Kültürlerin beşiği Mardin’de eğitim ateşi yanmaya devam ediyor…

 

Bu girişimle, “Artık her şeyi devletten bekleme zamanı geçmiştir” sözünü anımsatan bir sosyal sorumluk projesini de Genpa gerçekleştiriyor ve ülkemize bir fakülte kazandırıyordu…
Gerçek bir Mardin sevdalısı olan Dr. Zeynel Abidin Erdem, Mardin’e yaptırdığı birçok eğitim yuvasına bir de fakülte ekledi.
Edebiyat, Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakülteleri ile uluslararası alanda bir Sosyal Bilimler Üniversitesi olma yolunda ilerleyen Mardin Artuklu Üniversitesi 10 milyon dolara yaklaşan bir yatırım ile Dr. Zeynel Abidin Erdem İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne kavuşuyor. Fakültenin temeli ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nin 2010 – 2011 Akademik Yılı Açılışı ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onurlandırdığı törenle atıldı.
7000 yıllık geçmişi ile 7 farklı kültüre beşiklik eden, 7 dilin ve 7 dinin kavuştuğu nokta Mardin’in kültür mirasını yaşatan ve şehre ‘ilim şehri’ kimliğini tekrar kazandıran Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, iki yıl sonra açılacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin temel atma töreni, üniversitenin 2010 – 2011 akademik yılı açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla gerçekleşti.
T.B.M.M Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı ile ödüllendirilen başarılı iş adamı ve sivil diplomat Dr. Zeynel Abidin Erdem’in katkıları ile faaliyete geçecek Dr. Zeynel Abidin Erdem İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yaklaşık 800 öğrencinin eğitim-öğretim yuvası olacak.
2007 – 2008 eğitim-öğretim yılında 1104 öğrenci ile faaliyete başlayan ve yüksek standartlarda akademik eğitim vererek uluslar arası düzeyde saygın bir üniversite olmayı hedefleyen Mardin Artuklu Üniversitesi’nin bir diğer misyonu ise Mardin ve çevresini, kent dokusu, tarih-kültür, kentlilik bilinci gibi açılardan aslına uygun, kendini ifade eder konuma yükseltmek. Edebiyat, Güzel Sanatlar, Mimarlık fakülteleri bulunan üniversite ayrıca Yaşayan Diller Enstitü’sü ile bölgede konuşulan; Kürtçe, Süryanice ve Arapça dillerini yaşatmaya, dil ve dinlerin kesişim noktası olmaya devam ediyor.

Fakülte için 10 milyon dolara yaklaşan yatırım
Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Amerikan İş Adamları Derneği Onursal Başkanı, DEIK Türk – İspanyol İş Konseyi Başkanlığı, Türk—Fransız İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türkiye Belçika Ticaret Derneği üyeliğinin yanı sıra Türk-İspanyol Fahri Konsolosluğu ve Sudan Fahri Konsolosluğu görevlerinde bulunan, başarılı iş adamı ve sivil diplomat Dr. Zeynel Abidin Erdem, tüm bu sıfatların ötesinde kendini gerçek bir Mardin sevdalısı olarak tanıtıyor. GENPA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, kendi adını taşıyan fakülte ile ilgili olarak; “Mardin son 50 yılda devletimizin ve Mardin’e gönül vermiş benim gibi pek çok Mardinli iş adamının yatırımları ve çabaları ile yeni bir yüze kavuştu. Tüm bu çalışmalarımızın sonuçlarını yavaş yavaş alıyoruz. Mardin’in tarihsel ve kültürel önemi yurtiçi ve yurtdışında daha fazla anlaşılmaya başlandı. Bir Mardin sevdalısı olarak bu sonucu görmek benim için büyük bir mutluluk. GENPA ve Erdem Holding olarak Mardin’e şu ana kadar birçok eğitim kuruluşu, aşevi, taziye evi olarak kullanılan, yapımı veya onarımı tarafımızdan yapılmış onlarca bina kazandırdık. İnşaat ve telekomünikasyon alanında çeşitli yatırımlar gerçekleştirdik. Fakat hiçbirinde adımızı kullanmadık. Bu fakülte kısmetse ‘adımızı taşıyan ilk yatırımımız’ olacak. Siyasal Bilimler Fakültesi’ni kazandığım 1963 yılında şu an üniversitenin bulunduğu yerde babam ile giderken, kendisi bana ‘Bir gün burada üniversite açılır, çocuklarımız da burada okur’ demişti. Bugün bizim çocuklarımız olamasa da torunlarımızın okuduğu bir eğitim yuvası var artık Mardin’de. Daha da fazlasını gerçekleştirmek için ilk planda 10 milyon dolara yaklaşan bir yatırım öngörüyoruz. Okulun gerçek anlamda bir markaya dönüşmesi adına üstümüze düşen görevleri yapmaya hazırız” görüşlerinde bulundu.

17 derslik, 8 amfi ve 800 öğrenci
Fakültenin projesi ile ilgili olarak bilgi veren Zeynel Abidin Erdem: “Üniversitenin kuruluş safhasının tamamında bizzat bulundum. İzin alma, derneği kurma hatta devlet kademelerinde evrak taşımaya kadar pek çok süreci takip ettim. 10 senedir yürütülen çalışmamız dahilinde başta hükümetimiz, basın mensupları ve Mardin’e gönül veren herkes bu projemize sahip çıktı. Hükümetimizin, büyük bir jest yaparak 4000 dönümlük araziyi bu projeye tahsis etmesi ile biz de kolları sıvadık. Bugün burada temellerini attığımız İktisadi ve İdari Bilimler fakültemiz 42 kişilik 14 büyük, 25 kişilik 3 küçük derslik, 100 kişilik 8 amfi ile bu arazi içerisindeki yerini alacak ve yaklaşık 800 öğrencinin geleceğine ışık tutacak. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin üst kademelerinden gördüğümüz tüm bu destekler bize yeni projeler için ilham veriyor” dedi.

Kültür beşiği yeniden canlanıyor
Mardin’in ve Artuklu Üniversitesi’nin önemi ve geleceği ile ilgili görüşlerini aktaran Erdem: “Anadolu’nun muhtelif üniversitelerine gidip ailesinden uzakta farklı nedenlerle eğitimlerini tamamlayamayan Mardinli çocuklarımız burada ailelerine yakın bir noktada eğitim ve öğretim imkanına sahip olacak. Üniversitemizin her fakültesine çok yoğun talep var. Daha proje aşamasında iken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemize çok büyük bir ilgi oldu. Vizyonunu çağdaş, saygın ve özgün bir Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak belirleyen, Ortadoğu'nun tarihi ve sosyo-kültürel mirasını yerelden evrensele taşımayı hedefleyen Mardin Artuklu Üniversitesi’nin çok yakın gelecekte tüm dünyada saygın bir eğitim markasına dönüşeceğine inanıyorum. Bu amaçta başarılı çalışmalar yürüten Rektörümüz Sayın Prof. Serdar Bedii Omay’ı ve ekibini özellikle kutluyorum” dedi.
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Serdar Bedii Omay yaptığı konuşmada, Üniversitenin Mardin’in bugüne dek yaşattığı dinlerin ve dillerinin çeşitliliği ve zenginliği ile ilim ve irfan geleneğinden feyz alarak kurulduğunu belirtti. Prof. Omay, başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yapımını üstlenen Dr. Zeynel Abidin Erdem’e de ayrıca teşekkürlerini iletti.

Dr. Zeynel ağabeydin Erdem’in konuşma metni
Sunumun başında tüm misafirleri selamlayan Erdem şöyle konuştu:
7000 yıllık geçmişi ile 7 farklı kültüre kucak açan
7 dinin yaşandığı, ve 7 dilin konuşulduğu Mardin’in
kültür mirasını yaşatan, ve ona “ İlim Şehri “ kimliğini tekrar kazandıran,
Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
temel atma törenine hoş geldiniz.
Kültürlerin beşiği Mardin, son 50 yılda Devletimizin,
ve Mardin’e gönül vermiş benim gibi pek çok Mardinli iş adamının,
yatırımları ve çabaları ile, yeni bir yüze kavuştu.
Tüm bu çalışmalarımızın sonuçlarını yavaş yavaş alıyoruz.
Mardin’in tarihsel ve kültürel önemi, yurtiçi ve yurtdışında
daha fazla anlaşılmaya başlandı.
Bu sonucu görmek, benim ve bütün Mardin sevdalıları için büyük bir mutluluktur.
1963 yılında, şu an üniversitenin bulunduğu yerde babam ile arabada giderken,
kendisi bana ‘ Bir gün burada üniversite açılır,
çocuklarımız da burada okur, çok uzaklarda olmazsınız” demişti.
Bugün bizim çocuklarımız olamasa da,
torunlarımızın okuduğu bir eğitim yuvası var artık Mardin’de.
Anadolu’nun muhtelif üniversitelerine gidip
ailesinden uzakta farklı nedenlerle eğitimlerini tamamlayamayan
Mardinli çocuklarımız burada ailelerine yakın bir noktada
eğitim ve öğretim imkânına sahip olacak.
Eğitim ateşi Mardin’de yanmaya devam ediyor
Vizyonunu;

  • Çağdaş,
  • Saygın ve özgün bir Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak belirleyen,
  • Ortadoğu'nun tarihi ve sosyo-kültürel mirasını yerelden evrensele taşımayı hedefleyen

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin çok yakın gelecekte
tüm dünyada saygın bir eğitim merkezine dönüşeceğine inanıyorum.
Bugün burada temellerini attığımız İktisadi ve İdari Bilimler fakültemiz;

  • 42 kişilik 14 büyük,
  • 25 kişilik 3 küçük derslik,
  • 100 kişilik 8 amfi ile bu arazi içerisindeki yerini alacak ve

yaklaşık 800 öğrencinin geleceğine ışık tutacak.
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere;
devletimizin üst kademelerinden gördüğümüz, tüm bu destekler
bize yeni projeler için ilham veriyor.
Üniversitemizin gerçek anlamda bir marka olması adına
üstümüze düşen görevleri yapmaya hazırız.
Bir Mardin sevdalısı olarak,
Artuklu Üniversitesi projemizi ilk günden beri destekleyen
başta Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül olmak üzere;
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a,
YÖK Başkanı, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a
ve Siz Değerli Basın mensuplarına teşekkür ediyorum.
Gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları ile
her geçen gün üniversitemizi daha iyi noktalara taşıyan
Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Serdar Bedii Omay’ı kutluyorum.
Sayın Rektörümüzün şahsında, Genel Sekreter Murat Dilmen ‘i
Tüm Öğretim Üyelerini, Rektör yardımcılarını kutluyor,
Üniversitemizde Emeği olan her vatandaşımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Geçmişte bu projenin gerçekleşmesinde emeği olan
Valilerimiz Temel Koçaklar ve Mehmet Kılıçlar’a
MARSEV ‘e, MAREV ‘e, Milletvekillerimize ve diğer sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum.
Siz Saygıdeğer Cumhurbaşkanım ve Muhterem Hanımefendi
Saygıdeğer Basın mensupları ve tüm katılımcılar
Mardin’imize teşrifinizden, bu sevincimizi paylaştığınızdan dolayı
En içten dileklerimle herkesi selâmlar, saygılar sunarım…