Akbank ve JBIC işbirliği anlaşması imzaladı

Akbank ve Japan Bank for International Cooperation (JBIC), Türkiye ve çevre ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin Japonya'dan yapacakları ithalatın finansmanında işbirliği yapacak.
Akbank, Japonya'nın önde gelen finansal kuruluşlarından Japan Bank for International Cooperation (JBIC) ile işbirliği anlaşması imzaladı. İki banka imzaladıkları anlaşma ile Türkiye ve çevre ülkelerdeki ithalatçıların, Japon ihracatçılardan yapacağı orta vadeli alımların finansmanı için işbirliği yapacak.
10 Ekim 2012 tarihinde, Uluslararası Para Fonu’nun Yıllık Toplantıları sırasında Tokyo’da gerçekleştirilen imza törenine Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, Japan Bank for International Cooperation’ın Operasyonlardan sorumlu Başkanı Fumio Hoshi’nin yanı sıra, iki bankanın temsilcileri katıldı.
Türkiye’nin istikrarlı ortamını ve sürdürülebilir büyüme performansını devam ettirdiğini vurgulayan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Yabancı finans kuruluşları, başarılı performansıyla öne çıkan ülkemize ilgilerini artarak sürdürüyor. Küresel ekonomideki çalkantıya rağmen Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımlar artış trendi gösteriyor. Türkiye 2003'ten önce, yıllık en fazla 1 milyar dolar yatırım çekiyordu. Ancak mali disiplini sürdüren, güçlü ve sağlıklı bankacılık sektörünün desteklediği Türkiye’ye gelen yabancı yatırımlar 2003-2011 döneminde 110 milyar dolara yükseldi. Son yıllarda diğer ülkelerde faaliyet gösteren firmaların yanında Japon firmalarının da Türkiye'ye ilgisinin ve yatırımlarının arttığını görüyoruz. Geçen yıl yaklaşık 115 milyar dolar doğrudan yatırım yapan Japonya, ABD'nin ardından yurt dışına en fazla yatırım yapan ikinci ülke oldu. Japon firmalarının 2003-2011 arası dönemde ülkemize yaptığı yatırımlar 750 milyon dolara yükseldi. Türkiye'de yerleşik Japon ve Türk-Japon ortaklığı firma sayısı 160'ı geçmiş durumda. Japon firmaları Türkiye'deki büyük altyapı projelerine, yeni santrallerin kurulmasına ve yenilenebilir enerji projelerine büyük ilgi gösteriyor. Türk ve Japon firmaları arasındaki ticari ilişkiler, işbirlikleri daha da artıyor. Önümüzdeki yıllarda Japon firmalarının bu alanlarda önemli yatırımlar yapması bekleniyor. İki ülkede faaliyet gösteren firmalar arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesi, ticaret trafiğinin daha da hızlanması için büyük bir potansiyel bulunuyor. Bugün imzaladığımız anlaşma ile Türkiye, Japonya ve çevre ülkeler arasındaki ticari faaliyetlerin ve işbirliğinin daha da artmasına katkı sağlıyoruz. Yeni yatırım fırsatları ve projeler kapsamındaki işbirliği ve dış ticaret işlemlerinde sunacağımız avantajlı finansman çözümleri ile ticari ilişkilerin daha da ivme kazanmasını sağlayacağız” dedi.
Akbank Uluslararası bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Hülya Kefeli, “Japan Bank for International Cooperation aracılığıyla, Türkiye’de birçok önemli projeye resmi kalkınma yardımları ve ihracat kredisi olarak bugüne kadar çok önemli destek sağlandı. Japan Bank for International Cooperation ile imzaladığımız işbirliği anlaşmasını müşterilerimizin finansman imkanlarına rahat erişim sağlayacak güçlü bir ilk adım olarak görüyoruz. Bu işbirliği, son dönemde Japon finans kuruluşlarının bankamıza duyduğu güveni teyit etmekle birlikte, bu kuruluşlar için doğru iş ortağı olduğumuzu da gösteriyor. Bu kapsamda, Japan Bank for International Cooperation’ın ülkemize sağladığı imkanları memnuniyetle karşılıyoruz. Ekonomimize yeni finansman imkanları yaratmak için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.