Global Finance: Akbank bir kez daha Türkiye’nin en iyi bankası


 

Global Finance, sağlıklı ve sürdürülebilir yüksek büyüme performansı, yenilikçi ürün ve hizmet sunumu ve Alternatif Dağıtım Kanalları’ndaki etkinliği sebebiyle Akbank’ı bir kez daha “Türkiye’nin En İyi Bankası” olarak seçti.13 Ekim’de Tokyo’da, IMF toplantıları sırasında gerçekleştirilen ödül törenine seçkin uluslararası bankalar ve üst düzey yöneticileri katıldı. Akbank, Dünya’nın En İyi Bankaları 2012 değerlendirmesinde Global Finance tarafından bir kez daha Türkiye’nin En İyi Bankası seçildi.
Bu yıl 19.’su düzenlenen Global Finance “Dünya’nın En İyi Bankaları” ödüllerinde büyük bir çekişme yaşandığını vurgulayan Global Finance Editörü ve Yayıncısı Joseph Giarraputo, “2012 yılı Merkez Bankası’nın zorunlu rezervlere getirdiği artış ve uyguladığı sıkı para politikası ile şekillenen zorlu bir yıl oldu. Akbank uluslararası finansal piyasalarda yaşanan çalkantılara rağmen mevduat ve kredilerini sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde büyütmeye devam etti. Diğer yandan, banka kurumsal, ticari, bireysel, özel bankacılık yelpazesinde, KOBİ Bankacılığında ve dış ticaret işlemlerinde de yenilikçi ürün ve hizmetleriyle öne çıktı. Akbank ayrıca Alternatif Dağıtım Kanallarını da başarılı şekilde genişletmeyi ve müşteri memnuniyetini yükseltmeyi sürdürdü. Bankacılığın tüm alanındaki başarılı performansı ile Akbank öz sermaye ve aktif karlılığını güçlü bir şekilde devam ettiriyor.” dedi.
Bankanın sağlıklı ve kârlılık içinde büyümeye odaklandığını vurgulayan Akbank Genel Müdürü, Hakan Binbaşgil, “Akbank Türkiye'nin en modern, en yenilikçi ve dinamik kuruluşlarından biri. Kurulduğumuz günden bu yana Türk bankacılık sektöründe pek çok yeniliğe imza attık. Bankamızın başarılı stratejisi dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard'da vaka çalışması olarak okutuluyor. Türkiye'nin en değerli bankacılık markasıyız. Başarılı geçmişimizle gurur duyuyoruz. Ancak yaptıklarımızla yetinmiyoruz, başarı çıtamızı epey yükselttik. 16.000 Akbank’lı ile birlikte tüm itici gücümüz ve enerjimizle ‘Kalıcı Liderlik’ için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Strateji, altyapı, verimlilik ve teknoloji konularına önemli zaman harcıyoruz, bu alanlarda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu yıl 120 milyon dolarlık teknoloji yatırımı yapıyoruz. Tüm Akbank’lılarla birlikte sahaya ve müşterilerimize daha da fazla odaklandık. İlgi ve güler yüzle müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarına hızlı, pratik ve modern çözümler sağlamayı sürdürüyoruz. Tüm Akbank’lıların ‘Kalıcı Liderlik’ yönündeki özverisi, yaratıcılığı ve etkinliği bankamızın performansını daha da ileri taşıyor. Bankacılığın her alanında pazar payı kazanmaya devam ediyoruz. Global Finance’den kazandığımız bu ödül, Akbank’lıların Türk bankacılık sektörüne örnek yeni başarılara imza atma yönündeki kararlılığını yansıtıyor. Bu ödül vesilesiyle başta başarılarımızın arkasındaki en önemli faktör olan Akbank’lılar olmak üzere, tüm müşterilerimize, hissedarlarımıza ve diğer paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.