Yıldız Teknik Üniversitesi'nin yeni ağ altyapısı tamamlandı

Türkiye'nin en büyük sistem bütünleştiricisi KoçSistem, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ağ altyapısını kurdu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Beşiktaş, Maslak ve Davutpaşa'daki üç yerleşkesinin ağ altyapısının kuruluşunda yaklaşık 100 kilometrelik kablo döşendi. KoçSistem, 2001 yılında açılan Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ihalesini kazanmış ve projeye aynı yıl başlamıştı.

KOÇSİSTEM, iş ortağı Cisco işbirliği ile Yıldız Teknik Üniversitesi'nde başladığı teknolojik altyapıyı yenileme projesi kapsamında öncelikle üniversitenin iletişim omurgasını kurarak, kablolama altyapısını yeniledi. Üniversitenin iletişim omurgasında Cisco'nun çekirdek, dağıtım, erişim mimarisi ve Gigabit Ethernet teknolojisi kullanıldı. Böylece üniversitenin yerel alan iletişim ağı sadece günü kurtaran değil uzun vadeli ihtiyaçları karşılayabilecek yeniliğe ve kapasiteye kavuşturuldu. Yenilenen iletişim ağı ile üniversitenin merkez yerleşke ve Davutpaşa yerleşkesi yaklaşık 3000 kullanıcıya hizmet veren bir büyüklüğe ulaştı.

KoçSistem Yıldız Teknik Üniversitesi'nde kurduğu iletişim ağı ile güvenliğin yanı sıra yüksek performans sağladı. Performansı yükseltilen iletişim ağı sayesinde üniversitenin öğrencileri, eğitim görevlileri ve personeli aynı anda birbirleriyle iletişim kurabilecekler, İnternet Protokolü (IP) telefonu kullanabilecekler ve IP video konferans imkânından yararlanabilecekler. Proje kapsamında üniversiteye kurulması planlanan 8 laboratuvardan 2'sini tamamlayan KoçSistem, yeni laboratuvarlarda 75 öğrencinin bir arada, bilgi teknolojilerinin tüm araçlarını kullanarak çalışmasına imkân sağladı.

Uzak alan iletişim ağı ve İnternet erişimi

KoçSistem'in Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirdiği teknolojik altyapıyı yenileme çalışmalarından birisi de, dağınık yerleşkeler arasındaki İnternet hızının yükseltilmesi oldu. Böylece üniversite merkezi ile Davutpaşa yerleşkesi arasındaki bağlantı hızı 34Mb/s'ye, diğer daha az kullanıcılı yerleşkeleri arasındaki bağlantı hızları ise 2 Mb/s'ye ulaştırıldı.

Proje kapsamında ayrıca üniversitenin İnternet bağlantısı, üniversitelerarasındaki bilgi ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle kurulan ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) ile bütünleşik çalışması sağlandı. UlakNet erişim hızı da 34 Mb/s'ye yükseltilerek Yıldız Teknik Üniversitesi'nin üniversitelerarası bilgi paylaşım ve iletişim ağına bağlantı kapasitesi arttırıldı.

KoçSistem, üniversitenin dış yerleşkelerinin ve UlakNet bağlantısının güvenli yapılabilmesi ve kötü niyetli kişilerin olası saldırılarının engellenebilmesi amacıyla da İnternet altyapısında Cisco PIX güvenlik duvarı cihazlarını kullandı. Yedekli yapıda kullanılan cihazlar ile de kesintisiz İnternet erişimi sağlandı.

Üniversitede, İnternet güvenliğinde çok yeni bir teknoloji olan IDS (Intrusion Detection System-Saldırı Algılama Sistemi) kurulması çalışmaları ise devam ediyor. IDS teknolojisi ile Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ağ altyapısına dışarıdan yapılabilecek saldırıların önceden tespit edilerek engellenmesi mümkün olacak.

Türksped, bilgi teknolojilerini KoçSistem'e emanet etti

KoçSistem, nakliye sektörünün önde gelen şirketlerinden Türksped Milletlerarası Nakliyat A.Ş.'nin dış kaynak hizmetlerini üstlendi. Türksped KoçSistem'den aldığı dış kaynak hizmeti ile asıl işine odaklanmayı, performans artışı sağlamayı ve bilgi teknolojileri giderlerini daha iyi yönetmeyi hedefliyor.

KoçSistem, dış kaynak hizmeti kapsamında Türksped'in sistem barındırma, sistem işletimi, masaüstü bilgisayar ve sunuculara kadar ihtiyacı olan tüm bilgi teknolojileri ürün ve hizmetlerini dış kaynak modelinde karşılayacak. Proje kapsamında Türksped KoçSistem'den ayrıca bakım-destek, geniş alan ağı, sistem güvenliği, bilgi güvenliği, dokümantasyon, bilgi ve virüs yönetimi hizmetlerini alacak.

KoçSistem, Türksped'de bilgi teknolojileri ağını yönetmek üzere bir ekip bulunduruyor. Türksped çalışanları ihtiyaç duyduklarında KoçSistem Çağrı Merkezi'nden de destek alabiliyorlar. KoçSistem, şirkete yerel çözümler sunmanın yanı sıra Türkiye ve yurtdışındaki tüm ofislerine de destek hizmeti veriyor.

Türksped, otomasyona 1982 yılında geçti. Nakliye süreçlerini uzun bir süre kendi yazılımlarıyla yöneten Türksped, yeniden yapılanırken, kurumsal kaynak planlaması doğrultusunda yazılım çözümlerinde dış kaynak kullanma yoluna gitti. Türksped İcra Kurulu Başkanı Alp Pir, dış kaynak kullanımı hizmetinin altında ciddi bir finans yönetimi olduğunu belirtti. Alp Pir, sözlerine şöyle devam etti: “Şirket olarak hem bilgi işlem yönetim becerilerimizin artması, hem de hızlı gelişen süreçlere dışarıdan bakan bir gözün katkıda bulunması adına, yazılım çözümlerimiz için dış kaynak kullanımı hizmeti almak istedik. Daha sonra donanım teknolojilerimizi sorguladık. Bu çerçevede yaptığımız hesaplamalar, yazılımda olduğu gibi donanım ve işletim alanında da dış kaynak kullanımının bize hem zaman hem de verimlilik anlamında ciddi katma değer sağlayacağını gösterdi.”

KoçSistem Genel Müdürü Gökhan Akça da, dış kaynak kullanımının, kuruluşların uzmanlık alanları dışındaki işlerini, uzmanı olan şirketlere devrederek, ana iş alanlarına odaklanmalarını sağlayan bir sistem olduğunu vurguladı. Şirketlerin ana işlerine odaklanarak faaliyet gösterdikleri sektörlerde ciddi düzeyde rekabet avantajı sağladıklarını söyleyen Akça, “KoçSistem, yaygın hizmet ağı, deneyimli uzman kadrosu, güçlü iş ortaklarının desteği ile müşterilerine dış kaynak hizmetlerini bilişim dünyasındaki en yeni ürün, yöntem ve yaklaşımlarla gerçekleştirmektedir” dedi.