Karel Azerbaycan başarısını dünya ile paylaşıyor

Bakü'de gerçekleştirilecek (Global ICT) “Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri Konferansı”na Türkiye damgasını vuruyor.

DÜNYA çapında 200 seçkin ismin katılımı ile, 25 – 28 Kasım 2004 tarihleri arasında Azerbaycan'da düzenlenen Global ICT (Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri) Konferansı'nın sponsorlarından biri, Türkiye telekom sektörünün lider markalarından Karel oldu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı konferansta Karel, Azerbaycan'da 2 yıl içinde tamamladığı projesinin başarı öyküsünü paylaştı.

Azerbaycan'da 40'ı aşkın ülkeden yaklaşık 200 kişinin katılımıyla düz(enlenen Global ICT Konferansı'nda Türkiye'den Karel sponsor olarak yer alıyor. Karel konferansta, Azerbaycan'da başarıyla gerçekleştirdiği projesini ve bu çerçevede sayısal haberleşme sistemlerinin sunduğu avantajları anlattı. 25-28 Kasım 2004 tarihleri arasında düzenlenen konferansa ayrıca, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da konuşmacı olarak katılıyor.

Global ICT Konferans, gelişmişliğe paralel olarak bilgi ve haberleşme teknolojileri alanında ülkeler arasında artan uçurumun dünya çapında aşılması için bilgi, deneyim alışverişini hedefliyor. Karel Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tunaoğlu, konferansa katılımlarının uluslararası haberleşme teknolojileri alanında Karel'in konumunu ortaya koyması açısından anlamlı olduğuna dikkat çekti. Sinan Tunaoğlu şunları söyledi:

“Karel, Güney Afrika, İspanya, Portekiz, Romanya, Yunanistan gibi 30'u aşkın ülkeye ürün ve teknoloji ihraç eden bir kuruluş. Son olarak Hindistan, Bangladeş ve Fas'ta önemli projelerin önünü açan gelişmeler kat ettik. Telekomünikasyon altyapısının yenilenmesini sağladığımız Azerbaycan ise, yurtdışı faaliyetlerimizde önemli bir yere sahip. Azerbaycan'da bilgi ve haberleşme teknolojileri alanında düzenlenen uluslararası konferansta yer almamız bu nedenle anlamlı. Konferansta, Azerbaycan örneğinden yola çıkarak telekomünikasyon teknolojisiyle bilgisayar teknolojisini buluşturan, dünya çapında kabul görmüş sayısal haberleşme sistemlerimizi de tanıtıyoruz. Türkiye'den bir kuruluş olarak böylesi önemli bir konumda dünya telekomünikasyon sektörünün önde gelen temsilcileri ile bir arada olmaktan mutluyuz.”

Sayısal haberleşme sistemleri ve Azerbaycan örneği

Karel'in Azerbaycan deneyimi, sayısal telekomünikasyon sistemi DS200'ün sunduğu avantajlarla mevcut telekom altyapıları çöpe atılmadan sayısal sisteme geçilebileceğine, dolayısıyla yatırım kaynaklarından ve zamandan tasarruf edilebileceğine bir örnek. İki yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanan proje ile ülkedeki telefon sistemlerinin önemli bir kısmının sayısallaşması sağlandı. Proje Azerbaycan'da Kırsal Alan Telekomünikasyon'unda önemli avantajlar sunuyor.

Karel ürünleri İspanya'dan Güney Afrika'ya kadar dünyanın bir çok ülkesinde kullanılıyor. Konferansta kuruluş, dünya ile aynı anda ve dünya standartlarında geliştirdiği ürünlerinden özellikle sayısal telekomünikasyon sistemi DS200'ün Avrasya ülkelerinde ve tüm dünyada kullanılmasının avantajlarını anlatıyor. Karel'i çözüm ortağı olarak seçen operatörler, DS200 ile hızlı ve nitelikli teknik destek ve ürün geliştirme güvencesi ile geleceklerini planlayabiliyorlar.

Karel

1986 yılında tamamen yerli sermayeyle kurulan Karel, işyerlerinin ses iletimi ihtiyaçlarına yönelik PBX ürünlerin tasarım ve üretimini gerçekleştiriyor. Yurtiçindeki başarısını yurtdışına da taşıyan ve uluslararası pazarlarda rekabet eden Karel, Türkiye'nin en büyük telekomünikasyon firmaları arasında yer alıyor. Türkiye'deki PBX pazarında yüzde 60'lık pay ile lider olan Karel, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da lider olmanın yanı sıra, dünyanın en büyük 20 PBX üreticisinden birisi.

Haberleşme sektöründeki teknoloji ve pazar gelişmeleri doğrultusunda yeni teknolojilere yatırım yapan Karel, 70 kişilik güçlü AR-GE bölümü ile yeni projeler, kablolu ve kablosuz yeni haberleşme ürünleri geliştiriyor.