Kasım 2002 Sayı: 86

Telepati

Konular

Asya Pasifik'te telekomun büyük buluşması
ITU Telekom Asya 2002, 2-7 Aralık 2002 tarihleri arasında düzenleniyor.

'Mobil Özgürlük' ziyaretçileriyle buluştu
Bu yıl 27’incisi düzenlenen Compex 2002 Uluslararası Bilgisayar Fuarı, 2-6 Ekim tarihleri arasında ‘Mobil Özgürlük’ sloganıyla ziyaretçilerle buluştu.

Telekomünikasyon Kurumu teknolojik iş planını 2003'ten önce açıklayacak
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Arasıl, Kurum'un 2003 teknolojik iş planını 2003'ten önce tamamlayarak, kamuoyuna deklare edeceklerini açıkladı.

Telekom arenasında kısa, öz ve net mesajlar verildi
Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen III. Telekomünikasyon Arenası, sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi.

Doğumgünü 4 Ekim
Internet Servis Sağlayıcıları Derneği (TİSSAD), yeni oluşumunun, "TİD-Tüm Internet Derneği"nin misyonunu aktardığı basın toplantısında, Rekabet Kurulu'nun Türk Telekom aleyhine aldığı kararı açıkladığı 4 Ekim 2002, Cuma gününü, Türkiye Internet'inin doğumgünü olarak açıkladı.

Maksimum enerji tasarrufu için kontrollü aydınlatma ağları
Gelişen teknolojinin bir sonucu olarak doğal kaynakların tüketimi artmış ve enerji talebi karşılanamaz hale gelmiştir. Bunu önleme yöntemi yine gelişen teknolojinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmakta.

"İyi günler Mehmet Bey, dün saat 15.30'da ürününüz kargoya verildi"
Bütün firmaların ortak amacı en ucuz yoldan ve en kısa zamanda yeni müşteriye ulaşmaktır ya da kendi müşterileriyle aralarındaki o ince bağı koruyabilmek. Bunu sağlayabilmek için çeşitli zamanlarda kokteyller verilir, çeşitli organizasyonlara inanılmaz ölçülerde bütçeler ayrılır, reklam desteklerinin boyutu da malum.

"Önümüzdeki aylarda yeni ürünlerle mobil kullanıcıların karşısına çıkacağız"
Targus 1983 yılında kurulmuş bir Amerikan firması. Önümüzdeki yıl 20’inci yılını kutlayacak olan firma, ilk olarak İngiltere’de ufak bir ofis olarak çalışma hayatına başladı.

Bilgi toplumu olma yarışında geride kalmanın dayanılmaz ekonomik ve finansal sonuçları
1874 senesinde Monet, Pissaro ve Renoir, Paris’de bir resim sergisi açmışlardı. Empresyonist akımın başlangıcı olarak kabul edilen bu sergide, bugün paha biçilemeyen eserlerden hiç birisi beğenilip satılamamıştı.

Türkiye, yüzyılın zirvesine hazırlanıyor
10-12 Aralık 2003 tarihlerinde Cenevre’de yapılacak ilk Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nin hazırlıklarını sürdüren Türkiye, Ulusal Koordinasyon Kurulu oluşturdu. Kurulda 100’ü aşkın kişi çalışıyor.

İçerik ve bireysel erişim hizmetleriyle enine boyuna Superonline
Internet sektöründe birleşmelerden genişbant erişime, Web’de etkin reklam kampanyalarından yeni hizmetlerine Superonline’ı görüştüğümüz Genel Müdür Yardımcısı Fazıl Esen, Internet’in ülkemizde yaygınlaşabilmesi için kişisel bilgisayar kullanıcı sayısının arttırılması, Internet “cafe”lerin sağlıklı olarak gelişebilmesi için desteklenmesi, kullanıcılarda Net bilincinin geliştirilmesi, özellikle ev kullanıcılarının Internet’i güvenli ve verimli kullanmalarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bırakın telefonunuz size uyum sağlasın
Siemens’in, çok sesli müzikleri kaydedebilen ve Java üzerinden limitsiz eğlence olanağı sunan yeni telefonu C55 Türk tüketicisiyle buluştu.

IBM ve telekomünikasyon sektörü
Telekomünikasyon sektöründe uzun yıllardır müşterilerle birlikte projeler gerçekleştiren IBM, organizasyonunda telekomünikasyona özel bir önem veriyor.

Spor tutkunları monitör başına
Mynet.com, yenilenen Spor Kanalı ile spor tutkunlarının vazgeçemeyecekleri bir kaynak olacak.

En iyi yeni servis: GPRSLand
Dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinin toplam 180 ürün ve servisle katıldığı World Communication Awards 2002’de Turkcell, “En İyi Yeni Servis” kategorisinde GPRSLand servisi ile birinci oldu.

Java uyumlu, 65K renkli ekranlı GPRS telefonu: Samsung SGH-S100
Yüksek çözünürlüklü renkli ekran, GPRS, çok sesli (16 poly) melodi… Tüm bunların yanında Java uyumlu olan SGH-S100, mobil telefondaki yeni eğilimlere öncülük eden en iyi özellikleri kendisinde bulundurmakta.

Alcatel e-ticaret - NextiraOne dönüşümü
Türkiye’de faaliyet gösteren Alcatel e-Ticaret Dağıtım ve Pazarlama Ltd. Şti.’nin adı, 15 Ekim’den itibaren NextiraOne İletişim Hizmetleri olarak değişti

Nokia 6650 ile 3. kuşak iletişime doğru bir adım
Nokia, hem GSM 900/1800 şebekelerine hem de WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) protokolüne uyumlu dünyanın ilk 3GPP (3. Kuşak İşbirliği Projesi) GSM telefonunu Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleşen toplantıda tüm dünya basının temsilcilerine tanıttı.

Modern gençliğin yeni telefonu Sony Ericsson T100
Sony Ericsson, yeni modeli T100’ü tanıttı. T100, çekici tasarımı, kolay kullanımı ve uygun fiyatla temel özelliklere erişebilme özelliği ile gençler için çok cazip bir ürün. GSM 900/1800 şebekeleriyle uyumlu olan telefon, gelişmiş mesajlaşma özelliklerine sahip. T100, 2002 yılının son çeyreğinde pazara sunulacak.

Motorola bayileri hem eğlendi, hem kazandı
Motorola, piyasaya yeni sunduğu T190 modelini tanıtmak amacıyla Ceylan Inter-Continental Oteli’nde bir bayi toplantısı düzenledi. Turkcell, Genpa ve KVK’nın üst düzey yöneticilerinin de katıldığı geceye, bayiler büyük ilgi gösterdi.

GSM dünyası stratejileri İstanbul'da tartışıldı
Dünyadaki tüm GSM operatörlerinin bağlı bulunduğu GSM Birliği öncülüğünde yapılan ve mobil iletişim hizmetleri ile ilgili önemli kararların alındığı Genel Kurul Toplantıları’nın 48.’si, 14-17 Ekim 2002 tarihleri arasında İstanbul Swissotel’de gerçekleşti.

3G'ye geçişte Ericsson'un rolü
Mobil iletişim teknolojisi radyo iletişim teknolojisine dayandığından, bu konuya, yüz yıl önce gerçekleşmiş olan bir olaya değinerek başlamak gerekir.

Renkli ekranlı Sagem My X5 Türkiye'de
Yeni Sagem My X5’in ekran renkleri, geniş melodi seçenekleri, yüksek ses kalitesi ve iletişim hızıyla duyularınızı uyandırın.

Netpa’da her ölçekte firma için bir çözüm var
Türkiye telekomünikasyon pazarının önde gelen firmalarından Netpa, 3 Ekim Perşembe günü düzenlediği tanıtım toplantısında, iletişim konusunda dünya devleri arasında yer alan Japon NEC firmasının sayısal santral ürünlerinde Türkiye tek distribütörü olduğunu açıkladı.

On parmağında on marifet: VipOfis
Beş seneden bu yana faaliyet göstermekte olan Medya-Net Internet İletişim Sistemleri Ltd., Web tasarımı ve yayını, barındırma, kurumsal bağlantı gibi Internet hizmetlerinin yanı sıra yazılım hizmetleri de veriyor.

Digilane Garantialisveris.com'a hayat verdi
Garanti Bankası tarafından Türkiye’de kurulan ilk sanal alışveriş merkezi, garantialisveris.com, Digilane’nin Shop2net mall çözümü ile hayata geçirildi.

GanyanCell ve LotoCell Turkcell-VeriPark işbirliğiyle
Turkcell’in abonelerine sunduğu GanyanCell ve LotoCell hizmetlerinin teknoloji altyapısı, Türkiye’nin hızla gelişen yazılım evlerinden VeriPark’ın gerçekleştirdiği proje ile sağlanıyor. VeriPark, Turkcell’in iki hizmeti için kullandığı yazılımı, Microsoft’un “.Net” teknolojisini kullanarak hazırladı.

Telekomünikasyon Kurumu ilk faaliyet raporunu yayınladı
Yaklaşık iki yıl önce kurulan Telekomünikasyon Kurumu ilk faaliyet raporunu çıkardı. Raporda, sektörün Türkiye’de hızla geliştiği kaydedildi.

En İyi Küresel Taşıyıcı ödülü Equant'ın
Küresel IP (Internet Protokolü) ve veri servislerinde dünya liderlerinden Equant, telekom yayıncılarından Emap Communications Group ile Avrupa telekom piyasasının sesi ECTA tarafından “En İyi Küresel Taşıyıcı” olarak seçildi.

Demiryolu GSM ağına Türk mühendislerden yazılım
Nortel Networks Netaş ArGe, Avrupa’nın ilk ticari demiryolu GSM iletişim ağında kullanılacak HLR yazılımını tasarladı.

İlk Türk gözetleme uydusu 2003'de fırlatılacak
TÜBİTAK – Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü (BİLTEN) tarafından teknoloji transferi ile gerçekleşecek ve ilk Türk gözetleme uydusu özelliğini taşıyacak olan BİLSAT adı verilen uydu 2003 Temmuz ayında Rusya’dan fırlatılacak.


Köşe Yazarları


Finans
İlk "Gold Certified Partner for E-Commerce Solutions" belgesi Veripark'ın
SYS Merkez Bankası'nda
Türk yazılımı Ürdün bankacılık sektöründe
Net üzerinden pürüzsüz bankacılık

Kısa Haberler

Türkiye, Hazar ve Karadeniz Ülkeleri telekom dünyası İstanbul'daki 2. büyük buluşmasına hazırlanıyor
Borusan Lojistik Web sitesine işlerlik getirdi
El bilgisayarınıza geniş kapsamlı e-sözlük
GC75 ile Net'e mobil erişim kolaylığı
DorukNet'te görev değişimi
Enter artık güvenlik çözümleri de sunuyor
GALA'nın Türkiye'den tek üyesi ES oldu
Hong Kong Elektronik Fuarı'na denizaşırından yoğun ilgi
Ev ve küçük ofisler için hesaplı e-güvenlik
Değer Katan Güvenlik Ortağı InfoNet
PTT, Telsim'den sonra Aria ile de anlaştı

Müşteri iletişim merkezi pazarında Nortel birinci

Yılın en başarılı genç girişimcilerinden biri sektörümüzden
Bnet'in yeni kanal stratejisi: "Kazan/kazan"
Macar savaş esirlerinin akıbeti SAS sayesinde ortaya çıktı
Şiddete uğrayan kadınlara Motorola'dan destek

Kısa Haberler ANKARA

İletişim vergisi 2003'te de devam edecek
İhale Yasası uygulamaya hazır hale getiriliyor

Turizm "kiosk"larla hareketlenecek

Elektronik Ticaret'e bir yeni başkan daha
BİLTEN'e de yeni müdür
İhale Yasası için Internet üzerinden görüş alınıyor
Gazi Üniversitesi'nden teknoloji stratejileri merkezi
Elimko'nun e-iş stratejisi Avrupa'dan ses getirdi
IBM Linux Günleri'02 etkinliği Ankara'daydı
Microsoft Güvenlik Günleri'2002
Escort, bir yıl Milli Savunma ihalelerine giremeyecek

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar