Türk Telekom'da yeni fiber erişim sistemi

Fatma Ağaç

Türk Telekom'un veri altyapısını geliştirme yolunda önemli bir adım olarak gördüğü Fiber Erişim Sistemi (FES) ile “V.5.2” olarak adlandırılan yeni bir haberleşme protokolü kullanmaya başladı. Sistem ile Türk Telekom'un mevcut santral şebekesinde yeni donanım yatırımı yapma zorunluluğu da ortadan kalktı.

Başarı Telekom Telekomünikasyon Sistemleri ve İş Geliştirme Müdürü Baki Uzmay, Fiber Erişim Sistemi'nin aralarında İzmir, Van, Trabzon, Antalya, Sakarya ve Batman'ın da bulunduğu 20 ildeki 41 santralde ve 75 harici alanda kullandığını belirtti.

BAŞARI Telekom Sanayi ve Ticaret A.Ş Telekomünikasyon Sistemleri ve İş Geliştirme Müdürü Baki Uzmay, Fiber Erişim Sistemi'nin aralarında İzmir, Van, Trabzon, Antalya, Sakarya ve Batman'ın da bulunduğu 20 ilde ki 41 santralde ve 75 harici alanda kullanıldığını belirtti.

Uzmay, sistem için Türk Telekom'un Başarı Telekom ve Huawei ile yaptığı sözleşmenin imzalanmasından bu yana yeni sistemin mevcut şebekedeki tüm santrallere “V.5.2” protokolü bağlanarak test edildiğini söyledi. Uzmay, Türk Telekom'un böylece şebekesinde ilk kez kullandığı yeni bir protokol ile yine şebekesine yeni bağlanan bir sistemin uyumluluğunu test ettiğini kaydetti. Uzmay, yeni sistemi Türk Telekom açısından büyük bir kazanım olarak değerlendirdi.

“En ekonomik bir çözüm”

Başarı Telekom ve Huawei Technologies'in Fiber Erişim Sistemleri'nde kullandığı “V.5.2” protokolü, Türk Telekom'a erişim şebekeleri yatırımında en ekonomik çözümü sunarken, Türk Telekom'un mevcut santral şebekesi tarafında yeni donanım yatırımı yapma zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor.

Türk Telekom, bu Fiber Erişim Sistemi projesi ile şebekesinde ilk kez kullanmaya başladığı “V.5.2” protokolü sayesinde; Fiber Erişim Sistemi, santrallerin matris birimlerine doğrudan bağlanabiliyor. Böylece santrallarda ilave abone birimleri yatırımı yapma zorunluluğu da bulunmuyor.

Fiber Erişim Sistemi ile şehir merkezlerinin yanı sıra merkezden uzak ve bölgesel olarak yoğunlaşmış alanlara (yerleşim siteleri, sanayi bölgeleri, turistik merkezler, kampus türü yerleşen kuruluşlar ve köylere) tüm telefon servisleri ile ADSL ve G.SHDSL servisleri vermek mümkün olabiliyor.

Fiber Erişim Sisteminin en önemli özelliklerinden birisi de “halka topolojisi” yapısı ile çok geniş alanları tek merkezi birimle kapsıyor ve genişleyebiliyor olması.

Fiber Erişim Sistemi (FES) Projesi ile, azami iki yılda 80 bin ses abonesi ve 20 bin DSL abonesine erişilmesi hedefleniyor. Proje çerçeve sözleşmesi özelliği taşıdığından, talep durumuna göre farklı DSL veya ses abonesi adetleri de gerçekleştirilebilecek. Yaklaşık 17.4 milyon Dolar bedeli olan FES projesinin, sistemlerin servise verilmesinin ardından kısa süre içerisinde kendisini amorti edeceği belirtiliyor.

“Amaç: ucuz ve kaliteli servis”

Fiber Erişim Sistemi, santraldan itibaren 30 kilo metre yarıçaplı bir sahada ses ve diğer analog servislerin yanı sıra DSL, ISDN gibi geniş bantlı değişik veri hizmetlerinin taşınmasını sağlamak üzere ortak bir platformda tasarlanan ve fiber/bakır iletim ortamı üzerinden çalışan modüler bir erişim sistemi. Telefon ve DSL hizmetleri bakır kablolar üzerinden sağlanırken, bakır kablo üzerindeki kayıplardan dolayı ses ve veri iletimi ancak belli mesafeye kadar gerçekleştirilebiliyor. Bu mesafenin ortalama 3 kilo metre olduğu belirtilirken, Türk Telekom santralından 5 Kilometre mesafedeki bir müşterinin telefon veya DSL hizmeti talep ettiğinde iki yol izlenebiliyor. Birincisi, talepler belli bir boyuta gelinceye kadar talebi bekletip daha sonra o bölgeye santral kurarak talebi karşılamak. Ancak bu çözümün maliyeti çok yüksek ve talebin zamanında karşılanması mümkün olamıyor.

İkincisi ise, talep bölgesine bir harici Fiber Erişim Birimi yerleştirip kullanıcının bulunduğu ev veya işyerinden bakır kablo ile bu birime erişmek, oradan da zayıflaması ve maliyeti az, çok yüksek haberleşme kapasitesine sahip Fiber Optik kablo ile Türk Telekom santralına bağlanmak. Bu yönteme Fiber Erişim Yöntemi, bu hizmeti sağlayan sisteme de Fiber Erişim Sistemi (FES) deniliyor.

FES ile ucuz çözüm, işletme ve bakım kolaylığı, 30 kilo metreye kadar uzak mesafeye erişim imkanı, her 30 kilo metreye konulabilecek Fiber Erişim Sistemi'nin abone birimleri ile yüzlerce kilometrelik bir alanda tüm telefon ve DSL servislerinin verilmesi, servis kalitesinde iyileştirme, altyapının ekonomik kullanımı, servis çeşitliliği ve servis güvenilirliği sağlanabiliyor.

Türk Telekom'un veri altyapısını geliştirme yolunda önemli bir adım olarak gördüğü Fiber Erişim Sistemi (FES) ihalesini Başarı Telekom, Huawei ürünlerinden oluşan teklifi ile kazanmıştı. Sözleşme Türk Telekom Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen bir törenle imzalanmıştı. Törende konuşan Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, FES Projesi'nin Türk Telekom'un daha ucuz, daha kaliteli ve geniş bir spektrumda ses ve veri hizmeti vermesine yönelik büyük bir adım olduğunu belirtmişti. Ekinalan, ayrıca projenin Türkiye ve Çin arasında telekomünikasyon alanında imzalanmış ilk proje olduğuna işaret ederek, “Böylece büyük bir işbirliğinin kapılarını açmış olduk. Bu gibi projelerin devamının geleceğini umuyoruz” diye konuşmuştu.