Microsoft’tan girişimcilere büyük destek

Cenk Yapıcı

Türkiye’de yazılım sektörünü geliştirmeyi hedefleyen Microsoft, çok önemli katkılar sağlayan BizSpark programını bugünün ve geleceğin girişimcilerine sunuyor.
Yazılım geliştiren girişimcilere Microsoft teknolojileri ile yazılım geliştirme, dünyadaki yazılım ve iş kaynaklarına ulaşma olanağı veren program, 3 Aralık 2008’de gerçekleştirilen ‘Microsoft Yazılım Geliştiriciler Zirvesi’ kapsamında düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.
Türkiye’de yerel yazılım ekonomisinin güçlenmesi ve bu alanda girişimcilerin desteklenmesi için çalışmalarını sürdüren Microsoft, BizSpark programı ile yazılım sektöründe yeni bir sayfa açıyor. Microsoft’un yenilikçi girişimleri destekleyen BizSpark Programı “Microsoft Yazılım Geliştiricileri Zirvesi”nde düzenlenen basın toplantısı ile ayrıntılı bir şekilde tanıtıldı.
Microsoft BizSpark Programı’na dâhil olan girişimciler, Microsoft yazılım araçları ve sunucu ürünlerinin lisanslarına kolay, hızlı ve ücretsiz erişme imkânı bulurken Microsoft teknolojileriyle yepyeni çözümler geliştiren, dünyanın dört bir köşesindeki diğer girişimcilerle büyük bir topluluk ağı oluşturuyor ve bu sinerjiden doğan iş fırsatlarından yararlanabiliyor.

Çağlayan Arkan: “Ülkemizde yazılım ekonomisini desteklemeye devam edeceğiz”
İstanbul Maslak Sheraton Otel’de düzenlenen Microsoft Yazılım Geliştiricileri Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan şunları söyledi: “Yazılım, en az yatırımla en fazla değerin sağlandığı bir sektördür. Halen hizmetlerle birlikte ülkemiz bilişim sektörünün yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan yazılımın sektörümüzdeki ağırlığını artırmamız gerekiyor. Microsoft Türkiye olarak Türk yazılım sektörüne verdiğimiz desteğe ve Türkiye’nin bu alanda ihracatçı konuma gelmesi için gerçekleştirdiğimiz çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz. Microsoft BizSpark programı ile girişimcilere çok güçlü araçlar sunuyoruz. Girişimci niteliklere sahip yazılım geliştiricilerimiz, Microsoft’un yarattığı yenilikçi teknolojilere bu program sayesinde ücretsiz olarak ulaşıyorlar. Ayrıca küresel düzeyde gelişmeleri takip etmek ve iş bağlantıları kurmak için çok önemli fırsatlar elde ediyorlar. Ülkemizin ve sektörümüzün gelişimi için hayati öneme sahip olduğunu düşündüğümüz yazılım ekonomisini desteklemeye devam edeceğiz.”

Microsoft’tan eğitimden profesyonelliğe kadar her aşamada destek
Türkiye’nin yazılım potansiyelini hayata geçirerek bu alanda dünyada rekabet edebilmesini hedefleyen Microsoft, üniversitelerden bağımsız yazılım şirketlerine kadar birçok katmanı bir araya getiren çözümleri hayata geçiriyor. BizSpark programı, çeşitli Microsoft ürünleri için üretim lisansı ve teknik destek sağlayarak yeni şirketlere yardımcı olmayı hedeflerken, programa dâhil olan girişimciler yazılım lisanslarını ilk üç yıl boyunca ücretsiz kullanabiliyorlar. Program ayrıca girişimcilerin dünyaya açılması için de çeşitli araçlar sunuyor. Yazılım ve uygulama geliştirenler, çok geniş bilgi kaynaklarına erişim sağlayan, Microsoft uzmanları ve diğer girişimcilerle buluşmalarını sağlayan BizSpark Ağı’ndan istedikleri an yardım alabiliyor. Bu ağdaki uzmanlar sayesinde karşılarına çıkan yazılım sorunlarını hızlı ve etkin yöntemlerle çözebiliyorlar.
BizSpark, büyük bir platformun çatısı altında Microsoft teknolojileriyle yeni iş modelleri geliştiren girişimcilerin küresel iş topluluklarında kendi alanlarıyla ilgilenen diğer yatırımcılarla tanışmasını sağlıyor. Yenilikçi girişim sahipleri bu platform sayesinde teknik konularda ve iş süreçlerinde karşılarına çıkan sorunları daha kolay aşabiliyorlar.
Üniversite öğrencilerine profesyonellerin kullandıkları yazılım geliştirme ve tasarım araçlarına erişme olanağı sunan Microsoft DreamSpark programı ile de Microsoft’un yenilikçi teknolojileri ve gelişmiş yazılımları gençlerin kendilerini iş hayatına hazırlamalarına ve yeni projeler geliştirmelerine katkıda bulunuyor.

Grid Telekomünikasyon‘dan destek
Yapılan toplantısında Microsoft İş Ortağı Grid Telekom Burçhan Çelikyay konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Grid Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. olarak Microsoft ile olan ortaklığımız kapsamında müşterilere / girişimcilere sunulan hizmette Web yayıncılığı, İnternet ve erişim sağlayıcısı konusunda bulunuyoruz. Bugüne kadar Microsoft ile imzalamış olduğumuz SPLA sözleşmesinin bize sunduğu fırsat ve avantajı söylerken müşterinin hayatını kolaylaştırmasını hedefliyorduk ve hedefliyoruz.
Microsoft’ un yeni girişimciler için gündeme getirdiği BizSpak projesi kapsamında firmamız kullanıcılarına gerekli kolaylığı sağlayacak ve bu hizmetten faydalanma kıstaslarına uygun müşterilere ilintili hizmetler yeni Web yayıncılığı, sunucu barındırma, İnternet erişimi gibi hizmetleri % 50 indirim ile sağlayacaktır. Microsoft’ un DreamSpark ve BizSpark gibi taze kan yeni girişimcilere sağladığı bu fırsatla birlikte Grid Telekom üzerine düşen tüm desteği verecektir.”

Microsoft tüketiciler için daha da canlanıyor
Microsoft, hızla gelişen teknolojileri kullanarak tüketicinin yaşam tarzını değiştirmek ve benzersiz bilişim, haberleşme deneyimleri yaşatmak amacıyla yeni bir yapılanma gerçekleştirdi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 ülkede kurulan “Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri” bilgisayar, mobil ve İnternet platformlarının ortak sinerjisinden yararlanarak tüketicilere son derece zengin ve kapsamlı hizmetler sunacak. Yeni oluşum, geniş ekosistemi ile birlikte İnternet reklamcılığı alanında da önemli adımlar atacak.
Bilişimin sağladığı olanaklarla insanların potansiyellerini hayata geçirmelerine yardımcı yazılımlar yaratan Microsoft şimdi de, hızla gelişen bilişim ve haberleşme teknolojilerinden yararlanarak tüketicilerin yaşam stilini zenginleştirmeye odaklanıyor. Microsoft’un küresel yapılanması içinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 ülkede oluşturulan Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri, tüketicilere yüksek katma değerli hizmetler sunacak. Microsoft’un yeni teknolojilerin yardımı ve bilgisayar, mobil ve İnternet platformların sinerjisi ile yarattığı hizmetler tüketicinin günlük yaşamının ayrılmaz parçası haline gelecek.
Yeni kurulan Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri, Four Seasons Bosphorus’da düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ile Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa’nın katıldığı toplantıda yeni yapılanma hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Tüketicinin yeni yaşam biçimi
Yaptığı konuşmada Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri’nin oluşturulmasında hedeflerinin tüketiciye şimdiye kadar görülmemiş, sınırsız bir deneyim yaşatmak olduğunu vurgulayan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, şunları kaydetti:
“Son yıllarda önemli bir ekonomik performans ortaya koyan ve her yıl Türkiye ortalamasının üstünde büyüyen dinamik bir bilişim sektörüne sahip olan ülkemiz tüketici hizmetlerini yeni bir boyuta taşımaya hazırdır. Hızla gelişen bilişim altyapımız ve teknolojiyi yakından takip eden genç bir nüfus bu alanda en büyük avantajımızı oluşturuyor. Microsoft’un bu yeni yapılanması, Türkiye’de tüketici hizmetlerini dünya standartlarına taşırken, pazarın büyümesine ve ekonomik gelişmeye ciddi katkılarda bulunacaktır.”
Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa ise, İnternet ve mobil teknolojiler sayesinde bugün yüz milyonlarca insanın birbirleriyle sürekli iletişim halinde olduğunu söyledi. İnternet ve mobil haberleşmenin 2000’li yıllara damgasını vurduğunu hatırlatan Çapa, Microsoft’un bu yeni yapılanması ile dünya üzerindeki 1 milyar Windows kullanıcısının yeni ve güçlü bir deneyimin eşiğinde olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “Günümüzde bilişim teknolojilerindeki gelişmeler tüketiciye şimdiye kadar görülmemiş olanaklar ve fırsatlar sunuyor. Tüketici giderek günlük ve sosyal ihtiyaçlarının daha geniş bir bölümünü bilişimin sunduğu olanaklarla karşılamaya başladı. Bu nedenle bilişim sektörünün odağında artık tüketicinin istekleri yer alıyor. Hızla gelişen teknolojilerin de katkısıyla tüketiciler bilgilenmek, eğlenmek ve sevdikleriyle sürekli bağlantı halinde olabilmek için yepyeni olanaklara sahip bulunuyor. Onların beklentisi bu alanlarda daha zengin deneyimler yaşamak. Biz de sunacağımız yüksek katma değerli hizmetlerle tüketicilerin beklentilerini karşılayacağız. Bunun için çevrimiçi ürünlerle bilgisayar, mobil ve İnternet ortamlarını tek bir platformda buluşturacak, ortak sinerjiden yararlanarak tüketicilerin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olacağız.”

“Türkiye tüketici pazarında büyük bir potansiyele sahip”
Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri’nin, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde faaliyete geçtiği tek ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Çapa sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaş ortalaması 28 olan 70 milyonu aşkın nüfusu, büyüyen ve dinamik bir ekonomisi bulunan Türkiye tüketici hizmetlerinde büyük bir potansiyele sahip. Ülkemizde yeni teknolojilere gösterilen uyum ve bunların hızla benimsenmesi bu potansiyeli daha da artırıyor. Windows Live Messenger kullanıcılarının sayısı 28 milyona yaklaşıyor ve her ay 2,3 milyardan fazla Messenger oturumu açılıyor. Dünyadaki Windows Live Messenger hesaplarının % 8’i Türkiye’de. Türkiye Hotmail konusunda da dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Halen dünyadaki Hotmail hesaplarının % 6’sı, yani 24 milyon hesap ülkemizde bulunuyor. Bütün bunlar, Türkiye’nin bu alandaki müthiş gücünü gösteren çok önemli rakamlar. Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri bu potansiyeli en etkin şekilde değerlendirecek. Tüketicilerimizin deneyimlerini benzersiz bir şekilde zenginleştirerek, pazarı büyüteceğiz.”

Tüketici lehine radikal değişim
Bugüne kadar “Her masa üstünde ve her evde bir bilgisayar”, “Herkesin elinde daha akıllı telefonlar” ve “Her yerden herkes için İnternet” vizyonlarının hayata geçmesinde çok önemli katkılar yapan Microsoft attığı yeni adımla tüketiciyi ve teknolojiyi bir araya getiriyor. Seçme özgürlüğünün ve kişiye özel hizmetlerin güçlendiği, gizlilik ve güvenlik açısından mükemmel ortamlarda yepyeni hizmetler sunmaya hazırlanıyor.
Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri’nin sunduğu hizmetler Microsoft’un yarattığı en güçlü yazılımları ve çözümleri kapsıyor. Yeni oluşum, faaliyetleriyle bu çözümleri daha da zengin yelpaze içinde tüketicilerle buluşturacak.
Windows Mobile yeni oluşumla birlikte daha fazla yaygınlaşacak. Tüketicilere yönelik çeşitli kampanyalar artarak sürerken, kurulacak yeni işbirlikleriyle perakende alanında mobil kanalın oluşması yönünde adımlar atılacak. Windows Mobile, bilgisayarda, İnternet’te veya mobil telefonda Windows’dan beklenen her imkânı sunuyor. Onun sayesinde mobil telefonlar ile ofisten veya evden bağımsız çalışmak mümkün olabiliyor.
Halen Samsung’dan Motorola’ya ve HTC’ye kadar 56 farklı cihaz üreticisinin ürettiği ve AT&T’den Vodafone’a kadar 160 GSM operatörünün satışa sunduğu, 200’ün üzerinde telefon markası Windows Mobile yazılımını kullanıyor.

Çevrimiçi reklamcılıkta güçlü hamle
Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri’nin en önemli önceliklerinden biri de çevrimiçi reklamcılık ve bu alanda halen yürütülen faaliyetlerin kapsamı genişleyecek. Microsoft güçlü ekosistemi ve yaygın satış kanallarının desteği ile yaratıcı çözümleri daha yaygın bir şekilde tüketicilere sunabilecek. Bir yandan tüketicilere bilgiye dayalı seçim yapma özgürlüğü tanırken, bir yandan da kuruluşlara odaklı ve maliyet – etkin reklam yapma imkânları sağlayacak. Ayrıca firmalar internet ortamında, uzmanların hazırladığı yaratıcı uygulamalarla, işlerini geliştirmelerine yardımcı olacak önemli verileri toplayabilecekler.

Türkiye’den güncel rakamlar
Türkiye’de 30 milyon İnternet kullanıcısı var.
Windows Live Messenger kullanımı sıralamasında, Brezilya’dan sonra Dünya ikincisiyiz.
Türkiye’de Windows Live Messenger kullanıcı sayısı 28 milyona yaklaşmaktadır. Bu sayı dünyadaki toplam hesap sayısının % 8’ini oluşturuyor.
Türkiye’de her ay 2,3 milyardan fazla Windows Live Messenger oturumu açılıyor. Bu rakam dünyada her ay açılan oturum sayısının %4’ünü oluşturuyor.
Windows Live Messenger 340.000.000 kullanıcısı ile, Dünya’nın en büyük 3. ülkesi olabilecek nüfusa sahip.
Dünya’da Windows Live ID (Hesap Sayısı) 460 milyon ve Türkiye bu rakamın % 6’sını oluşturuyor. Türkiye’de 24 milyon Hotmail hesabı bulunuyor ve bu sayı Dünya’daki tüm Hotmail kullanıcılarının (375 milyon) % 6’sini oluşturuyor. Brezilya ve ABD’den sonra Türkiye 3. sırada bulunuyor. Türkiye’de 11,5 milyon bilgisayar var. Bunların % 99’unda Windows ile çalışıyor. Önümüzdeki yıl içinde Türkiye’de yaklaşık 4 milyon bilgisayar satılacak. Türkiye’de yılda 2 milyon bilgisayar satılmasını sağlayan yerel büyük markalar ve 6,000’i aşkın irili ufaklı bilgisayar firması ve yüzlerce zincir mağaza var.

Microsoft Windows HPC Server 2008 yüklü süper bilgisayarlar bilimin hizmetinde
Microsoft’un, bilimsel araştırmaların ve ARGE çalışmalarının temelini oluşturan Yüksek Başarımlı Hesaplama alanındaki en yeni çözümü Windows HPC Server 2008 Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı. Windows HPC Server 2008 sunduğu gelişkin çözümler, esneklik ve kullanım kolaylığı ile Kandilli Rasathanesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı’nda yürütülen bina dayanıklılığı araştırmalarında kullanılmak üzere seçildi. Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda Windows HPC Server 2008’in özellikleri ve Kandilli Rasathanesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı’nda bu çözümün kullanıldığı proje hakkında akademisyenlere ve basın mensuplarına bilgi verildi.
Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şahenk Salonu’nda yapılan toplantıya Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sami A. Kılıç ve Microsoft HPC Ürün Grup Müdürü Todd Needham konuşmacı olarak katıldılar.

Binaların dayanıklılığı Windows HPC Server 2008’den sorulacak
Microsoft’un bu alanda yaptığı yoğun yatırımların sonucu olan Yüksek Başarımlı Hesaplama sunucusu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı’nda yürütülen araştırmada kullanılacak. Yapılan çalışmada, binaların deprem gibi doğal felaketlere veya patlamalara karşı dayanıklılıklarını artırmanın yolları araştırılıyor. Araştırma kapsamındaki en karmaşık hesaplamalar Windows HPC Server 2008 sunucusu ile etkin ve kolay bir şekilde yapılacak.

“En yeni teknolojiyi sunmaktan gururluyuz”
Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, bu alanda en ileri teknolojiyi sunmaktan gurur duyduklarını belirtti. Çağan, “Windows HPC Server 2008 bugün endüstriden finansa ve bilim dünyasına kadar çok yüksek sayıların ve bilimsel modellerin konuşulduğu her alanda ağır görevler üstleniyor. Windows HPC Server 2008 sunucumuz bugüne kadar aralarında Lloyds TSB Bank ve Bank of America gibi önde gelen bankacılık kuruluşlarının da yer aldığı ve 100’e yakın farklı sektördeki firmalar tarafından test edildi. Sunduğumuz çözümün Türkiye’de gördüğü ilgiden de büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Microsoft dünyadaki teknik hesaplama sorunlarını çözmeyi bir tür sosyal sorumluluk olarak görmekte ve bu bağlamda yüksek başarımlı hesaplama ile ilgili önemli yatırımlar yapmaktadır. Microsoft Windows HPC 2008 ile birlikte bilimsel çalışmalarda büyük bir önem arz eden yüksek başarımlı hesaplamanın karmaşıklığını en aza indirgemiştir” şeklinde konuştu.

Microsoft HPC sunuucu lideri de Türkiye’deydi
Yüksek Başarımlı Hesaplama için Boğaziçi’nde düzenlenen toplantının yabancı konuğu ise Windows HPC Server 2008 Ürün Grup Müdürü Todd Needham oldu. Needham, Microsoft’un bu alanda sunduğu en son teknolojileri ve Windows HPC Server 2008 ile gerçekleştirilen bilimsel, endüstriyel ve finansal yüksek başarımlı hesaplama projeleri anlattı.
“Bugün bilgisayar endüstrisine yön veren süper bilgisayar ve ‘blade’ sunucu üreticisi birçok şirket şu anda Yüksek Başarımlı Hesaplama alanında kökten değişiklikler getiren Windows HPC Server 2008 kurulumları için Microsoft ile çok yakın çalışıyor” diyen Needham, sözlerini şöyle sürdürdü: “Intel, HP ve Cray gibi öncü firmalarla yüksek bilgi işlem performansını masaüstüne taşımak için birlikte çalışıyoruz. Üstün bilgi işlem performansı gerektiren çok sayıda projede ve Wall Street’den, saygın üniversitelerin bilim araştırma merkezlerine kadar birçok farklı ortamda Windows HPC Server 2008 muazzam performans artışlarına tanık oluyoruz.”

HPC sunucu 2008’in özellikleri
Windows HPC Server 2008, genel sistem yönetiminin ve kümelenmiş sunucuların verimliliğini artırmayı hedefliyor. Sistem kurulumlarını, yönetimi ve yaygınlaştırılmasını büyük ölçüde basitleştirirken mevcut sistemlerle uyumluluğu dikkate alan bir altyapı sunuyor.
Windows HPC Server 2008, iş istasyonlarından kümelenmiş sunucu serilerine kadar rahatça ölçeklendirilebilir. Sunduğu, bilinen arayüzler sayesinde, ihtiyacı olan herkes ek bir eğitime gerek olmadan yüksek başarımlı hesaplamanın gücünden yararlanabiliyor.
NetworkDirect adlı bir teknolojiyi kullanan Windows HPC Server 2008’de yeni ve yüksek hızlı ağ protokolü sayesinde sistemin bir bütün olarak işlem kaynaklarına ve belleğe erişimi hızlandırıldı. Uzaktan ve doğrudan bellek erişimini (RDMA) hızlandıran bu teknolojiyle birlikte gelen ölçeklendirilebilir kümeleme yönetim araçları, sisteme eklenen yeni sunucuların durumunu izleyerek performanslarını en üst düzeyde tutmayı sağlıyor.
Visual Studio 2008 ile tümleşme sayesinde hızlı HPC uygulama geliştirme sağladığı gibi paralel programlama ortamı da sunuyor.
Standart OpenMP, Multiprocessor Interconnect(MPI) ve web servisleri gibi arayüzlere ek olarak, sayısal kütüphane sağlayıcılar, performans iyileştiriciler ve hata bulma araçları gibi 3. partilere ait birçok yazılımı destekliyor. Böylece yüksek başarımlı hesaplamaya ihtiyaç duyan birçok uygulama bu sistem üzerinde son derece esnek bir şekilde kullanılabiliyor veya yeni baştan yazılabiliyor.