Panda Software hızla büyüyor

Panda Software 72 milyon Euro olarak hedeflediği gelirini geçerek, 2004 yılında 84 milyon Euro'ya ulaştı. 2003 yılında bu rakam 30 milyon Euro civarındaydı.

2004 yılı Panda'nın tarihinde en iyi yıl oldu. Bu başarı sadece satışlarda değil, aynı zamanda TruPrevent teknolojisiyle bir teknoloji firması olarak Panda'nın sektördeki pozisyonu çok güçlendi.

Panda Software'in ofisinin bulunduğu 34 ülke yeni tarihi rekor elde etmeyi başarırken, bunlardan 16‘sı en son çeyrekte bunu başardı.Bütün Panda Grubu genel olarak 4 tarihi rekora imza attı.Ayrıca, 11 ülke %100 büyüme gösterdi.

Yılın en son ayında Panda Grubu yılda dördüncü ve sırada üçüncü kez 8 milyon Euro satış rakamını geçti.Panda Software 2003 yılı ile karşılaştırıldığında 2004 yılında %54.87 büyüme gösterdi. Panda Software'in 2005 yılı hedefi ise %70 oranında büyüyerek, 140 milyon Euro ciro elde etmek.

Safiye Altuğ / Pazarlama ve İletişim Sorumlusu

2004 yılında Panda ActiveScan tarafından tespit edilen ‘Top Ten-İlk On' virüs raporu

2004 yılı sona ererken ‘Downloader GK Truva atı' Panda ActiveScan tarafından toplanan verilere göre bilgisayarlara en çok zarar veren kötü niyetli kod oldu. Şu ana kadar yıllık ‘ilk on' hep bir solucan-worm tarafından işgal edilirdi ama bu Truva atının imzalarının yaygınlığı ‘ilk on' listesinde önemli bir değişim gösterdi ve bu Truva atı ilk sıraya oturdu.

Panda Software'in ücretsiz ağ üzerinden anında erişilebilen tarayıcısı ActiveScan'in 2004 yılında topladığı veriler gösteriyor ki, Downloader.GK virüs ataklarının %14'den sorumlu bulunuyor. Bu Truva atı kendi kendini yaymıyor, fakat şüphelenmeyen kullanıcılar belirli Web sayfalarına girdiklerinde ve bir spesifik ActiveX kontol kurulmasını kabul ettiklerinde bilgisayarlara yükleniyor. Downloader.GK kurulur ve iki ‘adware' program etkilediği bilgisayarlar üzerinde çalışmaya başlar.

Downloader.GK'dan sonra, ‘ilk on' listesinde geri kalan kötü niyetli kodlar şöyle sıralanıyor: Netsky.P (%6.92), Sasser.ftp (%4.97), Gaobot.gen (%4.31), Mhtredir.gen (%4.22), Netsky.D (%3.98), Downloader.L (%3.56), ve son üç sıraya şöyle Qhost.gen (%3.48), Netsky.B (%3.45) ve StartPage.FH (%3.34).

2004 yılında ActiveScan tarafından elde edilen bilgilere göre şu sonuçlar sıralanabilir:

İlk kez bir Truva atı tartışmasız yıllık listenin lideri oluyor

İlk göründüğü Haziran 2004'ten beri, Downloader.GK kullanıcıların sistemlerine en çok atak yapan kötü niyetli kod oldu ve son zamanların tehdidi olan solucanların yerini alarak kötü niyetli kodlar içinde tehlikeli yeni bir eğilim oldular.Bu nedenle, Truva atlarının etkisi yükselişte. Ayrıca ‘ilk on' listesindeki dört kötü niyetli kod da Truva atlarından oluşuyor. Bu sayı, 2003'te iki ve 2002'de sadece bir adetti.

Netsky'ın varlığı

Top Ten listesindeki üç tehdit Netsky ailesinden, ( P,B ve D varyantları). Diğer birçok solucanda olduğu gibi karakteristik özellikleri mesajların içinde e-posta yoluyla yayılmaları.

Ateş çizgisinin korunmasızlığı

Bu yıl ‘ilk on' listesindeki dört kötü niyetli kod, bilinen yazılımların açıklarını kullanıp, kötü niyetli işlemleri gerçekleştiriyorlar. Bu tehlike gösteriyor ki, kullanıcılar yazılım geliştiriciler tarafından sağlanan ‘yama-patch'leri kullanmaları ve bu açıkları kapatmaları gerekiyor.

Virüs Frekans %

  • Trj/Downloader.GK %14
  • W32/Netsky.P.worm %6.92
  • W32/Sasser.ftp %4.97
  • W32/Gaobot.gen.worm %4.31
  • Exploit/Mhtredir.gen %4.22
  • W32/Netsky.D.worm %3.98
  • Trj/Downloader.L %3.56
  • Trj/Qhost.gen %3.48
  • W32/Netsky.B.worm %3.45
  • Trj/StartPage.FH %3.34

Bir çok kullanıcıya yardımcı olmak ve olası virüs tehlikelerine karşı Panda Software, (www.pandasoftware.com.tr) adresinde ücretsiz Panda

ActiveScan hizmetini sunuyor

Panda Software ayrıca kullanıcılarına Virüs Alarm hizmetin sunmaktadır. E-bülten uyarıları ve potansiyel tehlike oluşturan kötü niyetli kodları anında kullanıcılara bildirmektedir. E-bültenlere üye olmak için, (http://www.pandasoftware.com/about/subscriptions) adresindeki formu doldurmalanız yeterli oluyor.

Konuyla ilgili daha çok bilgi veya diğer kötü kodlarla ilgili bilgi için, (http://www.pandasoftware.com/virus_info/encyclopedia)

2005 İnternet tehditleri

2005 yılında kötü niyetli kodlar kullanıcıları nasıl etkileyecek tahmininde bulunmak hiç kolay değil. Ancak, geçen yılın referans noktasından hareketle size önümüzdeki 12 ay boyunca neler olacak aşağıda genel olarak vermeye çalıştık.

Finansal kazanç: kötü niyetli kod yazıcıların ana amacı

Belki 2004 yılının en göze çarpan özelliği bu dönemin sonunda kötü niyetli kod yaratıcılarının öncelikle kötü şöhret yapmaktaki başarılarıydı. Ortaya çıkan yeni eğilim, atak yapanların gizli verileri çalıp satarak finansal kazanç beklentisi oldu.Mesela Spyware, kurumsal çevrede en çok korkutan tehdit oldu.Bu da gösteriyor ki, 2005 yılında da büyük olasılıkla ‘spyware ,Trojan ve adware' gibi diğer kötü niyetli kodlar gizli verileri çalarak hızla çoğalacaklar.

Benzer olarak, ‘phishing' atakları büyük ihtimalle yeni yılda en ciddi tehditler haline gelecekler. Uzmanlaşmış Truva atlarının belirgin şekildeki özelliklerine dışında, bu tür ağ üzerinden anında erişilebilen ve sahtekarlık için kullanılan teknikler de daha karmaşık ve farklı olacak.

Yazılım boşlukları: kötü niyetli kodların hızla yayılmaları için kullanılıyor

Eğer 2004 yılı boyunca çok fazla kullanılan yazılımlardaki yeni açıkların keşfedilmesi gözle görülür şekilde artmış olsaydı, 2005 yılında daha çok artan bu tarz etkinliklere şahit olurduk. Tüm kötü niyetli kodların son zamanlarda keşfedilen yazılım boşluklarından avantaj sağlamak için hızlıca hareket etmelerinin görülmesi bekleniyor.

Yeni platformları etkileyen virüsler

2004 teki gerçek sürprizlerden biri ilk defa mobil telefonlara giren virüs ‘Cabir'in ortaya çıkmasıydı. Şüphesiz bu platformda kötü niyetli kod yazıcıları ataklarını sürdürecekler ve daha tehlikeli örneklerle ortaya çıkacaklar.

Net'te hiçbir site güvenli değil

2004 yılında yine Web sitelerinden kötü niyetli kodların bilgisayarlara indirilmesi, dikkate değer bir yükseliş gösterdi. Özellikle İnternet sunucularını etkileyen güvenlik problemlerinin ortaya çıkması ile ilişkili olarak, 2005'te bu tür atakların devam edeceğini söyleyebiliriz, Görünüşe bakılırsa güvenilir Web siteleri, ‘Trojanlar, spyware ve adware' tarafından propaganda yapmak için kullanılabilir durumdalar.

Panda Software

Panda Software 50 ülkede ofisi bulunan, BHT-Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri çözümleri üreten lider olan firmalardan biridir. En gelişmiş teknolojilerle müşteri ihtiyaçlarını eşiz bir şekilde karşılayan, en az sahip olma maliyeti ile ürün ve servisleriyle virüsler ve diğer tehditlerden BT kaynaklarını uzak tutan, sektör içinde sürekli kendini yenileyen ve büyüme gösteren öncü bir kuruluştur. Virüsler ve diğer tehditlerle savaşmada en akıllı teknolojiler olan ve sadece Panda Software'in sahip olduğu rakipsiz TruPrevent teknolojileri, en küçük ölçekli şirketlerden,en büyük şirketlere ve ev kullanıcılarına kadar her türlü kullanıcı için eşşiz bir koruma önermekte.

Panda Software virüs laboratuarı

Virüslü olduğundan şüphe edilen bir dosyayı alır almaz Panda Software teknik ekibi incelemeye koyulur. Dosya türüne göre analiz edilir; gerekirse makro tarama, kod analizi, ‘disassembly' gibi işlemler gerçekleştirilir. Eğer dosya gerçekten de yeni bir virüs barındırıyorsa, temizleme ve tespit etme olağan standart işlemleri hemen geliştirilerek kullanıcılara sunulur.