General Mobile inc., Türkiye’yi üretim üssü olarak seçti


General Mobile, Türkiye’yi üretim üssü olarak seçti, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ilk üretim için düğmeye bastı.

Türk telekom tarihinin 2000 yılından öncesini pek bilmeyenlerin ya da iyi hatırlamayanların en tepe yönetimlerde olduğu ülkemizde; “Türkiye’de ilk defa cep telefonu üretilecek” şeklindeki şanssız söylemleriyle duyurusu yapılan ve yine sektörü tanımayan veya yakın telekom tarihini hatırlamayan medyanın da olayı atlamasıyla duyurusu yapılan Türkiye’deki ‘GSM montaj üretim’ olayı, bizlere tamamen Türk mühendislerin tasarım ve üretimi olan Aselsan 1919 ve 1920 GSM modellerini unutturamaz.

Teknolojiyi yakından takip eden ve en son teknolojiyi kullanıcılar ile buluşturmayı ilke edinen General Mobile, GSM telefon üretiminde Türkiye’de yeni bir dönem başlatıyor. General Mobile markalı GSM telefonu Türkiye distribütörü Gençcell’in girişimi ile Türkiye'deki üretimi başladı.
Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım açılış töreninde, “Bu yeni ve yerli bir heyecana ortak olmak benim için büyük bir bahtiyarlık. Bu heyecana tanıklık eden sizleri saygıyla selamlıyorum.” diyerek konuşmasına başladı. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü; “Sadece kaynağın yerli olması yetmez. Paradigmanın yerli olması lazım. Tasarımın yerli olması lazım. Teknoloji kültürden, sosyal hayattan, topluma yön veren değerlerden bağımsız değil. Kullandığımız araçlarının dilinin yaşadığımız toplumun diliyle örtüşmesi lazım. Onun için bilişim alanında, bilişim ve haberleşme teknolojileri alanında nerde bir kıpırdanma varsa, biz de Bakanlık olarak oradayız. ARGE Yasası çıkardık, teşvik ediyoruz. Yeni projelere ihtiyacımız var. Tasarlayan ve üreten beyinlerin ortak girişimine ihtiyacımız var. Özellikle yazılım alanında çok önemli bir beyin gücüne sahibiz. Bunun değerlendirilmesi için de her fırsatta destek olacağımızı açıklıyoruz. 2023 hedefimizde Türkiye Enerji ülkesi olduğu kadar, ulaşım ülkesi olduğu kadar bilişim ülkesi olmasını da önemsiyoruz.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugüne kadar ülkeye 10 milyonu kayıt dışı olmak üzere 125 Milyon GSM telefon girdiğini ve her bir telefon için asgari 100 Dolar çıktı hesabı yapıldığında ortaya çıkan rakamın 13 Milyar Dolar olduğunu vurguladı. Yıldırım konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türkiye’de üretilecek telefon; kaynağın ülkede kalmasının yanında,  üretim aşamasında yüzlerce, bakım aşamasında binlerce kişinin istihdamını sağlayacak. Ben bu hayırlı hizmete emek veren herkesi tebrik ediyor, pek çok açıdan öncü ve örnek olacağına inanıyorum.”
GENERAL MOBILE Türkiye’deki üretimini ANEL Grup Şirketlerinden ANELES’in tesislerinde gerçekleştirecek. Türkiye’de çift SIM kartlı GSM telefon pazarının yaratıcısı ve lideri sayılan GENERAL MOBILE, Türk teknoloji tarihinde yeni bir sayfa açarak, 3 yılda 3 milyon adet telefon üretecek.
GENERAL MOBILE telefonların üretimi yaklaşık 20 milyon Dolar’lık yatırım ile kurulan, 7500 m2’lik ANELES tesislerinde gerçekleştirecek. Türkiye’de teknoloji üretimi ve teknoloji üretimine yatırım yapılmasının en iyi örneklerinden birisi olan, geliştirdiği çift SIM kartlı telefonları ile kısa zamanda önemli bir pazar payı elde eden GENERAL MOBILE’ın, ANELES ile işbirliği Türkiye’de telefon üretimi, teknolojide yeni bir dönemin de başlangıcı olarak gösteriliyor.
Türkiye GSM telefon pazarında önde gelen markalardan olan GENERAL MOBILE için, Türkiye’de üretilecek telefonlar Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Güney Afrika ve Türkiye’nin komşu ülkelerine ihraç edilecek.
GSM piyasasına girdiği 2006 yılından bu yana, GSM pazarındaki önemli bir gereksinimi değerlendirerek başarılı bir satış grafiğine ulaşan GENERAL MOBILE, bu süre içinde 700 bin adet çift SIM kartlı telefon satışını gerçekleştirdi.
GSM teknolojisi alanındaki gelişmeleri yakından takip eden GENERAL MOBILE, modellerini kendi ARGE çalışmalarıyla geliştiriyor ve güncelliyor.

GENERAL MOBILE
General Mobile 2006 yılında Türk kullanıcıları çift SIM kartlı telefon ile tanıştırmış ve geçen 3 yıllık dönemde teknolojiyi yakından takip eden yaklaşımı ile en son teknolojiye sahip ürünleri tüketici ile buluşturmayı başarmıştı. Yurtdışındaki operasyonlarıyla kendinden başarı ile söz ettiren General Mobile kalitesi ve kullanıcı odaklı yaklaşımı ile çift SIM kartlı GSM telefonu pazarında lider konumda. General Mobile Türkiye’de 700 bin adet çift SIM kartlı telefon satışı ile pazardaki konumunu sabitlemiş durumda.

ANELES
Anel Grup iştiraklerinden AnelEs 25 yıllık uluslararası deneyimi ile elektronik sektörünün lider firmalarına, elektronik ve elektromekanik kapsamında ARGE’den komponent tedariğine, elektronik devrelerin montajından, testleri ve bitmiş ürünlerin nihai müşteriye sevkıyatına kadar, komple üretim servis desteğinin yanı sıra; PV panel üretimi, kart tamir ve kalibrasyon hizmetleri sağlamakta.
AnelEs, ileri teknolojiye sahip üretim hatları ile müşterilerine 7 gün 24 saat esasında en küçük tüketici ürünlerinden, en karmaşık telekomünikasyon cihazlarına kadar her çeşit üretimi gerçekleştirme yeteneğine sahip durumda. Yüksek kapasiteli üretimlerin yanı sıra askeri projeler gibi özel üretimleri, %100 kalite kontrol uygulayarak dış kaynak kullanmaksızın kendi bünyesinde gerçekleştirme gücüne de sahip.