Finans dünyasının geleceği Let’s Design The Future Konferansı’nda tartışıldı

Garanti Bankası, Eureko Sigorta, Achmea ortaklığı sayısal dağıtım kanalıyla büyüyecek.
Let’s Design The Future Konferansı, dünyanın en büyük sigorta ortaklıklarından Hollanda menşeli Achmea, Türkiye’deki temsilcisi Eureko Sigorta ve banka sigortacılığındaki iş ortağı Garanti Bankası’nın işbirliğiyle İstanbul’da, SALT Galata’da yapıldı. Konferansın açılışında konuşan Achmea’nın Başkanı Willem van Duin, “Garanti Bankası ile işbirliğimiz sadece banka sigortacılığı alanıyla sınırlı kalmayacak, çevrimiçi satışın başlamasıyla sayısal dağıtım kanalı alanında da büyüyecek” dedi. Hollandalı strateji uzmanı ve uluslararası ‘best-seller Reinventing Financial Services’ın yazarlarından Roger Peverelli ile yeni bankacılık kavramı MovenBank’ın yaratıcısı ve Bank 2.0’ın yazarı Brett King de konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Türkiye – Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. yıldönümü dolayısıyla Türkiye’nin banka sigortacılığı uzmanı Eureko Sigorta, üyesi olduğu Hollandalı sigorta grubu Achmea ve iş ortağı Garanti Bankası’nın işbirliğiyle bir yıldır iki ülkede yürütülen etkinliklerin finali Let’s Design The Future Konferansı’yla İstanbul’da yapıldı. SALT Galata’da Achmea Başkanı Willem van Duin, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri’nin ev sahipliğinde yapılan konferansta Türkiye ve Hollanda’daki üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Let’s Design The Future proje yarışmasının şampiyonları da belli oldu.
Hollanda dışındaki büyüme fırsatlarının grubun geleceği için değer yarattığına inanan ve Türkiye’yi büyüme hedeflediği öncelikli ülkeler arasında konumlandıran Achmea’nın Başkanı Willem van Duin, “Banka sigortacılığı modelimizi Achmea, Eureko Sigorta ve Garanti Bankası olarak birlikte geliştirdik. Gelecekte de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Garanti Bankası ile işbirliğimiz sadece banka sigortacılığı alanıyla sınırlı kalmayacak, çevrimiçi satışın başlamasıyla sanal dağıtım kanalı alanında da büyüyecek. Elektronik ticaret gelecekte bankacılık kadar önemli bir alan olacak” dedi.
Duin, Türkiye – Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. yıldönümündeki ortak etkinliklerin üç şirketin güçlü ve kalıcı işbirliğinin güzel bir örneği olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Bir yıl boyunca devam eden kutlamaları, Let’s Design The Future Konferansı’yla İstanbul’da sonlandırmış bulunmaktayız. İş ve finans dünyasının önde gelen yöneticileri ve fikir önderleri ile genç girişimcileri ve yaratıcı gençleri bir araya getiren konferansımızda geleceğin iş ve finans dünyasının nasıl şekilleneceğini hep birlikte konuşma fırsatı yakaladık. Tarihi 200 yıla dayanan uluslararası bir sigorta şirketi olarak Türkiye’deki temsilcimiz Eureko Sigorta ve banka sigortacılığındaki iş ortağı Garanti Bankası’yla birlikte böyle bir organizasyonda yer almaktan ve deneyimlerimizi başarılı bir şekilde buraya taşımaktan son derece gururluyuz.”
İş dünyasının önde gelen yöneticileri ve fikir önderleri ile genç girişimcileri ve yaratıcı gençleri bir araya getiren konferansta Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen şöyle konuştu: “Çoğu gelişmiş ülkenin aksine, Türk bankacılık ve finans sektörü son on yılda sürekli bir büyüme gösterdi. Bu büyüme sonucunda yeni fikirler, yaratıcılık ve inovasyona yönelik talebin yükseldiğine tanık olduk. Biz, Garanti Bankası olarak, yeni fikirlerin gelişmesine katkıda bulunmayı ve genç girişimcilerin desteklenmesini temel sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Amacımız genç insanları, düşünmeye, yaratmaya ve yeni finansman modellerinin oluşturulmasına katkıda bulunmaya teşvik etmek. Bugün burada teknoloji ve yaratıcı düşüncenin birlikteliğinin sonucuna tanıklık ederken geleceği hep beraber nasıl tasarlayacağımız konusunda da fikir sahibi olacağız. Bu yaratıcı gençlerin sunacakları fikirlerin bize, ürün ve hizmetlerimizi mükemmelleştirmek ve daha verimli bir finans ağı kurmak konusunda büyük bir fayda sağlayacağına güvenimiz tam.”
Finans dünyasının geleceğine yön verecek yenilikçi fikirlerin masaya yatırıldığı konferansta uluslararası best-seller “Reinventing financial services. What consumers expect from future banks and insurers”ın yazarlarından, Hollandalı strateji uzmanı Roger Peverelli ile yeni bankacılık kavramı MovenBank’ın yaratıcısı ve Bank 2.0’ın yazarı Brett King de birer konuşma yaptı. King konuşmasında MovenBank konsepti kapsamında masrafları şeffaflaştırmanın önemine, yükselen mobil bankacılık eğilimine uyumlu kartsız hizmet anlayışına ve çevre dostu kağıtsız bankacılığa vurgu yaptı. Butigo.com’un yaratıcısı, genç girişimci Harun Güner de konferansta yaptığı konuşmada başarı öyküsünü ve deneyimlerini paylaştı.
Türkiye ve Hollanda’daki üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen ve “Gençlerin paralarını daha iyi yönetebilmek için nasıl bir sanal platforma ihtiyaçları var?” sorusuna yanıt arayan Let’s Design The Future proje yarışmasının şampiyonu da konferansın final oturumunda belli oldu. Yarışmayı, finansal destek arayan girişimci gençlerle alternatif araçlar arayan yatırımcıları buluşturacak sanal bir platform öneren Kolektif Akıl projesi kazandı.
Finale kalan öğrencilerin sunumları Achmea’dan David Sander, Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, Garanti Bankası’ndan Tutku Coşkun ve Butigo.com’un yaratıcısı, genç girişimci Harun Güner’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada birinci seçilen projenin sahibi öğrenciler Achmea, Eureko Sigorta ve Garanti Bankası’nda kariyer fırsatı yakaladılar.