Sun Microsystems, telekomünikasyon sektörünü İstanbul'da buluşturdu

HABERLEŞME ağı tabanlı bilgi işlem dünyasının lideri Sun Microsystems'ın Güneydoğu Avrupa Bölgesi'ne yönelik düzenlediği ‘Sun Telekomünikasyon Roadshow 2005' etkinliği İstanbul'da gerçekleşti. Sun'ın telekomünikasyon sektörü uzmanları ve iş ortakları tarafından sektördeki en son gelişmelerin aktarıldığı toplantıda, örnek projelere de yer verildi.

Sun Microsystems tarafından düzenlenen ‘Telekomünikasyon Roadshow 2005' etkinliği telekomünikasyon sektörünü İstanbul'da biraraya getirdi. 23 Mayıs'ta gerçekleşen ve sektörün önde gelen isimlerinin yer aldığı toplantıda, Sun'ın küresel ve yerel iş ortaklarının telekomünikasyon sektörüne yönelik en güncel çözümleri aktarıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sun Microsystems Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Özhan Toktaş, Sun teknolojisinin servis sağlayıcılara ürün ve servislerini daha hızlı yaratmalarına olanak tanıyarak, karlılık ve gelirlerini arttırmalarının yolunu açtığını söyledi. Toktaş, Sun'ın maliyetleri düşürmek için standartlara dayalı yaklaşımının da operatörlere büyük katkı sağladığını vurguladığı konuşmasında, “Telekomünikasyon sektöründeki lider pozisyonu ve Java teknolojisiyle Sun Microsystems, operatörlerin altyapılarında OSS/J'den J2ME ve Java destekli cihazlara kadar tüm aşamalarda rekabete karşı etkin altyapı ve servisler kurmasında katkıda bulunuyor” dedi.

Sun Telekomünikasyon Roadshow 2005'te, Türkiye'den Oksijen ve Telenity, Avrupa'dan ise CSG Systems, Cocoasoft, Quallaby, Eliad Technologies gibi Sun'ın önde gelen bölgesel iş ortakları da konuşmacı olarak yeraldı. Toplantının sonunda görüşlerini aldığımız Sun Microsystems Pazarlama ve Endüstri Geliştirme Grubu Kablosuz Veri Servisleri Yöneticisi Noureddine Rouibah Sun'ın kablosuz dünyaya ilişkin planlarını ve geliştirme çalışmalarını anlattı. Rouibah, Sun'ın telekomünikasyon alanındaki stratejisini “Maliyet ve karmaşıklığı azaltmak, servislerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını hızlandırmak ve beraberinde de güvenli mobiliteyi sağlamak” diyerek özetledi. Servis sağlayıcıların yüzde 90'ının Sun'ı tercih ettiğini kaydeden Noureddine Rouibah, firmaların BT maliyetlerini aşağı çekmeyi amaçladıklarını, Sun'ın da bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Sun'ın ‘kullandıkça öde-utility computing' lisans modelinin tam da bu amaca yönelik olduğunu vurgulayan Rouibah, modeli ise şöyle anlattı: ‘‘Bu modelin kullanımı son derece kolay. Karmaşıklığı ve maliyetleri azaltırken, en yüksek esnekliği sağlıyor. Şeffaf bir ücretlendirme modeli var. 1 CPU başına sadece 1 Dolar ödüyorsunuz. Zamanla artan kapasite artışında isterseniz daha fazla CPU alabiliyorsunuz.''

Kimlik yönetim çözümleri konusuna da değinen Rouibah, bu konuda ise şu görüşlere yer verdi:“Bugün endüstriye baktığımızda ‘triple play' dediğimiz şirketlerin geniş bant üzerinde değişik alanlarda hizmet verebildikleri yapıya baktığımızda bugün çok değişik servislerin sunulmakta olduğunu görüyoruz. Sadece normal erişim hizmeti değil, aynı zamanda bir e-posta servisi gibi farklı bir takım servislerde sunuluyor. Dolayısıyla, insanların ya da kullanıcıların ayrı ayrı her servisi kullanmak için otantik davranmaları yerine tek bir noktadan kimlik yönetimi aracılığı ile otantik olmaları daha önem kazanıyor. Dolayısıyla, kimlik yönetimi Sun Microsystems tarafından yoğun olarak arkasında durulan bir program. Çok ciddi çözüm sağlanan bir alan, bu alanla birlikte telekom operatörlerine yardımlarımız oluyor.

Telefonların belleğiyle ilgili olarak ta çok ciddi gelişmeler var. Çok daha yetkin cihazlar piyasaya çıkıyor. Bunlar aracılığıyla sadece oyun olanakları arttırılmıyor aynı zamanda güvenli erişim için ciddi bir altyapı sağlıyor. Özellikle VPN-Özel Sanal Ağ servisleri aracılığı ile şirketlerdeki uygulamalara ve verilere daha güvenli erişim imkanı sağlanıyor. Böylelikle VPN servisleri çok ciddi bir avantaj olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca, VPN önümüzdeki dönem içerisinde özellikle operatörler tarafından kurumsallara verilebilecek hizmet çeşitliliğini arttırıyor. Aynı zamanda mobil ticaret tarafında gerekli olan altyapıyı sağlıyor”

Konuşmasında Sun Microsystems'ın kurulduğu ilk günden bu yana Ar-Ge'ye büyük önem verdiğini de belirten Pazarlama ve Endüstri Geliştirme Grubu Kablosuz Veri Servisleri Yöneticisi Noureddine Rouibah, ‘Sun, iş ortakları ile rekabette olmayan bir model geliştirmiştir. Bu kapsamda teknolojilerimizi ve bilgi birikimlerimizi herkes ile paylaşıyoruz. Java buna en iyi örnek' dedi.

Sun Microsystems Endüstri Pazarlama Grubu Pazar Geliştirme Müdürü Pierre Vidalenc ise Java teknolojisinin bugün geldiği noktayı anlatarak, Java'nın gücünü şu sözlerle açıkladı:

“Java'nın ilk başarısı iş istasyonları ve kişisel bilgisayarlarda oldu. Ardından mobil telefonlarda kullanıldı. Bugün otomotiv, parkometre ve sayısal televizyonlarda da kullanılıyor. Bugün dünya üzerinde 4,5 milyon Java yazılım geliştiricisi ve 876 Java Topluluğu var. Ayrıca Java teknolojisinin kullanıldığı 579 milyon mobil telefon ve 825 milyon Java kart bulunuyor. Artık hemen hemen bütün yeni mobil telefonlarda Java var.''

Pierre Vidalenc, bundan sonraki süreci de değerlendirdiği konuşmasında gelecekte herşeyin IP bazlı olacağını, özellikle IP temelli sesin önümüzdeki 2 yılda çok önemli olacağına dikkat çekti. Blog'lar bir diğer ifadeyle İnternet günlüklerinin özellikle gençler arasında hızla yayıldığını ifade eden Vidalenc, İsveç Hükümeti'nin öğretmenlere Web blog hizmeti verme kararı aldığını söyledi. İsveç'teki bir diğer uygulamanın da Sun ile polis teşkilatı arasında gerçekleştiğini belirten Sun Microsystems Endüstri Pazarlama Grubu Pazar Geliştirme Müdürü Pierre Vidalenc, Java teknolojisi kullanılarak, mobil telefonlar aracılığıyla kimlik tespiti yapıldığını söyledi.

Pazarda önümüzdeki dönem içinde görülecek yeniliklerden birinin de geniş bant operatörler olacağını bildiren Vidalenc, “Bunlar daha çok kablo ve DSL hatlar üzerinden hizmet vermekte olan şirketler. Bunlar daha çok TV ve diğer servisleri geniş bant ortamından müşterilerine sunmakta olan yapıdalar.

Altyapı hizmetleri olarak bakıldığında olarak diğer şirketlerden önemli farkımız, anahtar (Switch) ya da diğer yazılımları üretmiyoruz dolayısıyla IBM, HP gibi iş ortaklarımızla rekabet içerisinde olmayan tek şirket Sun Microsystems. Bu alanda uctan uca çözümü, ekosistemdeki iş ortaklarımızla beraber getirebiliyoruz” diye konuştu.