Nortel Networks'ten IP temelli telefon haberleşmesi için komple çözümler

Murat Karasoy
Netpa İletişim Sistemleri Pazarlama A.Ş.

Nortel Networks ses ve veri ağlarını birleştiren IP seçenekleri öneriyor.

Sektörün önde gelen araştırma firmaları olan Synergy Research Group ve Infonetics Research'ün raporlarına göre Nortel Networks, servis sağlayıcılara katma değerli, şebeke üzerinden verilen IP (Internet Protokolü) servisleri sağlamada pazar lideri durumundadır. Synergy Research Group'un 2000 yılına ait raporunda Nortel Networks, yüzde 75'lik pazar payı ile IP servisleri pazarının 1 numarası ilan edildi.
Voice Over IP-Internet Protokolü Üzerinden Ses İletimi (VoIP) çözümleri ile geçerli altyapı sistemi yatırımını mevcut iletişim altyapınızla kullanıyor ya da Succession Communication Server 1000 ile yüksek performanslı bir IP ağı kurmayı seçiyorsunuz.
Günümüzde e-ticaret önem kazanırken, Succession Communication Server 1000 sistemi, karmaşık zeka, kompleks çağrı/bağlantı yönetimi ve gelişen ve ölçülebilen VoIP çözümü vermek için gerekli olan, gelişen standart protokol desteği ile, platformdan bağımsız bir bağlantı yönetim sistemidir.
Bugün, Meridian 1 müşterilerinin mevcut sistemleri; Internet Telephony Gateway ve i2004 Internet Telefonlar ile IP'ye geçiyor, mevcut telefon haberleşmesi yatırımını korurken maliyetleri önemli ölçüde azaltıyorlar. Meridian 1 müşterileri Remote Office 9150 ile PBX'lerini uzak şube ofislerine yayarak kazançlarını arttırıyorlar.

Succession Communication Server 1000
Akıllı, karmaşık çağrı / iletişim yönetimi ve gelişen standart protokol desteğiyle, ölçeklenebilir ve kaliteli VoIP çözümleri elde ediliyor.

Meridian için Internet tabanlı çözümler
Bugün, mevcut Meridian 1 sistemlerine sahip kurumsal müşteriler sistemlerini Internet Telephony Gateway'ler ve i2004 Internet telefonlarla IP yetenekli kılabiliyor ve yaptıkları telefon yatırımını koruyorlar. Meridian müşterileri, Remote Office 9150 ile PBX'lerin avantajlarını şubelere ve uzaktan erişim ofislerine taşıyorlar.

Business Communications Manager
Bu yeni haberleşme çözümü orta ölçekli işletmeler, şubeler ve çok şubeli işletmeler için ses ve veri şebekelerini tek bir entegre yapı içinde bütünleştirerek işletme giderlerini azaltıyor, çalışma yöntemini sadeleştirerek üretkenliği ve gelirleri arttırıyor.

Symposium Web Center Portal
Symposium Web Center Portal elektronik ticaret ve müşteri ilişkileri yönetimi için en uygun altyapıyı oluşturmakta. Elektronik ortamda çağrıları alıyor, takip ediyor, yönlendiriyor.

Ses üzerinden veri
Yakın gelecekte eğilim, ses ve veri trafiğinin tek bir birleşik şebeke üzerinden yapılması ve ses iletişiminin IP tabanlı olacağı yönündedir. Bu iletişim kaliteli, güvenli ve yüksek performansta olacaktır.

I2004 Internet Telefonlar ile masaüstünde esneklik
Günümüzde, IP şebekelerinin kullanımı hızla artarken, firmalar ses ve veri şebekelerini birleştirerek yatırımlarını maksimize ediyorlar. Meridian Internet Telephony Gateway, IP şebeke üzerinden daha yüksek kalitede ses iletimi yapılmasını sağlarken, Internet Telephony Gateway Line Side çözümü ile kullanıcılar, i2004 telefon gibi IP masaüstü araçlarına erişim sağlıyorlar.
Netpa tarafından bu yılın başında pazara sunulmuş olan Nortel Networks i2004 Internet Telefonu, bir Birleşik Ağlar çözümü olup, müşterilerine bir telefonun sağlayabileceği tüm güvenilirlilik ve kullanıcı kolaylığını sağlıyor ve aynı zamanda da veri, ses ve görüntünün tek bir şebeke altyapısı üzerinden iletilmesini mümkün kılıyor.
Ethernet çıkışından şebekeye direkt bağlanan i2004 IP telefonda besleme, LAN üzerinden ya da istenirse ayrı bir güç adaptörü ile sağlanabiliyor. Sete entegre edilebilen seçime bağlı anahtar (switch) modülü ile tek LAN çıkışı kullanılarak, kişinin hem bilgisayar hem de Internet telefon bağlantısı sağlanabiliyor.
i2004, sesle arama, ortak veya özel rehber hizmetleri, masaüstü iletişiminin kullanıcı bazında özelleştirilmesi gibi özellikler sunuyor. i2004 üzerindeki hizmetler belirli iş ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmekte. Nortel Networks bunun için açık arayüzler sunuyor.
IP telefonu çalışanların ses, faks ve elektronik posta mesajlarına farklı noktalardan, Internet, telefon veya kişisel bilgisayar kullanarak erişebilmelerini sağlıyor.
Kullanıcılar istenilen özellik ve servislere kavuşuyor, aynı zamanda da mevcut veri ağları üzerinden yapılan telefon konuşmaları ile telefon giderlerini azaltıyorlar. i2004 IP Telefon başta Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere ülkemizde pekçok kurum ve kuruluşta Netpa tarafından hizmete verilmiştir.