Türkiye'de ilk defa Superonline'dan: “IPTV”

 

Amerika ve Avrupa'da uygulamaya geçen IPTV, şimdi Superonline ayrıcalığı ile Türkiye'de. IPTV (Internet Protocol Television) televizyon ve/veya görüntü sinyallerinin geniş bant (kablo İnternet/DSL) kullanıcılarına İnternet Protokolü üzerinden dağıtıldığı bir sistem.
Superonline IPTV, tam bir iletişim merkezi durumunda. Bu sistemle, normalde izlediğiniz ulusal, uluslararası ve temalı kanalları izleyebildiğiniz gibi, sistemin kaydedebilme fonksiyonuyla, canlı yayını dondurabilir, kaydı ileri-geri sarabilirsiniz ya da kaydedip sonra izleyebilirsiniz. “Video on Demand” (İsteğe bağlı video) sistemiyle, sürekli güncellenen film arşivinden, seçtiğiniz filmler hakkında ön bilgi alabilir, dilediğiniz an başlatıp durdurabilir ileri veya geri sarabilirsiniz. Kendi film ve müzik arşivinizi oluşturabilir, merkezi sistemde size ayrılan yerde saklayabilir, fotoğraf albümlerinizi oluşturabilirsiniz. TV'de İnternet ile uzaktan kumanda veya kablosuz klavye yardımı ile İnternet'i kullanabilir, e-postalarınızı kontrol edebilir, cevaplandırabilir, sohbet odalarına girebilir, kısacası İnternet'in tüm kolaylığına, rahat koltuğunuzda otururken evinizdeki televizyondan erişebilirsiniz. Superonline, IPTV sistemine bir ilk daha getirerek IPTV teknolojisine “Kamera” sistemini ekledi. Bu sistemle, kameralar yardımıyla, evinizdeki veya işyerinizdeki mekanları canlı olarak izleyebilirsiniz.
Basın toplantısında IP TV hizmeti ile ilgili bilgiler veren Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal içerik tarafında bir girişim planlamadıklarını söyledi. Asıl üzerinde durmak istedikleri konunun İnternet'in sağladığı etkileşimli imkanlar olduğunu vurgulayan Ünsal, “İnsanlar istedikleri zaman istedikleri içeriği izleyebilecekleri ortamları istiyorlar. Yeni kuşaklar artık televizyon kanallarından ziyade “You Tube” gibi içeriklerini kendileri belirledikleri platformları tercih ediyorlar” dedi. IPTV hizmetinin öncelikli olarak 8 sitede başlatıldığını ve site sakinlerinin ayda 19 YTL karşılığında bu hizmete sahip olabileceklerini belirten Ünsal; ADSL üzerinden bu hizmeti sağlayabilmek için Türk Telekom tarafında çalışmalarının sürdüğünü, ADSL2 sayesinde 24MBit'e ulaşan hızlarda bağlantı sağlanabileceğini ve Superonline olarak kendi cihazlarını Türk Telekom santralarında denemeye başladıklarını anlattı. IPTV hizmetlerinin efektif kullanımı için en az 10Mbit seviyelerinde hızlardan söz etmek gerekiyor. Hatta HD (Yüksek Çözünürlüklü Yayın) kalitesinde yayın ve video sunabilmek için ADSL2+ şart denebilir. Önümüzdeki aylarda Superonline IPTV hizmetini ADSL2 üzerinden diğer ev ve işyeri kullanıcılarına da sunacak.

IPTV'nin de içinde olduğu “SuperHome” uygulaması sitelerde başladı
SuperHOME, hizmeti İnternet, telefon ve televizyon hizmetlerinin, çok daha etkin, kaliteli, etkileşimli ve ekonomik olarak bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir yeni nesil hizmet paketi. Bu tür bir servis gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaşırken, Türkiye'deki ilk uygulaması Superonline SuperHOME oldu. SuperHOME ile birlikte, bugün ayrı ayrı satın alınan; İnternet, telefon ve televizyon hizmetleri, tek bir muhatap şirketten, daha kaliteli, zengin ve daha ekonomik olarak alınabilecek.

SuperHOME, 3 ana hizmetten oluşmakta:
İnternet
Evlerde ve site içerisindeki ortak kullanım alanlarında, kablosuz olarak kullanılan SuperHOME İnternet hizmeti, ADSL2+ teknolojisi ile 24Mbit'e kadar hızlarda verilebilmekte. Bugünkü ülke şartları ile kıyaslandığında, henüz ülkemizde ADSL ile verilebilen en yüksek hız 2Mbit iken, SuperHOME'da ADSL2+ teknolojisi ile bu hız 24Mbit'e kadar çıkmakta. Ücretlendirme olarak da, bugünkü piyasa fiyatlarından çok daha ucuz.

Telefon
SuperHOME telefon hizmeti alışkanlıklarınızı değiştirmeden yine normalde kullandığınız telefon cihazını kullanmaya devam ederken, telefon faturalarınızda çok ciddi tasarruf sağlayacak bir telefon hizmeti. İnternet teknolojisi ile verilen bu hizmette, evde bir bilgisayar olmasına da gerek yok. Türkiye'deki 3 milyondan fazla evde bulunan ADSL kullanıcıları ile Superonline telekom hizmetleri aldıklarında tamamen bedava ve sınırsızca görüşebilirsiniz. Şehirlerarası, uluslararası veya GSM telefonunu aradığınızda ise, aradığınız yere göre %30'dan %80'e kadar tasarruf sağlıyorsunuz.

Televizyon
SuperHOME hizmeti, özel bir ‘settopbox' (uydu alıcısı benzeri bir cihaz) üzerinden verilmekte. Bu cihazda ek bir kabloya gerek olmadan yine evinizdeki ADSL modeme bağlanmakta. 4 ana televizyon servisi;

a. IPTV ve PVR:
Bu gün uydu, çatı anteni veya Digiturk üzerinden izlenen kanalların izlenebilmesi. İstenilen programın kaydedilebilmesi, sonra izlenebilmesi, canlı yayının dondurulabilmesi, ileri geri sarma fonksiyonları.
b. Video on Demand: Bir elektronik film kütüphanesindeki filmlerin, istenildiği anda izlenebilmesi.
c. TV'de İnternet: TV üzerinde uzaktan kumanda veya kablosuz klavye yardımı ile, bir bilgisayar da olduğu gibi İnternet kullanılabilmesi, örneğin bankacılık işlemi yapılabilmesi, e-posta kullanılabilmesi.
d. Kamera: İstenilen noktalara konulacak kameraların canlı olarak izlenebilmesi.

Hedef
2007'de 10 sitede (Özel Yaşam Bölgeleri) 10.000 kullanıcıya SuperHOME servisini ulaştırabilmek.

ADSL kullanıcıları bedava konuşabilecek
Superonline, evinizde veya işyerinizde kullandığınız sabit telefonla, ADSL modem üzerinden 17 milyon ADSL kullanıcısı ile bedava konuşacağınız SuperTALK hizmetini uygulamaya geçirdi. SuperTALK abonesi olan yan komşunuzla ya da SuperTALK abonesi olan diğer şehirlerdeki sevdiklerinizle artık bedava konuşabileceksiniz. Diğer taraftan SuperTALK abonesi olmasanız bile bu hizmetle, Superonline Telekom hizmetleri almanız halinde uluslararası, şehirlerarası ve GSM aramalarınızda %80'e varan avantajlarla ucuza  konuşacaksınız. Kısacası, her durumda kazançlı olacaksınız.

SuperTALK nedir?
SuperTALK hizmeti ev ve işyeri sabit telefonunuzu kullanarak, ADSL abonelerinin kendi aralarında bedava görüşme yapmalarını ve diğer aboneler ile şehirlerarası, uluslararası ve GSM aramalarını çok daha ucuza  yapmalarını sağlayan bir hizmet. SuperTALK; şehirlerarası, uluslararası ya da bir GSM telefonu numarası çevirmeye başladığınız anda, otomatik olarak devreye girerek görüşmelerinizi Superonline Telekom IP tarifeleri üzerinden gerçekleştirmenizi sağlıyor. SuperTALK ile yaptığınız şehiriçi görüşmeler Türk Telekom üzerinden yapılmaya devam ediyor. Aynı zamanda Türk Telekom aboneliğiniz, Superonline aboneliğiniz ile aynı anda geçerli oluyor. SuperTALK'u kullanabilmeniz için, evinizdeki mevcut sabit telefon ve İnternet hattınızı SuperTALK'a bağlamanız yeterlidir.

SuperTALK avantajları nelerdir?
Sabit telefon kullanarak, SuperTALK sahibi ADSL aboneleri aralarında bedava görüşme yapabilirler. Sabit telefon kullanarak; şehirlerarası, uluslararası ve GSM aramalarınızı çok daha ucuza yapabilirsiniz. Birden fazla telefonunuzu SuperTALK'a bağlayabilirsiniz, böylece telefonunuz artık meşgul çalmaz. Ön ödemeli veya kullan öde seçenekleri ile sadece konuşmanızın karşılığını ödersiniz. Sabit telefondan aramalarınızda %80'e varan indirimlerle, telefon görüşmelerinizi çok hesaplı olarak yapabilirsiniz. Superonline Telekom şebekesine erişiminizde, kullandığınız telefon hattınıza herhangi bir ücret yansıtılmıyor. Tüm görüşme detaylarınızı, ( http://supertalk.superonline.com ) İnternet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, 0 212 473 7475 numaralı müşteri hizmetleri hattından 7 gün, 24 saat destek alabilirsiniz.

SuperTALK nereden satın alınabilir?
Superonline yetkili distribütör ve bayileri, Superonline Telekom çağrı merkezi veya (http://supertalk.superonline.com ) bölümünden başvuru yapmanız yeterli.

Türkiye bilgisayar sahibi olsun, İnternet'e bağlansın diye; SuperPC
SuperADSL Abonesi olan herkes, 199 Dolar'dan başlayan inanılmaz fiyatlar ile bilgisayar sahibi olacak. Superonline'nin SuperPC projesinin içinde yer almasının nedeni, İnternet kullanıcı sayısını artırmak ve Türk halkını minimum fiyata kişisel bilgisayar sahibi yapmak. Super PC hakkında dergimize kısa bilgiler veren Superonline Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Uysal, “SuperPC, 199 Dolar'a sunulan Intel tabanlı Linux işletim sistemine sahip ve İnternet'e girmeyi kolaylaştıran bir ürün. SuperPC hem geniş bant gelişimi için hem bilgisayar kullanımını artırmak için geliştirildi” dedi. Linux işletim sistemli SuperPC, Türkiye genelindeki 42 distribütör ve 500 bayi üzerinden son kullanıcı ile buluşacak. SuperPC projesi ile hedef; Türkiye'de henüz bilgisayar ve İnternet ile tanışmamış geniş kitleleri bilgisayar ve İnternet kullanıcısı haline getirmek. SuperPC modelleri hakkında detaylı bilgiye yetkili satış noktalarından, iletişim bilgilerine ise (ww.superonline.com ) Web adresinden ulaşabilirsiniz.