Türk Telekom'da 16 Ekim 2007'de başlayan grev 29 Kasım 2007 itibariyle sona erdi

2007 Mayıs ayında başlanılan görüşmelerde, Türk Telekom'un sunduğu teklif, Haber-İş Sendikası yönetimi tarafından reddedilmiş ve 14 Eylül 2007 tarihi itibariyle grev kararı alınmıştı. Türk Telekom yönetimi ve Haber-İş Sendikası yönetimi, 11 Ekim 2007 Perşembe günü, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım`ın da katıldığı bir toplantıyla bir araya gelmiş fakat olumlu bir sonuç alınamamıştı. 29 Kasım 2007 itibariyle Türkiye Haber-İş Sendikası'na üye 25 bin 680 işçinin sürdürdüğü grev sona erdi.

44 gün süren grev, 1 milyon 100 bin iş günü kaybına neden oldu.
Sendika ile Telekom yetkilileri arasında yapılan ve basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerin son bölümüne Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Gece yarısına kadar süren toplantı sonucu grevin bitirildiği Türk-İş Başkanı Salih Kılıç tarafından duyuruldu. Türk Telekom yönetimi ile Türkiye Haber-İş Sendikası'nın toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varmasıyla iş yerlerinin girişlerine asılan "Bu iş yerinde grev var" yazılı pankartlar kaldırıldı. Grev gözcülerinin nöbetleri de sona erdirildi. Sendika, tüm üyelerini uyararak grevin bittiğini, bu sabah itibariyle mesailere başlanacağını bildirdi. Türk Telekom Ankara İl Müdürlüğü'nde çalışan işçiler, sendikanın çağrısıyla mesailerine başlamak üzere iş yerlerine gitti. Kuruma girmek isteyen işçilere, özel güvenlik görevlileri tarafından bir süre izin verilmedi. Sendikanın Ankara Şube yöneticileri ve işçilerin tepkileri üzerine, görevliler, "başmüdürün talimatının beklendiğini" bildirdi. Yapılan görüşmelerin ardından işçiler, kimlikleri kontrol edildikten sonra iş yerlerine alındı. Grev nedeniyle özellikle "operasyonel eleman" olarak nitelenen işçilerin hizmet üretmemesi sonucu; bakım, onarım ve yeni abone işlemleri yapılamamış ve yaklaşık 25 bin işçinin 44 gün süren grevi nedeniyle de 1 milyon 100 bin iş günü kaybına neden olmuştu. Kurum tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyan grev, özel sektörde grev nedeniyle yaşanan iş günü kaybı açısından da önemli bir yer aldı. Türk Telekom grevi, özel sektör açısından son 38 yılda gerçekleştirilen grevlerdeki iş günü kaybını geçti.

Paul Doany: "İki taraf için de iyi bir çözüm oldu. Şimdi hep birlikte tek bir ekip olarak çalışacağız "
Türkiye Haber-İş Sendikası ve Türk Telekom'un karşılıklı mutabık kaldığı anlaşmanın maddeleri ise şöyle belirlendi. Ücretlere birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6,5 artı enflasyon oranında zam yapılacak. Sendikanın talebi doğrultusunda; 2008 yılı Mart ayı itibarıyla ücret dengesizliklerinin giderilmesi için, 25 milyon YTL'lik ek kaynak kullanılacak. Bu kaynağın yeterli olmaması halinde, 1 Eylül 2008'den itibaren de 5 milyon YTL'lik ilaveyle denkleştirme yapılacak. Böylelikle denkleştirme için kullanılacak toplam kaynak 30 milyon YTL'yi bulabilecek. Sendikanın grevde geçen süreler için istediği ödeme ise, Kurban Bayramı öncesinde bir defaya mahsus olmak üzere 200 YTL olarak ödenecek. Grev süresince işten çıkarılan işçilere iş başı yaptırılacak. İşçilere 112 gün üzerinden ikramiye ödenecek, sosyal yardımlar, ücret zammı oranında arttırılacak. Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany'ni anlaşmaya karşı yorumu ise, "İki taraf için de iyi bir çözüm oldu. Şimdi hep birlikte tek bir ekip olarak çalışacağız", oldu.