Turkcell'in içinde yer aldığı 2 değişik projeye Cannes'dan ödül

GSMA Ödülleri'nde Turkcell, “KampusCell” ve İran “Acil Haberleşme Sistemi” ödül aldı.

- “Best Billing or Customer Care Solution” (En İyi Faturalama veya Müşteri Hizmetleri Çözümü) dalında Alman LHS şirketi ile işbirliği içinde geliştirilen Turkcell KampusCell

- “Best Use of Mobile / Emergency Situations” (Mobil Haberleşmenin Acil Durumda En İyi Kullanımı) dalında 2003 yılında İran'ın Bam şehrinde meydana gelen depremden sonra Turkcell'in Ericsson ile birlikte kurduğu “Acil Haberleşme Sistemi” ödül aldı

BU yıl 10'uncu kez organize edilen ve yeni kategorilerle zenginleştirilen GSMA Ödülleri'nde kazanan projeler, Cannes'da süren 3GSM World Congress kapsamında 15 Şubat 2005 günü düzenlenen törende açıklandı.

En İyi Faturalama veya Müşteri Hizmetleri Çözümü: ‘KampusCell'

Turkcell ‘KampusCell'in faturalama sisteminde geliştirilen çözüm, ön ödemeli ve faturalı hat müşterilerinin aynı servis ve tarifelerden yararlanabilmeleri için gerekli altyapıyı sunuyor.

Turkcell'in üniversite öğrencilerinin hayatlarını kolaylaştırmak ve öğrenim hayatlarına destek sağlamak amacıyla başlattığı Turkcell KampusCell, öğrencilerin birbirleriyle yaptıkları görüşmelerde ve birbirlerine gönderdikleri kısa mesajlarda indirim sağlıyor. Üniversite öğrencilerine büyük fiyat avantajları ve ekonomik haberleşme olanağı sunan Turkcell Kampuscell, Türkiye'deki en popüler grup tarifesi uygulamalarının başında geliyor.

KampusCell abonelerinin, diğer abonelerle yaptıkları konuşmalar ve mesajlaşmalar ise BizbizeCell tarifesi üzerinden ücretlendiriliyor. KampusCell'den KampusCell'e yönelik konuşmaların dakikası 2 kontör, kısa mesajlarsa 1 kontör olarak ücretlendiriliyor.

Mobil Haberleşmenin Acil Durumda En İyi Kullanımı: ‘Acil İletişim Sistemi'

Ericsson'un Turkcell işbirliği ile hayata geçirdiği “Acil Haberleşme Sistemi”, olağanüstü durumlarda acil durum ekiplerinin iletişimini sağlamak amacıyla geliştirildi. Ericsson'un küresel projesi olan Ericsson Response kapsamında uygulamaya konulan “Acil Haberleşme Sistemi”, Türkiye ve çevre bölgelerde meydana gelebilecek afetler sonrasında kriz yönetimi ve kurtarma çalışmalarında kullanılılıyor. ‘Acil İletişim Sistemi', Türkiye ve çevre bölgelerde oluşabilecek afet sonrası, acil yardım ekiplerinin GSM teknolojisi ile haberleşmesini sağlıyor.

Ericsson'un“Acil İletişim Sistem”i ile afetlerden sonra ve savaş zamanlarında oluşabilecek haberleşme sorunlarına, öncelikli olarak kriz yönetimi ve kurtarma ekipleri için çözüm getirilmesi amaçlanıyor.

Afetin meydana gelmesinin ardından sistem en kısa zamanda bölgede kuruluyor. Afet bölgesinde haberleşme ihtiyacı giderilinceye kadar kriz yönetimi ve kurtarma ekipleri arasında GSM teknolojisi ile haberleşme sağlanıyor.

Turkcell ve Ericsson, İran'ın Bam şehrindeki depremin ardından depremzedelerin ve yardım ekiplerinin acil haberleşme ihtiyacı için bölgeye geniş çaplı ekipman ve sistem yardımı göndermişti. Turkcell ve Ericsson'ın birlikte hayata geçirdiği “Acil İletişim Sistemi” rekor hızla 24 saatte kurulmuştu. Sistem, Türkiye ve çevre bölgelerde kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Bu iki uygulamayı ödüllendiren Dünya GSM Birliği, GSM, GPRS, EDGE ve 3GSM şebekelerinde toplam 1.2 milyar kullanıcıya hizmet veren 670'in üzerinde şirketi temsil ediyor. Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, 2004 yılı Ocak ayından beri GSMA Yönetim Kurulu'nda yer alıyor.

Turkcell'e ABD'den “Toplumsal Sorumluluk” mansiyonu

2001 ve 2002 yıllarında İngiltere ve ABD'de ödül kazanan Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları Projesi'ne üçüncü uluslararası ödül de ABD'den geldi. PR News dergisinin “Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Ödülleri”nde Turkcell mansiyona layık görüldü.

ABD'nin saygın strateji ve halkla ilişkiler dergisi PR News tarafından her yıl düzenlenen “Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Ödülleri”nde (“CSR Awards”) bu yıl Turkcell “Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları” projesi ile “Toplumsal Çalışmalar” (Community Affairs) kategorisinde Mansiyon kazandı. PR News, her yıl, Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramının, bir organizasyonun başarısının değerlendirilmesinde önemli bir kriter olmasından yola çıkarak, şirket ve kurumların en az son bir yıl içinde başarıyla yürüttükleri kurumsal sosyal sorumluluk projelerini ödüllendiriyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden projelerin katıldığı PR News Kurumsal Sosyal Sorumluk Ödülleri'nde, Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları projesinin ödül aldığı “Toplumsal Çalışmalar” (Community Affairs) kategorisinin yanı sıra, “İş Etiği İletişimi” (Business Ethics Communications), “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu” (CSR Report), “Değişim İletişimi” (Diversity Communications), “Çalışan İlişkileri” (Employee Relations), “Çevre İletişimi” (Environmental Communications) ve “En İyi Kar Amacı Gütmeyen Ortak” (Most Outstanding Nonprofit Partner) kategorilerinde de çeşitli ülkelerden şirket ve kurumlar ödüllendirildi.

Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından 2000 yılından beri sürdürülen “Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları” projesinde, Türkiye genelinde 41 ilde 5000 kız öğrenciye öğrenim bursu sağlanıyor. Ailelerinin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlanması, meslek sahibi, ufku açık “birey”ler haline gelmelerinin amaçlandığı proje her geçen yıl farklı çalışmalarla geliştirilip zenginleştiriliyor. 2002-2003 öğretim yılından beri proje kapsamında üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilere de burs verilmeye başlandı. Ayrıca proje kapsamında, Turkcell, TED Koleji ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen bir çalışmayla 26 kız öğrenciye TED İstanbul Koleji'nde öğrenim bursu verilmeye başlandı.

Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları projesi dahilinde, şimdiye kadar yaklaşık 8300 öğrenci burs aldı, 2700 öğrenci liseden mezun oldu ve 250 öğrenci de üniversiteye girmeye hak kazandı. Proje kapsamında 2000 yılından bu yana burs alan kız öğrencilerin hayatlarındaki değişimin ve umutlarının öyküsü, Turkcell tarafından ünlü yazar Ayşe Kulin'in kalemiyle “Kardelenler” adı altında 2004 yılında kitap haline getirildi.

Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları projesi, yurtiçinde aldığı ödüllerin yanı sıra, 2001 yılında İngiltere Halkla İlişkiler Derneği (IPR) tarafından yapılan değerlendirmede Kurumsal Toplumsal Sorumluluk kategorisinde “IPR Excellence Award” kazanmış, 2002 yılında ise Foundation of Women Executives in Public Relations (WEPR) tarafından “Kristal Obelisk” ile ödüllendirilmişti.

Gelişmekte olan dünyaya mobil haberleşmede yeni fırsatlar

Uluslararası GSM sektörünün liderleri, sınırlı gelirli tüketicilerin de temel haberleşme ihtiyacını giderecek uygun fırsatlar sunmak için Dünya GSM Birliği öncülüğünde harekete geçti. Projeyi yürüten uluslararası inisiyatif grubunda Turkcell de yer alıyor.

Gelişmekte olan ülkelerde mobil haberleşmeye talebin artması, uluslararası mobil haberleşme sektörünü harekete geçirdi ve bu ülkelere yönelik uygun maliyetli GSM telefonu temini için düğmeye basıldı. Turkcell'in de içinde yer aldığı uluslararası bir inisiyatif tarafından yürütülen çalışmalar sonucu cihaz üretimi Dünya GSM Birliği tarafından Motorola'ya ihale edildi. Proje 14 Şubat 2005'de 3GSM Kongresi'nin düzenlendiği Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından desteklenen bir araştırmanın sonuçlarından yola çıkılarak oluşturulan inisiyatifte yer alan GSMA Yönetim Kurulu Üyesi ve Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar konuyla ilgili açıklamasında, haberleşmenin gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara sağlayacağı faydaların bilincinde olduklarını söyledi. Tüm dünyada özel sektörü, teknolojinin faydalarını yoksunluk içindeki bölgelere taşıma yolları bulmaya teşvik eden Birleşmiş Milletler Gelişme Hedefi'ne bağlı olduklarını da belirten Akpınar, “Haberleşme olanaklarından yoksun insanlara bu olanakların sağlanması için sektör liderleri tarafından pazar yapılarını değiştirmeye yönelik yenilikçi adımlar atılması gerektiğinin farkındayız” dedi.

GSMA Yönetim Kurulu Başkanı Craig Ehrlich ise açıklamasında şöyle dedi: “Sektörün küresel kuruluşu olarak ana hedeflerimizden biri, dünyada ‘bağlanmamış' (cihaz iletişimi ile tanışmamış) insanların telefon iletişimi ile tanışmasını sağlamak. Cihaz maliyetlerine yönelik çalışmalarla ekonomik çözümler bekleyen kullanıcı bölümünün harekete geçirilebileceğini düşünüyoruz.”

18 farklı cihaz üreticisiyle yapılan görüşmeler sonucu ilk etapta Motorola'nın seçilmesiyle ilgili olarak GSMA CEO'su Robert Conway ise şunları söyledi: “Uygun maliyetli cihazın temini için Motorola'nın seçilmiş olmasından mutluluk duyuyorum. Motorola'nın söz konusu pazar bölümüne yönelik vizyon ve stratejileri, bizim hedeflerimizle çakışıyor.”

GSMA öncülüğünde kurulan inisiyatifte Turkcell'in yanısıra, SingTel Mobile, Telenor Mobile, Orascom, Globe Telecom, Smart Communications gibi operatörler bulunuyor.

Bu proje, henüz cihaz iletişimi ile tanışmamış olan insanları telekom sektöründeki distribütör, operatör, cihaz üreticisi, vs gibi oyuncularla tanıştırarak mobil haberleşmenin geniş imkanlarından faydalanmasını sağlayacak.

Turkcell Extra'larda “Ayın Ürünleri”: Siemens A65 Ve Cfx 65 Turkcell Extra'larda ayın ürünü hediyeli

TurkcellExtra mağazalarında, 18 Ocak - 18 Mart tarihleri arasında “Ayın Ürünü” olarak Siemens A65 ve Siemens CFX 65 satışa sunuluyor. Siemens'in bu modellerinden alanlar, Siemens ve Shubuo'dan çeşitli hediyeler kazanacaklar.

GSM telefon kullanıcılarının büyük ilgi gösterdiği “Ayın Ürünü” uygulaması TurkcellExtra mağazalarında devam ediyor. Her iki ayda bir farklı bir ürünün sürpriz bir armağanla satın alınabildiği uygulamada, 18 Ocak–18 Mart tarihleri arasında Siemens'in A65 ve CFX65 modelleri satışa sunuluyor.

Ergonomik tasarımı, kolay kullanım özellikleri ve uygun fiyatıyla dikkat çeken Siemens A65, aynı zamanda “A serisi”nde flaşlı kamera takılabilir tek telefon olma özelliğine de sahip. A65'in ayrıca, “Magic Pictures” ve “Stack Attack Junior” gibi farklı oyun seçenekleri de bulunuyor. Bu oyunlarla yetinmek istemeyenler, telefonun Java özelliği sayesinde pek çok başka oyunu A65'e indirip oynayabilirler.

Siemens'in kapaklı modeli CFX65, çoklu ortam özellikleri, bütünleşik LED flaşı, kamerası ve gecelere renk katan cep feneriyle, özellikle eğlenmeyi seven kullanıcılar için tasarlanmış bir model. LED flaşı sayesinde karanlıkta da çekim yapma imkanı sunan, küçük boyutu ve 88gram ağırlığıyla her parti çantasına sığabilen CFX65, ışığa göre renk değiştirme özellliği ve çerçeve anteni ile, “Telefonuyla farklılaşmak” isteyenler için ideal bir seçenek.

18 Ocak–18 Mart tarihleri arasında Siemens A65 satın alanlar bir flaşlı kameraya da ücretsiz olarak sahip olabilecek. A65 alanlara ayrıca vantuzlu Cell Bebek ve Shubuo'dan iki adet MobilKlip resimli mesaj ile, 1 aylık MaxiHaber Paketi hediye ediliyor. Siemens CFX65 satın alanlara ise, telefonlarıyla birlikte “Scooter Celim” ve Shubuo'dan 2 adet MobilKlip resimli mesaj ile Maxihaber Paketi hediye ediliyor.

Turkcell'in “Ayın Ürünü” uygulaması hakkında ayrıntılı bilgilere, TurkcellExtra mağazalarından, ilgili Web sayfasından (www.turkcell.com.tr/kampanyalar) ve 444 0 532 numaralı Turkcell Müşteri Hizmetleri'nden ulaşılabilir.

Türkiye'nin 81 ilinde 204 noktada hizmet veren TurkcellExtra'larda tüm abonelik işlemleri yapılabiliyor ve hizmet danışmanlarından Turkcell servisleriyle ilgili bilgi ve destek alınabiliyor.

Turkcell'le cepte de “Messenger” dönemi başlıyor

“Turkcell Messenger”la şimdi gerçek zamanlı, çok daha kolay ve hızlı mesajlaşma dönemi başlıyor. Turkcell Messenger servisinin kullanımı 15 Mart 2005 tarihine kadar ücretsiz olacak.

İnternet'te kullanımı çok yaygın ve popüler olan “Instant Messaging” (anlık mesajlaşma), Turkcell teknolojisiyle artık GSM telefonlarında da kullanılabilecek. Kullanıcıların kontak listelerindeki arkadaşlarına mesaj, fotoğraf, ses, video göndermesini sağlayan, hareket halindeyken de kolay, hızlı ve etkileşimli iletişim kurmalarına olanak veren Turkcell Messenger, özellikle yeni teknolojileri takip eden ve “sürekli haberleşme” diyen GSM telefon kullanıcıları için önemli bir yenilik olacak.

Turkcell Messenger ile artık Turkcell ve Hazır Kart aboneleri kullanıcı tercihlerine göre birbirlerinin anlık durumlarını (meşgul, yerinde değil, ağ üzerinden anında erişim, vs.) sürekli takip edebilecek, erişim listelerindeki kişilere metin, fotoğraf, ses, video içeren mesajlar gönderip, birbirleriyle keyifli sohbetler edebilecekler.

Turkcell Messenger servisi, Java veya Symbian işletim sistemli bazı telefon modellerinde (Nokia 6600, 6230, 5140, 7610) ek bir yazılım yüklenerek kullanılabilecek. Kısa zaman içinde Turkcell Messenger'ın desteklediği telefon modellerinin artırılması hedefleniyor.

SMS, Turkcell Çağrı Merkezi veya Turkcell Extra'lar aracılığıyla kayıt olunabilecek Turkcell Messenger servisinin kullanımı 15 Mart 2005 tarihine kadar ücretsiz olacak.

Kardan yollar kapansa da, Turkcell aboneleri iş toplantılarını yapıyorlar

Bugün Turkcell hatlı telefonunuzdan Telekonferans24'ü arayın, toplantınızı telefonda yapın. Telekonferans24, size 2 farklı yöntemle telekonferans düzenleme imkanı sunuyor:

Hemen toplanalım

En pratik telekonferans hizmeti. Bilgi almak ve hemen telekonferans düzenlemek için Turkcell hatlı telefonunuzdan 757 24 24'ü arayın.

Rezervasyonlu telekonferans

Katılımcıların ücretsiz arayabildiği tek telekonferans servisi. Bilgi almak ve telekonferans rezervasyonu yapmak için www.telekonferans24.com Web sitesini ziyaret edin.

Ukrayna'da yaşam life:)'la farklılaşacak

Ukrayna'nın yeni GSM operatörü life :) 1 Şubat'ta düzenlenen bir basın toplantısıyla hedeflerini dünyaya duyurdu. Turkcell'in yüzde 51'ine sahip olduğu life:)'ın aboneleri yeni mobil servislerden fiyat esnekliğine, pek çok avantaja aynı anda sahip olacak.

Ukrayna'nın yeni mobil operatörü life:) 1 Şubat 2005 tarihinde Kiev'deki UMBB binasında ilk basın toplantısını yaptı. Hizmet vermeye Ocak ayının son haftasında başlayan life:) için düzenlenen basın toplantısına Astelit Genel Müdürü Ahmet Tanyu'nun yanısıra, Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar ve TeliaSonera Genel Müdür Yardımcısı Esko Rytkönen katıldı.

life:) hizmetlerinin başlamasıyla, yeni operatörde dolaylı olarak yüzde 51 hissesi bulunan Turkcell'in faaliyet halindeki yabancı iştiraklerinin sayısı da böylece altıya çıktı.

Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, Turkcell'in bilgi birikimi ve deneyimini Ukrayna'ya taşımaktan tüm Turkcell ailesi olarak duydukları mutluluğu dile getirdi. Akpınar, hızlı bir değişim süreci içindeki Ukrayna'nın bu açıdan Türkiye ile benzerlikler taşıdığını da vurgulayarak Ukrayna'daki girişimlerinin iki ülke arasındaki yakınlaşmaya katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

Turkcell'in çalışmalarına bölgesel bir operatör olma vizyonuyla devam ettiğini söyleyen Akpınar, Ukrayna projesi için Turkcell'in ilk etapta 250-300 milyon Dolar tutarında bir yatırım planladığını ve bu miktarın ileride artabileceğini belirtti. Ayrıca, farklı bölgelerdeki girişimlerinin çok değerli deneyimler kazandırdığını vurgulayan Akpınar, bugün Turkcell'in dünyanın en büyük operatörleri ile birlikte Dünya GSM Birliği'nin Yönetim Kurulu'nda yer almasında, uluslararası deneyimlerinin katkısının büyük olduğuna inandığını belirtti.

Astelit Genel Müdürü Ahmet Tanyu ise life:) ile Ukrayna'nın mobil pazarındaki vizyonunu değiştirmeye hazırlandıklarını ve müşterilerine yepyeni bir ‘mobil yaşam' sunacaklarını belirtti. Tanyu, değerlerine, ileri ve yüksek teknolojik altyapılarına, yenilikçi servislerine, müşteri odaklı yaklaşımlarına olan inançları ve pazara yerleştirmeyi hedefledikleri yepyeni “servis” anlayışı ile zaman içinde Ukrayna'nın en çok tercih edilen operatörü olacaklarını vurguladı.

life:) servislerinden ilk aşamada Ukrayna'nın yedi büyük şehrinde (Kiyev, Kharkiv, Donetsk, Dnipropetrovsk, Odessa, Simferopol ve Lviv) yaşayanlar faydalanmaya başlayacak. Yedi şehrin nüfusu Ukrayna nüfusunun yüzde 20'sini oluşturuyor. Bu yıl sonu itibarıyla, life:)'ın nüfusun yoğun olduğu tüm şehir ve ana yolları kapsaması hedefleniyor.

Turkcell artık “Açık Denizler”de

Uluslararası Dolaşım Ortakları sayısı açısından dünyanın önde gelen operatörleri arasında bulunan Turkcell, Türkiye'de bir ilke imza atarak büyük yolcu gemilerinde, vapur ve feribotlarda kablosuz haberleşme hizmeti sunan MCP Norway ile yaptığı anlaşmayla, Uluslararası Dolaşım sınırlarına açık denizleri de dahil etti.

Turkcell, büyük yolcu gemilerinde kablosuz haberleşme hizmeti sunan MCP Norway'le yaptığı anlaşmayla abonelerinin uluslararası dolaşım hizmetlerinden yararlandığı alana açık denizleri de dahil etti. Uluslararası Dolaşım Ortakları sayısı açısından dünyanın önde gelen operatörleri arasında bulunan ve Türkiye'de liderliğini koruyan Turkcell, abonelerine okyanuslarda da uluslararası dolaşım yapabilme imkanı sağlayacak şekilde sınırlarını genişletti. Böylelikle, 11 Şubat 2005 tarihinde yürürlüğe giren anlaşmayla Turkcell'in dolaşım ortaklarının sayısı 175 ülkede 439 şebekeye ulaşmıştır.

Büyük yolcu gemileri, vapur, feribot gibi ulaşım araçlarında, denizcilik uydu servis sağlayıcıları aracılığıyla küresel kapsama alanı sağlayan, uluslararası bir operatör olan Norveç merkezli MCP'nin, Uluslararası Dolaşım Ortaklığı'nı gerçekleştirdikleri ilk Türk GSM operatörü Turkcell oldu.

MCP Norway ile imzalanan anlaşma sayesinde tüm Turkcell faturalı hat aboneleri, MCP'nin hizmet verdiği Avrupa sularında, Uzak Doğu sularında ve Pasifik Okyanusu'nda GSM ses ve KMS-Kısa Mesaj Servisleri hizmetlerinden yararlanabilecekler. 2005 yılı içerisinde, MCP'nin dünya çapında tüm okyanusları kapsama alanlarına alma hedeflerini gerçekleştirmeleriyle Turkcell aboneleri de bu bölgelerde Uluslararası Dolaşım yapma imkanı bulacak.

Turkcell ve yurtdışı yatırımları

10 yılı aşkın bir süredir Türkiye'de GSM sektörünün lideri olan Turkcell, bölgemizde de lider operatör konumundadır. Bu konumunu kalıcı kılmayı hedefleyen Turkcell, bölgedeki mobil haberleşme pazarındaki fırsatları da değerlendirmeye devam etmektedir. Bu yapı dahilinde Turkcell yurt dışı iştirakleri ile ilgili bilgiler ekteki gibidir:

Fintur International

Fintur International, 2004'ün üçüncü çeyreğinde de güçlü büyümesini sürdürerek Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldavya'da yaklaşık 459.000 net yeni abone kazandı. Turkcell Fintur ile bu ülkelerde AzerCell, K'Cell, GeoCell ve MoldCell iştirakleri bulunuyor. AzerCell ve K'Cell pazarlarında lider konumda. Fintur'un toplam abone sayısı 30 Eylül 2004 itibariyle 3.5 milyon olarak gerçekleşti. Ayrıca, 2004'ün üçüncü çeyreğine ait gelirler bir önceki çeyreğe göre % 20 artarak 155 milyon Dolar olarak gerçekleşti.

Turkcell, Fintur'da %41.45 oranında paya sahiptir ve Fintur'daki yatırımlarını öz sermaye yöntemine göre raporlamaktadır. Buna göre Fintur'dan 2004'ün üçüncü çeyreğinde toplam 15 milyon Dolar gelir gerçekleşmiştir.

KKTCell

1999 yılında hizmet vermeye başlayan KKTCell %100 Turkcell iştirakidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Ukrayna

%51 olanın iştirakimiz olan Eurasia'nın iştiraki olan Astelit, Ukrayna'da GSM 1800 şebekesinin kurulumunu başlattı ve Ukrayna'daki ön çalışmalar tamamlanarak 2005 yılının Ocak ayının son günlerinde hizmete girdi. Şebeke yatırımları için Nokia (125 milyon Euro), Ericsson (89 milyon Dolar) ve Sysdate (13 milyon Dolar) ile tedarikçi anlaşmaları imzalanmıştır. Turkcell, Astelit'in ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, bu anlaşmalara sermayesi oranında garantör olmuştur. 30 Eylül 2004 itibarıyla üçüncü çeyrek itibarıyla Ukrayna'daki toplam yatırım harcaması 128 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2004 yılının ikinci çeyreğinden başlayarak, Ukrayna operasyonu Turkcell'in mali tablolarına konsolide edilerek raporlanmaktadır.

İran

Turkcell, İran GSM lisansıyla ilgili tüm ihale şartlarını yerine getirmiştir. Ancak, İran Parlamentosu yabancı yatırımcıların %50.1'den fazla hisse sahibi olduğu yatırımlar için, kanun gereği Parlamento onayı gerektiğini açıkladığı için, Parlamento'nun bu son onayı vermesini beklemektedir.