VeriPark üniversitelilere “Yazılımda kalite”yi anlatıyor

Özgür Yoğurtçu

TÜRKİYE'nin yazılım uzmanlarından VeriPark, “Yazılımda kalite” konusuna yönelik tecrübelerini üniversite öğrencileriyle paylaşıyor. Pek çok üniversiteyi kapsayacak olan seminerler dizisinin ilki Koç Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Kuruluşundan bu yana çalışmalarını Türkiye'nin en iyi yazılım firması olma vizyonuyla sürdüren VeriPark, bugüne dek onlarca büyük ölçekli kurumsal projede edindiği tecrübeleri üniversite öğrencileriyle paylaşıyor. VeriPark, bilgi ve haberleşme teknolojileri alanında büyük önem taşıyan “Yazılımda kalite” konusunu üniversitelerin bünyesinde düzenlenen seminerlerde ayrıntılı biçimde ele alıyor. Geleceğin yazılımcılarına kapsamlı bilgi aktarmayı hedefleyen “Yazılımda Kalite” seminerlerinin ilki 19 Ekim tarihinde Koç Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Hem lisans hem de yüksek lisans öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği seminerde konuşan VeriPark uzmanları, geleceğin yazılımcılarına başarılı projeler üretebilmeleri için ihtiyaç duyacakları uygulamaya yönelik bilgileri aktardılar.

VeriPark Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yoğurtçu, üniversitelere yönelik olarak düzenledikleri seminerlere ilişkin şu bilgileri verdi: “Bilgi teknolojileri, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan, küresel çapta dev bir endüstri konumunda bulunuyor. Yazılım ve buna bağlı süreçler de bilişim endüstrisi için hayati önem taşıyor. Yazılımda kalitenin temelleri, yazılım geliştirme yöntemlerine dayanıyor. Bu alanda başarıyı yakalamanın temel yolu ise, dünyada belirlenmiş yazılım süreçlerini ve önerilen pratikleri uygulamaktan geçiyor. Bu pratiklerin hangilerinin uygulanıp uygulanmadığı ve ne kadar başarıyla hayata geçirildiği yazılımın kalitesi üzerinde kritik öneme sahip bulunuyor. İşte bu nedenle VeriPark'ın üniversite öğrencilerine aktarmak istediği pratik geçerliliği olan bilgiler, bilgi teknolojileri sektörüne başarılı yazılımcılar kazandırılması anlamında büyük önem taşıyor. Unutmamalıyız ki, Türkiye olarak ancak başarılı yazılımcılar yetiştirirsek yarınların bilişim dünyasında hedeflediğimiz noktaya ulaşabiliriz.”

Her biri Türkiye'nin önde gelen şirketleri arasında yer alan kurumsal müşterilerinin iş gereksinimlerine odaklanarak onlara değer katacak ürünler geliştiren VeriPark, yazılımın tüm alanlarına yönelik kapsamlı ve yüksek kaliteli hizmetler sunuyor. “Yazılımda Kalite” seminerleri de bu projelerde elde edilen bilgi birikimi doğrultusunda ve pratik uygulamalara yönelik olarak hazırlanmış bulunuyor. “Yazılımda Kalite” seminerleri 22 ve 24 Kasım tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle buluşacak. 22 Kasım'da Boğaziçi Üniversitesi'nin yüksek lisans öğrencilerine yönelik olarak saat 12:00'de, 24 Kasım'da ise yine aynı üniversitenin lisans öğrencilerine yönelik olarak saat 11:00'de seminer düzenlenecek. Seminerin Kasım ayı içerisinde Sabancı Üniversitesi'nde ve sonrasında ise İstanbul Teknik Üniversitesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi'nde de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

VeriPark

Türkiye'nin yazılım uzmanlarından VeriPark, kurumsal müşterilerinin iş gereksinimlerine odaklanarak onlara değer katacak ürünler geliştirir. 1998 yılından bu yana Türk iş dünyasına hizmet veren VeriPark, yüksek performanslı ve üstün kaliteli yazılım çözümlerini zaman planlarına uygun olarak kullanıma sunar. Doğru teknolojileri ve doğru ekipleri çevik yöntemlerle bir araya getirerek müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan çözümler üretir. Farklı sektörlerde yaptığı çalışmalar ve edindiği iş deneyimi, teknik deneyim ve kod birikimi sayesinde müşterilerinin iş süreçlerine özel çözümleri kısa sürede, düşük risk faktörleriyle üretebilmektedir. VeriPark sunduğu tüm hizmetlerde kalite, zamanlama ve performansı en üst düzeyde tutmak için yoğun ve ayrıntılı bir kalite kontrol süreci uygular.