Berlin'de parlayan Türk teknoloji yıldızı: Vestel

“TEKNOLOJİNİN Türkçe'si” sloganı ile hayatı kolaylaştıran ürünlerini dünyada ve Türkiye'de tüketicinin beğenisine sunan Vestel, dünyanın en büyük ticari fuarı IFA'da yeni nesil tümleşik elektronik ürünleriyle gövde gösterisi yaptı. Bu yıl, son teknoloji ürünlerini 3 bin metrekarelik 8.2 salonunun tamamını kaplayan ‘stand'ında sergileyen Vestel, fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü ve tüm dünyanın dikkatini Türkiye elektronik sektörüne çekti.

Son yıllarda tüm Türk elektronik firmalarının ilgi göstermeye başladığı IFA'ya 18 yıldır aralıksız katılan, bu yıl ise fuardaki Türk elektronik firmaları içinde en büyük ‘stand'ı açan Vestel; Sıvı Kristal Ekran-LCD TV, plazma TV, Tüplü-CRT TV, DVD ve DVB ve diğer sayısal ürünlerde dünya devleriyle aynı teknolojik seviyedeki ürünlerini sundu. Elektronik alanında faaliyet gösteren Uzak Doğu, Avrupa ve ABD'den tüm büyük marka ve firmaların stand açtığı IFA'nın en büyük standlarından birini kuran Vestel, özellikle dünyada ilk ve tek olan Vestel DMP'li (Sayısal Medya Oynatıcı) TFT / IDTV ile büyük farklılık yarattı.

Büyük bir çoğunluğu Manisa Vestel City'de üretilen elektronik ve beyaz eşya ürünlerini dünya genelinde 100'ü aşkın ülkeye pazarlayan Vestel Dış Ticaret, bu yıl da çok önemli ihracat bağlantılarına imza attı. Geçen yılı yaklaşık 2 milyar 100 milyon Dolar ihracat ile kapatan ve bu yıl geçen yılki ihracatını yüzde 20 oranında artırmayı hedefleyen Vestel, 2005 yılında da Türkiye ihracat şampiyonluğunun en güçlü adaylarından biri.

Ahmet Zorlu: “ Dünya firması olduk, sıra dünya markası olmakta”

Zorlu Holding ve Vestel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Avrupa'nın en büyük elektronik üreticilerinden biri olarak IFA'ya büyük önem verdiklerini belirterek, “Dünyanın en önemli elektronik fuarı olarak kabul edilen IFA'da gücümüzü herkese gösterdik. 700 ürün çeşidini İFA'da sergiledik. Üstelik pek çoğunun teknolojisi dünyanın daha önünde. Yani artık sadece hacim olarak değil teknolojik düzey olarak da dünya devleriyle aynı ligdeyiz. Bu başarımızın elektronik sektöründe tüm dünyanın dikkatini Türkiye'ye çekmesinden de büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. ‘Stand'ımızdaki ürünleri çalıştırmak için sadece 45 kilometre kablo döşedik. Dünya firması olduk, sıra dünya markası olmaya geldi. Yaptıklarımız yapacaklarımız teminatıdır” diye konuştu.

Vestel'in bu yıl IFA'da dünyanın sayılı elektronik firmalarından biri olarak kabul gördüğünü vurgulayan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan da, Vestel'in uluslararası pazarlardaki başarısı, dünya ölçeklerindeki üretim gücü ve dev Ar-Ge'sine dikkat çekerek şunları söyledi: “Arkamızdaki bu güç, tüm uluslararası pazarlarda bize büyük avantaj sağlıyor. Ev elektroniği alanında dünyanın en ileri teknolojilerini büyük bir hızla ve hatta birçok uluslararası markanın bir adım ötesine geçerek dünyanın dört bir köşesinde tüketicilerin hizmetine sunabiliyoruz. Vestel bu yıl fuarın assolisti oldu. 2005'in son çeyreği ve 2006 yılı için çok büyük iş bağlantılarına imza attık.

8.2 holünün tamamını alan Vestel'in yanısıra, diğer Türk elektronik markalarının da bu yıl fuara yoğun katılım göstermesi ve tüm sektör olarak fuarda öne çıkmaktan büyük mutluluk duyduk. Herkes Türk elektronik sektörünün ne kadar başarılı ve önünün açık olduğunu gördü”.

Turan Erdoğan, Avrupa'da satılan dört TV'den birinin Vestel ürünü olduğunu, Türkiye'nin de AB TV pazarının yarısını elinde bulundurduğunu ifade etti. Rusya'da kurdukları TV fabrikasının 1.2 milyon adet satışla, pazarın yüzde 18'ini elde ettiğini anlatan Erdoğan, 'Bu ülkede kendi markamızla satış yapıyoruz. Çamaşır makinesi fabrikasını gelecek ay, buzdolabı tesisini ise kasım ayı itibarıyla devreye sokacağız' dedi. Erdoğan, Manisa'daki Vestel City'de fırın üretimine başlayacaklarını, ayrıca Türkiye'nin ilk diz üstü bilgisayar fabrikasını kurmaya hazırlandıklarını anlattı.

Vestel'de yeni ürünleri ortak paydası: ‘Bütünleşme'

Dünyada yeni eğilim haline gelen “Farklı ürünleri aynı kutuda birleştirme kavramı”na paralel olarak Vestel de teknolojideki öncülüğünü, yerel ve uluslararası anlamdaki Ar-Ge gücü ile destekleyerek ürünlerine yansıtıyor.

Türkiye ve uluslararası ofislerindeki yaklaşık 10 farklı Ar-Ge merkezinde yerleşik 500 kişilik Ar-Ge mühendis ordusu ile Vestel, elektronik tasarım ve arayüz yazılımı anlamında dünyanın dört bir köşesinden tüketicilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Vestel, son dönemde özellikle evde yoğun olarak kullanılan TV, ev sineması sistemi ve sayısal uydu alıcı gibi farklı elektronik cihazları çeşitli kombinasyonlar ile birbirine bütünleştirerek tek bir kutuda toplayacak teknolojilere ağırlık verdi. Bu entegre teknolojiler son kullanıcılara bazı temel avantajlar sağlıyor.

Öncelikle tek kutuda birleştirilen ürünler hacim olarak daha az yer kaplıyor. Son derece şık tasarlanmış ürünlerin tüm güzelliğini bozan kablo karmaşası da ortadan kalkıyor. Her fonksiyonun tek bir kumandadan kontrol edilmesi ise hem ürünün kullanımını kolaylaştırıyor ve hem de kullanım konforunu arttırıyor. Kanallararası geçişlerin hızlanması gibi geliştirmeler de diğer avantajlar arasında yer alıyor.