Kasım 2004 Sayı: 110

Konular

TÜTED eğitim toplantılarına devam ediyor
Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED), Telekomünikasyon Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleştirdiği eğitim toplantılarından birini daha gerçekleştirdi. Telekom sektöründen Epergo, Telista ve Tesan firmalarının katıldığı 3. eğitim toplantısında, kurumlar hizmet ve çözümleri hakkında çeşitli bilgiler verdiler.

Dinleme sanatı
Konuşmak bir gereksinim, dinlemek ise bir sanattır” (Goethe)

Yeni güvenlik uzmanınız: Avanteg
IP-İnternet Protokolü tabanlı teknolojiler hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Yeni haberleşme modelleri ve araçları kullanıyoruz. Bilgi, bizim için çok değerli. Bilginin güvenliği de tabi ki.

Alternatif telekom operatörleri Türk Telekom ile ara bağlantı sözleşmesi imzalamaya başladılar
Superonline, kullanıcılarına ses hizmeti vermek için Türk Telekom ile ara bağlantı anlaşması imzaladı. Superonline'nın yaptığı ara bağlantı anlaşmasında Türk Telekom ile anlaştığı ve yüzde 20 düzeyinde indirim yapılarak belirlenen rakamın diğer operatörler için de örnek oluşturacağı belirtildi.

Numara ücretleri belirlendi
Numara ücretlerinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Numaralandırma Yönetmeliğinin 7'nci Maddesi'ne dayanılarak hazırlananan tebliğe göre işletmecilerden, tahsis edilecek numara sayısına karşılık gelen yıllık ücret alınacak.

Türkiye bilişimle “dönüşüm” yaratacak
TÜRKİYE Bilişim Derneği'nin (TBD)1976'dan beri her yıl geleneksel olarak düzenlediği Ulusal Bilişim Kurultayı, 4-6 Ekim 2004 tarihlerinde Ankara'da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bu yıl 21'incisi yapılan kurultayda “Bilişimle Dönüşüm” kapsamlı bir biçimde ele alındı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin yeni ağ altyapısı tamamlandı
Türkiye'nin en büyük sistem bütünleştiricisi KoçSistem, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ağ altyapısını kurdu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Beşiktaş, Maslak ve Davutpaşa'daki üç yerleşkesinin ağ altyapısının kuruluşunda yaklaşık 100 kilometrelik kablo döşendi. KoçSistem, 2001 yılında açılan Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ihalesini kazanmış ve projeye aynı yıl başlamıştı.

Yetiş: “Birinci hedefimiz araştırma desteklerinin artırılması”
TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nükhet Yetiş, TÜBİTAK'ın son yıllarda kaynak paylaşımını araştırma destekleri aleyhine gerçekleştirdiğini dile getirerek, ülkemizin ekonomik refahına ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak araştırma program ve projelerine öncelik vereceklerini anlattı.

Yerel bir kahraman olmaktan da ileri
Çin'in öncü teknoloji firmasında çalışan 37 yaşındaki Xu Danhua bu aralar biraz yoğun çalışıyor.

Başarı Ticaret bayilerine İnternet'ten satışa hazırlıyor
Akkaya, hazırlıklarını tamamladıkları “Mobil Satış Projesi” kapsamında Başarı Ticaret bayilerinin bu yılın sonuna kadar GPRS kullanarak mobil terminaller üzerinden siparişlerini verebileceklerini söyledi.

Beko Plazma TV ile gerçek görüntü kalitesi
Beko tarafından üretilen P 106 Plazma TV, üstün teknik özellikleri ile gerçek görüntü kalitesi sağlarken kullanıcılarını teknoloji dünyasında bir adım daha ileri taşıyor.

Netaş'tan yeni nesil ağlara yönelik bilgilendirme toplantısı
Nortel Networks Netaş tarafından, yeni nesil ağlar üzerine bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Alcatel teslim ettiği 50 milyon DSL hattı ile yeni bir geniş bant rekoruna imza attı
Alcatel, dünya çapındaki müşterilerine 50 milyon sayısal abone hat teslimi ile önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Böylelikle, Alcatel'in pazar payındaki liderliği en yakın rakibinin dört katına çıkmış oldu.

CDMA: Kapımızı çalan teknoloji
Yazılı ve sesli mesajlar ve hatta resimli mesajlar da yetmiyor artık. Kullanıcılar daha hızlı daha kapsamlı servisleri daha ucuza kullanabilmeyi isterken, şebeke işleticileri de daha fazla kapasiteyi, daha geniş bantlı servisleri daha ucuz maliyetle kullanıma sunabilme çabası içindeler. Bütün bunları alt alta koyduğumuzda çözüm olarak ortaya çıkan ve kapımızı çalmakta olan yeni bir teknolojiyi görüyoruz: CDMA!

Canon, Pixma serisi kişisel laboratuar yazıcılarını Avrupa pazarına sundu
Fotoğraf ve görsel teknolojide liderlerinden olan Canon, sekiz adet kişisel foto yazıcı ve çok fonksiyonlu üründen oluşan Pixma adlı yan markasını pazara tanıttı.

Samsung'dan yeni çok fonksiyonlu yazıcılar
Türkiye yazıcı pazarında satış adetleriyle liderliğe doğru ilerleyen Samsung; yazıcı, fotokopi, faks ve tarayıcıyı tek üründe biraraya getiren yeni çok fonksiyonlu yazıcı modellerini tanıttı.

Sabancı Telekom hizmete hazır
Telekomünikasyon Kurumu'nun son açıkladığı ara bağlantı ücretlerinin ardından Sabancı Telekom Teknoloji ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özkan ile görüştük ve Sabancı Telekom'un nasıl bir yol izleyeceği, telekom altyapısı ile kendilerini diğer operatörlerden ayıran farklar üzerine konuştuk.

Digi-Tech için geri sayım başladı
Başkentte bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon arenası

Handspring ve Palm bir arada: PalmOne
Altera, 2000 yılında, Handspring Inc.'nin avuç içi ürünlerinin Türkiye temsilciliğini yapmak üzere kurulmuştu. Avuç içi endüstrisinin öncü firması Handspring ürünlerini Türk kullanıcılarına en iyi şekilde sunmayı amaçlayan Altera A.Ş., kurulduğu yıldan itibaren kullanıcıların mobil gereksinimlerini karşılamak için yatırımlarda bulundu. Mobil çözümler üretecek işortaklarıyla birlikte kurumsal ihtiyaçların karşılanmasında yeni alternatifler geliştirdi.

İnkotel rakiplere de hizmet verecek
İnko Genel Müdürü Hakan Koçer'le, ara bağlantı, yeni operatörler ve yeni kurulan dağıtım kanalı İnkotel üzerine görüştük .

Dünyanın her yerinde kablosuz İnternet telefonu keyfi
Net İletişim ev, iş ve tüm ağ kullanıcıları için İnternet'in olduğu her yerde uluslararası telefon görüşmelerini çok cazip indirimlerle görüşebilmeyi sağlayan Net2Phone Wi-Fi kablosuz İnternet Protokolü (IP) telefonu sunuyor.

İz İnternet Teknolojileri İstanbul Bölge Müdürlüğü hizmete girdi
1999 yılından bu yana İnternet sektörünün çeşitli alanlarında İzmir Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İz İnternet ve Bilgisayar Teknolojileri Ltd. Şti.'nin İstanbul Bölge Müdürlüğü Ekim ayında açıldı.

Sony Ericsson'dan ekonomik ürün yelpazesini zenginleştiren yeni bir telefon: T290i
Sony Ericsson; telefonunu, daha çok konuşmak için kullanan, hem ekonomik hem de şık tasarımlı ve kaliteli ürünleri tercih eden kullanıcılara yönelik T290i modelini duyurdu.

Mobil otomotiv
Sizlere bu ay mobil cihazların (Sayısl asistan, akıllı telefon vs.) ve özellikle de PalmOne Treo600'ün otomotiv sektöründeki firmalarda şu ana kadar nasıl bir uygulama alanı bulduğunu ve yakın gelecekte gerek sektörsel kullanım, gerekse son kullanıcıya dönük yüzünde bu uygulamaların nerelere varabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Açık hava müzesi Floransa
Hayal edebiliyor musunuz ki; bir şehir, her bastığınız, her baktığınız ve dokunduğunuz her yer, her şey, tarihten kopan bir parça gibi. Özetlemeye çalışırsak, tam anlamıyla bir 'Rönesans' şehri Floransa.

Türkiye'nin telekom ve BT yatırımlarında bir numaralı fuar ve konferansı
11-14 Nisan 2005, İstanbul Hilton Fuar Merkezi ve Oteli, Türkiye

Kronik hastalar eve bağımlı olmaktan kurtuluyor
Motorola, eve bağımlı kronik hastaları “Motohealth” ile normal yaşamına geri döndürüyor.

Ericsson altyapısı ile Olimpiyatlarda üstün Performans
Yunanistan'daki operatörler ve mühendisler Olimpiyatlar sonrasında, yönetilen ağlarda yüzde 99 oranında elde edilen başarıdan sonra rahat bir nefes aldılar.

HP'den telekom operatörlerine bütünleşik hizmetler
Samsung Electronics, yeni model mobil telefonları olan E600, E310, E710 ve P510 ile farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.

N-Gage'ini en sevdiğin oyun görüntüleri ve sesleriyle kişiselleştir
Nokia'nın yeni Mobil Fanatik Paketleri ile telefon kişiselleştirme özelliğini bir üst seviyeye taşıyın.

Siemens'de mobil ve sabit şebekeler grubu birleşti
Siemens Komünikasyon Sistemleri Grubu kuruldu.

Mobil belediye uygulamaları yaygınlaşıyor
Turkcell Kurumsal Hizmetler'in m-belediye projeleri kapsamında geliştirdiği “888 Belediye Kanalı”nı etkin biçimde kullanan belediyeler çoğalıyor. Son olarak Ayvalık ve Erzurum belediyeleri de şehir halkını ilgilendiren duyurularını vatandaşlara hücresel mesajla ulaştırmaya başladı.

Accenture
ALGILAYICI telemetre, algılayıcı teknolojilerinin ve çift yönlü kablosuz iletişimin; ürünlerden, kişilerden ve yerlerden bilgi toplanılması ve bunun katma değerli iş anlayışına dönüştürülmesi amacıyla kullanılması anlamına gelmektedir.


Köşe YazarlarıFinans
Bilgi yönetimi konferans dizisinin ilki gerçekleşti

Yapı Kredi'nin veri ambarı projesine büyük ödül

Albaraka Türk VanguardMS teknolojisi ile devam ediyor

Kart tasarım yarışması sonuçlandı
Artan Kart sahiplerine uzaktan kumanda ile fatura ödeme olanağı
Kredi kartında ayrıcalığın göstergesi: Visa Platin
Kişiden kişiye para transferinde etkin çözüm

Kısa Haberler

Teknoloji tutkunları “29. Uluslararası Bilgisayar ve Telekom Fuarı”nı bekliyor

Empatiq, Grandstream ürünleri ile pazarda

Haberleşmede yeni nesil çözümler

Avea, yeni tarifesini 'Okidoki Roadshow' aracılığıyla tanıtıyor

BSA'da görev değişimi

2004 Hot Bird TV Ödülleri sahiplerini buldu

Eutelsat 2004'ün en başarılı uydu operatörü seçildi

Çok sayıda korsan yazılım yüklü CD ve bilgisayar ele geçirildi

Karel'in Hindistan başarısı

KoçSistem “21. Bilişim Kurultayı”nın resmi sponsoru oldu

HP Photosmart R707'ye ödül yağdı

BT hizmet yönetimindeki yeniliklere uzak kalmayın

Telekom, İnternet, Medya ve Eğlence

Index Bilgisayar'da yeni atamalar

Intel ödüllendirdi

InfraTech'ten özel eğitim fırsatları

Farklı sektör ve ölçekteki şirketlerin ortak tercihi

Gantek Teknoloji'de görev değişimi

Mehmet Buldanlıoğlu Hesmak'da
Telco Turk, Savaş Ünsal ile daha güçlü
Panda Software'e yeni ülke müdürü
T-Systems, kurumsal görünümünü yeniledi
Philips Key019 her anınızda sizinle
Oytek, teknolojik hizmetlerde artık daha güçlü
Işık Okan SKY ailesine katıldı
Teknoloji Holding'in yeni Başkanı Suat Baysan
Silikon Vadisi'nde heyecanlı yarış

Sony Vaio yeni özellikleriyle pazarda

130 bin kişi 36 kişiye emanet

Sun Microsystem'dan kurumsal kimlik yönetimi semineri


ANKARA
Haberler

Yeni Türk Ceza Yasası'nda “Bilişim Suçları”
KOSGEB yeniden yapılanıyor
İntel'den 'Kobilişim' projesi
Ulusal Ajans gençlere 18.4 milyon Euro harcayacak
DİE'den Ar-Ge raporu
Milli Piyango İnternet'te kumara karşı
TBD'den DPT ihalesine itiraz
TÜSSİDE'den Türkiye sanayinin gelişimine katkı
TÜBİTAK'tan yeni uyduGSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar