3GSM Dünya Kongresi'ne Nortel damgası

Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES), Intel CEO'su Craig Barrett, sayısal teknoloji ve yeniliklerin, bu güne kadar tüketicilere sunulan en iyi bilgisayar ve tüketici elektroniği cihazlarını mümkün kıldığını söyledi. Bu cihazlara kablosuz ağ üzerinden haberleşme olanakları da eklendiğinde, tüketiciler yeni ve değişik şekillerde eğlenebiliyor ve aynı anda birden fazla şey yapabiliyorlar.

Nortel, geniş bant kablosuz ve optimize edilmiş veri ağlarını 3GSM Dünya Kongresi 2005'te tanıtıyor.

NORTEL, 14 – 17 Şubat tarihleri arasında Cannes'de düzenlenen 3GSM Dünya Kongresi 2005 kapsamında, canlı GPRS, UMTS ve HSPDA ağları üzerinden geniş bant kablosuz veri servislerini tanıtıyor. Nortel'in etkinlikleri; ağ optimizasyonu sağlayan, gelecekteki kablosuz geniş bant taleplerini destekleyen ve operatörlerin gelir potansiyelini arttırmasına ve müşteri sadakatini elde etmesine yardımcı olan çözümlere odaklanıyor.

Nortel; Orange, Sierra Wireless ve QUALCOMM ile yapacağı canlı gösterileri ile süper hızlı kablosuz geniş bant bağlantılar için HSPDA (High Speed Downlink Packet Access - Yüksek Hızlı Paket İndirme) çözümünü tanıtıyor. HSDPA tanıtımları, Kongre Merkezi ve Majestic Otel'de gerçekleştiriliyor. Tanıtımlar, OFDM ve MIMO gibi ‘3N-3.Nesil Ötesi' teknolojilere ve IMS (Integrated Multimedia Subsystem, bütünleşik Çoklu Ortam Alt Sistemi) üzerinden uygulamalara odaklanıyor.

Nortel Taşıyıcı Ağlar Başkanı Pascal Debon konuşmasında 2004'ün, kablosuzun geniş bant halini aldığı yıl olduğunu ifade ederek, “Bu yıl, gerçek mobil geniş banta giden yolda devam etmek ve haberleşme konusundaki deneyimleri zenginleştirmek amacıyla yeni fırsatları değerlendireceğiz” dedi.

3N ağ uygulamaları başladığından, odaklanmak durumunda oldukları üç alan bulunduğunu kaydeden Debon sözlerine şöyle devam etti: “İlk önce ağ optimizasyonu sağlamaya ve mümkün olan en verimli şekilde maliyetleri düşürmeye devam etmeliyiz. İkinci olarak, 3N'nin ötesini görebilmeli ve ultra geniş bant kablosuz geleceğine kendimizi hazırlamalıyız. Son olarak ise, son kullanıcı deneyimlerini zenginleştirmeye ve operatör gelirlerini arttırmaya yardımcı olmak için tümleşik geniş bant servis ve uygulamaların dağıtımını kolaylaştırmalıyız.”

Basın toplantısı

Nortel, 15 Şubat günü 17:30 ile 19:00 arasında Majestik Otel'de bir basın toplantısı düzenledi. Pascal Debon, Nortel'in 3N servislerini sunma ve yeni çıkan kablosuz pazarların gereksinimlerini karşılama stratejisini hakkında bilgi aktardı. Ayrıca, toplantıyı takiben yapılan açık oturumda, Nortel yöneticileri ve uzmanları; “Gelişmiş Teknolojiler – Süper 3N'nin Getirecekleri;” “Mobil Veri Dağıtımı – HSDPA/UMTS/EDGE;” ve “Nortel Tümleştirme ve IMS” hakkında görüşlerini paylaştılar.

Tanıtımlar

Nortel'in, Palais des Festivals (Stand A8, Salon 1) alanındaki gösterim alanı, ofis, ev ve mobil için farklı çalışma ortamlarında sorunsuz telekomünikasyon servislerine odaklanmıştı. Nortel'in Çoklu Ortam Ağ Oluşturma çözümü, tümleşik hızlı mesajlaşma, ses, video ve ses/video konferansı için ‘erişilebilirlik' durumundan yararlanan IMS uygulamalarını tanıtıldı.

Nortel ayrıca, gelecekteki geniş bant uygulamalarını içeren aşağıdaki tanıtımları araştırma ortağı olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile birlikte gerçekleştirdi:

  • PDA-avu içi bilgisayar, mobil telefon ve çek defteri gibi kişisel öğeleri takip eden kendinden haberdar (self-aware) bir çanta veya cüzdan sayılabilecek ‘Ağ Çantası',
  • Haberleşme oturumları başlatmak için ‘uyanmak', el sallamak veya göz temasında bulunmak için sosyal davranış mimikleri yapan ‘oyuncak hayvan' hücresel haberleşme cihazı olan ‘Cellular Bunny',
  • Doktor ve hastalarının gerçek zamanlı olarak sağlık durumlarını takip edip izlemelerine yardımcı olan önceden öngürlen sağlık ve bakım teknolojisi ‘LiveNet'.

Tanıtımlar, Nortel'in çözümlerinin sadece sağlam noktalarının üzerinde durmakla kalmıyor, önemli mobil cihaz satıcıları ve uygulama geliştiricilerle olan yakın işbirliği ve kapsamlı birlikte çalışabilirlik testlerinin de üzerinde duruyor.

Nortel teknoloji ortakları arasında Amdocs Xacct, Azaire Networks, Dilithium Networks, IBM, LG, Logica/CMG, Motorola, Mycom, NEC, Nokia, Option, PalmOne, Polycom, QUALCOMM, Samsung, Sanyo, Sierra Wireless, Sonim, Sony Ericsson, Sopra, Terraplay, Ubinetics ve Ubiquity gibi çok sayıda terminal, uygulama ve altyapı satıcısı bulunuyor.

Nortel

Nortel, insan deneyimlerini zenginleştiren, küresel ticareti tetikleyerek güç veren ve dünyanın en kritik bilgilerini güvenli hale getirip koruyan haberleşme yetenekleri sunan lider bir şirkettir. Dünyanın önemli engellerinin aşılması için tasarlanan uçtan uca geniş bant, VoIP-İnternet, çoklu ortam uygulamaları ve kablosuz geniş bant içeren yenilikçi teknoloji çözümlerini hem servis sağlayıcılara, hem de kurumsal müşterilerine sunmaktadır. Nortel, 150'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Daha fazla bilgi için, ( www.nortel.com / www.nortel.com/news ).