MÜSİAD fuarında Türk Barter’a yoğun ilgi

Alternatif Ticaret Modeli ile Türkiye ve Avrupa lideri Türk Barter,  MÜSİAD fuarında yerli yabancı firmaların ilgi odağı oldu.
Dünyada 600 binden fazla şirket tarafından kullanılan barter sisteminin Türkiye’deki temsilcisi Türk Barter, yurtdışı büyüme stratejisi kapsamında bu yıl 84 ülkeden 5,000 yabancı ve 150,000 yerli-yabancı ziyaretçi gelen 14. Uluslararası  MÜSİAD Fuarında, yerini aldı.
Almanya’dan Japonya’ya Suudi Arabistan’dan Tunus ve Libya’ya kadar birçok dünya ülkesinden gelen 5 binin üzerindeki iş adamı, fuarın ilk gününden itibaren Türk Barter standına yoğun ilgi gösterdi. Türk Barter’ın profesyonel ekibinin hazır bulunduğu fuarda, ikili görüşmelerle ülkelerarası Barter ticaretinin artırılması yönünde sistemin finansman ve ödeme tarafında firmaları bilgilendirme yapıldı.
13. Uluslararası MÜSİAD Fuarı’nı da çok verimli geçiren Türk Barter, bu yılda aynı verimliliği yakalıyor.  MÜSİAD Fuarı ile yabancı yatırımcıların da yakından ilgisini çeken, Türk Barter Bölgenin kalkınmasında ortak bir ekonomik dilin hayat bulmasını amaçlıyor.
Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M.Sırrı Şimşek; “Türk Ekonomisi için ihracat ve ithalatın kapılarını açan MÜSİAD fuarı gibi önemli bir organizasyonda bulunmaktan ve geçen yıllarda fuarda gördüğümüz ilgiden büyük memnuniyet duyuyoruz. Anlaşmalı olduğumuz ülkelerde gerçekleştirmiş olduğumuz ticareti MÜSİAD fuarında örnekleriyle yerli ve yabancı firmalara aktarıyoruz. MÜSİAD gibi bir organizasyon ile ülkelerarası ticaret hacminin de genişlemesine katkı sağlanmış olunmaktadır. Fuar ziyaretçilerinin isteği ve ilgisi ile gerek yurt içi gerekse yurt dışı ziyaretçileriyle güçlü bağlar oluşturuyoruz” sözlerini kaydetti.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen ve birçok ülkeden ağırlıklı olarak Müslüman işadamlarını buluşturan 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu büyük bir katılıma sahne oldu. Geçtiğimiz yıla göre oldukça büyük oranda katılım yaşanan foruma 86 ülkeden 5 binin üzerinde iş adamı katıldı. Yoğun katılım karşısında forumun yapıldığı CNR Fuar alanında salonların yetersiz kalması üzerine 5 bin kişilik öngörülebilir bir oditoryum inşa edildi. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Forumu ya stadyumda yapacaktık, ya da böyle bir çözüm bulacaktık” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış’ın yanı sıra, Afro-Avrasya ülkelerinden 30’u aşkın bakanın hazır bulunduğu Forumda 5 bin kişilik oditoryumda 80 metrelik etkileşimli ‘Watch Out’ ekran sistemiyle görsel bir şölen sunuldu. 14 Ekim tarihine kadar açık kalacak fuarda, 565’i yerli, 125’i yabancı firma ve 45’i STK olmak üzere 735 katılımcı yer alıyor. Fuarın ilk gününde yurt dışından gelen yabancı iş adamları Türk işadamları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Ekonomi Bakanlığı ve ihracatçı birliklerinin organizasyonuyla gerçekleşen görüşmelerde milyarlarca dolarlık iş bağlantıları yapıldı.