MN İletişim ile LG haberleşme sistemleri artık Türkiye'de

Ceylan Naza

TEKNOLOJİ alanında dünya markası olan LG, sayısal haberleşme sistemlerini de Türkiye pazarına sunuyor. LG'nin haberleşme sistemlerinin Türkiye dağıtımını, MN İletişim A.Ş. yapacak. Şirket yetkilileri, LG markası ile kullanıcının değişik gereksinimlerini karşılayan, fiyat ve performans açısından güçlü seçenekler sunacaklarını belirtiyorlar. Sistemler ilk olarak, CeBIT Bilişim Eurasia fuarında tanıtılacak.

Telekom sektörüne yeni bir marka giriyor. LG telefon santralları, telekom sektöründeki 25 yıllık deneyime sahip kadrosu ile MN İletişim A.Ş. tarafından kullanıcılara sunulmaya başlıyor. MN İletişim tarafından pazara sunulan LG sayısal haberleşme sistemleri yeni teknolojileri bünyesinde barındırırken, yeni kullanım olanakları sağlıyor.

Konuya ilişkin bir söyleşi yaptığımız MN İletişim Genel Müdürü Mehmet Songur, LG sistemlerinde, sabit telefonda sağlanan Bluetooth kulaklık ile ofiste özgür iletişim , kablosuz IP (İnternet Protokolü) ürünleri , VoIP (IP üzerinden ses iletimi) ile güvenli haberleşme, WiFi (geniş bant kablosuz ağ) , ses kayıt, zaman ayarlı-kontörlü hatlar gibi birçok özellik bulunduğunu söyledi. Sistemlerin “Özgür Masa” özelliği, tek telefonda farklı kullanıcıların kendi isteklerine göre ayarlar; “Sanal Konferans Odası” özelliğiyle 15 aboneli video konferans yapmalarını sağladığını da sözlerine ekleyen Songur, bakın sorularımıza nasıl yanıtlar verdi:

MN İletişim telekom sektöründe ne gibi hizmetler veriyor?

MN İletişim, Türkiye telekom sektörüne yeni teknolojileri içeren ürün ve hizmetleri sunarak, sektörü ve pazarı geliştiren, istikrarlı şekilde büyüyen ve kalıcı bir telekom sistemleri dağıtıcısı olma vizyonuna sahip bir şirket. Kurumsal kullanıcılara, iş ortaklarımız aracılığıyla, müşteri beklentilerini karşılayan ve yeni teknolojileri destekleyerek kullanıcı verimliliğini artıran haberleşme sistemlerini sunmayı amaçlıyoruz. Sunduğumuz ürünlerde, satış ve satış sonrasında sorunsuz hizmete odaklanıyoruz. Bu nedenle, satışını yapacağımız ürünleri çok iyi araştırıyor, deniyor ve kalitesini garantiledikten sonra iş ortaklarımıza sunuyoruz. İlk olarak, teknoloji üreten bir dünya şirketi LG'nin sayısal / IP (İnternet Protokolü) haberleşme sistemlerinin Türkiye dağıtıcılığını yapmaya başladık. LG ürünlerini tercih etmemizde, hem kalitesi hem de sağladığı fiyat ve perfomans özelliği etken oldu. LG sistemlerini, bayilerimiz aracılığıyla ve satış sonrası destek garantisi ile sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde farklı ürün kategorileri ve markaları da bünyemize katmayı planlıyoruz.

Kendi pazarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Ayrıca LG ile hedeflediğiniz bir pazar payı var mı?

Önümüzdeki yıla oldukça iyimser bakıyoruz. Telekom'un özelleşmesinin, sunulacak içerik ve hizmette artış sağlamasını öngörüyoruz. Bu zenginleşmenin yeni kullanım alanları yaratacağını ve bu doğrultuda, yeni teknolojilere olan talebin artacağını düşünüyoruz. Tüm bunlar, teknoloji kullanımını içerik olarak geliştirirken, pazarın büyümesini sağlayacak. Kendi alanımız olan telefon santralları ve uç birimlerde, çok işlevlilik tercih edilmeye başlanacak, ofislerde kablosuz ürünlere ilgi artacak. Sonuçta ihtiyaçların çeşitlenmesiyle, eldeki eski teknoloji ürünlerin de değişmesi gerekecek. Telekom pazarının 2005 yılında yüzde 25, 2006 yılında ise daha fazla büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

Kadromuzu oluşturan profesyonellerin 25 yıllık telekom deneyimi ve satış sonrası hizmetlerimizdeki kalite, bize pazarda avantaj sağlayacak. Talepteki artış, ürün ve hizmet avantajımız ile gelecek dönem için oldukça iyimseriz. 2005 ve 2006 yılında hedeflerimizin de üzerine çıkabiliriz. Şu anda, MN İletişim'in LG ürünleri ile sayısal haberleşme sistemlerinde yüzde 25'lik pazar payına ulaşmasını hedefliyoruz.

Teknolojik olarak ne tür gelişmeler bizleri bekliyor?

Kendi alanımız olan telekom teknolojisinde, çok işlevlilik ve ofislerde kablosuz uygulamalara yönelik gelişmeler artacak. Bugün adını bilemediğimiz hatta ortaya çıktığında isim koymakta zorlanacağımız ürünlerle karşılaşacağız. En önemlisi, artık bugün birden fazla cihazın yaptığını, tek başına yapacak ürünler ortaya çıkacak. Nitekim LG'nin teknoloji geliştirme çalışmaları ve ürünlerinde sundukları teknolojiler de bu yönde ilerliyor. Örneğin, ofisinize tek bir LG IP LDK sistemi aldığınızda, aynı cihazla, telefon santralı, veri şebekesi (modem, anahtar, yönlendirici, LAN-WAN dâhil), kablosuz şebeke, dâhili anons sistemi, müzik yayın sistemi, konferans sistemi gibi birçok işlevi birden almış oluyorsunuz.

Ayrıca, kablolu hatlarda VoIP uygulamaları desteği ve kablosuz iletişimde çok yüksek hızlarda haberleşme imkânı sayesinde, kablosuz şebekeler üzerinde ses, veri, görüntü, otomatik kontrol hizmetleri, her tür iş uygulaması çalıştırabilir duruma geldi. Bu alanda daha birçok hizmet geliştirilecek. Örneğin LG sistemleri, sabit telefonda Bluetooth kulaklık kullanımını, GSM telefonlar ile ortak işletim gibi pek çok kablosuz ürün ve özellik sağlıyor.

LG haberleşme sistemleri, CeBIT Bilişim Fuarı'nda

LG haberleşme sistemleri , Türkiye'de ilk kez, MN İletişim A.Ş. tarafından 6-11 Eylül'de yapılacak CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı'nda tanıtılıyor. Kullanıcılar tarafından tercih edilen VoIP (Voice over Internet Protocol- İnternet Protokolü üzerinden ses iletimi ) teknolojisini barındıran LG sistemlerinin, teknolojik özellikleriyle ilgi çekeceği belirtiliyor. Ses ve veriyi bütünleştiren VoIP teknolojisinde iddialı olan LG sistemleriyle kullanıcıların farklı beklentilerinin karşılandığı kaydediliyor. Şirketlere hem ekonomik hem de çok işlevli iletişim olanağı sağlayan VoIP teknolojisinin, haberleşme sistemlerinde vazgeçilmez olduğu; yakın dönemde birçok şirketin, var olan sistemlerini yeni teknolojileri barındıran sistemlerle değiştirmeyi planladıkları vurgulanıyor.