Genişbant Internet hizmeti: Skyrunner

İlk defa 7 ay önce Ocak ayında, 76. sayımızda "Net'te devrim" başlığıyla kapaktan duyurduğumuz; 54 ve 55. sayfalarımızda da detaylı olarak anlattığımız Superonline'ın genişbant uydu hizmeti Skyrunner, dünyada ve ülkemizde yaşanan sektörel, ekonomik ve politik olumsuzlukların biraraya gelmesi sonucunda biraz gecikmeli de olsa tüketicilerin hizmetine sunuldu.

HABERİ ilk hazırladığımızdan bu yana bir hayli zaman geçmiş olduğu düşüncesiyle bu yeni erişim olanağının detaylarını tekrar aktarmak istiyoruz.
Superonline Skyrunner, Superonline tarafından Internet'e hızlı erişim için uydu teknolojisi kullanılarak geliştirilen sistemin adıdır. Superonline Skyrunner ile Internet çıkışı telefon hattı (maksimum 56 K) üzerinden, dönüşü uydu (maksimum 512 K) üzerinden sağlanmaktadır.
Superonline Skyrunner Internet Erişimi ile telefon hatları üzerinden bağlandığınızda istediğiniz bilgileri telefon hattı üzerinden gönderir ve bu istek sonucunda istediğiniz bilgi uydu üzerinden ve çanak anteninizi kullanarak bilgisayarınıza iletilir. Bu sistem sayesinde istediğiniz sayfalara daha çabuk ulaşırsınız. Dosyalarınızı çok kısa sürede
indirebilir, DVD kalitesinde video seyredebilir, Internet üzerinden yayın yapan TV ve radyoları izleyebilirsiniz. Ayrıca Superonline'ın uydu üzerinde yayınlayacağı bilgi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
Superonline'ın DigiTurk ile birlikte kampanyaya başladığı Skyrunner'ın diğer Internet erişim metotlarından farkı broadband (genişbant) erişim sağlaması. Internet'te en çok sıkışıklık Internet'ten istediğiniz bilgiler sizin bilgisayarınıza yüklenirken yaşanmakta.
Bunun için Superonline Skyrunner size bilgi dönüş trafiğiniz için daha geniş bir iletişim imkanı sunarak bu sıkışıklığı önlüyor.Skyrunner telefon bağlantısı ile uydu bağlantısının birlikte kullanıldığı bir sistem. Internet ortamından istediğiniz bilgilere ait istek paketleri ve gönderdiğiz bilgiler telefon hatlarını kullanırken, istemiş olduğunuz bilgiler uydu anteni üzerinden size ulaşıyor. Skyrunner paketinde uydu sinyallerini çözmek için DVB kutusu, kablolar, kablo çoklayıcı, Superonline erişim paketi ve kullanım kılavuzları bulunuyor. Erişim için gerekli minimum donanım ise şöyle:
. Minimum 200 MHz Intel Pentium işlemci
. 32 MB RAM
. 50 MB boş disk alanı
. 56 K çevirmeli modem
. Telefon hattı
. Boş USB girişi
. Microsoft Windows 95/98, Windows 2000, NT Workstation veya Windows XP

Bilgileriniz telefon hatları üzerinden gönderileceği için telefon hattı minimum gereksinimler içinde yer almakta.
(212) 473 74 75 numaralı Super Hizmet Hattını arayarak veya www.superonline.com adresini ziyaret ederek Superonline Skyrunner hakkında detaylı bilgi alabilir ve satın alma işlemlerini başlatabilirsiniz. Kullanmak için DigiTurk abonesi olmanızın gerekli olmadığı erişimin sürekliliği için Superonline operasyon merkezi kötü hava koşullarında otomatik olarak sinyal seviyesini güçlendirmekte. Skyrunner erişimi henüz Macintosh bilgisayarları desteklememekte.

Superonline Eutelsat'ın Türkiye Distribütörü oldu

KURUMSAL ve bireysel abonelerine alternatifli çözümleri sunmayı amaçlayan Superonline, Avrupa'nın uydu çözümleri konusunda lider firmalarından Eutelsat ile distribütörlük anlaşması imzaladı.
1995 yılından bu yana anahtar teslim uydu çözümleri ile yurtiçi ve yurtdışında 250'nin üzerinde konumda uydu üzerinden veri iletişimi hizmeti vermekte olan Superonline, Avrupa'nın lider uydu operatörü Eutelsat ile yaptığı anlaşmayla ekonomik daralmanın yaşandığı bugünlerde minimum yatırım ve maksimum kazanç endişesindeki kurumsal müşterilerine daha ekonomik ve alternatifli çözümler sunabilmeyi hedefliyor. Genel Müdür Savaş Ünsal, birçok banka ve çokuluslu şirkete uydu çözümleri sunduklarını, uydu hizmetleri ile kesintisiz iletişim ihtiyacının yüksek hız, %99.95 erişebilirlik ve hızlı kurulumu sebebiyle tercih edilen bir çözüm olduğunu belirtti. Ünsal, "Uydu veri haberleşmesi, ülkemizde bugün halen karasal hatların ulaşamadığı bölgelere Internet'in ulaştırılması için yoğun olarak ihtiyaç duyulan bir teknoloji. 1995 yılından beri uydu hizmetleri veren Superonline, Türkiye'nin geleceğine yatırım yapan bir özel şirket olarak bu hizmeti son kullanıcıya mümkün olan en hesaplı maliyetlerle sunmak amacındadır. Yabancı uydu operatörleri ile güçlü işbirlikleri içerisindeyiz ve Eutelsat ile imzaladığımız anlaşma, ülkemizde uydu teknolojileri
kullanımının yaygınlaşabilmesi ve böylelikle uluslararası rekabetçi koşullara uygun üretim ve iletişim standartlarına ulaşılabilmesi için çok büyük önem taşıyor. Bu hedef doğrultusunda işbirliklerimize hız kesmeden devam edeceğiz" dedi. Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Korur, "Türkiye'nin lider Internet kuruluşu Superonline'la gerçekleştirdiğimiz işbirliğinden büyük mutluluk duyuyoruz. Hem Superonline, hem de Eutelsat için büyük önem taşıyan yeni işbirliği ile Türkiye'de kurumlara düşük maliyetlerle uydu hizmetlerinden yararlanma ve bu hizmetler sayesinde verimliliklerini daha üst seviyeye taşıma olanağı sunacağız" dedi.

Türkçe karakterli alan adınızı alın

GEÇTİĞİMİZ sene ABD'nin Internet alan adı konusundaki en önemli kurumlarından olan ve bu ülkede alan adlarında serbest rekabete geçildikten sonra kurulan ilk şirket olan Register.com ile bir anlaşma imzalayan Superonline, Türkçe karakterli alan adı hizmetini de Türkiye'de doğrudan veren ilk şirket olacak.
Superonline ve Register.com işbirliği ile bir süredir uygulanmakta olan "Türkçe karakterler" içeren alan adları da alınabilecek. Alan adlarından sorumlu uluslararası örgüt ICANN'in yerel alan adları kayıtlarına başlamasıyla Internet kullanıcıları için alan adı seçenekleri zenginleşti. Şubat ayında Register.com'un, içinde Türkiye'nin de bulunduğu 70 Avrupa ve Asya ülkesinin yerel dillerindeki karakterlerle alan adı hizmeti vermeye başlaması ile Register.com'un hizmetlerini Türkiye'deki Internet kullanıcılarına taşıyan ilk ISS olarak Superonline da Türkçe alan adı satışına başladı.
Internet üzerinde tüm dünyada henüz test aşamasında olan uluslararası karakterler taşıyan alan adları Internet'te barındırılmaya başlanmadı. E-posta servislerine şu anda açık olmamakla birlikte tam olarak ne zaman kullanıma açılacakları da uluslararası karakter kullanımını mümkün kılacak teknolojilerin tamamlanmasına bağlı. Ancak henüz kullanılamıyor olmasına rağmen yerel dillerin karakterlerine sahip alan adları bütün dünyada gerek bireysel gerekse kurumsal kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor.
Bundan böyle şirketler, kurumlar ve kişiler Türkiye'de Superonline vasıtasıyla alan adı almanın yanı sıra yayın, e-posta ve URL yönlendirmesi, alan adı yönetimi ve kendi Web sitesini en basit şekliyle adım adım kurabilme gibi yan hizmetlerden de yararlanabilecekler. Superonline'dan alan adı almak için http://alanadtescil.superonline.net adresini ziyaret etmek yeterli. Kullanıcılar, Türkçe alan adlarını, yıllık 25.000.000 TL + KDV ödeyerek .com, .net ve .org uzantılı olarak alabilecekler.
Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal konu ile ilgili; "Internet'te kendi dil ve karakterlerini kullanmak isteyen, özellikle şirketler olmak üzere pekçok kullanıcı var. Türkiye'deki Internet kullanıcıları da Türkçe karakterleri Internet'te rahatlıkla kullanmak istiyor. Türkiye'deki Internet kullanıcılarımıza bu hizmeti getirmiş olmaktan çok mutluyuz. Biz de Internet'te Türkçe karakterlerin kullanımını destekleyen teknolojilerin gelişmesini büyük sabırsızlıkla bekliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de dünyada Internet kullanımı ile ilgili eğilimleri takip ederek tüm dünyayla eşzamanlı olarak Türk Internet kullanıcılarının kullanımına sunacağız" dedi.

Turizm, rekabeti Internet'le yakalayacak

EKONOMİNİN canlanma sinyalleri verdiği bu dönemde özellikle turizm sezonunun gelmesi ile firmalar ve kuruluşlar uluslararası kulvarda rekabet koşullarını iyileştirmek amacıyla iletişim altyapılarına yatırım yapmaya hız verdiler. Superonline'ın sektörlere yönelik sunduğu anahtar teslim çözümlere turizm sektöründen katılım gün geçtikçe artıyor.
Konu ile ilgili görüş bildiren, Savaş Ünsal; "Küresel rekabet koşullarının giderek sertleştiği günümüzde özellikle ekonominin can damarlarından olan turizm sektöründe altyapı ve teknik donanım yatırımının hayati önemi olduğu göz ardı edilemez bir gerçek. Özellikle turizm sektöründe daha fazla kuruma, kişiye, bölgeye ulaşmak, daha etkin ve ekonomik altyapı ile geniş kapsamlı hizmet vermek için tek çözüm teknolojiye yatırım yapmak. Turizm sektörüne özel olarak sunduğumuz Web ve video konferans çözümleri, özel sanal ağ uygulamaları gibi hizmetlerimize her geçen gün artan adetlerde (VIP Turizm, Öger Tours ve Viking Turizm) talep alıyor olmamız, özel sektörün de bu konuda bilinçlenmeye başladığının en önemli işareti diye düşünüyoruz" dedi.
Superonline'dan turizm sektörü içinde hizmet almaya başlayan son şirket Viking Turizm. Viking Turizm, Superonline'dan 256 K kapasiteli KIEP (kurumsal Internet erişimi) hizmeti ile yurtiçi ve dışı iletişimi, Net üzerinden otel, uçak rezervasyonları, kongre organizasyon kayıtları ve tüm elektronik işlemleri için Internet'i aktif olarak kullanıyorlar. E-ticaret altyapısı kurmuş olan şirketler Net üzerinden satış da gerçekleştirebiliyor. Yurt çapındaki acentelerini de ortak ağda biraraya getirebiliyorlar.

Superonline (www.superonline.net)
Superonline 1995 yılında Çukurova Holding bünyesinde kurulmuştur. Internet Servis Sağlayıcılık hizmeti kapsamında 950.000 bireysel abonesi ile %44, Ağ Servis Sağlayıcılık hizmeti kapsamında ise 2.500 kurumsal müşterisi ile %33'lük pazar payı ile liderdir.
Superonline, Internet temelli hizmetler, sunucu barındırma, güvenlik, danışmanlık ve IP (Internet Protokolü) temelli ağ yönetim hizmetlerinin yanı sıra uydu, Mobitex ve mobil platform uygulamaları da sunmaktadır. Türkiye'nin en büyük özel IP ağına sahip olmanın verdiği avantaj, profesyonel teknik kadrosu danışmanlık ekibi ile Servis Düzeyinde Anlaşmalar da imzalamaktadır.
Superonline son olarak Roma'da yapılan 2000 yılı ISP Forum'unda "Avrupa'da En İyi ISS" ve "Gelişmekte olan pazarlar içerisinde en iyi ISS" olarak ödüllendirildi.

Eutelsat (www.eutelsat.com)
Dünyanın önde gelen uydu iletişim çözüm sağlayıcı firmaları arasında yer alan Eutelsat, toplam 21 uydusuyla Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Güneybatı Asya ve Güney Amerika da dahil olmak üzere 4 kıtaya uydu iletişim hizmeti sunmaktadır. Şirket önümüzdeki bir yıl içerisinde atılacak 6 ayrı uydu için de yatırımlarına devam etmektedir.
Eutelsat, uydu altyapısı aracılığı ile televizyon ve radyo yayıncılığı, hızlı Internet erişimi ve çoğulortam hizmetleri, IP çözüm ve hizmetleri, kurumsal ağ çözümleri ve profesyonel iletişim uygulamaları sağlamaktadır. Kuruluş HOT BIRD ve diğer uyduları aracılığıyla 98 milyon uydu ve kablolu televizyon abonesine, 1.100 televizyon ve 600 radyo kanalına yayın yapmaktadır. Eutelsat ayrıca Latin Amerika ve İber Yarımadası'nın ulusal uydu operatörü olan HISPASAT ile de, bu bölgede hizmet sunabilmek amacıyla bir işbirliği gerçekleştirmiştir. Merkezi Paris'te bulunan Eutelsat'ın 24 ülkede 390 çalışanı vardır.