Sosyal TV: Tivibu

Baykan Çallı

Hedef; İnternet, televizyon ve telefon üzerinden tüm haberleşme ihtiyaçlarını karşılayarak, tek fatura ile bütünsel hizmet sunmaktı. Bu hedef doğrultusunda sayısal yayıncılık hizmeti veren Tivibu platformumu sürekli gelişiyor.
Tivibu Ev platformumuz sayesinde yemek siparişi vermek, alışveriş yapmak, İnternet’te gezmek, haberleşmek, anket yapmak ve daha hayal edilebilen pek çok şey mümkün oldu bile. TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ile bütün gelişmeleri paylaştık, sizler için söyleştik.

Tivibu platformuyla televizyon yayıncılığının güçlü oyunculardan biri haline geldiniz. Tivibu platformunun ortaya çıkışı nasıl oldu?
Bir İnternet servis sağlayıcısı olarak yola çıktık ve bugün haberleşme ve eğlence alanında pek çok hizmet sunan bir operatöre dönüştük. Bugün, televizyon, oyun, müzik, eğitim, güvenlik, mobil haberleşme, mobil İnternet ve bulut bilişim alanında önemli hizmetler veriyoruz.
TTNET’le Her Şey Mümkün” diyerek, haberleşmenin üç temel bileşen olan İnternet, televizyon ve telefonu birlikte sahiplendik. 4 ekrandan yani; televizyon, bilgisayar, GSM telefon ve ek olarak tabletlerden ses, görüntü ve veri alışverişi sağlıyoruz.
Hedefimiz; İnternet, televizyon ve telefon üzerinden tüm haberleşme ihtiyaçlarını karşılayarak, tek fatura ile bütünsel hizmet sunmaktı. Bu hedef doğrultusunda sayısal yayıncılık hizmeti veren Tivibu platformumuzu sürekli geliştiriyoruz. Dörtlü oyun dediğimiz hizmet kapsamına giren Tivibu platformu, hem 4 ekrana ulaşan yapısı, hem de farklı içerikleriyle izleyici için doyurucu bir platform. Tivibu ile amacımız eğlence ve medya sektöründe pastanın büyütülmesi ve halkımıza daha üstün ve kaliteli bir servis sunmak.

Önemli bir TTNET markası haline gelen Tivibu kullanıcılarına neler vaat ediyor?
Sinema ve televizyon izleme alışkanlıklarını değiştiren Tivibu, dört ekranda sunduğu hizmetiyle kullanıcıya büyük bir özgürlük sağlıyor. Televizyon, Tivibu ile artık etkileşimli bir hale geliyor. Tivibu isteğe bağlı içerik sunma, canlı yayını durdurma, etkileşimli servisler sunma gibi özellikleriyle kontrolün kullanıcıda olmasına imkan tanıyor.
Tivibu ile evde, yolculuk esnasında, şirkette, kafede kısacası her yerde TV hizmeti verirken 4 ayrı ekranda TV keyfini tek bir faturayla sunuyoruz.

Tivibu Web, Tivibu Ev ve Tivibu Cep olmak üzere 3 ayrı platformda Tivibu var. Bu platformlardan biri olan Tivibu Web hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yaklaşık iki yıllık bir ön çalışma periyodunun ardından Şubat 2010 sonunda hizmete aldığımız Tivibu Web, yayına başladığı ilk günden itibaren, yayıncılıkta inisiyatifi izleyiciye veren yeni bir dönemi başlattı. Tivibu Web ile hem TV kanallarının, hem zengin bir arşivle sunulan isteğe bağlı içeriğin, hem de Durdur İzle, Tekrar İzle, Geri Al İzle gibi gelişmiş özelliklerin bir arada olduğu bir model geliştirdik. Şu anda içerisinde 99 kanal yer alan Tivibu Web, 1 yılda 1,1 milyon abone sayısına ulaştı.

Geçtiğimiz Şubat ayında hizmete sunduğunuz Tivibu Ev şu anda kaç kişiye ulaşıyor?
Tivibu Web’in ardından Tivibu Ev’i müşterilerimize sunduk. Tivibu Ev bugün, toplam 31 ilde hizmete geçmiş durumda. Tivibu Ev abone sayısı bugün 29 bine ulaştı. Tivibu Ev’de 11’i HD, 6’sı Sinema kanalı (3 Sinema TV kanalı ve 3 HD Sinema TV kanalı) olmak üzere toplam 122 TV kanalı bulunuyor.

Tivibu Ev platformunda kullanıcılara neler sunuyorsunuz?
Tivibu Ev, kullandığı teknoloji sayesinde şuan dünyada var olan platformlardan çok daha zengin ve ileri etkileşimli uygulamalar sunuyor. Binlerce farklı içeriğin yer aldığı video servisleri, kullanıcı geri bildirimleriyle TTNET’in oluşturduğu ara yüz, pek çok platformda eşine rastlayamayacağınız etkileşimli uygulamalar ve daha pek çok Tivibu Ev’e mahsus özellikle, TTNET olarak müşterilerimize üstün kalitede hizmet götürüyoruz. Tivibu Ev ile birlikte Standart Çözünürlük ve Yüksek Çözünürlükte yayınlar veriyoruz. Tivibu kullanıcıları yerli ve yabancı olmak üzere, ayda 500'den fazla filmi, 1.200'e yakın diziyi, 2.000'den fazla belgesel, müzik klibi ve çocuk içeriğini, istediği an izlemeye başlayabiliyor. Ayrıca, içeriklerimizin sayısını da her geçen gün artırıyoruz.
Yayın akışına bağlılığın ortadan kalktığı Tivibu’da, ulusal ve tematik kanallarda kaçırılan programlar otomatik olarak kaydedildiği için ertesi gün izleme imkanı sunuluyor. Bu sayede yayın akışına bağlı kalma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Tivibu Ev kullanıcılarına ne tür interaktif hizmetler sunuyor?
Tivibu Ev platformumuz sayesinde yemek siparişi vermek, alışveriş yapmak, İnternet’te gezmek, haberleşmek, anket yapmak ve daha hayal edilebilen pek çok şey mümkün oldu bile. Etkileşimli servislerimize yenilerini ekleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde bir dizideki karakterin üzerinde görüp beğendiğiniz çantayı bile anında satın alabileceksiniz. Bu açından IPTV geleneksel TV yayıncılık anlayışını tamamen değiştirecek ve televizyonu pek çok işlevi olan geniş bir platform haline getirecek.
Tivibu Ev’de IPSOS KGM ile yaptığımız anlaşma kapsamında pilot olarak anket çalışmalarına başlıyoruz. Araştırma dünyası açısından Tivibu Ev hem hızlı sonuç alınabilen hem de aynı anda birçok kişiye ulaşabilen bir anket platformu potansiyeline sahip. Bu yöntemle yapılan anket çalışmaları, yüz yüze, telefon üzerinden ve çevrimiçi gibi alternatif kanallara nazaran maliyet açısından da oldukça avantajlı. IPSOS KMG ile yaptığımız bu işbirliği sayesinde, tüketiciler farklı ürün ve servislerle ilgili görüşlerini kolay bir şekilde aktarabilecekleri bir kanala sahip olacak. Araştırma yapmak isteyen firmalar ise, hedef kitlelerinin bilgi ve görüşlerine hızlı ve düşük maliyetle ulaşabilecekler.

Tivibu Ev kendi içinde bir sosyal ağ olma yolunda da ilerliyor. Deneme süreci devam eden Sosyal TV isimli uygulamanız kullanıcılara nasıl bir ortam sağlayacak?
Tivibu Ev daha da etkileşimli bir platform olmak üzere, Sosyal Medya uygulamasını (Application) hayata geçirdik. Deneme süreci devam eden bu uygulama sayesinde Tivibu Ev kullanıcıları, TV üzerinden arkadaş listesi oluşturabiliyor, diğer Tivibu Ev kullanıcılarını arkadaş listesine ekleyebiliyor. Tivibu Ev kullanıcıları, listelerindeki arkadaşlarına TV üzerinden mesaj atabiliyor, birebir mesajlaşma gerçekleştirebiliyor. Arkadaşlarının tamamına veya bir kısmına bu liste aracılığıyla ulaşabiliyor.
Tivibu Ev kullanıcıları, mesajlaşma dışında herhangi bir filmi, diziyi, canlı yayını, uygulamayı, Flickr üzerinden beğendikleri resimleri ve hatta yemek tariflerini bile önerebiliyorlar. Öneriyi alan kullanıcı, tek tuşa basarak önerilen canlı yayını veya içeriği izleyebiliyor. Önerilen programın yayını ileri tarihli ise hatırlatma fonksiyonu ile işaretleyebiliyor ve yayın saatinde programı izlemeye başlayabiliyorlar.
Bu uygulama sayesinde televizyon karşılıklı haberleşme aracına da dönüşüyor. Tivibu Ev kullanıcıları, TV üzerinden mesajlaşmanın yanı sıra, GSM telefonları aracılığı ile de Tivibu Ev ekranına mesaj gönderilebiliyor. Kısa Mesaj Servisleriyle gönderilen mesajlar, TV ekranında telefon numarası ile birlikte görünüyor. Aboneler, GSM telefonları aracılığıyla kısa mesaj göndererek istedikleri kanalın kaydını da başlatabiliyorlar.

Tivibu Cep platformunda neler sunuyorsunuz?
Tivibu Cep’in en önemli farkı içerik olarak pek çok kanalı sunabilirken Durdur İzle, Geri Al İzle, Seç İzle, Kirala İzle ve Tekrar İzle hizmetlerini de sağlıyor olması. Tivibu Cep’te şu anda 46 kanal bulunuyor.

Tivibu Cep hangi mobil araçlardan kullanıcılara ulaştırılıyor?
Tivibu Cep servisini önce iPad, iPhone cihazlarında, ardından Android işletim sisteminde ve Motorola Xoom tabletlerde kullanıma sunduk. Tivibu Cep, iPhone ve iPad uygulamaları şu ana kadar yaklaşık 150 binin üzerinde kişi tarafından indirildi. Android işletim sistemli cihazlardan sonra Tivibu Cep uygulamamızı Symbian ve ‘WAP Push’ işletim sistemlerini destekleyen mobil cihazlarda da kademeli olarak kullanıma almayı planlıyoruz.

Tivibu Cep uygulamasından faydalanmak için TTNET abonesi olmak gerekiyor mu?
Tivibu Cep aboneliği için TTNET ADSL aboneliğinin bulunması gerekiyor. Tivibu Cep, Tivibu yayın platformunun mobil ayağı olarak, ikili, üçlü, dörtlü ekran hizmetlerinde tamamlayıcı rol oynuyor.

Tivibu platformuyla ilgili hedefleriniz ve geleceğe dair planlarınız nelerdir?
Tivibu Platformu kısa zamanda çok kişiye ulaşsa da, aslında henüz işin başındayız. Platformu geliştirmek için pek çok alanda çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle yayında olan kanal sayımızı her geçen gün artırıyoruz. Ayrıca Tivibu’ya özel kanalların açılması için de çalışıyoruz. Tivibu’ya özel ilk TV kanalı olan SPORTİVİ’yi yayına aldık. Bu kanala benzer yeni kanalların açılması üzerine de çalışmalarımız sürüyor.

Tivibu platformunuzla bildiğim kadarıyla ödüller de kazandınız. Bunlar hakkında bilgi verir misiniz?
Tivibu çok yenilikçi bir platform olduğu için yurtiçinden ve yurtdışından ödüller kazandık. Tivibu Web, Londra’da düzenlenen IP&TV World Forum 2011’de, ilk üçe kaldığı Amerika’dan AT&T U-Verse ve Singapur’dan Singtel’i geride bırakarak, “En iyi IPTV, Hibrit veya Bağlantılı TV Servisi Büyüme Başarı Ödülü”nü aldı.
Tivibu Cep, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen Ulusal Bilişim Kurultayı çerçevesinde verilen TBD Bilişim 2011 Hizmet Ödülleri’nde, Yenilikçi Uygulama kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.
Dünyanın en saygın iş ödüllerinden biri kabul edilen International Business Awards’da TTNET’e verilen 6 ödülün 2’si Tivibu platformu için verildi. Tivibu, İletişim Kampanyası ve Pazarlama Kampanyası kategorilerinde 2 onur ödülü birden aldı.

Tivibu ile ilgili 2012 hedefleriniz nelerdir?
Tivibu 2012 yılında akıllı telefonları ve tabletleri de Tivibu platformu için bir uzaktan kumandaya dönüştürecek.
Dünyada en çok kullanılan elektronik cihaz, TV uzaktan kumandasıdır. Fakat artan kanallar, programlar ve Türkiye’de sadece Tivibu’da bulunan film, dizi, müzik ve belgesellerden oluşan zengin içerik için uzaktan kumandadan çok daha gelişmiş bir cihaza ihtiyaç doğdu.
Tivibu’nun bu yeni uygulaması ile iPhone ve Android telefonlar ve iPad’ler televizyon kumandası haline gelecek. Bu sayede kullanıcılar istedikleri içeriğe çok daha hızlı ve kolay şekilde ulaşabilecekler. Dünyada bir-iki operatörün kullandığı bu uygulamayı Tivibu ile ilk kez Türkiye’ye getirmiş olacağız.
2012 boyunca Tivibu platformumuzu 4 ekranda geliştirmeye devam edeceğiz. Sunduğumuz içeriklerin ve anlaşmalı olduğumuz kanalların sayısı daha da artacak. Katma değerli servislerimizle ilgili yeniliklerimiz sürecek. Önümüzdeki dönemde de Tivibu ile izleyiciye yaşattığımız yepyeni televizyon deneyimi, katma değerli servislerle beslenmeye devam edecek. Platformu, güçlü etkileşimli özelliklerle zenginleştireceğiz.