Sun Microsystems, Java teknolojisinin 10. yılını kutladı

 

BU yıl Java teknolojisinin 10.yıl kutlamalarına sahne olan JavaOne Konferansı, 27-30 Haziran tarihleri arasında San Fransisco'da gerçekleşti. Konferansta, 120 milyar Dolar'a ulaşan Java ekonomisinde “Participation Age” olarak adlandırılan Katılım Çağı'nı destekleyen girişimler ve ürünler duyurulurken, Java Topluluğu Geliştirme Programı da açıklandı. Konferans'ta, Java teknolojisi ve Solaris 10 İşletim Sistemi için IBM ve Sun Microsystems arasındaki Yeni Lisans Anlaşması da duyuruldu.

Java teknolojisinin yaratıcısı, önde gelen savunucusu ve ağ tabanlı bilgi işlem dünyasının liderlerinden Sun Microsystems tarafından her yıl gerçekleştirilen JavaOne Yazılım Geliştiriciler Konferansı, bu yıl Java'nın 10.yıl kutlamalarına sahne oldu. Bu yılki Konferans'ta ağırlıklı olarak Java teknolojisi kullanımının yaygınlaşmasını amaçlayan yeni işbirlikleri ve yazılım geliştiricilere yönelik programlar ele alındı. Sun Microsystems, JavaOne'da anahtar konumdaki Java ürünlerinin gelecek 10 yılda açık kaynak topluluğu ile paylaşımına yönelik planlarını duyurarak , bir yandan Java teknolojisi kullanımındaki artışın ekonomik büyümeyi nasıl destekleyeceğinin altını çizerken, diğer yandan açık kaynak topluluğunun gelişimi için de önemli bir adım attı.

Sun Microsystems Başkanı ve Operasyon Direktörü (COO) Jonathan Schwartz, etkinliğin açılış konuşmasında, pazarın büyümesi için destek vermenin, toplulukların oluşturulması ve sosyal ilerlemenin sağlanmasına katkıda bulunmanın, ağ-merkezli büyüyen dünyada büyük önem taşıdığını söyledi. Teknolojileri açmanın ve topluluklar oluşturmanın teknolojilerin benimsenmesini kolaylaştıracağını, katılım ve büyüme için daha fazla fırsat sunacağını da vurgulayan Jonathan Schwartz, bugün 4.5 milyon yazılım geliştiricinin Java teknolojisinin kullanıldığı yaklaşık 2.5 milyar cihaza yeni hizmetler geliştirdiğini ve bunun yarattığı endüstrinin ise milyarlarca Dolar'a ulaştığını kaydetti. Java teknolojisinin farklı endüstri, pazar ve topluluklar tarafından kabul görmesinde yaşanan hızlı büyümeye dikkat çeken Schwartz, ‘‘Bugün dünya üzerindeki 1 milyar akıllı kart, 708 milyon el cihazı ve 700 milyon PC'de Java teknolojisi kullanılıyor. Ayrıca operatörlerde, 140'ı aşkın Java platform kurulumu mevcut ve dünyada 912 adet Java Topluluğu üyesi bulunuyor'' dedi.

Jonathan Schwartz, ayrıca Sun Microsystems'ın Solaris İşletim Sistemi ve kurumsal Java ürünleri gibi anahtar öneme sahip teknolojilerinin kaynak kodlarını açmasının hem bireylere hem de kamu ve özel kurumlara ağ tabanlı bilgi işlemin (Network Computing) bir sonraki dönemi olan “Katılım Çağı”nda, sosyal ilerlemeye ve ekonomik büyümeye katkı sağlayacak yeni araçları, yüksek güvenlik seviyelerini ve ileri teknolojileri sunmasına imkan verdiğini söyledi. Sun Microsystems Başkanı Jonathan Schwartz, hem Java topluluğunun hem de IBM ve diğer küresel iş ortaklarının desteğinin Java teknolojisindeki yaratacılığın ve Java'nın sosyal gelişiminin sürdürülmesindeki önemini vurgulayan güçlü bir işaret olduğunu da sözlerine ekledi.

Sun, yeni Java geliştirici araçlarıyla Java topluluğuna verdiği desteği daha da genişletti. Sun Java Sistem Instant Messaging ve Java Studio Enterprise yazılımlarından 135.000 satırlık ortak çalışma odaklı altyapı kaynak kodu, Sun tarafından NetBeans.org üzerinde tüm açık kaynak topluluğunun kullanımına bağışlandı.

Sun ve IBM arasında Java konusundaki işbirliği genişliyor

Konferans'taki bir diğer önemli gelişme ise IBM ve Sun Microsystems'ın, Java teknolojisine yönelik anlaşmalarını, Sun'ın Java teknolojisinin 2016 yılına kadar lisanslanması ve kullanımı konusunda genişlettiğini açıklaması oldu. Buna ek olarak her iki şirket, IBM'in DB2, Rational, Tivoli ve WebSphere yazılımlarının Solaris İşletim Sistemi, SPARC, x86 ve x64 sistemleri üzerindeki desteğinin genişletilmesine yönelik planlarını açıkladı.

JavaOne Konferansı'nda yeni ürün ve teknolojilerin duyurularını da yapan Sun, yazılım geliştiriciler için mükemmel özelliklere sahip iki yeni Ultra İş İstasyonu ürün grubu ile Sun Ultra İş İstasyonu Ailesi'ne yeni ürünler kazandırdığını açıkladı. Sun Ultra 20 İş İstasyonu, AMD Opteron işlemciyle donatılırken, UltraSPARC tabanlı ilk Sun Ultra 3 Mobil İş İstasyonu ise mobil bilgi işleme yönelik.

Sun, ayrıca Web hizmetleri uygulamalarının etkinleştirilmesini destekleyecek yeni teknoloji ve hizmetleri de pazara sunarak, SOA (Service Oriented Arcihitecture-Servis Yönelimli Mimari) stratejisinin sunumunu hızlandırıyor. Sun, bu kapsamda XML performansını artıran ve servislerin bulunmasını olanaklı kılan Java Web Hizmetleri Geliştirici Paketi 1.6'nın en son sürümünü de JavaOne'da tanıttı.