Zorlu, ‘Türkiye'nin geleceğine' yatırım yapıyor

ZORLU Grubu, alternatif enerji konusundaki çalışmalarını ve bu alanda geliştirdiği yeni ürünleri IHEC'2005 Kongresi'nde kamuoyuna duyuracak

Zorlu Grubu, dünyada yaşanması beklenen enerji krizine çözüm olarak gösterilen ‘hidrojen enerjisi' alanında yaptığı Ar-Ge çalışmaları, geliştirdiği ürünler ve teknolojiler ile Türkiye'yi bu alanda lider ülkeler düzeyine çıkarmayı hedefliyor.

Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden Zorlu Grubu, çatısı altında faaliyet gösteren Zorlu Enerji ve Vestel Şirketler Grubu'nun hidrojen ve alternatif enerjiler alanında geliştirdiği teknolojileri bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıttı.

Tanıtılan teknolojiler arasında gelecekte GSM telefonlar ve bilgisayar gibi cihazlara enerji sağlamak amacıyla geliştirilen yakıt pilleri, konutların tüm enerji ihtiyacını karşılayacak katı-oksit yakıt pilleri, sıvı olarak elde edilen hidrojenin güvenli olarak taşınmasına ve depolanmasına imkan tanıyan yeni teknikler ve diğer alternatif enerji kaynakları konusundaki çalışmalar bulunuyor. Toplantıda ayrıca, Türkiye'nin zengin hidrojen kaynaklarının araştırılması ve kullanıma açılması için Zorlu Grubu'nun yaptığı çalışmalara da yer verildi.

Geliştirdiği teknolojileri, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) ile Uluslararası Hidrojen Enerjileri Teknolojileri Merkezi (ICHET) tarafından İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde 13 Temmuz Çarşamba günü yapılan ve hidrojen teknolojileri konusunda (IHEC'05) dünyaca ünlü uzmanların katıldığı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Kongre ve Fuarı'nda da sergileyen Zorlu Grubu, alternatif enerji alanında pek çok teknoloji patentine de sahip.

Enerji krizine çözüm: Hidrojen

Basın toplantısında bir konuşma yapan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, hidrojen enerjisi konusunda Türkiye'nin önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi. Ömer Yüngül, konuşmasına şöyle devam etti, “Mevcut linyit, bor rezervlerimiz ve Karadeniz'in dibindeki Hidrojen Sülfür, temiz yöntemlerle üretime uygun hidrojen kaynakları olarak Türkiye'nin enerji portföyü arasında bulunuyor. Biz de Zorlu Grubu olarak, ülkenin kaynaklarının değerlendirilmesi ve dünyaya açılması için teknoloji üretimine ağırlık verdik. Fuarda, bu alandaki yeni ürün ve teknolojilerimizi sergiliyoruz. Bu konuya, Türkiye'nin geleceği için büyük önem veriyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojiler 2006'dan itibaren tüketicinin hizmetine sunulabilecek“ diye konuştu.

Yüngül, evlerde doğalgazdan hidrojen enerjisi üretmeye yarayan yakıt pilleri ile Tokyo Belediyesi'nin 100 bin konutluk projesi ihalesine de katılacaklarını belirtti.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav da, Zorlu Grubu bünyesinde yaklaşık bir senedir faaliyet göstermekte olan Alternatif Enerji Laboratuarı hakkında bilgi vererek, “Biz, Vestel Savunma olarak hidrojen enerjisi kullanımı ve yakıt pilleri konusunda çalışmalar yaparken, Grup şirketimiz Zorlu Enerji de Türkiye'nin hidrojen ve doğal gaz kaynaklarının araştırılması ve kullanıma alınması konusunda çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Petrol gibi fosil yakıtlarının çok azaldığının artık saklanamaz bir gerçek olduğuna işaret eden Ultav, hidrojen enerjisinin bu enerji kaynaklarının yerini alacak en temiz ve güvenli kaynak olduğunu vurguladı.

Zorlu Enerji Grubu Genel Müdürü Erhan Çetinok ise toplantıda yaptığı konuşmada, “Bilindiği gibi, petrol ve benzeri fosil yakıtlar dünyada 500 binin üzerinde üründe kullanılarak yoğun bir şekilde tüketilmekte. Bu hızla fosil yakıtların yakın bir gelecekte tükeneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Gelmekte olan enerji krizini yönetmenin bir yolu fosil yakıt tüketimini kısmak ve kullanımındaki verimliliği arttırmak, diğer bir yolu ise alternatif enerji kaynaklarını geliştirmek. Bu perspektiften bakıldığında, hidrojen enerjisi en yüksek potansiyele sahip alternatif enerji kaynağı olarak ön plana çıkıyor” diye konuştu.

Yüzde 30 daha verimli

Doğal gaz iletim yollarında kritik bir rol oynaması ve köprü görevi görmeye başlaması da Türkiye'nin önemli artılarından biri. Doğal gaz, hidrojen enerjisi kaynağı olarak kullanıldığında şu an kullanılmakta olduğundan %30 daha fazla verim sağlayabiliyor. Türkiye'nin bulunduğu kuşakta, ‘fotovoltaik yöntemle suyun elektrolizi sonucunda hidrojen' elde edilmesi konusunda da büyük fırsatlar mevcut.

Türkiye, güçlü hidrojen kaynaklarına ek olarak hidrojenin depolanması, emniyetli kullanımı ve ekonomik bir şekilde nakledilebilir hale gelmesinde çok önemli bir fonksiyonu yerine getiren bor türevleri konusunda da dünya rezervlerinin %60'ına sahip.

Zorlu Grubu Alternatif Enerji Laboratuarı tarafından geliştirilen ürün ve teknolojiler;

Mobil telefonlar için Hidrojen pili

Bilgisayar, mobil telefon ve sabit veya taşınabilir her türlü cihaza enerji sağlamak için geliştirilen yakıt pili (Proton Exchange Membrane-Proton Değişim Membranı= PEM) olarak adlandırılıyor. Bu alanda Zorlu Grubu 2 patent başvurusuna da olumlu cevap almış durumda. Basın toplantısı sırasında, “Silindirik PEM yakıt pili” ve “tek hücreli çift membranlı yakıt pilleri” olarak adlandırılan bu teknolojilerin ilk prototipleri tanıtıldı.

Evler için ucuz enerji: Yakıt pili

Konutları mevcut elektrik şebekesinden bağımsız hale getirmenin hedeflendiği bu çalışma ile konutun ihtiyacı olan tüm enerji, “Katı-Oksitli” yakıt pili tarafından sağlanıyor. Enerji dönüşümü sırasında gerekli olan ısı, bu proje kapsamında yapılan çalışmalar ile doğal gazla çalışan sistemlerin normal çalışma sıcaklıkları olan 800-1000 C'den 650 C'ye düşürüldü. Bu sıcaklık seviyesi, enerji dönüşüm teknolojilerinin evlerimize girebilmesinde en önemli aşama ve şimdiye kadar ulaşılabilen en düşük seviye. Bu ürünün seri üretimine, 2006-2007 yıllarında ve sıcaklığın 550 C düşürülmesinden sonra başlanması planlanıyor.

Hidrojen depolamada bor faktörü

Günümüzde, sıvı hidrojenin taşınması ve depolanmasında çeşitli zorluklarla karşılaşılmakta. Zorlu Grubu Alternatif Enerji Laboratuarı, hidrojen yakıtının güvenli olarak taşınabilmesi ve depolanması için geliştirdiği yöntemle NaBH4 (Sodyum Boron Hidrür) sentezlemeyi başarmış bulunuyor. Bu yöntemin kullanıldığı PEM yakıt pili, NaBH4 hidrolizinden elde edilmiş hidrojenle çalışmakta. Bilindiği gibi dünya Bor rezervlerinin en büyük kısmı Türkiye'de bulunmaktadır.

Sanayi çözümleri

Hidrojen gazının depolanması, özellikle sanayiye yönelik çözümlerde bu temiz ve yeni enerji kaynağının uygulanmasında önemli bir problem teşkil ediyor. Zorlu Grubu Alternatif Enerji Laboratuarında geliştirilen yöntem sayesinde, hidrojen gazının metal veya metal alaşımlarında depolanması ve istenildiğinde yüksek basınçlar altında kullanıma sunulabilmesi sağlanıyor.

Özel bir alaşım kullanılarak düşük sıcaklıkta çalışan “metal hidrit üreteci” tasarlandı, imalatı yapılarak test edildi ve sanayide uygulama problemi çözüldü. Basın toplantısında, bu üretecin küçük bir modeli de basın mensuplarına tanıtıldı.

Hidrojen gazının depolanması, özellikle sanayiye yönelik çözümlerde bu temiz ve yeni enerji kaynağının uygulanmasında önemli bir problem teşkil ediyor. Zorlu Grubu Alternatif Enerji Laboratuarında geliştirilen yöntem sayesinde, hidrojen gazının metal veya metal alaşımlarında depolanması ve istenildiğinde yüksek basınçlar altında kullanıma sunulabilmesi sağlanıyor.

Özel bir alaşım kullanılarak düşük sıcaklıkta çalışan “metal hidrit üreteci” tasarlandı, imalatı yapılarak test edildi ve sanayide uygulama problemi çözüldü. Basın toplantısında, bu üretecin küçük bir modeli de basın mensuplarına

Diğer çözümler

Zorlu Grubu Alternatif Enerji Laboratuarında gerçekleştirilen diğer çalışmalar kapsamında rüzgâr türbinleri için daha verimli kanat tasarımı da geliştirildi. Bu tasarımın, halen kullanılmakta olan tasarımlara göre daha verimli olduğu tespit edildi ve konuyla ilgili patent enstitüsüne müracaat yapılarak patenti alındı.

Zorlu Grubu Alternatif Enerji Laboratuarı'nda devam etmekte olan çalışmalar arasında, yüksek verimli güneş kolektörlerin geliştirilmesi, Foto-voltaik (Peltier) sistemlerle hidrojen üretimi ve termo-modüller yer almakta.