Azerbaycan da Karel'i seçti

Ceylan Naza

Karel Genel Müdürü Serdar Tunaoğlu, Azerbaycan'da başladıkları büyük projeyi yeni ihaleyi kazanarak sürdüreceklerini belirtti. Tunaoğlu şunları söyledi:

Serdar Tunaoğlu

KAREL, Azerbaycan'da 28 yerleşim bölgesinde kırsal alan santrallarının kurulmasına ilişkin yeni bir ihale kazandı. Projede kırsal alan telekomünikasyon altyapısının sayısallaştırılması, kırsal alan ile şehirler arasındaki sayısal uçurumu azaltacak.

Azerbaycan telekomünikasyon altyapısının yenilenmesinde önemli rol oynayan Karel, bu ülkedeki projelerine devam ediyor. Karel, Azerbaycan'da, telekomünikasyon altyapısının sayısallaştırılmasına ilişkin ihaleyi, dünyaca ünlü telekomünikasyon şirketlerini geride bırakarak kazandı. Bu, üretiminin yüzde 30'unu 30'u aşkın ülkeye ihraç eden Karel'in Azerbaycan'da aldığı 3. büyük ihale.

Karel, Azerbaycan'da gerçekleştireceği yeni projede 28 yerleşim bölgesine kırsal alan santralı kuracak. Yeni santrallarla birlikte Azerbaycan'da kullanılan mevcut altyapıdan kaynaklanan haberleşme sorunları giderilecek. Azerbaycan'ın yenilenen telekomünikasyon altyapısında başarısız çağrı, düşük ses kalitesi, telekom operatörünün yeni abone verememesi gibi sorunlar yaşanmayacak. Ayrıca son kullanıcıların ve telekom operatörlerinin sayısal teknolojinin sunduğu olanaklardan yararlanması sağlanacak.

Karel Genel Müdürü Serdar Tunaoğlu, Azerbaycan'da başladıkları büyük projeyi yeni ihaleyi kazanarak sürdüreceklerini belirtti. Tunaoğlu şunları söyledi:

“Azerbaycan'da daha önce iki ihale kazanarak telekomünikasyon altyapısının sayısallaştırılmasına ilişkin bir çalışma gerçekleştirdik. Bu projeler iki yıl sürdü. Telekomünikasyon altyapısının yenilenmesine ilişkin üçüncü ihaleyi de kazanmamızın temelinde, önceki ihalelerde elde ettiğimiz başarı bulunuyor. Azerbaycan'da santrallar arasındaki transmisyon sistemlerini fiberoptik, radyolink, GHDSL modemleriyle birlikte çok kısa sürede kurduk. Bugüne kadar Azerbaycan'da kurduğumuz santralların kapasitesi 80.000 yuvadan fazladır. Önümüzdeki projeyi de, bu ülkenin telekomünikasyon altyapısı hakkındaki bilgi birikimimiz ve deneyimimiz sayesinde başarıyla tamamlayacağız.”

Karel

1986 yılında tamamen yerli sermayeyle kurulan Karel, işyerlerinin ses haberleşmesi ihtiyaçlarına yönelik PBX santral ürünlerin tasarım ve üretimini gerçekleştiriyor. Yurtiçindeki başarısını yurtdışına da taşıyan ve uluslararası pazarlarda rekabet eden Karel, Türkiye'nin en büyük telekomünikasyon firmaları arasında yer alıyor. Kurulu 425 bin santral ve yüzde 60'lık pay ile Türkiye PBX pazarının lideri olan Karel, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da lider olmanın yanısıra, dünyanın en büyük 20 PBX üreticisi arasında yer almaktadır.

Haberleşme sektöründeki teknoloji ve pazar gelişmeleri doğrultusunda yeni teknolojilere yatırım yapan Karel, 70 kişilik güçlü Ar-Ge bölümü ile kablolu ve kablosuz haberleşme ürünleri geliştiriyor.