Telsim'in “Abonelik ve faturalandırma platformu”nu KoçSistem yeniliyor

Telsim'in açtığı “abonelik işlemleri ve faturalandırma sistemini yenileme” ihalesini KoçSistem kazandı. Türkiye'nin en büyük hizmet bütünleştiricilerinden KoçSistem, Türkiye'nin en büyük ikinci GSM operatörü Telsim'in tüm abonelik ve faturalandırma platformunu, son teknoloji ürünü Sun sunucuları ile yeniliyor.

TELSİM, telekom operatörleri için kritik önem taşıyan “Abonelik işlemleri ve faturalandırma sistemi”'ne yaptığı yatırım ile işlemlerini daha hızlı yapılabilecek ve artan abone sayısından bağımsız olarak faturaları abonelerine tam zamanında ulaştırabilecek. Bu yatırımla Telsim abonelerine en iyi hizmeti verecek, güvenilir bir teknolojik altyapı kurmuş olacak.

Telsim abonesi 2005'te 10 milyon

Telsim mevcut 6 milyonun üzerinde olan abone sayısını bu yıl sonunda 7.5 milyon, 2005 yılında ise 10 milyon kişiye ulaştırmayı hedefliyor. KoçSistem Telko Sektör Yöneticisi Çiğdem Tamer, Telsim'in sayısı giderek artan abone bilgilerinin güvenli bir ortamda tutulmasını ve abonelik işlemlerinin yüksek performansta gerçekleştirilmesini sağlayacak yeni platformun Sun Microsystems'ın “Sun Fire 20K sunucuları” ile sağlanacağını ve bu projede Telsim'in yanında yer alarak, SUN teknolojisini ve güvencesini sunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Telsim abonelik işlemleri ve faturalandırma sistemleri için kullanılacak iki adet Sun Fire 20K sunucu, birbirinin yedeği olarak çalışabilecek. Ayrıca her Sun Fire 20K sunucunun, yedekli “Power Supply-Güç Kaynağı” ve fanları, yedekli “System Controller-Sistem Kontrolörü” ve “System Clock-Sistem Saati” yapısı, Telsim'in tüm abonelik işlemlerinin ve faturalandırma sistemlerinin kesintisiz çalışmasını sağlayacak.

KoçSistem ile doğru teknoloji kullanımı

Doğru teknolojiler kullanarak yakalanan hız ve kalitenin şirketlere liderlik, farklılık ve rekabet üstünlüğü getirdiğini belirten Çiğdem Tamer, “Şirketlerin tüm iş süreçlerini destekleyen bilgi sistemlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve sürdürülmesi; bir taraftan şirketlerin verimliliklerini artırırken, diğer yandan maliyetlerini düşürmektedirler” dedi. Tamer, kuruluşların ihtiyaçlarına uygun güvenilir, yenilikçi çözümler üreterek, e-iş süreçlerini hızlı ve verimli hale getirmeyi, müşteri memnuniyetinin olmazsa olmaz koşulu olarak gördüklerini söyledi.

Telsim Teknik Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Köksaldı da, artan abone sayısı ve gittikçe karmaşıklaşan abone bilgilerinin, esnek ve büyüyebilen bir altyapıyı zorunlu hale getirdiğini ve bu altyapının performansının ve güvenilirliliğinin vazgeçilemez kriterler olduğunu belirtti.

Sun Microsystems'ın en yeni üst seviye sunucularından birisi olan Sun Fire 20K, onlarca iş parçacığını aynı anda uygulayabilen yeni nesil “Multi Threading” teknolojisine sahip Ultra Sparc IV işlemciler ile çalışabilmekte ve aynı zamanda farklı frekanstaki işlemcileri de desteklemektedir. 72 CPU'ya ve 576 GB belleğe kadar büyüme kapasitesine sahip SUN Fire 20K aynı zamanda 25K'ya büyüyebilme özelliği sayesinde, Telsim'in yaptığı yatırımı koruyarak kolaylıkla kapasite artırmasını mümkün hale getirmektedir.

Telsim'in Satış ve Satınalma'dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çamlıbel ise, KoçSistem'in sunduğu Sun platformunun bu özellikleriyle, Telsim'in ana işini sürdüreceği platformun seçiminde büyük rol oynadığını belirtti. Çamlıbel, bu yatırım Telsim'in işlevsel etkinliğini artıracağı gibi müşterilerimize daha hızlı dönüş yapmamıza olanak sağlayacak. Mevcut müşterilerimizin memnuniyetini artırmaya ve yeni müşteriler kazanmamıza yönelik olarak gerçekleştireceğimiz promosyonları da bu yeni altyapı ile çok daha kolaylıkla hayata geçirebileceğiz” dedi.