini kazandırarak iletişim kuran kişiyi yüz yüze fiziksel ortamda olduğu gibi özgürleştirmektedir.

GN NETCOM

Merkezi Danimarka’nın Kopenhag şehrinde olan GN Netcom 1987 yılında kuruldu. Üretimini A.B.D, İngiltere ve Çin’de gerçekleştiren GN Netcom’un A.B.D, Danimarka ve Asya’da AR-GE merkezleri bulunmaktadır. 80 ülkede ürün satışı gerçekleştiren ve 15 ülkede ofisi bulunan GN Netcom bünyesinde 1000’i aşkın teknoloji uzmanı çalışmaktadır.

GN Netcom kablosuz haberleşme çözümleri alanında dünyanın en önde gelen tedarikçileri arasındadır. GN Netcom organizasyonel yapı olarak “İrtibat Merkezi ve işten-işe/B2B Ofis” ve “Mobil Teknoloji” olmak üzere iki temel iş alanına odaklanmıştır.

İrtibat Merkezi ve B2B Ofis, GN Netcom markası altında ofisler, haberleşme büroları ve diğer profesyonel iş alanları için geniş ürün seçenekleri geliştirir, üretir ve pazarlar. En önemli ürünleri kablolu ve kablosuz kulaklıklar, amplifikatörler, PC’ler ve İnternet’ten telefon bağlantıları için adaptörlerdir.

GN Netcom’un Mobil Teknoloji iş alanı ise, yalnızca JABRA teknolojisi altında üretim yapmaktadır. Grup bu alanda mobil telefon, kablosuz telefon, iki yönlü radyo ve diğer ekipman kullanıcıları için kablosuz haberleşmeyi kolaylaştıracak geniş çözüm seçeneklerini geliştirir, üretir ve pazarlar. Mobil Teknoloji’nin sunduğu ana çözümler ileri ses teknolojisi içeren kablolu ve kablosuz Bluetooth teknolojisine sahip kulaklıklardır.

ADNEXUS

Adnexus 2001 yılında kuruldu. Yeni ve yükselen teknolojik ürünlerin dağıtımı üstlenen kuruluşun adı Latince “bağlantı” anlamına geliyor. Kuruluşundan kısa bir süre sonra hızla büyüyen Adnexus, Türkiye’de JABRA teknolojisinin dağıtımını stratejik işbirliğine girdiği K.V.K ile gerçekleştiriyor.