DenizBank’a büyük ödül

DenizBank, dünyanın en itibarlı bankacılık organizasyonu BAI - Finacle Küresel Bankacılık İnovasyon Yarışması’nda 152 aday arasından Kanal İnovasyonu ödülünün sahibi oldu.
Türk bankacılık sektöründe yeni bir uygulamaya daha imza atarak müşterilerine dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’tan bankacılık işlemlerini gerçekleştirme imkânı getiren DenizBank, uluslararası arenada önemli bir ödül daha kazandı. DenizBank, Facebook’ta Bankacılık uygulaması ile dünyanın en itibarlı bankacılık organizasyonu BAI - Finacle Global Bankacılık İnovasyon Yarışması’nda Kanal İnovasyonu ödülünün sahibi oldu. Yarışmada dünyanın değişik bölgelerindeki 152 aday bankadan 3 banka ve projesi finale kaldı. Bankwest (Avustralya) “Management Transformation”, OCBC Bank (Singapur) “Segment Offering” ve DenizBank da “Facebook Bankacılığı” ile ödül için yarıştı. Yapılan değerlendirmede Kanal İnovasyonu ödülüne DenizBank layık görüldü. Bankacılık sektörünü küresel anlamda etkileyen birçok inovatif projenin değerlendirmeye alındığı yarışmanın kazananları 9 Ekim 2012 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde açıklandı. Kanal İnovasyonu ödülünü DenizBank adına Sanal Kuşak Bankacılığı Kanal Yönetimi Grup Müdürü Murat Erdağ aldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, dünyada bir ilke imza atan Facebook’ta Bankacılık uygulamalarını yine dünyada ilk olacak yepyeni özellikler ekleyerek, geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. Ateş “Banka olarak genç yaşımıza rağmen teknoloji konusunda sektörümüze öncülük ediyoruz, sayısal ortamlarda fark yaratan ve işimize değer katan yatırımlar yapıyoruz. ARGE ve teknolojiye yaptığımız bu yatırımların başarıya ulaşması ve küresel çapta itibarlı kurumlar tarafından takdir edilmesi, çalışma azmimizi daha da artırıyor. Bildiğiniz gibi Dünyada Facebook’tan Para Transferi yapılabilen ilk banka DenizBank olmuştu. DenizBank müşterileri Facebook hesaplarından, banka müşterisi olmasalar dahi istedikleri kişinin GSM telefonlarına 7/24 para gönderebiliyor, gönderiyi alan kişiler de istedikleri DenizBank ATM’sinden parayı çekebiliyor ya da yine hiçbir sınırlama olmadan GSM telefonları aracılığı ile para transferi yapabiliyorlar. Bu imkân tamamen ücretsiz olarak sunuluyor”. Facebook Bankacılık uygulamasının ilk tanıtımının yapıldığı günlerde Facebook’un merkezinden de tebrik mesajı aldıklarını hatırlatan Ateş; DenizBank’ın inovasyonla yakaladığı farklılaşmanın ülke sınırlarını aştığını söyledi. Ateş ayrıca, “Teknolojiye büyük önem veren Sberbank ile uluslararası başarılarımız daha da artacak. Bu vesileyle, bizi bu itibarlı yarışmada birinciliğe taşıyan Facebook’ta Bankacılık projemizde emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Ülkemize ve Bankamıza hayırlı olsun” dedi.
BAI (Bank Administration Institute): Dünyanın en itibarlı bankacılık organizasyonu Chicago merkezli BAI, gelişen piyasalarda yenilikçi olmak ve güncel kalmak için gerekli olan ve çığır açıcı nitelikteki bilgi ve istihbaratı sağlamak amacıyla finansal hizmetler sektörünün ortağı olarak çalışmakta. 85 yıldır BAI, tarafsız eğitim ve araştırma hizmetleri sunarak bu sektörün gelişmesine odaklanmış bulunmakta. BAI’nin sunduğu hizmetler en az sektör kadar çeşitli durumda. BAI Perakende Hizmet Konferans ve Fuar etkinlikleri, çığır açan araştırma ve performans ölçümü, profesyonel öğrenme ve gelişim programları ve BAI Bankacılık Stratejileri yayını ile sunduğu detaylı içerik bu hizmetlerden bazıları. (www.bai.org)