Kasim 2005 Sayı: 122

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

Savunma sanayinde yerli üretimin payı artıyor
AVRUPA Birliği'nin (AB) 3 Ekim'de Türkiye'nin tam üyeliği için müzakerelerin başlatılmasını kabul etmesinin ardından, ilk müzakereler Brüksel'de 20 Ekim'de bilim ve araştırma alanında başlatıldı.

Türkiye'deki yasadışı yazılım sorunu masaya yatırıldı
SADECE geçtiğimiz yıl korsan yazılım nedeniyle bilişim sektörünün kaybı 182 milyon Dolar'ı buldu. Yasadışı yazılım kullanım ve satışının bilişim sektörü ve dolayısıyla da ülke ekonomisine verdiği zarar yadsınamayacak kadar büyük boyutlara ulaştı.

GSM telefon cihazlarının kayıt altına alınmasını düzenleyen ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz' cihazlara dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı
KAMUOYUNDA daha çok kayıtsız GSM Telefon Cihazlarının kayıt altına alınmasıyla ilgili olarak anılan ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik' 18 Ekim 2005 tarihli ve 25970 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TBD Eskişehir'den gençlere çağrı
TBD ESKİŞEHİR Şubesi, bu yıl 22.si düzenlenecek olan Bilişim'05 için Eskişehir'den otobüs kaldıracak. Şube, etkinlik kapsamında gençlere yönelik bir de panel düzenleyecek.

Çocuklarımız için 100 bin bilgisayar bağışı
TÜRKİYE Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle yürütülen Bilgisayarlı Eğitime Destek kampanyasına bugüne dek yapılan kurumsal ve bireysel bağışlarla, öğrencilere yaklaşık 100 bin bilgisayar ve 4 binin üzerinde Bilgi Teknolojisi Sınıfı kazandırıldı.

VeriPark üniversitelilere “Yazılımda kalite”yi anlatıyor
TÜRKİYE'nin yazılım uzmanlarından VeriPark, “Yazılımda kalite” konusuna yönelik tecrübelerini üniversite öğrencileriyle paylaşıyor. Pek çok üniversiteyi kapsayacak olan seminerler dizisinin ilki Koç Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

İnkılap Kitabevleri tek santralda birleşti
İNKILAP Kitabevi, Arıtech'in kurduğu IP Telephony (İnternet telefonu) sistemiyle, 12 mağazasını tek bir santralda birleştirdi.

İMKB'de hisseleri işlem gören tek sağlık kuruluşu Acıbadem
ACIBADEM, Türkiye'nin en ileri tıp teknolojisine ve üstün nitelikli deneyimli kadrosuna sahip, lider bir sağlık hizmetleri zinciri olarak, 1991 yılından bu yana genel amaçlı 3 hastane, 3 poliklinik, 1 merkez laboratuar ve 1 özel branş kliniği açmış. 2000 yılında hisselerini halka arz etmiş ve bu güçle, hizmet kapasitesini artıracak yeni yatırımlara da yönelmiş. Bugün İMKB'de hisseleri işlem gören tek sağlık kuruluşu Acıbadem.

Academytech bilgi teknolojileri eğitim merkezleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı
BİLİŞİM sektöründe yaşanan eleman sıkıntısını ortadan kaldırmak ve uzman insan kaynağı yaratmak amacıyla faaliyet gösteren eğitim merkezlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bu yıl ilki düzenlenen ‘Apple Günleri' Lütfi Kırdar'da gerçekleştirildi
APPLE IMC Türkiye tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen “Apple Günleri”, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 27-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Yeni nesil Blackberry cihazları için işbirliği
INTEL ve Research In Motion (RIM), gelecekteki BlackBerry® cihazlarında Intel haberleşme teknolojisinin kullanılması konusunda teknoloji işbirliğine gideceğini duyurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere yönelik yepyeni bir çözüm
CİSCO Systems, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ), tamamen kendi iş yapış biçimleri ve beklentilerine göre tasarlanmış akıllı, basit ve güvenli ağ ihtiyaçlarından yola çıkarak yepyeni bir çözüm sunuyor.

Kolaylıkla tak, her araca taşı, rahatlıkla konuş
EN GELİŞMİŞ ‘Tak ve Git' Bluetooth araç seti Parrot EasyDrive, sürücülerin beğenisine sunuluyor. Aracın çakmak prizine kolaylıkla takılıp çıkarılabilen EasyDrive araçtan araca da taşınabiliyor.

Mobil Net'te iddaa: bilyoner.com
ARTIK evinizde, iş yerinizde, maça giderken, alışveriş yaparken, her an her yerden iddaa ve Spor Toto oynayabileceğiniz bir yer var: bilyoner.com. Heyecanla beklediğiniz maça dakikalar kalmışken bile GSM telefonunuzdan bir kısa mesaj atıp ya da bilyoner.com İnternet sitesine girip, bu maçtaki favorinize hızlı ve çok rahat bir biçimde oynamak mümkün

2005'in ikinci yarısında çok hareketli günler bekleniyor
OYAK Teknoloji (OYTEK) Genel Müdürü Altay Elbek, yılın ilk yarısının hem BT-Bilgi Teknolojileri sektörü hem de OYTEK açısından iyi bir dönem olduğunu; yılın ikinci yarısında ise Bilgi Güvenliği, İş sürekliliği, Dış Kaynak Kullanımı, ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) ve Akıllı Kartlar konusundaki çalışmalara son hız devam edeceklerini söyledi.

Eser Telekom geniş bant hizmetlerini hedefliyor
SES hizmeti (telefon) üzerinde odaklanan ve Uzak Mesafe Telefon Hizmeti (UMTH) vermek için Telekomünikasyon Kurumu'ndan A Tipi lisans alarak kendisini alternatif bir taşıyıcı olarak nitelendiren Eser Telekom, önümüzdeki yıllarda da ses, veri ve görüntüyü bir arada barındıran geniş bant telekom hizmetleri sunmayı hedefliyor.

Turizmde “Opera”syon başladı
DÜNYANIN en yaygın otel yönetim yazılımı Fidelio'nun özellikle zincir oteller için geliştirilen yeni nesil sürümü OPERA, farklı avantajları ve gelişmiş teknolojisiyle konuk ağırlama sektörü için bir devrim niteliği taşıyor.

WCG finallerinde yarışacak Türk Milli Takımı belli oldu
“SAMSUNG Electronics'in sponsorluğundaki bilgisayar oyunları olimpiyatı World Cyber Games 2005'in Türkiye finalleri sonucunda belirlenen Türk Milli Takımı, ülkemizi temsil etmek için Singapur'daki finallere gidiyor.

Arıak: “AB müzakerelerinde en geri kaldığımız alan, telekomünikasyon”
SERBEST Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerde Türkiye'nin en geri kaldığı alanlardan birinin de, telekomünikasyon alanı olduğunu belirtti.

Birleşik Mesajlaşma ve Haberleşme (Unified Messaging & Communication)
ÖNCEDEN sadece telefon ile kısıtlı olan elektronik haberleşme, artan ihtiyaçlar ve gelişen teknolojiyle birlikte metin ve grafik tabanlı yeni haberleşme araçlarının hayatımızdaki ağırlığını iyice hissettirmeye başladı.

Tekofaks başarıyla büyümeye devam ediyor
Nasıl ki Koç Holding'de Can Kıraç'a, Koç'un Can'ı diyorlar, sanıyorum Tekofaks Panasonic Genel Müdürü Ahmet Güven'e de, Tekofaks'ın Ahmet'i dense yeridir. Ahmet Bey ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi esnasında aklıma gelen bu benzetmeye sizlerde katılır mısınız?

1700 Dolar'dan başlayan fiyatlarla ‘callshop' açmak ister misiniz?
TELEKOM sektörümüzün önde gelen isimleri arasında yer alan Milleni.com, altyapı hizmeti sunduğu arama dükkanı ‘callshop'ların ülke genelinde yaygınlaşması için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Karel Koç.Net işbirliği sektörü hareketlendirecek
PBX santralı pazar lideri Karel ve telekomünikasyon sektörünün önde gelen operatörü Koç.net, santrallarını yenileyecek ya da yeni santral alacak olan kuruluşlar için avantajlı bir kampanya düzenledi.

Dünyanın en büyüğü Whirlpool Vestel'i seçti
“TEKNOLOJİNİN Türkçesi” sloganı ile küresel anlamda en gelişmiş teknolojileri üreten ve pazarlayan Vestel, dünyanın 1 numaralı beyaz eşya üreticisi ve Avrupa'nın en çok satan beyaz eşya markası Amerikan Whirlpool şirketi ile Türkiye'de pazarlama ve dağıtım anlaşması imzaladı.

İstanbul'dan sonra İzmir'e de ‘beep' geldi
STS “beep” adını verdiği teknoloji mağazalarının ikincisini, İzmir-Çankaya'da açtı. Sony'den Panasonic'e, Kodak'tan HP'ye, fotoğraf makinesinden bilgisayara, GSM telefonundan MP3 çalara...

Siemens A- Serisi ile sadeliğe dönüş
DÜNYADA varolan sadeliğe dönüş eğiliminden yola çıkan Siemens, ses ve mesaja önem veren kullanıcılar için yeni A serisi telefonları geliştirdi.

444 Hatları üzerine detaylı bir yaklaşım
GÜNÜMÜZ çağrı merkezlerinin en popüler numaraları 444 hatlarıdır. Ancak birçok firma bu hatları alma konusunda karar verirken yetersiz bilgi yüzünden ne yapacağını bilememektedir. Bu konuda bize ulaşan-ulaşamayan bir çok firma yetersiz bilgiye sahip olduklarını düşünmekte ve aydınlatılmaya ihtiyaç duymaktadır. Aslında bu yazı bu temel ihtiyaç üzerine yazılmıştır.

Ericsson teknolojisi 10 milyondan fazla 3N telefonda
“ERICSSON'un 3. Nesil teknolojilerdeki (3N/3G) liderliği bir defa daha kanıtlandı. Dünyada 10 milyondan fazla 3N mobil telefonda Ericsson teknolojisi mevcut. 2004 yılında 3N'de tahmin edilen ivmeyi yakalayan Ericsson Mobil Platformları, WCDMA mobil cihazlarında yüzde 30'luk bir pazar payı elde etti.

Sony Ericsson, Fatih Gemalmaz kaptanlığında devam ediyor
BU SAYIMIZDA siz değerli okuyucularımız için, sektöre yeni adım atmış sayılabilecek bir ismi taşıyoruz sayfalarımıza. Mobil telefon pazarında son zamanlardaki iddiasını, bütünleşik müzik ve görüntüleme teknolojileriyle arttıran Sony Ericsson'un genel müdürlük koltuğuna oturan Fatih Gemalmaz'dan bahsediyoruz.

Motorola 3. Nesilde geleceği gösteriyor
YENİ, modelleriyle 3.Nesil-3N'de çıtayı en yükseğe koyan Motorola özellikle RAZR V3x serisiyle, tasarım ve 3N teknolojisindeki rakipsizliğini ortaya koyuyor.E1070, E770 ve RAZR V3x modelleri ilk olarak Avrupa ve Asya'da, 3 ve Vodafone gibi operatörlerin kullanımına sunuluyor.

Avrupa'nın elektronik mağazalar devi ‘EP:Center' Türkiye'de
AVRUPA'nın devi Türkiye'ye iddialı geliyor. 12 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren ve Türkiye'ye de doğrudan yatırım kararı alan Avrupa'nın en büyük elektronik market zincirlerinden Electronic Partner (EP:Center) ilk mağazasını 15 Ekim Cumartesi (bugün) İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi'nde açtı.

Oh L'amour kültürel esintiler, el sanatı ve etnik etkilerin ilhamında Nokia'nın son stil koleksiyonu
DOĞAL materyaller, renkler ve dokular füzyonu Nokia'nın yeni L'Amour Koleksiyonu'nu gözler önüne seriyor.

C5 Mobile BenQ bayileriyle birlikte Çin'deydi
BenQ, Siemens Mobile anlaşmasının yürürlüğe girdiği 30 Eylül tarihinin hemen ardından, C5 Mobile'ın gezisine katılan 20 GSM telefon bayii, BenQ'nun Şuzo'daki fabrikasını gezdi.

Walkman telefon ailesinde üçüncü nesil
SONY Ericsson, tüm dünyada büyük yankı uyandıran W800 tanıtımının ardından piyasaya sürülen W550'den sonra; farklı bütçelere uygun, Walkman telefon ailesine bir yenisini daha ekliyor.


Köşe YazarlarıFinans
Visa ‘gençVisa' ile bilinçlendirecek

3. Uluslararası Finans Zirvesi'nin ana gündemi AB'ye uyum ve yabancı sermaye olacak

Burger King®'de Visa ile alışveriş kazandırıyor


Kısa Haberler

Bilişim Sözlüğü, parmaklarınızın ucunda

Kamu Kurumları da teknolojiyi yakından takip ediyor

Adı Yemen, ADSL'i Alcatel Teletaş mühendislerinden

IP telefon pazarının lideri Avaya tüm dünyada 5.yılını kutluyor

TBD üyelerine avea'dan çok özel bir tarife

Kasım ayında Ankara'da bilişim rüzgarı esecek

Ceyda Ünsal, Bilge Adam'ın Kurumsal İletişim Müdürü oldu

Cisco'nun ilk Türk Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu oldu

Serbest Bölgeler'deki veri kaçakları önlenecek

Askerlere güzel bir hediye: ‘Tertip Kart'

Hızlı Sistem'de yeni atamalar

IBM Anyplace Kiosk müzik marketlerde

Bayiler bu kez de doğa ile mücadele etti

Pakistan için telekom desteği

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nin erişim hizmetleri Koç.net'ten

KoçSistem'in Microsoft Uzmanlığı belgelendi

Milleni.com'un yeni Finans ve İdari İşler Müdürü Hilal Doğan oldu

Eskişehir Yazılım Üssü'ne önemli destek

Panasonic'le tek diske 50 GB veri kaydetmek artık mümkün

Panasonic Toyota sponsorluğu 2010 yılına kadar uzatıldı
Koç Holding ile Siemens e-işbirliği
Artık tüm Turkcell abonelerinin bir Turkcell e-posta adresi var
KOBİ'lerden İnternet'e yeşil ışık
TURKTICARET.Net'in ‘UP' yazılım hizmetini sertifikalı iş ortakları veriyor
Hürol Taşdelen Vestel PC Kamu Satış Müdürü oldu
Android Veysel, Vestel'in sırrını aramaya devam ediyor
Lenovo Türkiye'de faaliyetlerine başladı
Web üzerinde etkileşimli eğitimin önemi anlatıldı
Türkçe İnternet adresinde hizmet aşamasına geçildi
‘Bilişim Guru'larımızdan Atilla Kıral'a uluslararası görev

ANKARA
Haberler

AB ile ilk toplantı bilim ve teknoloji alanında yapıldı
MEB’e 100 bin bilgisayar, 4 bin Bilgi Teknolojisi Sınıfı bağışlandı
TDK, Türkçe Sözlüğün 10’uncu baskısını hazırladı
Türk Dünyası Ekonomi ve Bilişim Forumu
TBV ve Cisco Systems işbirliği
SEÇSİS’i Havelsan yapacak
TBD Yazılım Çalışma Grubu başkanı değişti
22 Projede Bilgi Toplumu olmanın yolları
HP, PURA Programı’nı tanıttı
ATO, Türkiye’nin teknoloji ihracatını ve ithalatını araştırdı
Meteksan Sistem World Cup başlıyor
Netsis, Tahran ve Baku’da faaliyet gösteriyor
SAP Forum’da AB ile müzakereler konuşuldu
IBM: “Bilgide, Teknolojide, Hizmette Sınır Yok” dedi
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Novell Eğitim İş Ortağı oldu
Symantec’ten bilgi sürekliliği paneli


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar