TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen II. eTürkiye (eTR) Kongresi ve eTürkiye Ödülleri

TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen “eTR Kongresi ve eTR Ödülleri'nin bu yıl ikincisi düzenlendi.

  • II. eTR Ödülleri'ne “eDevlet” ve “eYerel Yönetimler” kategorilerinde toplam 25 projenin başvurduğu “eTürkiye Kongresi ve eTürkiye Ödülleri”nde eDevlet Kategorisinde 12, eYerel Yönetim Hizmetleri Kategorisi'nde ise 5 proje finale kaldı. Finale kalan projeler, eTR Ödülleri'ni 30 Kasım'da Ankara'da gerçekleşen II. eTR Kongresi'nin ardından aldılar.
  • II. eTR Kongresi'nde uzman konuşmacılar “edevlet ekonomisi, edevlet projeleri için AB fonları” konularında katılımcıları aydınlatarak, eTürkiye olma yolunda çeşitli noktalara katılımcıların dikkatini çekerek, AB uyum sürecine ivme kazandırıyorlar.
  • eTR Ödülleri'nde bu yıl bir ilk yaşanarak ödüle başvuran kuruluşlar, kazanan projeleri belirlediler.

TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen “eTR Kongresi ve eTR Ödülleri'nin bu yıl ikincisi düzenlendi. Bilgi toplumu olma yönünde çaba gösteren ülkemizin AB'ye uyum sürecinde, “eTürkiye” dönüşümünün başarıya ulaşmasına katkıda bulunma, rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-hizmetlere odaklanmış dönüşümü hızlandırma amacıyla oluşturulan “eTR Kongresi ve eTR Ödülleri” 30 Kasım'da Ankara'da gerçekleştirildi.

eTR Ödülleri'nde bu yıl bir ilk yaşanarak, ödüle başvuran kuruluşlar kazanan projeleri belirlediler. 30 Kasım 2004 Salı günü Ankara HiltonSa'da gerçekleştirilen Kongre akşamı düzenlenen ödül töreninde, “eDevlet” ve “eYerel Yönetimler” kategorilerinde finale kalan kamu kurum ve kuruluşları elektronik oylama ile değerlendirilerek ve kazanan projeler belirlendi.

Türkiye'nin AB uyum sürecinde e Devlet olmasını en etkin şekilde sağlamak amacıyla TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen “eTR Kongresi”nin oturum konularından biri AB Fonlarıydı. CiscoSystems sponsorluğunda gerçekleştirilen oturumda uzman konuşmacılar AB Fonları'nın nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceğine ilişkin olarak sunum yapacak ve gelecek soruları yanıtladılar.

Ayrıca, edevlet ekonomisi oturumunda da edevlet uygulamalarının ekonomiye katkıları katılımcılara aktarıldı.

“eTR Ödülleri”nde finale kalan kurumlar ve projeleri eDevlet Kategorisi

ADALET BAKANLIĞI- UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi), BAŞBAKANLIK DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI- e-Denizcilik, BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI İHRACAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ- Dahilde İşleme Rejiminin Elektronik Ortamda Gerçekleştirilmesi Projesi, BAŞBAKANLIK SERMAYE PİYASASI KURULU (SPK)- KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu), EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ- KİTGİ (Karayolu İyileştirilmesi ve Trafik Güvenliği), İÇİŞLERİ BAKANLIĞI NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ- MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi), KAMU İHALE KURUMU- Kamu İhaleleri İlan Yönetim Sistemi, MALİYE BAKANLIĞI GELİRLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ- VEDOP-2 (Vergi Dairesi Otomasyon Projesi 2. Aşama), MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ- MEBYBS (Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi), SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI- e-Tüketici, SOSYAL SİGORTALAR KURUMU- e-Bildirge, TÜRKİYE VE ORTA DOĞU AMME İDARESİ ENSTİTÜSÜ- YEREP (Yerel Yönetimler için Eğitim Malzemesi Geliştirme Projesi)

eYerel Yönetim Hizmetleri Kategorisi

ANKARA ALTINDAĞ BELEDİYESİ, BURSA OSMANGAZİ BELEDİYESİ, İSTANBUL BAHÇEŞEHİR BELEDİYESİ, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İSTANBUL SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, İSTANBUL SİLİVRİ BELEDİYESİ

Ödül Değerlendirme Kriterleri

  • Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım biçimi ve düzeyi (%15)
  • Yenilikçilik (%20)
  • eDevlet (eYerel Yönetim Hizmetleri) uygulamasının yönetimi (%10)
  • Elde edilen sonuçlar ve olumlu etkileri (%15)
  • Kullanım kolaylığı ve oranı (%25)
  • Başkaları için örnek ve yol gösterici olması (%15)

Web sitesi: www.etrodulleri.org