Turkcell, çiftçinin bereketine bereket katıyor

Turkcell, tarımsal çözümler konusunda uzman Doktar Tarım ve Hayvancılık Bilgi Sistemleri firması ile iş birliği yaparak, kişiye özel zirai danışmanlık sunduğu ‘Tarım Doktoru’ sayesinde üreticinin gelirlerinde yüzde10 artış, maliyetlerinde ise yüzde 20 oranında düşüş sağlamayı hedefliyor. Çiftçiye sunulan tarımsal bilgi paketinde 50 ürün çeşidi ve bölgeye özel ürün bilgileri, bölgeye özel hava durumu, sektör haberleri, yasal düzenlemelerin gönderildiği bilgiler bulunuyor. Ayrıca, dünyanın en büyük tarım konulu dershanesini barındıran servis ile 500 bin çiftçiye mobil telefonlardan tarım eğitimi verildi. Bunların yanı sıra sadece tarımsal verileri içeren mobil ilan platformu kurularak üreticilerin birbiri ile etkileşime geçmelerine olanak sağlandı. Ekilen ürüne, ekimin yapıldığı bölgeye ve arazinin çeşidine uygun bilgileri ve yapılması gerekenleri yönlendiren Turkcell ‘Tarım Doktoru’ bir ilk olma özelliği taşıyor. Servis, kısa mesaj servis kanalının yanı sıra gerekli durumlar için çağrı merkezi, bayi ağı ve ziraat mühendislerinin saha ziyaretleriyle destekleniyor. Bu servise abone olan çiftçiler, tarımsal üretim aşamasında ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesi, meyve ve sebze üretiminin modern ve doğru tekniklerle yapılmasına destek verilmesi ve üretim sezonu boyunca üreticinin kişiselleştirilmiş bir program ile bilgilendirilmesi konularında bu proje için özel çalışan Doktar ziraat mühendislerinin birikiminden yararlanacak.

250 milyon dekarlık araziye 4 milyar TL ek gelir
‘Tarım Doktoru’ servisinin sağlamış olduğu faydayı ölçmek amacıyla bir test tarla çalışması gerçekleştirildi. Domates, biber, fasulye ve salatalık gibi ürünlerin ekildiği tarlada, zirai maliyetlerde en az yüzde 20 düşüş ve verimde yüzde 10 artış ile her 10 dekarda sezonda, seçilen ürünler özelinde ortalama 450 TL’lik ek kazanç elde edilebileceği görüldü.  Bu ölçek diğer ürünler de hesaba katıldığında her 10 dekarda ortalama 150 TL kazanç öngörülerek, Türkiye’deki 250 milyon dekarlık tarım arazisine uygulandığında, tarımsal üretimde yıllık 4 milyar TL ek gelir anlamına geliyor.

Emre Sayın: “Turkcell’li çiftçileri geleceğe taşıyoruz”
Dünyada ilk kez uygulanan ‘Tarım Doktoru’ servisi ile çiftçiyi bilinçlenirken verimini artıran proje ile ilgili konuşmasında önemli noktalara değinen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, “Tarımsal anlamda üreticilerimize yardımcı olarak çiftçimizi mobil teknolojiler ile destekliyoruz. Alt yapımızı tarımsal üretim ile birleştirip üretimde çağ atlamayı amaç edindik. Bu bağlamda üç yıldır çiftçinin bereketine bereket katan ‘Turkcell Çiftçi Paketi’ ile tarım üreticisinin yanındayız. Mobil teknolojiler alanındaki birikimimizi Doktar ile birleştirerek, bir ilke daha imza atıyoruz. Turkcell ‘Tarım Doktoru’, her çiftçinin kendi tarlasına ve ürününe özel çözümler getiriyor. Dünyada, toprak analizinden ekim planlamasına, ilaçlamadan yetiştiriciliğe, 7 gün 24 saat destek hattına ve saha ekiplerine kadar tüm tarım değer zincirinde tek noktadan fayda sağlayan başka bir servis ya da şirket yok. Turkcell olarak, Türkiye’de çiftçilerimize büyük bir ayrıcalık sunuyoruz. İleri tarım teknolojilerini kullanarak benzersiz bir servis ile ekimden hasada çiftçimizin yanındayız. İş ortağımız Doktar firmasının tarımsal uzmanlığı ve Turkcell’in teknolojik rekabet gücü ile Turkcell’li çiftçileri geleceğe taşıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Murat Özgörkey: “Turkcell ile aynı öngörüyü paylaşarak çiftçiye değer katmayı amaçlıyoruz”
Çiftçinin daha verimli tarım yaparak yıllık gelirlerini artırmayı hedeflediklerini belirten Doktar Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özgörkey, yenileşme kavramının üzerinde durarak tarımın teknolojik araçlarla daha bilinçli yapılması gerektiği üzerine vurgu yaptı. Yapılacak işbirlikleri ile gelişmenin sağlanacağının üzerinde duran Özgörkey, konuşmasına şunları ekledi: “Özgörkey Grubu için tarım stratejik bir iş koludur. Feast ve Öztar markalarımızla tarım değer zincirinin her adımında varlık gösteriyoruz. Türk tarımını daha ileriye  götürmek için, sürdürülebilirliği de dikkate alarak ileri tarım teknolojilerinin ışığında çalışmalar yürütmek gerekiyor, özetle tarımda da yenilik gerekiyor. Grubumuzun yeni yatırımı Doktar’da da biz, bilişim teknolojilerini ve tarım alanındaki akademik gelişmeleri değerlendirerek çiftçilerimize kolay uygulanabilir ve etkin sonuç alınacak yenilikçi hizmetler sunmayı hedefliyoruz.”

Turkcell ‘Tarım Doktoru’
Turkcell Tarım Doktoru Servisi’ne abone olmak isteyen Turkcell’li çiftçilerin TARIM yazıp 7777’ye göndermeleri yeterli. Aboneler, tarla/ürün bilgilerini kaydettirmek için Çağrı Merkezi tarafından aranıyorlar. Turkcell Tarım Doktoru Servisi’nin abonelik ücreti, haftalık 1 TL.